wmaraci reklam

Derinlemesine HTML-CSS Kodlarını Optimize Etmek. (Bedava Hizmet Veriyorum) (Dev Kaynak)

14 Mesajlar 3.423 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Selamun aleyküm değerli hocalarım. Bu konuyu açmamın amacı HTML-CSS kodlarını derinlemesine optimize edebilmeniz ve bu konuda uğraşmak istemeyen hocalarıma yardımcı olabilmek. :)

Kısacası isteyene balık tutmayı öğreteceğim, isteyene ise tamamen ücretsiz olarak balığı vereceğim. Bu sayede hem sizin projeniz optimize olmuş olacak hem de ben bir hocamla daha tanışma, dostluk kurma imkanı bulacağım. ;)

HTML-CSS Kodları Derinlemesine Nasıl Optimize Edilir?

0-CSS dosya sayısını azaltmak
Ne kadar fazla css dosyasını sayfaya dahil ederseniz, HTTP isteğinizi o derece arttırırsınız ve sitenizin daha yavaş açılmasına sebep olursunuz. Bundan dolayı css dosyalarını mümkünse tek dosyada birleştirip, sayfaya sadece o dosyayı dahil edin. Örneğin;

Şeklinde dosyaları çağırıyorsanız css dosyalarını tek dosyada birleştirip şu şekilde yapmalısınız:

1- Margin kodlarını optimize etmek.
Bunu örnek vererek açıklayacağım.Örneğin alttaki gibi css kodunuz varsa;

p { margin-top: 10px;
margin-right: 20px;
margin-bottom: 30px;
margin-left: 40px; }

Bu kodları şu şekilde optimize etmelisiniz;

p { margin: 10px 20px 30px 40px;

İlk sırada bulunan kod ile üst boşluğu,
İkinci sırada bulunan kod ile sağ boşluğu,
Üçüncü sırada bulunan kod ile alt boşluğu,
Dördüncü sırada bulunan kod ile sol boşluğu ayarlayabilirsiniz.

Hatta bu kodları şu şeklide ayarlarsanız;

p { margin: 10px 20px 30px;

İlk sırada bulunan kod ile üst boşluğu,
İkinci sırada bulunan kod ile sağ ve sol boşluğu,
Üçüncü sırada bulunan kod ile alt boşluğu ayarlayabilirsiniz.

p { margin: 10px 20px;

İlk sırada bulunan kod ile alt ve üst boşluğu,
İkinci sırada bulunan kod ile sağ ve sol boşluğu ayarlayabilirsiniz.

p { margin: 10px;

Kodu bu şekilde ayarlarsanız her taraftan 10px boşluk bırakırsınız. Ne demek istediğimi resimden daha iyi anlayabilirsiniz. :)

2- Aynı css kodlarını tek divde birleştirmek[/B]
Mesela aynı css kodunu iki farklı divde paylaşıyorsanız bir divi ve o dive ait css kodlarını temizleyerek kodları tek divde birleştirmelisiniz. Bu sayede hem gereksiz css kodlarını temizlemiş hem de aynı kodu iki farklı divde kulanmayarak site hızından tasarruf etmiş olacaksınız. Örneğin;

fieldset {
border: medium none!important;
margin: 0 0 10px;
min-width: 100%;
padding: 0;
width: 100%}
fieldsef {

tarzında css dosyanız varsa bunu:

fieldset {

Şeklinde yapıp divlerde fieldsef olan yerleri fieldset şeklinde düzenlemelisiniz.

3-@İmport yapmayın.
Css de import kullanmak diğer dosyaların paralel yüklenmesi yerine harici yüklenmesine sebep olur ve siteniz yavaş açılmaya başlar. Ayrıca gereksiz HTTP isteklerine sebep olur.

4- HTML içinde CSS kodu kullanmayın.
Html içnde css kodu kullanmak sitenizin daha yavaş açılmasına sebep olacaktır. Bundan dolayı Html içinde bulunan css kodlarını kaldırmalı ve style.css dosyanıza eklemelisiniz.

