wmaraci reklam

1 Milyon Yazılımcı Projesi

21 Mesajlar 2.995 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ahmetakgun ahmetakgun Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Aşçı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 10 / 35
  • Ticaret 1, (%100)
20 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından duyurulan 1 Milyon Yazılımcı projesi için başvuru ve kayıt süreci başladı. 1 Milyon Yazılımcı projesinde çevrimiçi eğitim mantığı ile yazılım eğitimleri ücretsiz olarak verilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde başlatılan 1 Milyon Yazılımcı projesi ile ilgili detaylar, 21 Nisan'da ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre proje kapsamında genç yazılımcı adayları, BTK’nın eğitim portalı üzerinden eğitim alacaklar. Şu anda 13 kategori içerisinde 46.742 dakikadan oluşan toplamda 31 eğitim videosu hazır durumda. Çevrimiçi eğitim portalında Big Data (Büyük Veri), Block-Chain (Blokzincir), Office programları, Algoritma, Siber Güvenlik Veri Tabanı, Web Programlama ve Oyun Programlama alanlarındaki dersler şu anda ulaşılabilir durumda.

Detaylar ve Haberin Kaynağı :

1 Milyon Yazılımcı Projesi
carasar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

68136 68136 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 24.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1016
  • Beğeniler 380 / 381
  • Ticaret 5, (%100)
Harika bir proje başlatmışlar.
ahmetakgun

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 14.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Aşçı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 10 / 35
  • Ticaret 1, (%100)
Bi yazılımcıya göre dikkat çekici ve güzel bi proje fakat diğer insanlar için ne kadar güzel o tartışılır. Çünkü ben kimsenin bu projeye odaklanacağını düşünmüyorum, daha ilk dersten sıkılıp çıkarlar.

resulzade resulzade Sosyal Medya Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Sosyal Medya Uzmanı, Editör
  • Konum Azerbeycan
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 205
  • Beğeniler 7 / 41
  • Ticaret 8, (%100)
Dostum böyle bir proje başlatılarak bir sonuca varılamaz. Udemy üzerindeki kursları ücretsiz verdiklerini düşünün. Halkımızdan kimse oturup izlemeyeceklerdir o videoları. Hadi izlediler, bu işin erbabı mühendisler bu işe o kadar zamanlarını boşa ml ayırdılar?

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 14.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Aşçı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 10 / 35
  • Ticaret 1, (%100)
Şahsen ben video izleyerek hiç bir şey anlamıyorum daha çok kafa karıştırıyor en güzeli uygulayarak çalışmak yada edit yaparak öğrenmek. Dediğim gibi kimse bu projeye odaklanmaz ülke de saçma saçma tiktok videoları çeken nesilden bahsediyoruz.

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
Boş iş, boş muhabbet başka birşey değil. Ülke ne video izleyerek uzman olur nede 1M yazılımcıya ihtiyaç var
Karikaturname ASY117

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
1 Milyon yazılımcıyı eğittin diyelim, iş yok adam taş mı yiyecek. Abartılı sayıları çok seviyorlar. Daha öncede MEB 1 milyon delphici diyordu

ülkenin 1 milyon yazılımcıya değil, düzgün iş etiği ile çalışacak insanlara ihtiyacı var.
melankolia Karikaturname abdakgl

kişi bu mesajı beğendi.

Nizamulmulk Nizamulmulk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** E**
  • Mesajlar 56
  • Beğeniler 6 / 22
  • Ticaret 9, (%89)
Hindistan, bu mantık ile milyonlarca yazılımcı yetiştirdi. Sonuç? Stackoverflow'da jquery soruları cevaplandıran, mantık kuramayan, ağır nesnel programcılık konusunda çok iyi işler çıkaramayan bir yazılımcı nesli çıkardılar. Eskiden herkes hintli yazılımcı arardı. Şimdi kimse onlara ihtiyaç bile duymuyor. Çünkü geliştirilen programlama dilleri, ezbere çalışmak yerine mantık üretmeyi ve en önemlisi algoritma kurmayı temel alıyor. Hintlilerin içlerinde mutlaka iyi programcıları da vardır lakin büyük çoğunluğu, freelance sitelerin jquery işleri peşinde koşuyorlar.

Kısacası hükümetin bu projesi hem yanlış hem de abartılı. Yazılımcı dediğin adam kafası çalışan, matematik bilen en azından fen ve matematik derslerinde zorlanmayan kişidir. Senin yeni nesil gençlik dediğin, yüzbinlercesi matematikte sıfır çekiyor hem üniversite sınavlarında hem de okuldaki derslerinde.

