wmaraci reklam

Logo Tasarlarken Hangi Programı Kullanıyorsunuz?

9 Mesajlar 1.576 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

EnderGrafik EnderGrafik Profesyonel Grafik İşleri Kullanıcı
    • Üyelik 14.07.2014
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Grafiker
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad E** A**
    • Mesajlar 1340
    • Beğeniler 618 / 619
    • Ticaret 231, (%100)
    Arkadaşlar biliyorsunuz, Illustrator ve Photoshop üzerinde logo tasarımı yapan tasarımcılar birbirlerine sürekli iğneleme yaparlar. Menemeni soğanlı yada soğansız tercih edenlerin yaptığı anketten sonra bizde böyle bir anketi bu forumda yapmak istedik.

Ankete oy verdikten sonra açıklama yapmak isterseniz konuya yazınız. Yazacağınız şey "Neden Photoshop/Illustrator?" sorusuna yanıt şeklinde olsun.

Benim tercihim: Illustrator. Vektörel tabanlı logolar yapmayı alışkanlık edindim çünkü kendimi daha iyi ifade edebiliyorum (çiziyorum, değiştiriyorum, ekliyorum, çıkarıyorum vs.). Bir örnek vermek gerekirse çözünürlük sıkıntısını ele alabiliriz. Websitesi için yapılan bir logo çözünürlük ve netlik sorunu oluşturmazken bina giydirme için yapacağınız bir çalışmada ki logo, render da patlıyor :)

Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar. Tabiki PS ve AI aynı kulvarın atları değil ama Dünya üzerinde (yabancı grafik forumları vs. dahil) kıyaslanan programlar bunlar. O yüzden Corel ve diğer programları buraya listelemiyorum.
    GrafikYazilim06

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    reklam

nozver nozver WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 12.01.2019
    • Yaş/Cinsiyet 31 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum Tekirdağ
    • Ad Soyad N** Ö**
    • Mesajlar 271
    • Beğeniler 36 / 81
    • Ticaret 0, (%0)
    Corel Draw
    melankolia zekaigulin

kişi bu mesajı beğendi.

Sukru Sukru Grafik Tasarım Uzmanı Kullanıcı
    • Üyelik 03.07.2014
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Graphic Designer
    • Konum Antalya
    • Ad Soyad M** Y**
    • Mesajlar 181
    • Beğeniler 56 / 90
    • Ticaret 41, (%100)
    Logo tasarımı için Illustrator.

Okumak istemeyenler için Vektör>Vexel kısa ve net :)

Herhangi bir marka çalışması için Vektör ve Vexel yapısının kıyaslanmasını bile ben uygun bulmuyorum şahsen, kullanana da niye kullanıyorsun demiyorum tabi kendi bileceği iş. Ancak yüzlerce kişinin PSD çalışmayı vektörel hale getirmek için bana yazdığını da söyleyeyim :D Bana kalırsa kurumsal kimlik parçaları için Corel - Illustrator karşılaştırması daha uygun olacaktır.

Vexel bir programı kullanmanın keyfi ise diğer kategorilerde; daha yumuşak çizgiler atabilmek, fotoğraflar üzerinde profesyonel dokunuşlar yapabilmek ve manipülasyon diyebilirim benim için. Sketch, dijital boyama, pixel içerikli reklam çalışmalarında Photoshop veya Procreate tercih ediyorum.
    melankolia GrafikYazilim06

kişi bu mesajı beğendi.

melankolia melankolia Uzun Yollara Devam Kullanıcı
    • Üyelik 16.06.2011
    • Yaş/Cinsiyet 30 / E
    • Meslek Dijital Baskı Operatörü
    • Konum Bursa
    • Ad Soyad C** K**
    • Mesajlar 4577
    • Beğeniler 1011 / 1011
    • Ticaret 3, (%100)
    Corel Draw ve İllustrator. Photoshop ile logo hazırlanmasınada karşıyım.Bi firma birine logo yaptırmış psd formatta atıyor çalışma alanı 20x20 cm 300 dpi adam bizden 8x12 mt iş istiyor bu logoyu büyült bakalım bu ebata göre baskıda pikselleri sayılsın.Oysa vektörel olunca böylemi oluyor, istediğin kadar büyült logoyu baskıda müthiş çıkıyor.
    zekaigulin oguzhan uonrl

