wmaraci reklam

Enpara Altın Alım / Satım

43 Mesajlar 5.662 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Browland Browland WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Melaturji ve Malzeme Mühendisi
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)
Bir ürünün satış fiyatını, ürünü satan kişi belirlemiyorsa bu ticaret değildir.

Altın borsası, dolar borsası, coin borsası. Kısaca para yatırarak yatırdığınız ürünün fiyatı sizden bağımsız değişiyorsa bunun adı borsadır. Paradan ticaret dışı para kazanmaktır.

Üstelik altın alacak arkadaş altını alıp evde saklamıyor, banka üzerinden eline geçmeyen ürün üzerinden para kazanıyor. Kısaca para üzerinden para kazanıyor arada ürün olmadan.

Üstelik ben faiz demedim, ama yapılan işlem faiz türevi sayılabilir.

Ek olarak ben faize karşı değilim, bana göre haram da değil. Sadece arkadaşın sözü üzerine yorumladım.
88644

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

carasar carasar All ızz well... Kullanıcı
  • Üyelik 29.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Konya
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 1116
  • Beğeniler 499 / 498
  • Ticaret 16, (%100)
Browland kabul etmediğiniz bir sey hakkında haram olup olmadığı konusunda nasıl yorum yapabiliyorsunuz. Pazarda sattığınız ürününde fiyatını siz belirlemiyorsunuz.

Pazarcılik yaptınız mi bilmiyorum ama 1 hafta fasulyeyi ben 3 liradan satarken sonraki hafta 1 liraya düşüyor. Sebebi de bu hafta rezervin fazla olması, pazara daha fazla kişinin fasulye getirmesi.

Para ile para alıp satma işinin ticaretine ben de karşıyım. Para yerine gerçek mal alıp satmak ticarettir. Ancak bu değerlerin değişmesi de pazardaki duruma benziyor.
Eğer para biriminin ülkesi kötü giderse parasınin değeri düşüyor.

Sonuc olarak Müslüman olmayanlar için değildir bu son sözüm, çünkü hadistir diğerleri kabul etmezler;
Altın altınla peşin satılmazsa faizdir. Buğday buğdayla peşin satılmazsa faizdir. Kuru hurma kuru hurmayla peşin satılmazsa faizdir.

• Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)
carasar kabul etmediğim bir şey hakkında bilgim olduğundan yorum yapıyorum.

Kısmen pazarcılık yaptım. Pazarcılık ile bunun kapsamı aynı değil. Fasulyeyi 3 liradan alır 1 lira kar koyarsın veya koymazsın. Alan olmazsa zararına bile satarsın. Sana bağlı bir durum. Ancak altında 500 TL'ye aldığın altına 100 TL kar koyup satayım diyemezsin. Çünkü altın borsası buna uygun değil.

Her neyse beni ilgilendirmez. İstediğiniz kadar haram yiyin, sonra faize, harama karşıyım diyin. Siz bilirsiniz.

thenameless thenameless WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 25.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad Ö** F**
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 23 / 38
  • Ticaret 0, (%0)

Browland adlı üyeden alıntı

carasar kabul etmediğim bir şey hakkında bilgim olduğundan yorum yapıyorum.

Kısmen pazarcılık yaptım. Pazarcılık ile bunun kapsamı aynı değil. Fasulyeyi 3 liradan alır 1 lira kar koyarsın veya koymazsın. Alan olmazsa zararına bile satarsın. Sana bağlı bir durum. Ancak altında 500 TL'ye aldığın altına 100 TL kar koyup satayım diyemezsin. Çünkü altın borsası buna uygun değil.

Her neyse beni ilgilendirmez. İstediğiniz kadar haram yiyin, sonra faize, harama karşıyım diyin. Siz bilirsiniz.

Bu olayın haram olup olmadığı hakkında bilgin yok. Halen haram yiyin diyorsun.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)
2017 de 6k para karşılığında altın aldık, evde duruyor. Yıl 2019 6k para karşılığı altın şuan 13k yapıyor. Altınlar evde dururken bize 7k para sıçtılar. Ve siz buna helal para diyorsunuz öyle mi?

Yaptığım şeyin ne olduğunu bilmediğimi iddia ediyorsunuz. Çok komiksiniz.

