wmaraci reklam

WM Aracı Tasarımcılar Birliği (Teklif)

15 Mesajlar 1.798 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

BerkanYilmaz BerkanYilmaz Unlimited Project Kullanıcı
    • Üyelik 14.12.2016
    • Yaş/Cinsiyet 32 / E
    • Meslek Creative Director
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad B** Y**
    • Mesajlar 30
    • Beğeniler 5 / 7
    • Ticaret 1, (%100)
    Selamlar herkese,

Konuyu açabileceğim en doğru kategori olarak burayı seçtim, yanlış ise düzeltmenizi rica ederim.

Öncelikle kendimden biraz bahsedeyim, sonra konuya geçebiliriz.

26 yaşında, teknoloji, reklam ve tasarım/kodlama alanlarında (kendi çapında) profesyonelleşmiş, hobi olarak yaptığı bu mesleği son yıllarda girişimci ve ana dal mesleği olarak hayata geçirmiş bir sanat yönetmeniyim. Şu an Türkiye'de bulunan premium markalara premium reklam alanları sağlayan bir şirketin kreatif yönetmeni olarak görev yapmaktayım.

Konumuz ise, WM Aracında bulunan tasarımcılar için forum içerisinde bir birlik sağlamaktır. Bunun amacı kendi düşüncem olarak (bazılarımız için) geldiği yeri unutmamaktan ibarettir. Bu işleri hobi olarak freelance yaptığım zamanlarda büyük işleri bırakın, normal işleri bile alma şansımız her zaman çok düşük olmuştur. Bunun sebebi ise çeşitli platformlarda insanların birbirine yardım etmedi, destek çıkması gerektiği yerde herkesin birbirine düşman-rakip olduğu gerçeğidir.

Bu tabu çok kolay bir şekilde yıkılabilir ve ben kendi çapımda buna imzamda bulunan konu üzerinden gelen müşterilerime uyguluyorum. Yoğun olduğum dönemlerde ya da benim ilgilenmediğim kreatif türlerinde gelen işlerde aynı kategoride olan diğer tasarımcı arkadaşlarımla da (ki hiç biriyle henüz tanışmıyorum) görüşmeleri yönünde yol gösteriyorum. Bu, tamamen belli tabuları yıkmaktadır. Örneğin; Ben o işi alacağım, yoğun da olsam, geç bile teslim etsem yine ben yapacağım, parasını ben alacağım yönünde olan fikirleri, ben kazanamıyorsam başkası kazansın yönünde değiştiriyorum. Bu hem müşteri tarafında hem de iş ahlakı tarafında bizlere büyük artılar katmaktadır.

Gerek ihtiyaç olmadığından, gerekse benim gibi prensip limitleriniz olduğundan belirli ücretlerin altındaki işleri ya da size uymayan işleri almıyor olabilirsiniz. Fakat bir başka tasarımcı arkadaşımızın sırf referansı olmadığından dolayı belki ihtiyacı olan bir işi de ona verdirmemiş oluyoruz.

Bu konuda bir şeyler yapmak için ve bu birliğin kurulabilmesi için ben öncülük etmek isterim. Burada patronculuk gibi bir algı oluşmamasını önemle rica edeceğim çünkü bu öncülük sadece bu konunun açılması ile sınırlıdır :)

Ayrıca WM Aracı yetkililerinden de ufak bir ricam olacaktır. Böyle bir durumda ikincil bir üye grubu etiketi tanımlamaları çok çok güzel bir adım olacaktır.

Benim bu birlik ile ilgili bazı düşüncelerim şunlardır;

• Bu birliğe katılım, özellikle premium olmuş üyeler için öncelikli olmalıdır.

• Ticaret puanı gibi önemli bir detayın aslında bu birliğe katılımı engellememesi gerekmektedir.

• Birliye katılacak kişilerin daha önceden platform içerisinde art niyetli herhangi bir davranışının olmaması gerekmektedir.

• İşi yapmayı bildiği kadar en azından mensup olduğu birliğe karşı sorumluluk sahibi olabilmelidir.

Bunun dışında sizlerin de önerileri olursa hep birlikte değerlendirmek isterim.

Not: Ankete de katılabilirseniz bunun da faydası olacaktır :)

Tüm yazımı okuduysanız eğer teşekkürlerimi sunarım.

Herkese keyifli haftalar diliyorum,

Teşekkürler

wmaraci
    reklam

dump3cz dump3cz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 01.05.2017
    • Yaş/Cinsiyet 24 / E
    • Meslek Yazılım
    • Konum Bilecik
    • Ad Soyad O** Ç**
    • Mesajlar 1750
    • Beğeniler 169 / 326
    • Ticaret 3, (%67)
    Haklısın da hocam gerek yok aslında ihtiyaç varsa sorunu ortaya atarlar bilgim olursa yardımcı olurum.

