Giriş Yap / Kayıt Ol

WM Aracı'na üyelikler tekrar açıldı! Kayıt olmak için TIKLAYIN!

6Beğeni
  • 4 Yazan flashoyun
  • 2 Yazan ASametYildirim

Cevap Yaz Favorilerime Ekle
Seçenekler Stil
Geri Git   Forum > > Güncel

Gerçek yıllık enflasyon yüzde 80

Okunmamış 28 Ağustos 2018, 08:50
darknov4 Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı

Yaş / Cinsiyet: 21 / Erkek
Meslek: Öğrenci
Ad, Soyad: Vo... Sa...
Ticaret: 13, 100%
ABD’de Johns Hopkins Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan, gelişmekte olan ülkeler para birimi uzmanı Prof. Dr. Steve Hanke, Türkiye’de resmi olarak en son yüzde 15.85 olan yıllık enflasyonun gerçekte yüzde 80 olduğunu öne sürdü.

Hanke, “zımni enflasyon modeli” ismini verdiği çalışmasında dolar kuru üzerinden satın alma gücü paritesi (SGP) değerini de hesaba katarak enflasyon rakamını tespit ediyor. Ancak kur geçişkenliği oranını birebir kabul etmesi ve tüm fiyatlar için dolar varsayımı yapması nedeniyle bazı ekonomistler Hanke'in yöntemini kabul etmiyor.

Sözcü'den Nuray Tarhan'ın haberine göre; SGP metodolojisi, ekonomi literatüründe de tartışılan bir hesaplama. Ancak Türkiye'de son 2 yılda petrol ve demir cevheri fiyatları başta olmak üzere emtia fiyatlarının dolar bazındaki artışından dolayı enflasyonun hesaplananın üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

PARA ARZI FAZLA ARTTI

Steve Hanke, 24 Haziran'da Forbes Dergisi'nde kaleme aldığı makalede de yıllık mayıs enflasyonunun gerçekte yüzde 10.85 değil, onun 3.6 katı yani yüzde 39.2 olduğunu savunmuştu.

Hanke, makalesinde “para miktarı teorisi” yaklaşımıyla yola çıktığını vurgulamıştı. Yaklaşıma göre, piyasadaki para arzı artırılırsa kısa vadede üretim düzeyi artıyor ancak uzun vadede potansiyel düzeyine iniyor. Böylece fiyat düzeyindeki artışla kalınıyor. Steve Hanke, makalesinde Türkiye'nin 10 yıllık para arzı verileri denkleme uygulandığında Türkiye'nin para arzı için altın büyüme oranının yüzde 13 olduğunu belirterek, “2014'ten bu yana, geniş para arzı, yıllık ortalama yüzde 16 hızında büyüyor. 2016'dan bu yana oran daha da artarak yüzde 18'e yükseldi” yorumunu yapmıştı.
Okunmamış 28 Ağustos 2018, 10:08
flashoyun Adlı Üyenin Avatarı
Pagespeed Optimizator

Yaş / Cinsiyet: 28 / Erkek
Ad, Soyad: Be... Al...
Ticaret: 18, 100%
Kesın öledır zaten mıllette açlıkdan kıvrılıyor elınde ortalama 5 bnlık telefon altında 30 bnlık arabasıyla çeşme sahıllerınde
Eiffel, Heisenberg0133, ASametYildirim ve 1 kişi daha bunu beğendi.
pdflawyer.blogspot.com 1 bağlantı reklamına tıkla 28 dolar kaz.....
Okunmamış 28 Ağustos 2018, 10:10
WM Aracı

flashoyun benim elimde niye 1500lük telefon var ve hiç tatile gidemiyorum acaba. o tvde gördüklerinin çoğu yurtdışından gelenler
Okunmamış 28 Ağustos 2018, 10:11
ASametYildirim Adlı Üyenin Avatarı
Saygı, Sevgi, Anlayış.

Ad, Soyad: Ab... Yı...
Ticaret: 82, 100%
"Ancak kur geçişkenliği oranını birebir kabul etmesi ve tüm fiyatlar için dolar varsayımı yapması nedeniyle bazı ekonomistler Hanke'in yöntemini kabul etmiyor."
Bayro ve cooper bunu beğendi.
Okunmamış 29 Ağustos 2018, 11:50
flashoyun Adlı Üyenin Avatarı
Pagespeed Optimizator

Yaş / Cinsiyet: 28 / Erkek
Ad, Soyad: Be... Al...
Ticaret: 18, 100%
Alıntı:
darknov4 Adlı Üyeden Alıntı
flashoyun benim elimde niye 1500lük telefon var ve hiç tatile gidemiyorum acaba. o tvde gördüklerinin çoğu yurtdışından gelenler
ınan mıyorum sana gerçekden mı nasıl bukadar körsunuz anlamıyorum sızı çocuk akndırır gıbı kandırıyolarya hayret edıyorum bak kardeş tuketımden uzakdırun dıyoruz kabul etmıyorsunuz sonra kredıler çekıp faızle gerı oduyorsunuz somurge duzenınde ılerlıyor ve tasarruf etmıyorsunuz sonr agıdıp hukumete çatmayın az aklınızı kullnın dıyoruz
bu arada baban 20 yasındayken elınde 1500 tl lk ne varmış sor bakalım (çakmak - tesbıh ..)gıbı
pdflawyer.blogspot.com 1 bağlantı reklamına tıkla 28 dolar kaz.....
Okunmamış 29 Ağustos 2018, 12:05
WM Aracı

hahahahha sabah sabah kahkaha attım. babam 20 yaşındayken telefon yoktu piyasada kör olan sensin ben değilim resmen uyutuyorlar sizi şu yazdıklarına bak.

Alıntı:
flashoyun Adlı Üyeden Alıntı
ınan mıyorum sana gerçekden mı nasıl bukadar körsunuz anlamıyorum sızı çocuk akndırır gıbı kandırıyolarya hayret edıyorum bak kardeş tuketımden uzakdırun dıyoruz kabul etmıyorsunuz sonra kredıler çekıp faızle gerı oduyorsunuz somurge duzenınde ılerlıyor ve tasarruf etmıyorsunuz sonr agıdıp hukumete çatmayın az aklınızı kullnın dıyoruz
bu arada baban 20 yasındayken elınde 1500 tl lk ne varmış sor bakalım (çakmak - tesbıh ..)gıbı
Cevap Yaz Favorilerime Ekle

Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 Ziyaretçi)

Seçenekler
Stil
Normal Normal

Geri Git   Forum > Güncel