wmaraci reklam

Gerçek yıllık enflasyon yüzde 80

6 Mesajlar 772 Okunma
wmaraci reklam

darknov4 darknov4 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad V** S**
  • Mesajlar 3084
  • Beğeniler 1387 / 910
  • Ticaret 29, (%100)

ABD’de Johns Hopkins Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan, gelişmekte olan ülkeler para birimi uzmanı Prof. Dr. Steve Hanke, Türkiye’de resmi olarak en son yüzde 15.85 olan yıllık enflasyonun gerçekte yüzde 80 olduğunu öne sürdü.

Hanke, “zımni enflasyon modeli” ismini verdiği çalışmasında dolar kuru üzerinden satın alma gücü paritesi (SGP) değerini de hesaba katarak enflasyon rakamını tespit ediyor. Ancak kur geçişkenliği oranını birebir kabul etmesi ve tüm fiyatlar için dolar varsayımı yapması nedeniyle bazı ekonomistler Hanke'in yöntemini kabul etmiyor.

Sözcü'den Nuray Tarhan'ın haberine göre; SGP metodolojisi, ekonomi literatüründe de tartışılan bir hesaplama. Ancak Türkiye'de son 2 yılda petrol ve demir cevheri fiyatları başta olmak üzere emtia fiyatlarının dolar bazındaki artışından dolayı enflasyonun hesaplananın üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

PARA ARZI FAZLA ARTTI

Steve Hanke, 24 Haziran'da Forbes Dergisi'nde kaleme aldığı makalede de yıllık mayıs enflasyonunun gerçekte yüzde 10.85 değil, onun 3.6 katı yani yüzde 39.2 olduğunu savunmuştu.

Hanke, makalesinde “para miktarı teorisi” yaklaşımıyla yola çıktığını vurgulamıştı. Yaklaşıma göre, piyasadaki para arzı artırılırsa kısa vadede üretim düzeyi artıyor ancak uzun vadede potansiyel düzeyine iniyor. Böylece fiyat düzeyindeki artışla kalınıyor. Steve Hanke, makalesinde Türkiye'nin 10 yıllık para arzı verileri denkleme uygulandığında Türkiye'nin para arzı için altın büyüme oranının yüzde 13 olduğunu belirterek, “2014'ten bu yana, geniş para arzı, yıllık ortalama yüzde 16 hızında büyüyor. 2016'dan bu yana oran daha da artarak yüzde 18'e yükseldi” yorumunu yapmıştı.

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

flashoyun flashoyun Pagespeed Optimizator Kullanıcı
  • Üyelik 01.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Pagespeed Optimizator
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 925
  • Beğeniler 127 / 185
  • Ticaret 20, (%100)
Kesın öledır zaten mıllette açlıkdan kıvrılıyor elınde ortalama 5 bnlık telefon altında 30 bnlık arabasıyla çeşme sahıllerınde
Eiffel Heisenberg0133 ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

pdflawyer.blogspot.com 1 bağlantı reklamına tıkla 28 dolar kaz.....

• Üyelik 06.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad V** S**
  • Mesajlar 3084
  • Beğeniler 1387 / 910
  • Ticaret 29, (%100)
flashoyun benim elimde niye 1500lük telefon var ve hiç tatile gidemiyorum acaba. o tvde gördüklerinin çoğu yurtdışından gelenler:)

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
"Ancak kur geçişkenliği oranını birebir kabul etmesi ve tüm fiyatlar için dolar varsayımı yapması nedeniyle bazı ekonomistler Hanke'in yöntemini kabul etmiyor."
Bayro cooper

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci

flashoyun flashoyun Pagespeed Optimizator Kullanıcı
  • Üyelik 01.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Pagespeed Optimizator
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 925
  • Beğeniler 127 / 185
  • Ticaret 20, (%100)

darknov4 adlı üyeden alıntı

flashoyun benim elimde niye 1500lük telefon var ve hiç tatile gidemiyorum acaba. o tvde gördüklerinin çoğu yurtdışından gelenler:)

ınan mıyorum sana gerçekden mı nasıl bukadar körsunuz anlamıyorum sızı çocuk akndırır gıbı kandırıyolarya hayret edıyorum bak kardeş tuketımden uzakdırun dıyoruz kabul etmıyorsunuz sonra kredıler çekıp faızle gerı oduyorsunuz somurge duzenınde ılerlıyor ve tasarruf etmıyorsunuz sonr agıdıp hukumete çatmayın az aklınızı kullnın dıyoruz
bu arada baban 20 yasındayken elınde 1500 tl lk ne varmış sor bakalım (çakmak - tesbıh ..)gıbı

pdflawyer.blogspot.com 1 bağlantı reklamına tıkla 28 dolar kaz.....

• Üyelik 06.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad V** S**
  • Mesajlar 3084
  • Beğeniler 1387 / 910
  • Ticaret 29, (%100)
hahahahha sabah sabah kahkaha attım. babam 20 yaşındayken telefon yoktu piyasada kör olan sensin ben değilim resmen uyutuyorlar sizi şu yazdıklarına bak.

flashoyun adlı üyeden alıntı

ınan mıyorum sana gerçekden mı nasıl bukadar körsunuz anlamıyorum sızı çocuk akndırır gıbı kandırıyolarya hayret edıyorum bak kardeş tuketımden uzakdırun dıyoruz kabul etmıyorsunuz sonra kredıler çekıp faızle gerı oduyorsunuz somurge duzenınde ılerlıyor ve tasarruf etmıyorsunuz sonr agıdıp hukumete çatmayın az aklınızı kullnın dıyoruz
bu arada baban 20 yasındayken elınde 1500 tl lk ne varmış sor bakalım (çakmak - tesbıh ..)gıbı

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al