• Üyelik 14.12.2016
    • Yaş/Cinsiyet 32 / E
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad B** Y**
    • Mesajlar 30
    • Beğeniler 5 / 7
    • Ticaret 1, (%100)

dump3cz adlı üyeden alıntı

Haklısın da hocam gerek yok aslında ihtiyaç varsa sorunu ortaya atarlar bilgim olursa yardımcı olurum.

Hocam kimse çıkıp da benim ihtiyacım var bana iş gönderebilir misiniz gibi bir şey söylemez yani :) Siz söyler miydiniz?

dump3cz dump3cz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 01.05.2017
    • Yaş/Cinsiyet 24 / E
    • Meslek Yazılım
    • Konum Bilecik
    • Ad Soyad O** Ç**
    • Mesajlar 1750
    • Beğeniler 169 / 326
    • Ticaret 3, (%67)
    BerkanYilmaz söylerdim.

wmaraci
    Mersin evden eve nakliyat

fetiihh fetiihh adembozkurt.com Kullanıcı
    • Üyelik 01.03.2017
    • Yaş/Cinsiyet 37 / E
    • Meslek Mühendis, 2d-3d Designer
    • Konum Trabzon
    • Ad Soyad A** B**
    • Mesajlar 52
    • Beğeniler 13 / 45
    • Ticaret 5, (%100)
    İş ve kazançtan önce böyle bir birliğin olması gerekliliği içerisindeyim. Çünkü, şu açıdan bakılmalı tasarım alanı için konuşuyorsak bu öylesine alalade yapılacak bir iş olmadığını, özellikle bu sektöre adım atmış genç kardeşlerimize bu gibi bir birlik sayesinde anlatılabilmeli.

Kazançtan ve işten önce sunulan tasarım kalitesi, özgünlüğü yani, kısaca yaptığımız iş gerçekten en doğru yönüyle gösterilmeli. Ve inanıyorum ki bunun bir kısmını genel tasarımcı arkadaşlarımıza aktarabilirsek, inanın bu bilinçte olan tasarımcıların kazanç ve iş sıkıntısı ortadan kalkar. Çünkü, alanı olmayan ve altından kalkamayacağı bir tasarımı ortaya çıkarmak için o işi almaz.

Bu verdiğim örnek tasarımın sadece bir parçası için önem arz etmekte, tabiki önemli bir parçası ama özellikle bu kısımda herkesin birbirine saygı duyması, böyle kurulacak bir birlikte ki bilgi başta olmak üzere birçok alanda herkese fayda sağlayacaktır.

Ben bu açıdan desteklemekteyim. Ve böyle bir birlik tasarımcılar açısından da başarıyı beraberinde getirecektir.

• Üyelik 14.12.2016
    • Yaş/Cinsiyet 32 / E
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad B** Y**
    • Mesajlar 30
    • Beğeniler 5 / 7
    • Ticaret 1, (%100)

Peki :)

fetiihh adlı üyeden alıntı

İş ve kazançtan önce böyle bir birliğin olması gerekliliği içerisindeyim. Çünkü, şu açıdan bakılmalı tasarım alanı için konuşuyorsak bu öylesine alalade yapılacak bir iş olmadığını, özellikle bu sektöre adım atmış genç kardeşlerimize bu gibi bir birlik sayesinde anlatılabilmeli.

Kazançtan ve işten önce sunulan tasarım kalitesi, özgünlüğü yani, kısaca yaptığımız iş gerçekten en doğru yönüyle gösterilmeli. Ve inanıyorum ki bunun bir kısmını genel tasarımcı arkadaşlarımıza aktarabilirsek, inanın bu bilinçte olan tasarımcıların kazanç ve iş sıkıntısı ortadan kalkar. Çünkü, alanı olmayan ve altından kalkamayacağı bir tasarımı ortaya çıkarmak için o işi almaz.

Bu verdiğim örnek tasarımın sadece bir parçası için önem arz etmekte, tabiki önemli bir parçası ama özellikle bu kısımda herkesin birbirine saygı duyması, böyle kurulacak bir birlikte ki bilgi başta olmak üzere birçok alanda herkese fayda sağlayacaktır.

Ben bu açıdan desteklemekteyim. Ve böyle bir birlik tasarımcılar açısından da başarıyı beraberinde getirecektir.

Teşekkürler, bu fikir de güzel tabii ki.

SizinWeb SizinWeb . Kullanıcı
    • Üyelik 04.08.2014
    • Yaş/Cinsiyet 40 / E
    • Meslek Yönetici
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad Ş** K**
    • Mesajlar 3626
    • Beğeniler 1459 / 1458
    • Ticaret 135, (%100)
    İşin içine maddiyat girdimi bu tur işleyişler pek uzun vadeli ve sağlıklı olmaz

Bugün Bizim Yarın Çocuklarımızın.