Bunlardan mı yazılımcı yapacaksın?
melankolia Karikaturname Aksoydogalgaz

kişi bu mesajı beğendi.

Aksoydogalgaz Aksoydogalgaz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Bilgisayar grafik ve html
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 38 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Uzaktan yazılımcı olmak sistemi yanlıştır, konuşmadan , tartışmadan , fikir yürütmeden, Beyin Jimnastiği yapılmadan YAZILIMCI olunmaz, bu işi bilmeyenler kendilerine yanlış bir sektör yaratıyorlar, eğer gerçekten yazılımcı yaratmayı düşünüyorlarsa bu işi ilk basamakla yani basit dershaneler kurarak başlasınlar , evden çalışma ile bu iş yürümez, bir nokta için, bir virgül için , bir tırnak için 3 saat beklemez.. bu işi aptal mantığı ile yapabilecek sabırlı öğretmenler gerekiyor, yani benim hocalar söylediğim gibi ..."BEN APTALIM , EĞER BANA ÖĞRETEBİLİRSENİZ HERKESE ÖĞRETEBİLİRSİNİZ " hala aynı yerdeyim kendi öğrenim hızında öğretebilecek bir eğitimci çıkmadı ama ben başkalarına işimi , mesleğimi , konumu öğretiyorum

Görüşmek üzere
Nizamulmulk

kişi bu mesajı beğendi.

Nizamulmulk Nizamulmulk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** E**
  • Mesajlar 56
  • Beğeniler 6 / 22
  • Ticaret 9, (%89)

Aksoydoğalgaz adlı üyeden alıntı

Uzaktan yazılımcı olmak sistemi yanlıştır, konuşmadan , tartışmadan , fikir yürütmeden, Beyin Jimnastiği yapılmadan YAZILIMCI olunmaz, bu işi bilmeyenler kendilerine yanlış bir sektör yaratıyorlar, eğer gerçekten yazılımcı yaratmayı düşünüyorlarsa bu işi ilk basamakla yani basit dershaneler kurarak başlasınlar , evden çalışma ile bu iş yürümez, bir nokta için, bir virgül için , bir tırnak için 3 saat beklemez.. bu işi aptal mantığı ile yapabilecek sabırlı öğretmenler gerekiyor, yani benim hocalar söylediğim gibi ..."BEN APTALIM , EĞER BANA ÖĞRETEBİLİRSENİZ HERKESE ÖĞRETEBİLİRSİNİZ " hala aynı yerdeyim kendi öğrenim hızında öğretebilecek bir eğitimci çıkmadı ama ben başkalarına işimi , mesleğimi , konumu öğretiyorum

Görüşmek üzere

Doğru görüşlerinize binaen bende birşeyler eklemek istiyorum. Yazılımcılık, yazılım uzmanlığı ya da mühendisliği okulda öğrenilmez zaten. Çünkü yazılım dediğin aslında insana doğuştan verilen bir kabiliyet ile bağlantılı bir meslektir. Mantık yürütme, akıl oluşturma, fikir oluşturma yani toplumumuzdaki değimiyle kafanın çalıştırılması gereken bir iştir. Yazılımcı dediğin zoru gördü mü kaçmamalı, zor problemlerin altından kolay çözüm yöntemleri ile çıkacak fikirler üreten birisi olmalıdır. Zaten yazılımın başka bir açılımı da yoktur.

Ancak ülkedeki insanların çoğu, olayların kolayına kaçmasını sevmektedir. Buda yazılımın doğasına terstir. Meslek gereği, bazen problemleri kısa yoldan halletme istisnaları dışında yazılım uzmanlığı gerçekten zeka gerektiren işlerin başında gelmektedir. Yazılım demek wordpress editlemek, script editlemek demek değildir. Bu bizde çok sık karıştırılan bir kavramdır.

Ve en önemlisi yazılımcı yetiştirilme yeri okullar değil, iş piyasasıdır. Yazılımcı okulda işin temelini öğrenir ama hangi nesneyi nerede kullanacağını, hangi class sınıfının nerede işe yaradığını, hangi yerde döngü hangi yerde fonksiyon yazacağını bilmelidir. Bunu bilmeyenden de, yazılımcı olmaz.
Aksoydogalgaz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al