wmaraci reklam

E-ticaret işine girecek arkadaşlara naçizane altyapı tavsiyem.

22 Mesajlar 4.734 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

YakupYLDZ YakupYLDZ Minnet eylemem. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek -
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 932
  • Beğeniler 637 / 287
  • Ticaret 6, (%100)

Arkadaşlar E-ticaret işine girecekseniz veya müşterilerinize e-ticaret sitesi yapacaksanız, mağdur olmamak, zamandan tasarruf etmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Kullanacağınız Altyapıyı iyi Seçin:

Arkadaşlar piyasada çok e-ticaret scripti var örneğin: opencart, woocommerce, magento, prestashop gibi ünlü scriptler var.

Sitenizi açmadan önce bütün scriptleri localde 1-2 hafta deneyin. Sorunları var mı? Size uygun mu? Bir çok açıdan karşılaştırın.

Benim önerim kesinlikle; woocommerce'dir. Opencart'tan uzak durun.

Opencartı bi çok arkadaş gibi büyük umutlarla kurdum. Temaları düzenledim. Yaklaşık 3 hafta üzerinde çalıştım. Fakat mail sıkıntıları, tema sıkıntıları, yetersiz kaynak vb.vb. bir çok sıkıntısı ortaya çıktı. Temalar sürümlere uygun olmazsa sıkıntı çıkarıyor. Bu nedenle ben gibi orta seviyede opencart kullanıcısı iseniz uzak durun arkadaşlar.

Diğerleri hakkında pek yorum yapmayacağım çünkü bana uygun altyapılar değildi, karışık geldi bu nedenle onları uzun süreli deneyemedim.

Bu işe ilk gireceğim de woocommerce için tereddüt etmiştim, manavdan kasap olmaz diye. Fakat Wordpress çok harika bir gelişme sağlamış bu konuda.

Tek sıkıntı temalar 12-15 arasında eklentiler ile çalışıyor. Tabi bu hepsi için geçerli değil fakat premium temaların geneli böyle.

Opencart beni az kaldı projeden soğutuyordu, bunu yazma gereği hissettim. :)

Güncelleme

Arkadaşlar ahturkoz hocamızın önerisi ile yeni bir Türk E-ticaret scriptini keşfettim.
Scriptin adı: Proticaret
Script sitesi: https://www.proticaret.org
Script demo adresi: http://demo.proticaret.org

Tasarımı benim hoşuma gitti, daha önce kullanmış arkadaşlar varsa iyi/kötü geri dönüşleri bu konu altına yapabilirsiniz.

İyi forumlar.
bd benibenimlebirak 3rdi91

kişi bu mesajı beğendi.

GELİRLİ SİTELERİNİZİ SATIN ALIYORUM. PM ATABİLİRSİNİZ.
wmaraci
reklam

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Opencart iyi düzenleyebilirseniz, gerekli ayarları yaparsanız bir tema ile 10 yıl kadar idare edebilirsiniz. Elbette sıkıntılı tarafları çok fazladır. Özellşkle açık kaynak temalarda, her yazılımda olduğu gibi sıkıntılar çıkmaktadır. Ama doğru yerden alınmış bir tema, doğru kurulum yapılırsa dediğim gibi 10 yıl kadar kullanılabilir.
Herkesin elbette tercihleri, bakış açıları, kriterleri, talepleri ve diğer ihtiyaçları belirleyen etkenler onlatın tercih edilebilirliğinin sebebidir. Mesela ben, asp kodların dan hiç anlamadığım için Html e yöneldim. E ticaret için ise woocommerce hiç kullanamadım. Önemsiz de olsa Hep bir sorun çıktı, gerek woocommerce tema tercihi, gerek ana tema tercihi. Netice de tercihler herkese göre farklı.
😊
YakupYLDZ

kişi bu mesajı beğendi.

SABYA SABYA WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 80
  • Beğeniler 3 / 11
  • Ticaret 1, (%100)
Opencarta karşı tutum kuran tek ben değilmişim demek ki.
YakupYLDZ

kişi bu mesajı beğendi.

alemburda alemburda Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek IT - Enformasyon Teknolojileri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 1404
  • Beğeniler 151 / 352
  • Ticaret 1, (%100)
Wordpress eklenti sistemi çok iyi hiçbirşey yapmıyorsunuz tıklıyorsunuz herşeyi kendi hallediyor.
Opencart 3.0'da api istiyordu dedim herhalde nihayet birşeyler otomatik olacak yok hala aynı hafif ancak birçok işi kendiniz elle müdahale etmeniz gerekiyor.
Wordpress'inde kötü yanı opencart göre çok fazla sistem kaynakları harcaması heleki büyük bir site olma hayaliniz cpu başınıza bela olabilir.
YakupYLDZ

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Bilmediğiniz bir yazılımda zorlanmanız son derece doğaldır. Ama siz zorlandınız diye herkese de tavsiye etmiyorum demeniz pek mantıklı bir yaklaşım değil.

Sürüme göre tema araştırmasını tabii ki yapmalısınız. Her şeyden önce hangi sürümü kullanmanız gerektiğini araştırmalısınız. Mail hatası varsa smtp mail kaynaklıdır, yazılımdan ziyade hosting firmasından yardım istemelisiniz.