• Üyelik 14.12.2016
    • Yaş/Cinsiyet 32 / E
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad B** Y**
    • Mesajlar 30
    • Beğeniler 5 / 7
    • Ticaret 1, (%100)

SizinWeb adlı üyeden alıntı

İşin içine maddiyat girdimi bu tur işleyişler pek uzun vadeli ve sağlıklı olmaz

Amaç zaten uzun vadeli olmasına vesile olabilecek kişilerin burada bulunması :)
    SizinWeb

kişi bu mesajı beğendi.

cnrsgr cnrsgr Caner Sağır Kullanıcı
    • Üyelik 04.07.2016
    • Yaş/Cinsiyet 30 / E
    • Meslek Ajans Direktörü
    • Konum Samsun
    • Ad Soyad C** S**
    • Mesajlar 738
    • Beğeniler 58 / 463
    • Ticaret 46, (%98)
    Birlik/grup gibi bir durumun WM Aracı platformu için çok uzun süreli olacağını düşünmüyorum. Grafikerler.Net'te bile yıllar süren moderatörlüklerin birkaç yüz TL'lik tasarımlar için bozulması, ortamların dağılması, insanların sadece ihtiyaç duyduğu dosyayı temin edip, teşekkür dahi etmeden ortadan kaybolması, 15 dakikada kartvizit tasarlayıp baskıya geçen matbaalarda çalışan tecrübesiz arkadaşların sürekli bir tasarımlar talep etmesi, bu tarz birlik için en önemli oluşabilecek sorunlardan birkaçı olarak ilk etapta aklıma gelenler diyebilirim. :)

Ayrıca geçtiğimiz yıl çok sık bir şekilde kurulan "Alexa Düşürme Grupları"ndan en uzun süreli gördüğüm 2. haftada dağıldı. Bu da aslında genel işleyişi gösteriyor. Fikrinize her ne kadar katılsam, herkes için iyi olacağına inansam da uygulama aşamasında birçok problemin baş göstermesinin oldukça yüksek bir ihtimale sahip olması sebebiyle yönetimin de bu konuya sıcak bakmayacağını düşünüyorum.
    DenizOZTURK fetiihh

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 14.12.2016
    • Yaş/Cinsiyet 32 / E
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad B** Y**
    • Mesajlar 30
    • Beğeniler 5 / 7
    • Ticaret 1, (%100)

cnrsgr adlı üyeden alıntı

Birlik/grup gibi bir durumun WM Aracı platformu için çok uzun süreli olacağını düşünmüyorum. Grafikerler.Net'te bile yıllar süren moderatörlüklerin birkaç yüz TL'lik tasarımlar için bozulması, ortamların dağılması, insanların sadece ihtiyaç duyduğu dosyayı temin edip, teşekkür dahi etmeden ortadan kaybolması, 15 dakikada kartvizit tasarlayıp baskıya geçen matbaalarda çalışan tecrübesiz arkadaşların sürekli bir tasarımlar talep etmesi, bu tarz birlik için en önemli oluşabilecek sorunlardan birkaçı olarak ilk etapta aklıma gelenler diyebilirim. :)

Ayrıca geçtiğimiz yıl çok sık bir şekilde kurulan "Alexa Düşürme Grupları"ndan en uzun süreli gördüğüm 2. haftada dağıldı. Bu da aslında genel işleyişi gösteriyor. Fikrinize her ne kadar katılsam, herkes için iyi olacağına inansam da uygulama aşamasında birçok problemin baş göstermesinin oldukça yüksek bir ihtimale sahip olması sebebiyle yönetimin de bu konuya sıcak bakmayacağını düşünüyorum.

Güzel ve yapıcı yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle. Bu düşüncenin amacı aslında belli kurallara ya da yardımlaşmaya bağlı kalması değildir. Benim düşüncem en azından yukarıdaki arkadaşların da yazdığı gibi sorunların olmayacağı kişilerim ve sizin yazdığınız gibi kişilerin aslında minimum düzeyde güvenilir hale gelmesidir:

Bir çoğumuz tasarımcıyız (ki zaten açıkça belirteyim, tasarımcı olmayan kişilerin yorumlarını pek dikkate almıyorum) ve ciddi emekler sarf ederek bizler bu noktalara geldik. Zamanında diğer platformlarda yaşanan reseller hesabından hosting satıp, ya belgeli kişilerin zorlanmasına sebep olmaları gibi bir durumla karşı karşıya gelmeyelim.

Bu fikri ben yazdığım için yukarıda zate kendim uyguluyorum. Buradan bana gelen 3 müşterimi gerek iş yoğunluğumdan gerekse çalışma yapmadığım iş türlerinden dolayı buradaki başka arkadaşlara yönlendirdim. Ne kadar gittiler bilmiyorum orası ayrı tabi :) fakat inanıyorum ki burada en az benim gibi hatta benden daha iyi niyetli, paylaşımcı arkadaşlar da vardır.

wmaraci
    Konuyu toplam 4 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 4 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al