wmaraci reklam

Dikkat! Chrome'da Hiç Alakam Olmayan 3 Siteye Username ve Şifre Kaydedilmiş

19 Mesajlar 2.239 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

harungenc harungenc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 29
  • Beğeniler 13 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar.
Bu konuyu yazmamın nedeni, muhtemel bir virüs ya da casus yazılım tarzı bir şeyden şüphelenmemdir.
Öncelikle, dizüstü bilgisayarımı sadece ben kullanırım ve evde yalnız yaşıyorum. Dolayısıyla bilgisayarımda başka birisinin işlem yapmış olmasına imkan yok.

Bu akşam, üye olduğum bir sitenin şifresini hatırlayamayınca, daha önceden giriş yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifremi kaydetmesine izin verdiğim Chrome'un gizlilik menüsünden "Kayıtlı Şifrelerim"e girdim. Girmişken gereksiz kayıtlar varsa onları da sileyim diye tüm siteleri kontrol ederken, daha önce girmediğim ve ikisinin ne olduğunu bile bilmediğim 3 adet siteyi fark ettim. Bu 3 site de siteadi.com/welcome şeklinde kaydedilmiş, üçünün de kullanıcı adı ve şifre bilgileri aynı. 3 siteye de girdim, üçünde de kaydedilmiş link 404 verdi. Üç sitede de giriş yapmaya çalıştım ancak Chrome'da kaydedilmiş kullanıcı adı olarak görünen mail adresi sistemlerde "Kayıtlı Değil" olarak karşılık gördü.

İşin ilginç yanıysa, benim asla girmediğim bu siteler için kaydedilen kullanıcı adı (mail adresi yani) ve şifre gerçekten de bana ait mail adresi ve şifreler.

Sitelerin adresleri şöyle:
https://openreputation.net/welcome/
https://devbuilds.uber.com/welcome/
https://www.unroll.me/welcome/

Sitelerin yapısına bakınca, zarar vermeye, bilgi çalmaya yönelik olduğunu düşünmediğim ancak reklam amacı güden bir çeşit virüs olduğu izlenimi oluştu. Uber bilgi çalacak değil zannediyorum.

Yakın zamanda porgram vs yüklemedim, adblocker kullanıyorum (yani abidik gubidik reklamlar mümkün oldukça az açılıyor), her şeye atlayan bir kullanıcı da değilim. Zararlı bir yazılımın bir şekilde bulaşabileceğini düşündüğüm tek yer film siteleri. O konuda da hep aynı siteleri kullanırım ama es kaza bulamadığım bir film olursa bilmediğim sitelere de giriyorum haliyle. O sitelerde birden açılan ve adblocker'ın bile engelleyemediği bazı reklamların bir şekilde zarar vermiş olabileceği dışında bir ihtimal gelmiyor aklıma, bahsettiğim konuyla ilgili.

Öncelikle konudan haberdar olmanızı istedim ve bilgisi olan varsa cevaplarını beklerim.

GÜNCELLEME:

harungenc adlı üyeden alıntı

Arkadaşlar, sorunu araştırmaya devam ettim ve tarayıcıya yüklediğim Zenmate uzantısının izinsiz bir şekilde bunları yaptığını fark ettim. Zanmate için kullandığım mail adresi ve şifremi, Zanmate, muhtemelen reklam işbirliği yaptığı sitelere kullanıcı adı ve şifre olarak kaydetmiş.

Özetle; Zenmate uzantısını kullananlar, chrome://settings/passwords adresine girdiklerinde kendileriyle alakası olmayan bazı siteleri göreceklerdir diye tahmin ediyorum. En azından birçok kişide böyle olacaktır.

Kontrol edip, bahsettiğim kullanıcı adı ve şifrelerin, Zenmate hesabıyla aynı olduğunu fark edenler yazarsa sevinirim. Bu tür konuların üzerine giderek, tarayıcılardaki bilmediğimiz, önemsemediğimiz sıkıntılı konular varsa, onları da öğrenebiliriz.

wmaraci
reklam

kaanst kaanst Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** S**
  • Mesajlar 669
  • Beğeniler 435 / 160
  • Ticaret 31, (%94)
Merhaba hocam, sizden başka bilgisayarınızı kullanan birisi var mı acaba? Belki o girmiştir siteye, siteleri bilmiyorum ve konuyu da detaylı okuyamadım ama?

• Üyelik 29.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 29
  • Beğeniler 13 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam sorunuzun cevabını giriş bölümünde açıkladım. Evde tekim.

hafselkarayel hafselkarayel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 718
  • Beğeniler 37 / 219
  • Ticaret 7, (%100)
Girdiğiniz sitelerden cookie oluşturmuş olamaz mı?

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 29.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 29
  • Beğeniler 13 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam kötü niyetli sitelerin ve insanların benim bir yerlere kayıt olduğum mail adresi ve ilgili şifremi ele geçirmesi pek zor bir şey değil ama ilk defa gördüğüm şey, bu bilgileri sanki ben bilgisayardan belli sitelere girmişim ve şifreleri Chrome'a kaydetmişim gibi kullanması. Bunun çerezlerle olabileceğini sanmıyorum ama sanal dünyada her şey de mümkün tabii.

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
İlginnnçççç bende de var bir site

http://prntscr.com/ionch7

https://hscu.net/

bu ne be
harungenc

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 29
  • Beğeniler 13 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
[QUOTE=
cthax]İlginnnçççç bende de var bir site

http://prntscr.com/ionch7
[/QUOTE]

Hocam sen eklenti/uzantı kullanıyor musun tarayıcıda? Bende AdBlock ve ZenMate var.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Virüs almış olabilirsiniz, son zamanlarda çoğu virüs tamamen tarayıcı endeksli olmaya başladı.Adblock ve Zenmate'in böyle bir yer imi kaydedeceğini sanmam.

Eğer antivirüs kullanmıyorsanız tavsiyem bilgisayarınıza önemli dosyaları yedekleyip format atmanız ve sonra orjinal Kaspersky tarzı bir antivirüs kurmanız. N11'den 1 yıllık Kaspersky Internet Security lisansı aldım, fiyatı ise 25 lira civarında (resmi sitesinde 120 civarında iken fiyatı çok uygun). Gayet stabil bir şekilde çalışıyor. Bazı siteler laptopun web kamerasına erişmeye çalıştı fakat antivirüs defalarca engelledi.

Antivirüsü kurduktan sonra yedeklediğiniz dosyaları tekrar yükleyip bilgisayarı baştan sona tararsanız iyi olabilir.

İnternette alışveriş yapan, internet sitesi sahibi ve bilgisayarınızda önemli dosyalarınızı barındıran biriyseniz sağlam antivirüs mümkün olduğunca koruyacaktır. Yalnız antivirüs keyi dağıtan w*rez sitelerden uzak durun derim hiçbirisi düzgün çalışmaz.

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Hocam kontrol ettim bende de aynı sorun var. Bende adblock ve zenmate kullanıyorum acaba bunlardan birinde virüs mü var
harungenc

kişi bu mesajı beğendi.

AzX66 AzX66 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1457
  • Beğeniler 846 / 453
  • Ticaret 14, (%100)
eklentiler reklam amaçlı eklemiş olabilirler çünkü aralarında uber var mesela reklam amaçlı görünüyorr
harungenc

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al