wmaraci reklam

Asgarî ücretli 128 gün devlete çalışıyor

18 Mesajlar 2.743 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

darknov4 darknov4 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad V** S**
  • Mesajlar 3084
  • Beğeniler 1387 / 910
  • Ticaret 29, (%100)
Asgarî ücretlinin yıllık 30 bin 700 liralık gelirinin % 35’i yani 10 bin 587 lirası vergiye gidiyor.

Aylık brüt maaşı 2.558,40 lira olan bir asgarî ücretli 537.50 lirası kaynağında vergi ve SGK primi, yaklaşık 344.73 lirası da dolaylı vergi olmak üzere ayda toplam 882.23 lira vergi ödüyor. Yani yıllık 30.700,8 lirayı bulan brüt maaşının 10,586,76 lirası vergiye gidiyor. Sözcü’den Nuray Tarhan’ın haberine göre, bu tutarın brüt maaşa oranı yaklaşık yüzde 35’e ulaşıyor. Yani asgarî ücretli 365 günün 128 günü vergi ödemek için çalışıyor. Vergi uzmanı ve Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ozan Bingöl, “verginin tabana yayılması” söyleminin yanlış olduğunu belirterek, “Düşünün ki 30 gün boyunca emek, ter, çile ile ve de hak ettiğinizin altında bir ücret alıp onun da neredeyse yarıya yakınını geri vermek zorunda kalıyorsunuz. Vergi zaten tabanda. Mesele vergiyi tavana, geliri tabana yaymakta. Mesele harcayandan değil kazanandan vergiyi toplamakta” dedi.

‘AsgarÎ geçim indirimiyle karşılamayacak’

Dr. Ozan Bingöl, bu yıl da evli olup eşi çalışmayan ve 3 çocuğu bulunan bir asgarî ücretlinin yüzde 20’lik vergi dilimine gireceğine dikkat çekerek, “Asgarî ücretli yılın başında net 2.155 lira alırken yılın son 4 ayında % 20’lik vergi dilimine girdiğinden net maaşı 2.046 liraya kadar düşecek. Ve bu örnekte olan asgarî ücretlilerin maaşları 2.020 liranın altına düşmediğinden yıllık 400 liraya yakın bir kayıpları oluşacak ve bu da asgarî geçim indirimi ile karşılanamayacak. Yani futbolcunun girmediği vergi dilimine asgari ücretli girecek” dedi.
Bipixel xsafa sworks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

AtaTekin AtaTekin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 301 / 269
  • Ticaret 7, (%100)
Çok fazla çok...
Bipixel Gercekefsane

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad V** S**
  • Mesajlar 3084
  • Beğeniler 1387 / 910
  • Ticaret 29, (%100)
Bizim millete az bile
Heisenberg0133

kişi bu mesajı beğendi.

NeroWin NeroWin www.teknovudu.com Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 238
  • Beğeniler 86 / 64
  • Ticaret 0, (%0)
Haddini bil. Öyle konuş. Milletimizin kötülüğünü isteyen benim ülkemde barınmasın, istemiyorum...

Cümlelerinizi adam gibi kurun, adam gibi tartışalım.. "Milletimize az mış, müstehak mış.."
AhmetCakmak34 reload58 BayAnil

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Guvven Guvven - Mutlu Sona Yaklaşırken. Kullanıcı
  • Üyelik 20.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Freestyle Web Designer
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad G** C**
  • Mesajlar 632
  • Beğeniler 0 / 196
  • Ticaret 9, (%89)
65 yaşında emekli olacak şeker kardeşlerim (yaşarsanız tabi.) tartışmaya değil sizi gülümsemeye davet ediorum.. :)
MagaraAdami

kişi bu mesajı beğendi.

ilkanbalkan ilkanbalkan Genel Yayın Yönetmeni Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek BT Eğitmeni - Webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad i** B**
  • Mesajlar 1680
  • Beğeniler 435 / 562
  • Ticaret 30, (%100)
Milletimizin kötülüğünü isteyen "bu millete az" diyen midir yoksa onun parasının yüzde otuz beşini saçma sebeple vergilendirip alan mıdır @nerowin
Okeskin AtaTekin Drozturk

kişi bu mesajı beğendi.

68136 68136 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 24.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1016
  • Beğeniler 380 / 381
  • Ticaret 5, (%100)

NeroWin adlı üyeden alıntı

Haddini bil. Öyle konuş. Milletimizin kötülüğünü isteyen benim ülkemde barınmasın, istemiyorum...

Cümlelerinizi adam gibi kurun, adam gibi tartışalım.. "Milletimize az mış, müstehak mış.."

Iyiligini isteyen ne yapiyor başğan ?
zekaigulin

kişi bu mesajı beğendi.

NeroWin NeroWin www.teknovudu.com Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 238
  • Beğeniler 86 / 64
  • Ticaret 0, (%0)

ilkanbalkan adlı üyeden alıntı

Milletimizin kötülüğünü isteyen "bu millete az" diyen midir yoksa onun parasının yüzde otuz beşini saçma sebeple vergilendirip alan mıdır @nerowin

Millete garezi varmış gibi konuşmak, olumsuz şeylere oh çekmek nedir o zaman ikan bey. Vergilerin çokluğunu azlığını konuşabiliriz ama burada asıl mesele tepki vermedeki özürlülük/sorun/sıkıntı.

Yaşam sınırı maaşı (asgari ücret) bürüt maaşa göre hesaplanır. Yani vergiyi düşürse bile söz konusu para zaten kişilerin hesabına yatmayacak. İş verenlerin cebine kalacak. Ancak vergilerin fazla olması ne yazık ki can sıkıcı. Gönül isterdi ki taban sınır belirlenip her kalemden maksimum alınacak vergi %10-15 'i geçmesin.

Heisenberg0133 Heisenberg0133 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Jr. Dijital Pazarlama Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 641
  • Beğeniler 768 / 377
  • Ticaret 14, (%100)
NeroWin Bu kadar vergi kazığını gırtlağına kadar alıp sesini çıkarmayan millete; “ iyi oluyor, bunlara müstehaktır “demek, o insanlara “alaylı” bir şekilde sitem etmektir.

İnek gibi sağılmasına rağmen sesini çıkarmayana müstehaktır.

Ayrıca siz kimsiniz ki “Böyle düşünen benim ülkemde yaşamasın” diyorsunuz ? Ülkenin tapusu sizde mi ? Kişi, isim vererek birilerine hakaret etmedikçe ifade özgürlüğü engellenemez.

Yani kısaca siz haddinizi bilin önce ! Kimin ne konuşabileceği, ne konuşamayacağı sizin üstünüze vazife değil.
darknov4 Fearles1453

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad V** S**
  • Mesajlar 3084
  • Beğeniler 1387 / 910
  • Ticaret 29, (%100)

NeroWin adlı üyeden alıntı

Ülke benim sonuna kadar halkımız için hangisi doğruysa faydalıysa onu savunacağım habur sınır kapsı orada :) güle güle
meturkan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al