Giriş Yap / Kayıt Ol

WM Aracı'na üyelikler tekrar açıldı! Kayıt olmak için TIKLAYIN!

Anket Sonuçları: Logo yaparken hangi programı kullanıyorsunuz?
Adobe Illustrator 16 50,00%
Adobe Photoshop 16 50,00%
Katılımcı sayısı: 32. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

9Beğeni
  • 1 Yazan EnderGrafik
  • 2 Yazan nozver
  • 2 Yazan Sukru
  • 3 Yazan melankolia
  • 1 Yazan MuratAltun

Cevap Yaz Favorilerime Ekle
Seçenekler Stil
Geri Git   Forum > > Grafik Tasarım Genel

Logo Tasarlarken Hangi Programı Kullanıyorsunuz?

Okunmamış 06 Temmuz 2019, 20:54
EnderGrafik Adlı Üyenin Avatarı
Profesyonel Grafik İşleri

Meslek: Grafiker
Ad, Soyad: En... Ak...
Ticaret: 197, 100%
Arkadaşlar biliyorsunuz, Illustrator ve Photoshop üzerinde logo tasarımı yapan tasarımcılar birbirlerine sürekli iğneleme yaparlar. Menemeni soğanlı yada soğansız tercih edenlerin yaptığı anketten sonra bizde böyle bir anketi bu forumda yapmak istedik.

Ankete oy verdikten sonra açıklama yapmak isterseniz konuya yazınız. Yazacağınız şey "Neden Photoshop/Illustrator?" sorusuna yanıt şeklinde olsun.

Benim tercihim: Illustrator. Vektörel tabanlı logolar yapmayı alışkanlık edindim çünkü kendimi daha iyi ifade edebiliyorum (çiziyorum, değiştiriyorum, ekliyorum, çıkarıyorum vs.). Bir örnek vermek gerekirse çözünürlük sıkıntısını ele alabiliriz. Websitesi için yapılan bir logo çözünürlük ve netlik sorunu oluşturmazken bina giydirme için yapacağınız bir çalışmada ki logo, render da patlıyor

Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar. Tabiki PS ve AI aynı kulvarın atları değil ama Dünya üzerinde (yabancı grafik forumları vs. dahil) kıyaslanan programlar bunlar. O yüzden Corel ve diğer programları buraya listelemiyorum.
GrafikYazilim06 bunu beğendi.
Konu EnderGrafik tarafından (06 Temmuz 2019, 23:35 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 06 Temmuz 2019, 21:25
WM Aracı

Yaş / Cinsiyet: 26 / Erkek
Meslek: Öğrenci
Ad, Soyad: Ni... Öz...
Ticaret: 0, 0%
Corel Draw
melankolia ve zekaigulin bunu beğendi.
Okunmamış 06 Temmuz 2019, 21:29
Sukru Adlı Üyenin Avatarı
Grafik Tasarım Uzmanı

Ad, Soyad: Mu... Ya...
Ticaret: 36, 100%
Logo tasarımı için Illustrator.

Okumak istemeyenler için Vektör>Vexel kısa ve net

Herhangi bir marka çalışması için Vektör ve Vexel yapısının kıyaslanmasını bile ben uygun bulmuyorum şahsen, kullanana da niye kullanıyorsun demiyorum tabi kendi bileceği iş. Ancak yüzlerce kişinin PSD çalışmayı vektörel hale getirmek için bana yazdığını da söyleyeyim Bana kalırsa kurumsal kimlik parçaları için Corel - Illustrator karşılaştırması daha uygun olacaktır.

Vexel bir programı kullanmanın keyfi ise diğer kategorilerde; daha yumuşak çizgiler atabilmek, fotoğraflar üzerinde profesyonel dokunuşlar yapabilmek ve manipülasyon diyebilirim benim için. Sketch, dijital boyama, pixel içerikli reklam çalışmalarında Photoshop veya Procreate tercih ediyorum.
melankolia ve GrafikYazilim06 bunu beğendi.
Okunmamış 07 Temmuz 2019, 01:01
melankolia Adlı Üyenin Avatarı
Uzun Yollara Devam

