wmaraci reklam

Google Algoritma Değişikliği: Güçlerimizi Birleştirelim

12 Mesajlar 2.046 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar, az önce farkettiğim bir durum hakkında bilgi vermek ve sizlerin de yorumlarını almak istiyorum. Hem de bu başlık altında farkettiğimiz algoritma değişikliklerini tartışarak herkese faydalı olabiliriz. Bir başka deyişle güçlerimizi birleştirebiliriz.

Google, Mart ayından bu yana bir takım algoritma değişiklikleri yaptı. Bu değişiklikler ile alakalı forumda hep veryansın edildi. Google lanetlendi. Pek ala. Ancak bizim ağlamak değil çözüm bulmak gibi bir mecburiyetimiz var.

Arkadaşlar, geçen gün yazdığım bir haberle alakalı aramalar yapınca google'ın aslında algoritmalarından (veya olduğunu sandığımız) bir veya birkaçını devredışı bırakmış olabileceğini farkettim.

Durum şu: "xxxx'e en yakın hidroelektrik santral: yyyy" başlıklı bir haber yazdım. Seo konusunda bildiğim şeyleri uyguladım. Yazdığım diğer alakalı yazılarla da linkledim (6 sayfa birbirine linkli durumda) kelime sayısı da 800. Yani hiç de fena değil. Bu sonuçlarla ve internette diğer sitelere de baktığım şekliyle, ilk sayfada olmam şart. Hele "xxxx'e en yakın hidroelektrik santral" aramasında. Gelin görün ki bu aramada 5. Sayfadayım. yyyy hidroelektrik Santrali aramasında ilk sayfada 4. Sıradayım ancak bir önümdeki sitede hiç yyyy kelimesi geçmiyor.

Bu sonuçla şöyle bir kanıya vardım.

Google:
1– anahtar kelime başlıkta geçmeli
2– anahtar kelime linklemede geçmeli

Kriterlerini devredışı bırkamış olabilir.

Sizin özellikle dikkat ettiğiniz başka bir algoritma değişikliğine işaret eden durum var mı?

wmaraci
reklam

• Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Dün bu konuya pek rağbet gelmedi. Haklı olarak gelmedi belki de, çünkü hemen herkes bunun farkında ve kendince çözmeye ve çözdükten sonra başarılı olmaya çalışıyordur. Buraya nasılsa biri yazar ben de faydalanırım diyenler olabilir.

Ancak ben durumun çok ciddi olduğunu düşünüyorum.

Bugün yazdığım bir yazıdan örnek vererek durumun vahametini açıklamaya çalışacağım:

Bugün yazdığım bir yazıdan paragraf paragraf kopyalayarak googleda arama yaptım, 3 değişik paragrafı kopyaladım:

27 kelime, 37 kelime ve 46 kelimelik paragrafları olduğu gibi googleda arattım. Tamamında 6 sonuç gösterildi ve son sıradayım.

rastgele bir aramadaki 2. sıradaki makaleden başka bir paragrafı olduğu gibi arattım, site 1. sayfada yok.

Bazı aramalarda ilk sırada olan tıklaması yüksek bir sayfamdan bir paragraf arattım, 4. sırada çıktı. İlk çıkan sorgudan bir paragraf arattım, arama Sait Faik Abasıyanık ile alakalıydı, ilk ve ikinci çıkan site https://ipucu.live/Hadiipucu/11334 burası. Neredeyse örtüşen bir kelime bile yok içerisinde. Üçüncü sırada da https://www.sozcu.com.tr/hayatim/magazin-haberleri/hadi-ipucu-sorusu-23-temmuz-1230-2007-yilinda-hayatini-kaybeden-dunyaca-unlu-tenor-kimdir/ bu var.

Yani ben Sait Faik arıyorum, seçtiğim cümlede "Abasıyanık" kelimesi de var. Benim karşıma Pavorotti çıkıyor.

Neyse, 3. sıradaki sözcüden bir cümle yapıştırıyorum aramaya, ilk sırada haberx sitesi var, sözcü 3. sırada.

Haberx'ten bir paragraf yapıştırıyorum, ilk sırada wikizero, 2. posta, 3. onedio, 4. wikipedia, diye diye kaynak ilk 10 arasında yok.

Pavorotti kelimesini almadan Posta'nın ilk 9 kelimesini arıyorum, ilk ve 2. sırada onedio'nun başka makaleleri, ikisi de Pavorottiyle alakalı değil. Posta nerede? 7. sırada Postadan üstte çıkan sonuçlardan biri hariç hiçbirinde bu seçtiğim kelimeler sıralı bir şekilde yok.

