wmaraci reklam

Freelance Grafiker'in Yaptığı İşin Fiyatlandırması Nasıl Yapılır?

10 Mesajlar 3.036 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Enver72 Enver72 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 37
  • Beğeniler 19 / 19
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar,
Şimdi grafik tasarım bölümü mezunu kardeşim yaklaşık 1-2 sene reklam ajansında çalıştı tasarımcı olarak. Şimdi ise bölümünün yüksek lisansını okuyor. İşte bu ajans kardeşime iş paslamak istiyor. İşte logo işleri katalog işleri ve bunun yanında sosyal medya hesap yönetimi işleri. Sorum şu olacaktı;

Ajansın freelance olarak verdiği işi biz nasıl fiyatlandırabiliriz? Yani yüzdelik komisyon üzerinden mi gitmek gerekir? Yüzdelik komisyon ise yüzde kaç olmalıdır bu? Misal katalog yaptırdığında bunun baskı işi yüzdeliğe girmez müşteriye sattığı fiyatın belli bir ücreti baskıya gider kalan kar ise ajansa kalır. Ajans eğer bu işi freelance yaptırmışsa işin çizim tasarım olayında tasarımcıya yüzde kaç düşer komisyon olarak? Komisyon dışında önerileriniz nedir ? Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

Şimdiden teşekkürler.

Öğrendikçe paylaşmayı seven engelsiz birisi

Youtube.com/enisenver
wmaraci
reklam

dursunyilmaz dursunyilmaz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek UI Designer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** Y**
  • Mesajlar 242
  • Beğeniler 24 / 128
  • Ticaret 3, (%100)
Örnek vermek gerekirse ben bi kolej sitesinin çizimlerini yapıyosam sayfa başı fiyat belirlemem. Çünkü bu işe üst düzey emek vermek gerekir. Fiyatı da ona göre olur. Önceki çalıştığım ajans kolej den 15-20 bin liraya alıyordu işi ve tasarımın tamamını ben yapıyodum onlar hazır panele uyarlayıp gönderiyordu. Önceleri bu iş için 250 TL fiyat biçtim mesela sayfa başı. Sonra o da kurtarmadı anlaşamadık. 15-20 bin TL'lik işten 1500-2000 TL alıyordum. Yani 10/1. Bu aldığım ücret kimine çok fazla kimine az gelebilir ama işin sıfırdan tasarım ve kodlama işi tamamen bendeydi. Benimle aynı işi yapan birisi tüm sayfaları 300-500 TL ye yapıyodu mesela. Ben bu ücretlerin kişiye göre değişeceğini düşünüyorum. Kardeşinin yaptığı işin kalitesine ve ajansın bu işten ne kadar para kazandığına bağlı.

Biraz karışık oldu kusura bakmayın arkadaşlar :)

CEDAMedya CEDAMedya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek CEO
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** B**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 7 / 68
  • Ticaret 2, (%100)
Hemen hemen tüm ajanslar büyük lokmayı kendinden bırakır. Benim tavsiyem freelance olarak kendi işini yapsın veya ajansa net fiyat bıraksın çizim için. Logo 400-500, arayüz çizimi olursa sayfa başına minimum 500 gibisinden.
cengzsen

kişi bu mesajı beğendi.

Lyonnais Lyonnais Designer Kullanıcı
  • Üyelik 22.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek web / grafik / dijital pazar
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 10
  • Beğeniler 6 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba, bu sorunuza net cevaplar vermek zor. Kardeşinizin çalışma çizgisi, ajans ile müşteri arasındaki fiyat aralığı, çalışmanın ne kadar zaman alacağı, emek düzeyi gibi etkenlere göre değişebilir.
Ben mesela 2 alternatifli logo tasarımı için minimum 2.000 TL gibi bir fiyat veririm. Benim açımdan müşterinin kim yada ne düzeyde olduğunun önemi yok, fiyat buna göre değişkenlik göstermez. Kendi çizgim var ve en iyi olan çalışmayı sunmayı hedefler fiyat ve süreyi de buna göre en baştan belirlerim. Bazıları müşteriye veya iş düzeyine göre fiyat verir ki bu da olabilir sonuçta hızlandırılmış çalışmalara da talep çok.
dursunyilmaz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Freelance Freelance Biz Ancak Rükuda Eğiliriz Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Freelance, Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 331
  • Beğeniler 131 / 97
  • Ticaret 9, (%100)
Arkadaşlar 400-500-2000 Tl logo için :D ben bir freelance olarak max 250 tl ye tasarım çıkartıyorum bu ne fiyatlar ben bu parayla sıfırdan arayüz , logo , php ye dökülmüş halini yapıyorum 2500 tl ye :D
melankolia dursunyilmaz

kişi bu mesajı beğendi.

dursunyilmaz dursunyilmaz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek UI Designer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** Y**
  • Mesajlar 242
  • Beğeniler 24 / 128
  • Ticaret 3, (%100)
Türk forumlarında emeğe verilen ücret çok yetersiz. Adam 300-500 TL ile site açıyor sizden 50 TL'lik logo istiyor. Yapıp gönderiyorsunuz beğenmiyor. Sizden 2000 TL'lik logo bekliyor açıkçası.