Benim esas anlayamadığım nokta, neden profesyonel destek alınmak istenilmiyor e-ticaret yazılımı için? Neden herkes ücretsiz bir e-ticaret sitesi sahibi olmaya çalışıyor? Zaten para kazanmak üzere girişilen bir işe para harcamak neden zor geliyor?

Bir blog sitesi açmak için bile insanlar para harcıyor ama e-ticaret için kimse para harcamaya yanaşmıyor. Sonra sürekli yardım amaçlı konular açılıyor. Yazılıma göre uzman kişiler ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ama sürekli aynı tarz konular olunca da bir yazıyorsun iki yazıyorsun derken, yahu diyorsun bu vatandaş iyice araştırmadan her şeyi hazır istiyor kendine. Doğal olarak yardım amaçlı cevaplar azalmaya başlıyor.

Dolayısı ile ''yetersiz kaynak'' cümlesi oluşuveriyor. Halbuki Opencart konusunda o kadar çok kaynak var ki. Az araştırınca ulaşılıyor. İlk zamanlar bizler sadece yabancı kaynakları takip ederek öğrendik. Kimse bize yardım etmedi maalesef. Sizler bizim duruma kıyasla gerçekten şanslısınız aslında.

Bir ara Kiroglumarket o kadar hevesli bir arkadaşımız olduğu halde bunalıp bırakmıştı paylaşımlarını. Halbuki bu arkadaşımızın paylaşımları küçümsenemeyecek derecede çok yararlıdır. Bir modülü geliştiriyor ve paylaşıyor, ardından biri geliyor ya şu da olmaz mı, yok mu vs. Be adam bulmuşsun kaynağı işte ne güzel, daha neyi kurcalıyorsun? Git ücretli satılan modülü al olsun bitsin. Üstelik arkadaşımız hiç itiraz etmeden hemen bakayım bir çaresine diyecek kadar da alçak gönüllü.

Yahu en basiti eka7a sanki zorunluymuş gibi ücretsiz şekilde her sürümü bizler için Türkçe ye çeviriyor. Kaç kişi teşekkür etmiştir kendisine acaba hep merak ederim.

Daha nasıl bedavaya getirebilirsiniz ki? Başka bir konuda gördüm birileri ücretsiz Opencart tema istiyordu bir arkadaşımızdan. Sonra da deniliyor ki yahu bu tema kısıtlı bir halt olmuyor. Be arkadaş, temalar boşuna mı 50 - 60 dolara satılıyor? Demek var ki bazı özellikleri bu fiyatlar isteniyor.

Neyse, daha fazla yazmıyayım en iyisi. Konu sahibi de kusura bakmaz umarım. Bakarsa da affola artık.

İyi forumlar herkese.
eka7a Mrtcn Kiroglumarket

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 16.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek -
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 932
  • Beğeniler 637 / 287
  • Ticaret 6, (%100)
yilmaz70 hocam dün foruma giremedim konuyu açıp çıktım biraz geç cevap veriyorum, yeni gördüm.

Hocam bilmediğiniz bir yazılımda zorlanmanız doğaldır demişsiniz. Buna kesinlikle katılıyorum fakat bu kadar büyük bi scripti yazılım bilgisi fena sayılmayacak bi insan tarafından yönetilebilecek şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Tema sürümü olayına katılıyorum fakat ben güncel tema kullandığım halde fonksiyonları çalışmamazlık yapıyordu. Örneğin kategori sayfasında Filtrelemelerimden bir tanesine basınca, ekran simsiyah oluyordu. Çok garip bir hata bu hata temadan kaynaklı evet fakat yarın bi gün kullanıcının ya da benim önüme böyle hatalar çıktığında bunları düzenleme fırsatını vermiyor opencart. Yani çok karışık kod iskeletine sahip.
Mail hatası konusunda şunu söyleyeyim. Smtp mail hatası evrensel bir hataymış, opencart'ın kronik hastalığı diyebiliriz. Araştırdım taradım ettim {son sürüm} ile ilgili bir kaynak bulamadım. Hatta opencart türkiye forumlarında da konu açtım. Yardımcı olan olmadı. Keza 1 hafta boyunca forumda da konu açtım başka konular için, yine yardımcı olan pek çıkmadı. Yani yeterli yardımcı olan. Eğer ki profesyonel olarak yardımcı olan olsaydı bırakırdım tabikide siteyi.

Benim esas anlayamadığım nokta, neden profesyonel destek alınmak istenilmiyor e-ticaret yazılımı için? Neden herkes ücretsiz bir e-ticaret sitesi sahibi olmaya çalışıyor? Zaten para kazanmak üzere girişilen bir işe para harcamak neden zor geliyor?

Bir blog sitesi açmak için bile insanlar para harcıyor ama e-ticaret için kimse para harcamaya yanaşmıyor. Sonra sürekli yardım amaçlı konular açılıyor. Yazılıma göre uzman kişiler ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ama sürekli aynı tarz konular olunca da bir yazıyorsun iki yazıyorsun derken, yahu diyorsun bu vatandaş iyice araştırmadan her şeyi hazır istiyor kendine. Doğal olarak yardım amaçlı cevaplar azalmaya başlıyor.