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    Mersin evden eve nakliyat

GrafikYazilim06 GrafikYazilim06 WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 01.06.2016
    • Yaş/Cinsiyet 40 / E
    • Meslek Grafiker, Yazılımcı
    • Konum Ankara
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 188
    • Beğeniler 121 / 63
    • Ticaret 14, (%100)
    Ben illustrator kullanıyorum. Photoshop'ta vektörel çalışmak için sadece kalem aracı, nokta ekleme aracı vb. çok temel araçlar var. Yollarla çalışırken de sadece yol düzenleme panelini kullanabiliyoruz. illustrator başlı başına vektör tabanlı olduğu için çok güçlü vektörel araçları var. Hızlı çalışma ve vektörel tasarımların kalitesi yönünden illustratordan iyisini görmedim şu ana kadar. Corel'de kullandım ama illustratora bakarak Corel zayıf kalıyor, özellikle çok katmanlı tasarımlar varsa.

Ama Photoshop'un vektörel araçlarını da bilmek faydalı. İlla logo tasarımı için değil, diğer tasarımlarda da yeri geldiğinde Photoshop'ta vektör kalem aracı çok işe yarıyor. :)

selcukyilmaz selcukyilmaz WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 29.04.2018
    • Yaş/Cinsiyet 50 / E
    • Meslek art director
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad S** Y**
    • Mesajlar 54
    • Beğeniler 10 / 9
    • Ticaret 4, (%75)
    Affinity Designer

http://affinity.serif.com

• Üyelik 29.04.2018
    • Yaş/Cinsiyet 50 / E
    • Meslek art director
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad S** Y**
    • Mesajlar 54
    • Beğeniler 10 / 9
    • Ticaret 4, (%75)
    Bir de şunu belirtmekte fayda var, logo çizerken kullandığınız programlar birer araçtır. İsteyen Illustrator kullanır isteyen Affinity Designer kullanır isteyen kağıt kalem kullanır.
    Logo tasarlamanın ilk adımı logo tasarlayabilecek bir eğitim almış olmaktan geçer.
    Program kullanmayı bilmek logo tasarımı yapabileceksin anlamına gelmez.

Logo psd mi olur vektör mü olur şeklindeki soru bile çok abestir.

En ufak müşteriden en büyük müşteriye kadar herhangi bir logo tasarlandığında bunun vektörel formatları (.ai, .pdf, .eps, .svg gibi) ve raster formatları (.jpg, .png ve/veya gerekiyorsa .gif gibi) hazırlanarak bir logo kullanım kitapçığı/kılavuzuyla birlikte teslim edilmelidir.

• Üyelik 29.04.2018
    • Yaş/Cinsiyet 50 / E
    • Meslek art director
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad S** Y**
    • Mesajlar 54
    • Beğeniler 10 / 9
    • Ticaret 4, (%75)
    Logo kitapçığında hazırladığınız logonun oluşumu, kullanılan renklerin Pantone, CMYK, RGB ve HEX kodları, kullanılan font ve ağırlıkları, logonun doğru ve yanlış kullanım şekilleri, logonun oranları ve kurumsal kimlik tasarımı da yapılmışsa kurumsal kimlik elemanlarının tasarımları olmalıdır.
    Bu kitapçığın dijital formatta (.pdf) tesliminin yanı sıra basılı bir kopyası ve logonuzun vektörel ve raster formatlarının olduğu bir flash diskle birlikte teslim edilmesi gerekir.

Logonuzu sunarken de işinize gösterdiğiniz özeni gösterecek bir sunum hazırlamanız gerekir.
    Örnek> https://www.selcukyilmaz.com/clients/istemeyve/sunum/

MuratAltun MuratAltun www.webmarkt.net Kullanıcı
    • Üyelik 31.10.2013
    • Yaş/Cinsiyet 33 / E
    • Meslek WEBMASTER/GRAFİKER
    • Konum Ankara
    • Ad Soyad M** A**
    • Mesajlar 687
    • Beğeniler 277 / 189
    • Ticaret 0, (%0)
    çizmek için corel ve illustrator, müşteriye sunmak için photoshop :)
    Reynolds

kişi bu mesajı beğendi.

GrafiMarkt,Webmarkt,HostingBurda
    wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al