• Üyelik 25.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad Ö** F**
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 23 / 38
  • Ticaret 0, (%0)

Browland adlı üyeden alıntı

2017 de 6k para karşılığında altın aldık, evde duruyor. Yıl 2019 6k para karşılığı altın şuan 13k yapıyor. Altınlar evde dururken bize 7k para sıçtılar. Ve siz buna helal para diyorsunuz öyle mi?

Yaptığım şeyin ne olduğunu bilmediğimi iddia ediyorsunuz. Çok komiksiniz.

Bir ürün aldın 1 liraya. O ürün 2 sene sonra 4 lira oldu. 4 liraya satınca faiz yemiş olmuyorsun. Ürünün değeri o kadar oldu
ofurkanak

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)
İyi ki üniversitede ekonomi dersimiz varmış. Yoksa sizin şu sözlerinize kanabilirdim.

Harama helal diyip işlem yapacaklar olacak elbette, cehennem boşa mı yaratılmış İslam dininde.

Sen altın alma, bir kilo domates al, 4 yıl beklet fiyatı artar. Altından daha çok kazandırır.

Tamam yapacaksan yap ta, müslüman görüntüsü çizip, dinini karalama.

Altın üzerinden, dolar üzerinden, yapılan (işçilik kısmı hariç) al/sat ticaret değildir.

Üstüne basa basa söylüyorum paranız ile hiç bir emek harcamadan yaptığınız al satların tamamı haramdır. Para ile aldığınız üründen helal yoldan para kazanmanın yolu, aldığınız ürüne kar payı koymak, üzerinde emek harcamak (işçilik, nakliye, modifiye, hizmet v.b.) gereklidir.

Üstelik siz alacağınız altına sahip olmuyor, banka üzerinde altın almış gibi sayısal veriye sahip oluyorsunuz. Yani elinizde altın yok. Bu sadece bankadaki rakamlardan ibaret. Böyle olunca doğrudan paranızdan para kazanmış oluyorsunuz. Aynı mantıkla faize yatırmak ta, sayısal loto milli piyango veya iddaa oynamak arasında fark yok.

Sizin gibi mantıkta insanlar kutsal kitabınızı ayetlerini döneme göre eğip büküyorsunuz. Bunları yüzünüze vurunca da suçlu biz oluyoruz.

semihsadi semihsadi www.onlinetahta.com Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Kurucu
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 348
  • Beğeniler 25 / 66
  • Ticaret 0, (%0)
Bu ülkede siyaset futbol din ekonomi hakkında herkes konuşur. Ne bir kuran ayeti okumuştur ne siyaset ne de ekonomi. Faiz ile ticareti aynı sayanlara inananlar için yaratıcı dan gelen ayet mevcuttur. Bakabilir adı faiz zaten . Bu faiz değildir demek nasıl mümkün. Hasılı inanlar için faiz haramdir ticaret helal. Gerisi inanç ve vicdan işidir
Browland

kişi bu mesajı beğendi.

http://onlinetahta.com -> Canlı Dershane- Video Dershane-Uzaktan Eğitim

• Üyelik 25.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad Ö** F**
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 23 / 38
  • Ticaret 0, (%0)

semihsadi adlı üyeden alıntı

Bu ülkede siyaset futbol din ekonomi hakkında herkes konuşur. Ne bir kuran ayeti okumuştur ne siyaset ne de ekonomi. Faiz ile ticareti aynı sayanlara inananlar için yaratıcı dan gelen ayet mevcuttur. Bakabilir adı faiz zaten . Bu faiz değildir demek nasıl mümkün. Hasılı inanlar için faiz haramdir ticaret helal. Gerisi inanç ve vicdan işidir

O ayeti bul bana gönder. Cahilim, öğreneyim

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)

thenameless adlı üyeden alıntı

Bu olayın haram olup olmadığı hakkında bilgin yok. Halen haram yiyin diyorsun.

Nasıl bilgisi yok. Adam yukarıda yazmış işte. Daha açık ne olabilir ki.

Ayetler de bunlar:

4:29 - Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin. Ancak kendi rızanızla yaptığınız ticaretle yemeniz helaldir. Birbirinizin canına kıymayın. Şüphesiz Allah, size karşı çok merhametlidir.

30:39 - İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, işte onlar, malları kat kat artmış olanlardır.
Browland

kişi bu mesajı beğendi.

cagdaskorkmaz.com.tr
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al