wmaraci reklam

Google News - Kaynak red sorunu?

7 Mesajlar 844 Okunma
wmaraci reklam

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

Projemizde yabancı dildeki özgün haberleri anlık takip edip sitemizde yer veriyor, olması gerektiği gibi kaynakları da iletiyoruz.

Ancak news başvurusunda maalesef baska sitelerden kaynak edinme gibi bir yanıt alıyor ve red cevabı yapıyoruz.

Ne yapmamız lazım? Yani bir haberi milyon sitede görebilirsiniz, news kayıtlı bir çok siteden de aynı haberi farklı kelimelerle görebiliyoruz.

Peki neden farklı bir dilde olmasına rağmen, kaynak belirtmemize rağmen sisteme dahil olamıyoruz?

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com
SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

AdaletinSesi AdaletinSesi ... Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek yok
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 602
  • Beğeniler 224 / 166
  • Ticaret 4, (%100)
Ajans gibi yerlerden alınan haberlerin disallow yapılmasını istiyorlar. Kısaca özgün haber yapın sizi google newse ekleyelim diyorlar. Evet büyük siteler ajans haberlerini disallow yapmamalarına rağmen google newste çıkıyorlar ama daha bilinmedik haber siteleri çıkamıyorlar. Bende aynı nedenden ötürü reddedildim ama google politikasını saçma buluyorum. Sonuçta o haberi ajansa para vererek alıyorum. Kaynak belirtiyorum ve seoya uygun hale getiriyorum. Sanane demek geliyor içimden ama sonuçta reddediliyorum.

• Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
O zaman kaynak belirtmeden tamamen ben buldum ben yazdım demeye çalışmak olayı çözüyor? E bu etik değil ki. Bi yerde bomba patladiysa patlamıştır. Herkes bunun hakkında yazar. Ama bombayı illa ben mi patlatmaliyim :/

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Site İngilizce sanıyorum. İngilizce dilinde çok fazla site olduğu ve Google'ın ana dili olduğu dolayısıyla rekabet fazla olduğu için kurallar Türkiye'dekinden daha katı.

Yani, Google Türkiye'de siz zaten içerik miçerik üretmiyorsunuz, üretenleri de soğutmayalım mı diyor ne yapıyorsa sıralamaya alması da, sıralamadan banlama kriterleri de ve dahi news şartları da İngilizce'ye göre çok daha esnek.

wmaraci

• Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
Projemiz Türkçe üstadım. Çeviri ve yorum şeklinde çalışıyoruz. Yani bir nevi Türkçe üzerine ajansların yaptığını kendimiz yapıyoruz. Ancak kaynak belirtmemizde sorun var maalesef.

MurekkepHaber MurekkepHaber Bir Kültür-Sanat Portalı Kullanıcı
  • Üyelik 13.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Gazeteci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Ç**
  • Mesajlar 307
  • Beğeniler 109 / 61
  • Ticaret 10, (%90)
Merhaba, News başvurusu öncesi özgün haberler üretip ardındansa şu an uyguladığınız sisteme dönüş yapabilirsiniz. İlk başvuruda özgünlüğe çok fazla dikkat ediyorlar. Bir haberi başkasından aldığınız şekliyle değil de bazı kısımlarını değiştirmeniz (ara başlıklar, italik-kalın fon) işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir de siteniz ulusal haber sitesi ile News'e girmeniz çok zor, çünkü bu alanda çok fazla site var. İçeriğinizi biraz özelleştirip News'e dahil olunca ulusal haberleri geçebilirsiniz. Örneğin bizim bir sitemiz kültür-sanat, bir sitemiz de yerel kategoride.

www.murekkephaber.com

• Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
Üstad sitemiz tamamen bilim üzerine, kendi kategorisinde ilk 25 arasında yer alıyor diyebiliriz.

Ancak içerik ozgunlestirilmis ve yorum ile zengin bir sekilde sunulmasına rağmen, kaynak belirtmemizin ve kaynaklık ediniyor olmamızın red sebebi olduğuna dair bir bildirim aldık.

Bir bilimsel haberi kendimiz üretmiş gibi atıf veya referans vermeden mi vermemiz gerekiyor?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al