Hocam böyle bi paragraf yazmışsınız, bu konuda da haklısınız ama beni tanımıyorsunuz galiba. Hiçbirşeyin uzmanı değilim fakat yaklaşık 12 yaşımdan beridir de bütün sistemleri kendim kurdum kendim yönettim. Hiçbirşey bilmiyordum öğrendim. Opencart'ı da aynı şekilde yükledim. Bu yazıyı benim gibi kendi sitelerini yönetecek insanlar için yazdım, onun dışında zaten profesyonel destek almak isteyenler yine alırlar. Ben dağa kartopu attım diye dağ yıkılmaz koskoca opencarttan bahsediyoruz :D
Kısacası Opencart'ı yükleyip silmek bile bana bi tecrübe olmuş oldu.

Herkes emeği karşılığında işler yapıyor, bende yapıyorum. Destek verdiğim sitelerde var fakat bu yazınızda yanlış bulduğum yerlerden bi tanesi, sanki "bilmeyen oturduğu yerde otursun bilenler ücreti mukabilinde yapsın." gibi konuşmanız. Yani yanlış anladıysam affola ama bana öyle geldi. Ben belki şu anda opencarttan hoşlanmadım ama bana tecrübe kattı, belki ileride opencart hataları düzelttiğinde kafamda üç aşağı beş yukarı bi tecrübe ile kurulum yapacağım.
Kısacası hocam, dediklerinizin çoğunda haklısınız fakat ben de ters bişey söylemedim o konular ile ilgili. Umarım açıklayıcı yazı olmuştur.
ahmet5542

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 16.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek -
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 932
  • Beğeniler 637 / 287
  • Ticaret 6, (%100)

alemburda adlı üyeden alıntı

Wordpress eklenti sistemi çok iyi hiçbirşey yapmıyorsunuz tıklıyorsunuz herşeyi kendi hallediyor.
Opencart 3.0'da api istiyordu dedim herhalde nihayet birşeyler otomatik olacak yok hala aynı hafif ancak birçok işi kendiniz elle müdahale etmeniz gerekiyor.
Wordpress'inde kötü yanı opencart göre çok fazla sistem kaynakları harcaması heleki büyük bir site olma hayaliniz cpu başınıza bela olabilir.

Kesinlikle hocam, wordpress'e alışınca diğer script birde ilkel gelmeye başlıyor galiba :D

enerjiveguc adlı üyeden alıntı

Opencart iyi düzenleyebilirseniz, gerekli ayarları yaparsanız bir tema ile 10 yıl kadar idare edebilirsiniz. Elbette sıkıntılı tarafları çok fazladır. Özellşkle açık kaynak temalarda, her yazılımda olduğu gibi sıkıntılar çıkmaktadır. Ama doğru yerden alınmış bir tema, doğru kurulum yapılırsa dediğim gibi 10 yıl kadar kullanılabilir.
Herkesin elbette tercihleri, bakış açıları, kriterleri, talepleri ve diğer ihtiyaçları belirleyen etkenler onlatın tercih edilebilirliğinin sebebidir. Mesela ben, asp kodların dan hiç anlamadığım için Html e yöneldim. E ticaret için ise woocommerce hiç kullanamadım. Önemsiz de olsa Hep bir sorun çıktı, gerek woocommerce tema tercihi, gerek ana tema tercihi. Netice de tercihler herkese göre farklı.
😊

Hocam haklısınız fakat beni o kadar çok uğraştırdı ki az kaldı bilgisayarı parçalıyordum. :D
ahmet5542

kişi bu mesajı beğendi.

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
YakupYLDZ ilk zamanlar bende senin kadar sıkıntı çektim ama zamanla ve doğru kişilerden destek alınca her şey daha kolay olmaya başladı ve bu gün destek verir hale geldik edindiğimiz tecrübelerle. Her şey "oldu bitti ile" olmuş olsa, cefa çekmeden sefa çekilir miydi... Biraz cefa şart... :)
ahmet5542 YakupYLDZ

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 16.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek -
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 932
  • Beğeniler 637 / 287
  • Ticaret 6, (%100)
enerjiveguc kesinlikle öyle hocam. Bizimde sefa çekeceğimiz günler yakın inşallah :)
ahmet5542 enerjiveguc

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
https://trends.builtwith.com/shop/country/Turkey

Türkiye'de kullanılan e-ticaret alt yapılarına istatistiksel olarak baktığımızda. Kişilerin %58 kadarının opencart kullandığını görüyoruz. Ardından %19'luk bir kadarıda ilginç bir şekilde dağılıp özel yazılım çözümlerine kaymış durumda.

Bundan anlayabileceğimiz en temel durum kullanıcıların kullanım kolaylığından çok bir kez kurayım bir daha beni yormasın mantığı olması. Bu yüzdende ilk tercih olarak OpenCart önde götürüyor.
ahmet5542 YakupYLDZ

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al