wmaraci reklam

Photoshop İle Uyuşmayan Renk Ayarı

18 Mesajlar 3.867 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Asicicek Asicicek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / K
  • Meslek Gazeteci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad J** T**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 6 / 1
  • Ticaret 5, (%100)
Selamlar. Ben geçen hafta sıfır bir Dell ürünü aldım. Modeli i5 2020 yılı 1 TB 4 GB MX230 ekran kartı 15 inç özellklerde bir model. Şimdi benim sorunum şu; laptopu aldım eve geldim Photoshop ve Youtube için video montaj, fotoğraf edit yaptım. Buraya kadar her şey tamam ekrandaki renkler fıstık gibi, beyazı jilet beyaz vs... Fakat görüntüleri Samsung 7 Galaxy telefonumda bir açtım aman tanrım!! Sapsarı ve aşırı doygun renkler. Dişlerim bile sararmış gibi duruyor... :( Aynı sorunu I phone kullanan bir arkadaşım da dile getirdi ve farklı pcden baktığımızda da renkler yine aşırı doygun. Yani benim anladığım şu; daha sıfır kutusunu benim açtığım ürün renkleri doğru vermiyor. Genel geçer standartlarda değil ve bu benim için büyük kayıp. Bu konuyla ilgili olarak çözüm öneriniz var mıdır?

Hangi renk doğru mu desem? Yani Dell laptop ekrandaki mi yoksa diğer cihazlardaki mi?

Ya da Dell soluk gösteriyorsa ondan Photoshop'da mesela fotoğrafı belki de farketmeden aşırı doygun yapıyorum ama bana öyle gelmiyor. Bu da olabilir.

Sonuç olarak Laptop'u yeni aldım, işin içinden çıkamadım. Bana bir hal çare gösterseniz...

wmaraci
reklam

Vtcam Vtcam Developer Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 1683
  • Beğeniler 359 / 358
  • Ticaret 77, (%100)
Ekranın IPS olmasıyla alakalı olabilir, IPS ekran en doğru rengi göstermektedir

• Üyelik 24.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / K
  • Meslek Gazeteci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad J** T**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 6 / 1
  • Ticaret 5, (%100)
Yani bu durumu nasıl düzeltebilirim? Bir şey anlamadım dediğinizden. Laptopda da doygun görmem gerekiyor ki renkleri soluklaştırdığımda diğer cihazlarda normal görünsün.

TazZ TazZ www.ahmetcetintas.com Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Grafiker Yazılımcı
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 795
  • Beğeniler 324 / 323
  • Ticaret 19, (%100)
Çalışmanın modu CMYK ise böyle bir sorun çıkartabilir. Modunu kontrol eder misin?
auyar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Msasn Msasn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 202
  • Beğeniler 50 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
Renk doğruluğu sizin için bu kadar önemliyse keşke renk doğruluğuna dair sertifikası bulunan bir laptop/monitör alsaydınız.

• Üyelik 24.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / K
  • Meslek Gazeteci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad J** T**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 6 / 1
  • Ticaret 5, (%100)

TazZ adlı üyeden alıntı

Çalışmanın modu CMYK ise böyle bir sorun çıkartabilir. Modunu kontrol eder misin?

Bunu nereden kontrol edeceğim? Hem Photoshop hem Video montaj programı için söylerseniz...
Teşekkürler.

HuseyinKul HuseyinKul Juventus Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 222
  • Beğeniler 3 / 46
  • Ticaret 0, (%0)
Bunun leptopla, kasayla, klavyeyle, Trumpla alakası yok. Programın veya render sonrasında olan bir durum olmalı. Örnek sorunla karşılaştığınız videoyu bizimle paylaşın ona göre bi çözüm üretelim. Aynı sorun fotoğrafta da var ise rgb/cmyk düzenine dikkat etmen gerekiyor. RGB olmalı zaten. Kullandığın programları da yazarsan harika olur. Soruna videoyu/fotoğrafı gördükten sonra bakalım..

Takımda sana ihtiyacımız var Andrea.

• Üyelik 24.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / K
  • Meslek Gazeteci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad J** T**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 6 / 1
  • Ticaret 5, (%100)

Huseyin Kul adlı üyeden alıntı

Bunun leptopla, kasayla, klavyeyle, Trumpla alakası yok. Programın veya render sonrasında olan bir durum olmalı. Örnek sorunla karşılaştığınız videoyu bizimle paylaşın ona göre bi çözüm üretelim. Aynı sorun fotoğrafta da var ise rgb/cmyk düzenine dikkat etmen gerekiyor. RGB olmalı zaten. Kullandığın programları da yazarsan harika olur. Soruna videoyu/fotoğrafı gördükten sonra bakalım..

video linkim bu:
https://www.youtube.com/watch?v=b5zYMY6VsYo

Photoshop ve Movie Maker kullandığım programlar. İzlediğinizde renkler sarımsı ve kırmızımsı gereksiz doygun anlayacaksınız; fakat ben laptop ekranında çalışırken öyle görmüyorum sorun bu. Laptop ekranına göre doygunluk ve kontrast arttırınca da bu sefer benim laptopda normal ama geri kalan (Denediğim aile, arkadaş vs farklı cihazlarda, ev tv ekranında vs) herkesde daha yoğun görünüyor.

Benim ekranda nasıl gördüğümü size göstermek için video oynarken telefonumla pc ekranında fotoğraf çekip onu da yüklüyorum buraya. Ben böyle soluk görüyorum işte.

HuseyinKul HuseyinKul Juventus Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 222
  • Beğeniler 3 / 46
  • Ticaret 0, (%0)
Yani şahsen ben vasat bi problem görmedim. Hafif bi ışık eksikliği farkettim bu da çok problem değil aslında. Ama belki movavi sürümünden kaynaklı olabilir. Sanıyorum Steam'de indirime giriyordu en son tüm paket 27tl gibi bi fiyattaydı. Direkt ücretsiz yeni sürümü kullanıp deneyebilirsin. Fakat Movavi'den çıkan videoyu direkt yüklemeye kalkışmamanı öneririm. Freemake önerebilirim video boyutunu kaliteden ödün vermeden küçültebilen bi program.
Işıklandırma biraz eksik kalmış demiştim, onun için oto parlaklık verebilir ve beyaz dengesini artırabilirsin.

Takımda sana ihtiyacımız var Andrea.

• Üyelik 24.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / K
  • Meslek Gazeteci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad J** T**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 6 / 1
  • Ticaret 5, (%100)
Yok, ben derdimi anlatamıyorum sanırım. Bana Movavi sürümünden ayarlarından falan bahsetmişsiniz, konu bu değil...

Movavi'yi zaten lisanslı satın aldım ve ayarları gösterdiğiniz yerden ziyade programın altını üstünü her bir şeyini biliyorum.

Hani ışık eksik kalmış diyorsunuz ya, heh! işte sorun da bu. Işık eksik kalmış gibi görünmesinin sebebi bu laptopun ekranında çalışıyor olmam. Keza başka bir laptopda çalışsaydım (bundan önce Macbook vardı) renkleri doğru alıyordum ve ne ayar çektiysem başka bir telefonda olur, tv ekranında olur vs fark etmez aynı tonları, ışığı vs görüyordum.

Derdim özetle şu: Bu laptopda soluk görünüyor fotoğraf video montaj vs fark etmez, sonra ben doygunluk ve kontrast verince de diğer cihazlarda aşırı kırmızı ve sarı gözüküyor.

Bu laptopa renk kalibrasyonu mu yapmam lazım ya da bilgisayarcıya mı götürmem lazım? Başka önerisi olan???

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al