Bu işle geçiminizi sağlıyorsanız "Ne kadar ekmek o kadar köfte" diye iş felsefeniz olacak.

Freelance hocam piyasa eskisi gibi değil bence. Yapılan işlerin kalitesi de artmaya başladı tasarımcı sayısı artınca. Yani rekabet var. Ben bu paralara bile Türkiye'den iş almıyorum artık. Yurt dışından aldığım işlerin ödemesi dolar kuruyla olduğu için daha az emek ve daha fazla gelir elde edebiliyorum. Ayda 2 iş alsam yeterli oluyor ve gerçekten kaliteli işler çıkartıyorum ortaya. Bende bu işlere 20-30 TL gibi paralarla başladım. Kendimi geliştirerek ve hedef koyarak ulaştım bu noktaya.

Yaptığınız logo, arayüz vs. gerçekten kaliteli ise fiyat düşürmeye gerek yok bence, illa ki müşteri bulursunuz. 250 TL'den 10 tane iş yapmak yerine 2500 TL ye 1 tane iş yapmak daha mantıklı. Ne kadar iyi tasarımcı olsanız da 10 iş ile 1 iş arasında bariz kalite farkı çıkar ortaya.

Benim tasarımcılara tavsiyem;
1) Pazar olarak sadece Türkiye'yi görmeyin.
2) Küçük küçük bir sürü iş alıp daha fazla çalışarak kazanmak yerine, kaliteyi en yüksek seviyeye çıkarıp daha az çalışarak daha fazla kazanın. Araştırmaya ve keşfetmeye zamanınız kalsın. Dribbble'da tanıştığım çoğu tasarımcı bu felsefeyi benimsemiş. O insanlar 1 ayda 40-50 tane iş almıyor. En fazla 2-3 tane iş alıyor ve yaptıkları tasarımlarda ortada.
Lyonnais Freelance

kişi bu mesajı beğendi.

Freelance Freelance Biz Ancak Rükuda Eğiliriz Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Freelance, Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 331
  • Beğeniler 131 / 97
  • Ticaret 9, (%100)
dursunyilmaz tavsiyeler 7 den 70 e , çok teşekkürler

BerkanYilmaz BerkanYilmaz Unlimited Project Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Creative Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 30
  • Beğeniler 5 / 7
  • Ticaret 1, (%100)
Öncelikle güzel bir konu, teşekkürler.

Benim bu konuda yorumum, kendi çizdiğim yoldur. Yani bir ajans nasıl diğer ajans ile aynı değilse, bir kişi de diğer kişi ile aynı değildir. Her kişi ya da kurum kendini ayrıca pazarlaması, ayrıca fiyat politikası belirlemesi gerekmektedir.

Örneğin; bir reklam network ajansının üst düzey yöneticilerinden biri, ayrıca sanat yönetmeni olduğum aynı yerde eğer ki reklam dışında bir bir tasarım, kodlama vs işi gelirse fiyatlandırmasını kesinlikle şirket değil ben yaparım. Çünkü emeği verecek olan benim, şirkete parayı getirecek olan da benim.

Freelance yaptığım işlerde de logolara istisnalar dışında 400 TL'den aşağıya fiyatlandırma yapmıyorum. Bu fiyatlandırmayı da sadece text logo modeline vermekteyim. Eğer içine maskotta girerse işin (+) (-) 600 TL daha eklenir. Bu benim kendi kaliteme, verdiğim emeğe, yaptığım işe ayırdığım zamana biçtiğim fiyatlandırmadır. Kendimi mutlu hissetmeyeceğim bir fiyatlandırma ile küfür ede ede iş yapmaktansa, teklifime ret çekilmesini tercih ediyorum :)

Umarım basit ve anlaşılır şekilde anlatabilmişimdir.

Kolay gelsin

DesignTr DesignTr HODL ! Kullanıcı
  • Üyelik 19.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yatırımcı, Grafik Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1217
  • Beğeniler 99 / 373
  • Ticaret 6, (%100)
bu arkadaş eğitilmek için 2 yıl bedava hizmet verdiyse logo başına 500 tl demeye çekinecektir.

Yazdıklarım kendi düşüncelerimdir, yatırım tavsiyesi değildir.

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
Bu işin en güzel çizimi vaktini fiyatlandırmak. Vaktini fiyatlandırırsan her ne iş yapıyorsan yap vereceğin fiyat belli olur.

Freelance çalışan kendine saatlik ücret belirlemeli. Bu her yerde bu şekilde yürür. Saatim 60 liraysa işveren de ne kadar tutacağını az çok tahmin eder zaten. Fiyatlandırmayı da ayıracağın vakti hesaplayıp sunarsın.

wmaraci
Konuyu toplam 5 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 5 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al