Gerçekten neler oluyor çok merak ediyorum. Nasıl oldu da algoritmalar bu kadar kafayı yedi?

loadmaster loadmaster WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek devlet memuru
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 226
  • Beğeniler 25 / 67
  • Ticaret 15, (%100)
Güncellemeler artarak devam ediyor. Bugün öğlen başladı. Bu saatte halen devam ediyor.
Anahtar kelime 2. Sayfa 1. Olan ana sayfam saatte bir başka url ile 4. Sayfada gidip geliyor. Reklamlar bile değerlendi. Birinci sayfa alt bölümdeki reklamlar en alta indi. Çok büyük değişikler var. Videolar ve benim İşletmem konusuna ağırlık verin.
GuestLion birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

NetBilim NetBilim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek İşletmeci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 145
  • Beğeniler 98 / 34
  • Ticaret 6, (%100)
Google gibi büyük bir firma nasıl böyle bir rezil algoritma yapar anlamış değilim. Ziyaretçi olarak bile google da ne aratsam bulamıyorum. Nerde o eski google
birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

miyondemli miyondemli WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 423
  • Beğeniler 129 / 137
  • Ticaret 30, (%100)
Herhangi bir şeyi ilgilendirmiyormuş. Sözcu gayet güzel bir şekilde lsi makale hazırlamış.

Güncellemeler konusuna gelecek olursam. Pek takip etmiyorum ama rich snippets konusuna önem verebilirsiniz. Güzel sıralamalar elde etmenizi sağlayacaktır.

Olayı şimdi daha detaylı bir şekilde okudum.

Kimse paragraf üzerinden sorgulama yapmayacağı için o sonuçları alıyor olabilirsiniz. Sonuçlar sizin çerezlerinizle bağlantılı olabilir.
birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

Yakut Yakut WM Aracı Bronz Üye
  • Üyelik 25.08.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Blog Yayıncılığ
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 429
  • Beğeniler 114 / 137
  • Ticaret 11, (%91)
Öncelikle bu konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim ve Google sadece sıralamalarda güncelleme yapmadı aynı zamanda AdSense içinde çok ciddi güncellemeler mevcut.

ilkanbalkan ilkanbalkan Genel Yayın Yönetmeni Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek BT Eğitmeni - Webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad i** B**
  • Mesajlar 1680
  • Beğeniler 435 / 562
  • Ticaret 30, (%100)
Bugün öğlen gelen hitte bir vurgun yedim, neler oluyor dedim. Periyodik olarak 6 saatte bir hit kontrolü sağlar önceki günlerle kıyaslarım. Dün 18.00 hitim 950 iken bugün 445 idi. Dünkü 00.00 hitim ise 1350 iken şimdi 1030. Akşama doğru bir toparlanma oldu ve sıra kontrolüme göre birçok konu başlığımda 1-2 sıra üste çıktığımı sezdim. Demek ki yeni algoritma ile uyuşan tarzda içerikler giriyorum.

Uyguladığım yöntemler;
All in SEO başlığı ile yazı başlığı farklı.
Sosyal Ayarlar başlığı farklı.
Anahtar kelime anlamsız ve uzatmalı cümlelerde geçmiyor.
Bazı yazılarda "kısa bilgiler" diye üste özet ekliyorum insanların arattığı ve görüntülenme getiren soru cümlelerinde fayda sağlıyor.
Yazı tek bir anahtar kelimenin dallanıp budaklanması ile oluşuyor. Örneğin "Ezhel", "Ezhel Şarkı Sözleri" "Ezhel Dissleri" gibi.
Ana anahtar kelimem mutlaka yazı içinde bir headde geçiyor. H2 H3 karmaşık düzeyde.
Listeler kalın işaretçi ile değil h3 ya da h4 ile hazırlıyorum.

Genel olarak bu yöntemleri uyguluyorum. Eğer başarılı devam ederse Uyguladığım tüm yöntemleri anlattığım bir konu açarım.
miyondemli birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
Benim sıralamalarda hiç oynama yok şimdi bir kaç tane kontrol sağladım ama rakipler bile aynı. Trafikte aynı şekilde bir değişiklik yok bende.

• Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)

ilkanbalkan adlı üyeden alıntı

Bugün öğlen gelen hitte bir vurgun yedim, neler oluyor dedim. Periyodik olarak 6 saatte bir hit kontrolü sağlar önceki günlerle kıyaslarım. Dün 18.00 hitim 950 iken bugün 445 idi. Dünkü 00.00 hitim ise 1350 iken şimdi 1030. Akşama doğru bir toparlanma oldu ve sıra kontrolüme göre birçok konu başlığımda 1-2 sıra üste çıktığımı sezdim. Demek ki yeni algoritma ile uyuşan tarzda içerikler giriyorum.

