wmaraci reklam

5 pin ext-fan Girişinden Nasıl Faydalanabilirim?

5 Mesajlar 1.145 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

MuratDinc MuratDinc Miyavliyo - WiseKitten Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1583
  • Beğeniler 207 / 257
  • Ticaret 5, (%100)
Merhabalar,

Asus Z170 Pro Gaming Anakartını kullanıyorum. Kasamda 6, CPU'de 2 fan var. 2 CPU fanını CPU fan girişine çoklayıcı ile taktım. Opsiyonel CPU fan girişine ise 1 tane kasa fanı taktım. Anakartta bulunan Fan 1-2-3 girişlerine ise 3 kasa fanımı taktım ancak eksoz fanı olarak kullandığım 2 fanı takacak yer bulamıyorum. Kasamdaki tüm 4 pin fan girişleri dolu, geriye bir tek ext-fan ismi verilen 5 pin giriş kalıyor ancak bunu nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Anladığım kadarıyla 3 fan destekleyen ASUS Fan Extension Card için bu giriş var ancak bu kart hem piyasada yok hemde ben sır fanlara güç gelsin diye böyle bir şey satın almak istemiyorum.

👉 Türkiye'nin En Minnoş Kedi Bloğu Miyaliyo! 😻
wmaraci
reklam

• Üyelik 01.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1583
  • Beğeniler 207 / 257
  • Ticaret 5, (%100)

Görmüyor ne yazık ki, bu güç girişini kullanmıyorum kasamda. Ayrıca bu sürekli max hızda çalışmasına neden olacak bir yöntem. Sistemin fanları görmesi gerekiyor ki manuel yada otomatik olarak ayarlayabilsin.

ilkayy ilkayy ucrmyslnmsmdstgmdeanldm Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek N/A
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** G**
  • Mesajlar 1439
  • Beğeniler 372 / 373
  • Ticaret 20, (%100)
Bahssettiğin ext-fan yuvası sadece kontrolcü takılıp çoklamak için kullanılıyor o halde bir kontrolcü alacaksın daha uygun yollu bir çözümü yok lakin önerdiğim çoklayıcıda yavaş ve hızlı olarak bulunuyor zaten girişler ayrıca egzoz fanı olduğu için çokta sorun olmamalı, sistemini hatırlıyorum güzel vakit ve para harcamıştın, o halde böyle birşey al boşta kalan fanları bu kontorlcü üzerinden kontrol et. başka çözümü yok gibi veya 4 pinden 3 pin çoklayıcıda alabilirsin ama anakart üzerinden çoklayıcıdaki fanları kontrol edebilirmisin bilmiyorum.

https://www.nanokatalog.com/NZXT-Sentry-II-5-Kanal-Siyah-Fan-Speed-Controller,PR-98313.html?gclid=CjwKCAiA9efgBRAYEiwAUT-jtD9v7K4kC1LvS1zJ32JBi9Va0wEMbvkBrDZc4IN2bm6wwG5BNuRKjRoCPbsQAvD_BwE

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 01.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1583
  • Beğeniler 207 / 257
  • Ticaret 5, (%100)

Fou adlı üyeden alıntı

Bahssettiğin ext-fan yuvası sadece kontrolcü takılıp çoklamak için kullanılıyor o halde bir kontrolcü alacaksın daha uygun yollu bir çözümü yok lakin önerdiğim çoklayıcıda yavaş ve hızlı olarak bulunuyor zaten girişler ayrıca egzoz fanı olduğu için çokta sorun olmamalı, sistemini hatırlıyorum güzel vakit ve para harcamıştın, o halde böyle birşey al boşta kalan fanları bu kontorlcü üzerinden kontrol et. başka çözümü yok gibi veya 4 pinden 3 pin çoklayıcıda alabilirsin ama anakart üzerinden çoklayıcıdaki fanları kontrol edebilirmisin bilmiyorum.

https://www.nanokatalog.com/NZXT-Sentry-II-5-Kanal-Siyah-Fan-Speed-Controller,PR-98313.html?gclid=CjwKCAiA9efgBRAYEiwAUT-jtD9v7K4kC1LvS1zJ32JBi9Va0wEMbvkBrDZc4IN2bm6wwG5BNuRKjRoCPbsQAvD_BwE

O halde en mantıklısı paraya kıyıp Corsair'in Commander Pro'sunu almak. Her ne kadar artık bilgisayara para harcamak istemesem de sürekli aldığım bir şeyler başka bir şeye ihtiyaç yaratıyor, aldıkça aldırtıyor. Evet sisteme baya bir masraf ettim, artık korkuyorum. Zira en son yazdığımdan beri Corsair'in K95 Platinum Klavyesini, MM100 Mouse Pad'ini aldım, Kasanın içine ise 3 adet LL120 fan ile Lighting Node PRO aldım. Birde Asus Rog Strix GTX1070 ekran kartını aldım. Bu son aldığım 3 fan ile bu sorun ortaya çıktı.

Güncel sistemim şu şekilde;
Kasa: Corsair Crystal Series 570X
Kasa Soğutma: 3x Corsair LL120, 3x Corsair SP120
Aydınlatma: Corsair Lighting Node PRO 4x RGB şerit
Güç: Corsair HXi Series HX850i Plus Platinum
Anakart: Asus Z170 Pro Gaming
İşlemci: Intel Core i7-6700K 4.0Ghz - 5.0Ghz
İşlemci Soğutma: Akasa Venom Medusa Çift Kule, Çift Fan
Bellek: 2xCorsair 8GB DDR4 2666Mhz
Ekran kartı: Asus Rog Strix GTX1070
Ses Kartı: Creative Sound Blaster Z
NMVe SSD: 250GB Samsung 960 Evo
Sata SSD: 500GB Samsung 860 Evo
HDD 1: Western Digital 4TB
HDD 2: Western Digital 4TB (raid)
HDD 3: Western Digital 1TB

Klavye: Corsair K95 Platinum
Mause: Corsail Glaive
Mause Pad: Corsair MM100
Kulaklık: Corsair H2100 Dolby 7.1 Wireless Gaming
Kamera: Logitech C920 FullHD
Mikrofon: Sound Blaster
Monitör: HP FullHD 3D 23inç
Ses sistemi: Microlab x-cinema 5.1 MC-X23
HDD/SSD İstasyonu: Wavlink USB 3.1

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al