Giriş Yap / Kayıt Ol

WM Aracı'na üyelikler tekrar açıldı! Kayıt olmak için TIKLAYIN!

Cevap Yaz Favorilerime Ekle
Seçenekler Stil
Geri Git   Forum > > Fotoğrafçılık

374x90

Bu Alana Reklam Ver

Aynasız Fotoğraf Makineleri : Fotoğraf Dünyasının Yeni Trendi

Okunmamış 04 Ekim 2018, 14:46
Jelibon Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı

Yaş / Cinsiyet: 24 / Erkek
Ad, Soyad: Ah... Er...
Ticaret: 0, 0%
Aynasız Fotoğraf Makineleri: Fotoğraf Dünyasının Yeni Trendi

İlk çekilen fotoğraf makinesinin fotoğrafını düşünün? Şimdi de onu neyin çektiğini?

Fotoğraf yaklaşık olarak 200 yılı aşkın bir zamandır aramızda teknoloji geliştikçe boyutlar ufaldı,megapixeller büyüdü,sağlamlık dereceleri yükseldi,artık ufak bir cep telefonundan bile çok güzel fotoğraflar çekebiliyor hale kadar geldi.

Durum o hale geldi ki DSLR diye adlandırdığımız fotoğraf makinesi segmentin de son yıllarda çakılma gerçekleşmişti.

Herkes işini telefondan hallediyor daha basit ve pratik olduğu için kocaman 1,5 makine 1,5 lens tripot vs ağırlık taşıyacağına tek bir telefon ile halledilir hale geldi.

Bunun önüne geçmek isteyen fotoğraf makine üreticilerinden Sony bu akıma öncülük ederek 2013 yılında dediler ki biz bir makine çıkartıyoruz telefon kadar ufak bir DLSR kadar kaliteli.

Sony böyle bir atılımı yaptıktan sonra ardından Fujifilm, Panasonic, Canon, Nikon gibi firmalar geldi piyasa canlanmaya başladı.

Peki, Nedir Bu Aynasız Makine, Ne Anlama Geliyor?
Şimdi ilk başta aynalı sistemli olan bir fotoğraf makinesinin sistemini anlatalım daha sonra aynasız fotoğraf makinesini daha iyi anlamış olacağız zaten. Şimdi diyelim elimiz de bir DSLR fotoğraf makinesi var bu nasıl fotoğraf çeker?

Lensten gelen ışık-görüntü biz çekim tuşu yani deklanşöre basmadan önceAYNAyaçarpar ve görüntünün üst kısımdaki prizmadan geçerek, viewfinder yani vizöre optik olarak ulaşmasını sağlar. Gördüğünüz görüntü gerçek ve yansımadır. Yani aynadan reflekte edilen görüntü size ulaşır.

Deklanşöre bastığınız anda Ayna mekanizması yukarı doğru hareketle görüntünün aynanın arkasında yer alan 35mm film veya sensöre ulaşmasını sağlar. Perde kapandığı zamanda fotoğraf çekme işlemi gerçekleşmiş olup görüntüyü işleyip ( eğer jpgse ) size verir.

Aynasız makinelerde ise perdenin olmadığı olan perdenin de elektronik olduğunu düşünün olay tamamen bu. Ne yok bir ayna tamamen yok

Peki tamam sistemi çok güzel ama bana ne yararı var diyorsanız onları da kısaca sıralamak gerekirse:

Kamera gövdeleri DSLR gövdelere göre daha hafif ve küçük olduğu için daha taşınabilir ve hafif
Çok yüksek ISO değerlerine çıkabilmeli
Netleme noktalarının hassaslığı ve daha fazla noktadan odak alabilme
Vizorün video modunda kullanılabilmesi
Video çekim konusunda daha başarılı ve FPS değerlerinin daha yüksek olması
Aynasız fotoğraf makinesi çeşitleri:
Canon EOS M100
OLYMPUS OM-D EM10 MARK II
SONY A6000
SONY A6300
SONY A6500
CANON EOS M50
CANON EOS M6
CANON EOS M5
OLYMPUS OM-D EM10 MARK III
SONY A7 MARK II
SONY A7 MARK III
SONY A7R MARK II
SONY A7S MARK II
SONY A7S MARK II
SONY A7R MARK III
SONY A9
Bunlar şuan aklıma gelenler çok daha fazla seçenekte makine var.