Uyguladığım yöntemler;
All in SEO başlığı ile yazı başlığı farklı.
Sosyal Ayarlar başlığı farklı.
Anahtar kelime anlamsız ve uzatmalı cümlelerde geçmiyor.
Bazı yazılarda "kısa bilgiler" diye üste özet ekliyorum insanların arattığı ve görüntülenme getiren soru cümlelerinde fayda sağlıyor.
Yazı tek bir anahtar kelimenin dallanıp budaklanması ile oluşuyor. Örneğin "Ezhel", "Ezhel Şarkı Sözleri" "Ezhel Dissleri" gibi.
Ana anahtar kelimem mutlaka yazı içinde bir headde geçiyor. H2 H3 karmaşık düzeyde.
Listeler kalın işaretçi ile değil h3 ya da h4 ile hazırlıyorum.

Genel olarak bu yöntemleri uyguluyorum. Eğer başarılı devam ederse Uyguladığım tüm yöntemleri anlattığım bir konu açarım.

Hocam sitenizi biraz inceledim. Şu kısa bilgiler fikri müthişmiş. Bunu daha önce ülkelerle ilgili bir ansiklopedik site yaparken uygulamak istemiştim ama bir türlü estetik açıdan istediğimi elde edememiştim. Ancak başkent, nüfus, yüz ölçümü gibi arama kapasitesi rekabete oranla daha getirisiz bölümler için yapmıştım ama bu yaptığınız işi çok beğendim, takdir ettim.

Yalnız, Didem Madak Kimdir başlıklı yazıya baktığım zaman, birebir başlığı arattığımda ilk sayfada göremedim. Tabii rekabeti de çok yüksek ama, bir sayfada 2 kere aynı sayfaya link çıkışı verdiğinizi gördüm. Yoast böyle bir şey yapınca SEO açısından iyi olmadığı konusunda uyarı veriyor. Bu yazıdan gelen trafiğiniz ne durumda? Aslı astarı var mı merak ettim.

miyondemli adlı üyeden alıntı

Herhangi bir şeyi ilgilendirmiyormuş. Sözcu gayet güzel bir şekilde lsi makale hazırlamış.

Güncellemeler konusuna gelecek olursam. Pek takip etmiyorum ama rich snippets konusuna önem verebilirsiniz. Güzel sıralamalar elde etmenizi sağlayacaktır.

Olayı şimdi daha detaylı bir şekilde okudum.

Kimse paragraf üzerinden sorgulama yapmayacağı için o sonuçları alıyor olabilirsiniz. Sonuçlar sizin çerezlerinizle bağlantılı olabilir.

Hocam çerezler benim de aklıma gelmişti. İlk sorgulamalarımın ardından aynı sorguyu seocu'nun sıralama aracıyla da yaptım aynı sonuç verdi. Hoş Seocu'ya göre mobilde hiçbir sayfam sıralanmıyor. Mobil sıralamayı ölçemiyor ama masaüstü için gayet iyi çalışıyor.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Sıralamalar lokasyona göre değişiyor, üstelik mobil indexe göre sıralamaya öncelik verildi google tarafından bir kaç aydır.

google com tr üzerinden arama yaptığınızda; bağlı bulunduğunuz lokasyona göre verecektir sıralamayı. Ancak biri İstanbul da iken aldığı sonuç ile Antalya da alınan sonuç farklı olacağı için genelde TR lokasyon değerlendirilmek isteniyor; ki bu bana göre yanlış bir yöntemdir. Masa üstü misal olarak 5.ci sıra ise mobil 15.ci sırada olabiliyor. Eğer ikisi arasında 2-3 sıra fark varsa korkmanıza gerek yok. Ama ciddi fark varsa; mobil açısından iyileştirmeniz gerekiyor sitenizi.

Ayrıca kullandığınız tarayıcı çerezleri maalesef olumsuz etken oluyor.

Bir de her sitenin sıra bulucu uygulamasını kullanmamaya gayret edin. Bazı siteler site adreslerini kendi indexlerine ekliyor ve dolayısı ile ileride saçma sapan backlinkler ile karşılaşabiliyorsunuz.

https://neilpatel.com/seo-analyzer/ bu site üzerinde analiz edebilirsiniz genel durumunuzu. İlk sayfada site adresini ekledikten sonra; ikinci sayfada ülkelere ait bir alan göreceksiniz. Tıklayın ve Turkish / Turkey olarak işaretleyin.

Ayrıca tarayıcı üzerinde rakip sitelerinize kabaca bir göz atmak isterseniz:
https://chrome.google.com/webstore/detail/seo-extension-metrics-bac/iodbnclobmalekpemjhncgfphojcgocd bu eklenti ile güzel bilgiler elde edebilirsiniz.

Kolay gelsin :)
iltekmer birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al