WM Aracı

WM Aracı (https://wmaraci.com/forum/)
-   Güncel (https://wmaraci.com/forum/guncel.html)
-   -   Yazılım Dünyasında Devrim Yaratacak (https://wmaraci.com/forum/guncel/yazilim-dunyasinda-devrim-yaratacak-190436.html)

kodcu 10 Kasım 2014 16:26

Yazılım Dünyasında Devrim Yaratacak
 
Yazılımcıların hayatlarını kazanmak için yazdıkları kodlar çok yakında otomatik olarak özel bir sistem tarafından hazırlanabilir. PLINY adlı proje için 11 milyon dolar bağış ödeniyor.

http://s01.shiftdelete.net/img/gener.../kod-intro.jpg

Pentagon destekli, ileri teknoloji savunma projeleri ile ilgilenen DARPA çok özel bir çalışmaya destek oluyor. Dünyanın ilk ansiklopedisini yazdığı varsayılan Pliny the Elder adlı Romalı filozof ve yazarın adını alacak olan PLINY projesi, kod yazılımcıların hayatını değiştirmeyi planlıyor. PLINY bir kısmı yazılmış olan kod satırlarını otomatik olarak tamamlıyor.

Aynen akıllı telefonlardaki auto-complete sistemine benzer bir yapıyı kullanan PLINY, depolanan terabyte'larca açık kaynak kodu kullanacak, yazımı çok uzun süre alacak programların kod satırlarını kısacık bir sürede tamamlayacak. RICE Üniversitesi'nin asistan profesörü Swarat Chaudhuri ve ekibinin çalışmasının işe yaraması için yazılımcının belli bir sayıdaki kod satırını hazırlaması yeterli oalcak.

Chaudhuri'nin dediğine göre belli bir kod satırı hazırlanmış olan yazılımın çalışır hale gelecek yapıya ulaşması sadece tek bir tıklamaya bakacak.

http://s01.shiftdelete.net/img/content/14-11/09/kod.jpg

PLINY'ın çalışma prensibi ise aşağı yukarı şu şekilde işliyor; belli bir kısmı hazır olan kodların geri kalanı olasılık hesapları ile tahmin ediliyor, eksik olan kodların hangileri olabileceği ya da hangi kod satırları eklenirse yazılımın işe yarar hale geleceği hesaplanıyor. PLINY gereksiz gördüğü kod satırlarını siliyor, gerekirse yerine farklı satırlar yerleştiriyor. Kısa süre içerisinde ise arzu edilen program kullanılabilir hale geliyor.

RICE Üniversitesi önümüzdeki 4 yıl boyunca bu proje üzerinde çalışacak. Pentagon'un DARPA kolu ise projeye tam tamına 11 milyon dolar bağış yapıyor.

Kaynak: http://shiftdelete.net/yazilim-dunya...aratacak-55938

lussio 10 Kasım 2014 16:50

Ben şimdi bu program aracılığıyla hiç kodlama bilmeden program hazırlayabilecekmiyim önemli olan o

kodcu 10 Kasım 2014 17:14

Alıntı:

lussio Adlı Üyeden Alıntı (Mesaj 1117791)
Ben şimdi bu program aracılığıyla hiç kodlama bilmeden program hazırlayabilecekmiyim önemli olan o

o kadar da değil :)

yakupqqq 10 Kasım 2014 17:26

kimse kullanmaz.

kodcu 10 Kasım 2014 17:55

Alıntı:

yakupqqq Adlı Üyeden Alıntı (Mesaj 1117837)
kimse kullanmaz.

nerden biliyon ? :)

Batuhan 10 Kasım 2014 18:04

Programlamada kullanın ya da kullanmayın, o sizin tercihiniz. Ancak böylesine büyük bir proje yazılım dünyasına büyük katkı sağlayacaktır. Bu sistemin devasa arşivlerden hızlı bir şekilde veri çekmesi, kodu analiz etmek için kullanılan yapay zeka çok çok önemli yere sahip. Kullanım alanını programlama ile kısıtlamayın. Bu denli gelişmiş bir otomatik tamamlama algoritması birçok konuda, birçok sektörde birçok şekilde yardımcı olabilir.

SonicMaster 10 Kasım 2014 18:25

Hocam bencede kullanilmaz . Belli bir yere kadar makina beyni gidecektir sonra illa insan beyni gerekli

OguzEREN 10 Kasım 2014 19:35

Belki php için yarayabilir fakat C#,java gibi dillerde pek bu sökmez :)

yakupqqq 10 Kasım 2014 19:39

Alıntı:

kodcu Adlı Üyeden Alıntı (Mesaj 1117866)
nerden biliyon ? :)

ben bi program yazacağım sonra duracağım. pc veri tabanını analiz edecekte yapmak istediğimi tahim edecekte, eğer yanlış tahmin ederse o kodu ben silmekle uğraşacağım. aç bi soğuk ayran keyfine bak:cool: zaten kod yazarken me yazınca message yi çıkartıyor c#:)

kodcu 10 Kasım 2014 19:46

Alıntı:

yakupqqq Adlı Üyeden Alıntı (Mesaj 1118004)
ben bi program yazacağım sonra duracağım. pc veri tabanını analiz edecekte yapmak istediğimi tahim edecekte, eğer yanlış tahmin ederse o kodu ben silmekle uğraşacağım. aç bi soğuk ayran keyfine bak:cool: zaten kod yazarken me yazınca message yi çıkartıyor c#:)

sen olayı çok yanlış anlamıssın :)


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şu anki Zaman: 10:04.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.