Peki, En İyi Aynasız Makineler Neler?
SONY

A7SII
A7RII
A7RII
A9
FUJİFİLM

X-T2
X-T20
X-T10
OLYMPUS

OMD EM1 II
OMD EM5 II
OMD EM10 II
Yeni Başlayacaklar Neyi Tercih Etmeli?
Ben her zaman yeni başlayacak kişilerin tercihlerini yönlendirmesi olarak aynasıza yönlendirme yapıyorum. Hem daha pratik daha kullanışlı daha taşınabilir daha çok netleme noktası daha çok fps değerli videolar çekebilme vs vs gibi bir sürü imkanı var. Yeni başlayacak arkadaşlar nelere dikkat etmeliler ellerinden düşürmesinler çünkü parçaları pahalı ve yedek parçası zor bulunuyor birde biraz kibar oldukları için genelde daha özenli kullanılması gerekiyor.

Sonuç Olarak
Ben kendim şuanda yakın çevrem dâhil çoğu eşim dostum arkadaşım aynasız kullanmaktayız. Benim için en büyük etkeni hafif olması. Çünkü ben eski zamanları çok iyi hatırlıyorum çantayı tak sırtına 1,5 kilo makine 1,5 kilo lens 1 kiloda tripot e bataryalar birde çantanın kendi ağırlığı operasyona gider gibi çekime gidiyorduk. Şimdi ise tek makina tek lens bazen cebime bile koyduğum oluyor yani o kadar pratik olduğunu söyleyebilirim. Bu kadar artısı var hiç mi olumsuz eksi yönü yok derseniz içinizi rahatlatacaksa evet var. Bence en büyük eksisi batarya ve kısa çekim zamanı. Aslında bu kişiden kişiye yapacağınız işin boyutuna göre değişiyor ama genel olarak bir DSLR a göre çok daha az gidiyor şarjı.

Bir diğer eksiği ise çok kırılgan yapıda olmaları elinizden falan düştüğü zaman geri dönüşü pek hoş olmaz sizin için.

Küçük olmasından dolayı ergonomik olarak zayıf olması. Evet, bunu kabul etmemiz gerekiyor özellikle elleriniz büyükse kullanmakta biraz zorlanabilirsiniz.

Lens seçeneklerinin kısıtlı ve pahalı olmasını da olumsuz yönlere ekleyebilirim. Çünkü cidden pahalı ve alabileceğimiz lensler kısıtlı. Bunun için Canon ve Nikon bayonetler var bunlar alıp Canon ya da Nikon lensimizi takıp kullanabilme imkânı da bizlere sunuluyor.

Son olarak DSRL ile aynasız segmenti arasındaki rekabet kadar işin içine cep telefonları da girmeye başladı. Hem güzel bir çekim kaliteleri var hem de anlık paylaşım için çok yüksek oldukları için aslında yakında her şey komple mobile dönüyor. Ben şunu da belirtmek isterim eğer ben şuan tekrar bir aynasız alacak olsam yine Sony alırdım bütçeye göre değişiklikle beraber a6300 sizin için çok güzel bir seçim olacaktır hem 4k video hem 425 af noktası ile net olmayan bir fotoğrafınız kalmayacaktır.

https://blog.egesedefavize.com/aynas...n-yeni-trendi/
blog.egesedefavize.com
Cevap Yaz Favorilerime Ekle

Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 Ziyaretçi)

Seçenekler
Stil
Normal Normal

Geri Git   Forum > Fotoğrafçılık