Yaş / Cinsiyet: 25 / Erkek
Ad, Soyad: Ca... Ko...
Ticaret: 3, 100%
Corel Draw ve İllustrator. Photoshop ile logo hazırlanmasınada karşıyım.Bi firma birine logo yaptırmış psd formatta atıyor çalışma alanı 20x20 cm 300 dpi adam bizden 8x12 mt iş istiyor bu logoyu büyült bakalım bu ebata göre baskıda pikselleri sayılsın.Oysa vektörel olunca böylemi oluyor, istediğin kadar büyült logoyu baskıda müthiş çıkıyor.
zekaigulin, oguzhan ve uonrl bunu beğendi.
Konu melankolia tarafından (07 Temmuz 2019, 01:05 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 08 Temmuz 2019, 22:51
GrafikYazilim06 Adlı Üyenin Avatarı

Yaş / Cinsiyet: 36 / Erkek
Ad, Soyad: Al... Ka...
Ticaret: 13, 100%
Ben illustrator kullanıyorum. Photoshop'ta vektörel çalışmak için sadece kalem aracı, nokta ekleme aracı vb. çok temel araçlar var. Yollarla çalışırken de sadece yol düzenleme panelini kullanabiliyoruz. illustrator başlı başına vektör tabanlı olduğu için çok güçlü vektörel araçları var. Hızlı çalışma ve vektörel tasarımların kalitesi yönünden illustratordan iyisini görmedim şu ana kadar. Corel'de kullandım ama illustratora bakarak Corel zayıf kalıyor, özellikle çok katmanlı tasarımlar varsa.

Ama Photoshop'un vektörel araçlarını da bilmek faydalı. İlla logo tasarımı için değil, diğer tasarımlarda da yeri geldiğinde Photoshop'ta vektör kalem aracı çok işe yarıyor.
Okunmamış 12 Temmuz 2019, 00:20
WM Aracı

Yaş / Cinsiyet: 45 / Erkek
Meslek: art director
Ad, Soyad: Se... Yı...
Ticaret: 1, 67%
Affinity Designer

http://affinity.serif.com
Okunmamış 12 Temmuz 2019, 00:26
WM Aracı

Bir de şunu belirtmekte fayda var, logo çizerken kullandığınız programlar birer araçtır. İsteyen Illustrator kullanır isteyen Affinity Designer kullanır isteyen kağıt kalem kullanır.
Logo tasarlamanın ilk adımı logo tasarlayabilecek bir eğitim almış olmaktan geçer.
Program kullanmayı bilmek logo tasarımı yapabileceksin anlamına gelmez.

Logo psd mi olur vektör mü olur şeklindeki soru bile çok abestir.

En ufak müşteriden en büyük müşteriye kadar herhangi bir logo tasarlandığında bunun vektörel formatları (.ai, .pdf, .eps, .svg gibi) ve raster formatları (.jpg, .png ve/veya gerekiyorsa .gif gibi) hazırlanarak bir logo kullanım kitapçığı/kılavuzuyla birlikte teslim edilmelidir.
Okunmamış 12 Temmuz 2019, 00:34
WM Aracı

Logo kitapçığında hazırladığınız logonun oluşumu, kullanılan renklerin Pantone, CMYK, RGB ve HEX kodları, kullanılan font ve ağırlıkları, logonun doğru ve yanlış kullanım şekilleri, logonun oranları ve kurumsal kimlik tasarımı da yapılmışsa kurumsal kimlik elemanlarının tasarımları olmalıdır.
Bu kitapçığın dijital formatta (.pdf) tesliminin yanı sıra basılı bir kopyası ve logonuzun vektörel ve raster formatlarının olduğu bir flash diskle birlikte teslim edilmesi gerekir.

Logonuzu sunarken de işinize gösterdiğiniz özeni gösterecek bir sunum hazırlamanız gerekir.
Örnek> https://www.selcukyilmaz.com/clients/istemeyve/sunum/
Okunmamış 13 Temmuz 2019, 12:32
MuratAltun Adlı Üyenin Avatarı
www.webmarkt.net

Yaş / Cinsiyet: 28 / Erkek
Ad, Soyad: Mu... Al...
Ticaret: 0, 0%
çizmek için corel ve illustrator, müşteriye sunmak için photoshop
Reynolds bunu beğendi.
GrafiMarkt,Webmarkt,HostingBurda
Cevap Yaz Favorilerime Ekle

Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 Ziyaretçi)

Seçenekler
Stil
Normal Normal

Geri Git   Forum > Grafik Tasarım Genel