wmaraci reklam

Şirket açmadan e-ticaret (shopier vb sistemle)

15 Mesajlar 16.867 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

estetisyenist estetisyenist WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 38 / K
  • Meslek estetisyen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** T**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 5 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Selam. Eminim ki buna benzer bir çok soru sorulmuştur ama tam soruma yönelik cevap bulamadım. Ben opencart gibi bir sistemle e-ticaret yapmayı planlıyorum ama shopier veya buna benzer ödeme sistemleri ile ödeme alsam resmi ve yasal iş yapmış oluyor muyuz ? Ve eğer böyle bir olanak varsa ziyaretçi sepette son adıma geldiğinde otomatik yönlendirme var mı ödeme sistemi sayfasına ?
brkmrtks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

onurgner onurgner WM Aracı Kat. Mod.
  • Üyelik 05.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Makale Editörü
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** G**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 86 / 86
  • Ticaret 7, (%100)
Bilgim dahilinde yorum yapayım. Shopier kullanabilmek için Shopier'de de sanal mağaza gibi bir şey oluşturmalısın. Bu sayede vergi levhası zorunlu olmuyor. Otomatik yönlendirme için API kullanabilirsin.
estetisyenist

kişi bu mesajı beğendi.

OzdemirEmrah OzdemirEmrah WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Back-end developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 6
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba,

Yıllık 9000 liraya kadar vergisiz işlem yapabilirsiniz ancak basit usulde olsa vergiye tabi olmalısınız.

Bazı ödeme firmaları vergi levhası şartı aramaz, ancak maliye yakaladığı zaman vergi lehvası arar. ;) Çünkü ülkemizde vergiler beyan usulüdür, kişi vergisinden sorumludur.
estetisyenist

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 05.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Makale Editörü
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** G**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 86 / 86
  • Ticaret 7, (%100)
Başlangıç için yıllık 9 bin TL'yi aşmaz arkadaş. Şayet aşarsa da zaten vergi zamanı gelmiştir. :) Lakin tek vergi ile de bitmiyor maalesef. Muhasebe ücreti, Bağkur ücreti, KDV'si, 3 aylık stopajı osu busu.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 10.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 38 / K
  • Meslek estetisyen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** T**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 5 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

OzdemirEmrah adlı üyeden alıntı

Merhaba,

Yıllık 9000 liraya kadar vergisiz işlem yapabilirsiniz ancak basit usulde olsa vergiye tabi olmalısınız.

Basit usulü bir ara vergi dairesinde sormuştum, onlar berberler veya küçük satış yapanlar için demişlerdi. Peki bu basit usül için ne yapmam ve ne kadar ek vergi ödemem gerek ?

onurgner adlı üyeden alıntı

Bilgim dahilinde yorum yapayım. Shopier kullanabilmek için Shopier'de de sanal mağaza gibi bir şey oluşturmalısın. Bu sayede vergi levhası zorunlu olmuyor. Otomatik yönlendirme için API kullanabilirsin.

Vergi levhası olmaması iyi ama gelir vergisi ödemem gerekiyor mu acaba ? İlk etapta tutup tutmadığını görmek istiyorum zaten. Uzun vadede şahıs firması açabilirim belki.

• Üyelik 05.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Makale Editörü
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** G**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 86 / 86
  • Ticaret 7, (%100)
Yıllık 9 bin TL'yi geçmediğin sürece vergi olmasa da olur. Vergi mükellefi olursan evet, gelir vergisi de ödersin. Sistem şöyle;

Benden ürünü 10 TL'ye aldın ve 20 TL'ye sattın. Ben sana 10 TL'lik fatura kestim sen de müşteriye 20 TL'lik fatura kestin. Senin karın 10 TL değil mi? Ay sonu benim sana kestiğim senin de müşteriye kestiğin faturaları muhasebeye veriyorsun ve o da 10 TL'lik karın üzerinden vergini belirliyor.

• Üyelik 05.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Makale Editörü
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** G**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 86 / 86
  • Ticaret 7, (%100)
Bu arada market alışverişi, fatura ödemeleri, dışarıda yemek yemeleri, internetten kitap veya teknolojik alet alışveirşi vs. her şeyin faturası veya fişi gider vergisi olarak gözükebiliyor. Bu yönden avantajın oluyor.

• Üyelik 10.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 38 / K
  • Meslek estetisyen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** T**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 5 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

Yıllık 9 bin TL'yi geçmediğin sürece vergi olmasa da olur. Vergi mükellefi olursan evet, gelir vergisi de ödersin. Sistem şöyle;

Benden ürünü 10 TL'ye aldın ve 20 TL'ye sattın. Ben sana 10 TL'lik fatura kestim sen de müşteriye 20 TL'lik fatura kestin. Senin karın 10 TL değil mi? Ay sonu benim sana kestiğim senin de müşteriye kestiğin faturaları muhasebeye veriyorsun ve o da 10 TL'lik karın üzerinden vergini belirliyor.

Tamam o konuda problem yok. Peki basit usülde kayıt mecburi mi ? En azından 2-3 ay denemek istiyorum. Ondan sonra satışlar devam ettiği müddetçe şirket açılışına başlarım. Yoksa vergi vermek konusunda herhangi bir sıkıntı olacak değil.

• Üyelik 05.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Makale Editörü
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** G**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 86 / 86
  • Ticaret 7, (%100)
Vergiye basit kayıt normal veya pro kayıt diye paketler yok :D Ya mükellef olursun ya da olmazsın. Shopier de vergi istemiyor.

• Üyelik 10.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 38 / K
  • Meslek estetisyen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** T**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 5 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

Vergiye basit kayıt normal veya pro kayıt diye paketler yok :D Ya mükellef olursun ya da olmazsın. Shopier de vergi istemiyor.

Ben de biliyorum fakat yukarıdaki arkadaş dediklerini tekrarlıyorum. Farklı farklı şeyler yazdığınız için yazdım basit usulü.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al