5- Fazla Border Kodlarını Optimize Etmek
Bunu hemen örnekle açıklayacağım;

border-width: 2px;
border-color: #123456;
border-style: solid;

Tarzında Css koduna sahipseniz bu kodu şu şekilde optimize edebilirsiniz:

border: 2px solid #123456;

6- Fazla Background Kodlarını Optimize Edin
Elinizde buna benzer css kodu varsa;

background-color: #fff;
background-image: url(image.gif);
background-repeat: no-repeat;
background-position: top left;

Bunu şu şekilde düzenleyebilirsiniz;

background: #fff url(image.gif) no-repeat top left

7-Fazla Font Kodlarını Düzenlemek
Elinizde buna benzer css kodlarınız varsa;

font-size: 1em;
line-height: 1.5em;
font-weight: bold;
font-style: italic;
font-family: serif

Bunu şu şekilde ayarlamalısınız;

font: 1em/1.5em bold italic serif

8-Fazla List Kodlarını Düzenlemek

list-style: #fff;
list-style-type: disc;
list-style-position: outside;
list-style-image: url(image.gif)

list-style: disc outside url(image.gif)

9-Fazla List-style Kodlarını Düzenlemek

ul { list-style-type: square; list-style-position: inside; }

ul { list-style: square inside; }

10-Fazla Font Kodlarını Düzenlemek

ul { list-style-type: square; list-style-position: inside; }

ul { list-style: square inside; }

11- Renk kodlarını 3 basamaklı yapmak
Normalde 6 karakterli olan renk kodlarını 3 karakterli yapabilirsiniz. Bu sayede hem yerden tasarruf eder hemde css kodunuza hız verirsiniz.

Bunun temel kuralı 6 karakterli renk kodunun 1. 3. ve 5. kodlarını yazmak 2. 4. ve 6. karakterlerini silmek. Biraz karışık oldu birkaç örnek vereyim. :)

#00ffff = #0ff
#faebd7 = #fed
#8a2be2 = #82e
#a52a2a = #a22
#d2691e = #d61

12- CSS satır sonundaki noktalı virgül işaretini silin
Örneğin

h2 {font-family: Arial; font rengi: # 333;}

Kodunu şu şekilde yapın;

h2 {font-family: Arial; font rengi: # 333}

13- Css sayfa ismini kısa tutun
Bunun çok az yararı olsa da konumuz derinlemesine optimize olduğundan yazmak istedim. CSS dosya isminiz style.css ise bunu s.css yapmanızda fayda var.

14- Div isimlerinizi kısa tutun
Mesela ben .container olan classı .c olarak kısaltmıştım.Bu sayede 10 karakterden 8' ini silerek %80 oranında fayda sağlamıştım.Tabi html sayfada divi çağırırken de %80 oranında tasarruf sağladığımdan 2 kat yararı olmuştu. Bunu her classa yapınca muazzam bir hız kazanmıştım. :)

15- Yorum satırlarını silin
Eğer çok önemli yorum satırlarınız yoksa ben silmeniz taraftarıyım. Bu sayede siteniz daha hızlı açılacaktır.

16- Sizin için fazla önemi olmayan kodları silin
Mesela ben

box-shadow: 0 0 20px 0 rgba(0, 0, 0, .2), 0 5px 5px 0 rgba(0, 0, 0, .24);
-webkit-transition: border-color 0.3s ease-in-out;
-moz-transition: border-color 0.3s ease-in-out;
transition: border-color 0.3s ease-in-out;

gibi kodları silmeniz taraftarıyım. :)

17- Aynı kod iki defa tekrar ediyorsa fazla olanı silin
Sonuçta hepimiz insanız. Bazen tek classa iki tane aynı renk kodunu veya bir önceki kodun aynısını koymuş olabilirsiniz. Bunları kontrol ederek fazla olan kodu silmelisiniz. :)

18- Gereksiz boşlukları silin
Bunu yapmak biraz vakit kaybettirir fakat online siteler aracılığı ile bu işlemi tek tıkla yapabilirsiniz. Benim tavsiye ettiğim birkaç site:

1- https://www.minifier.org
2- https://www.freeformatter.com/css-minifier.html
3- https://www.giftofspeed.com/css-compressor/

Ayrıca google da "css minify" şeklinde arama yaparsanız daha fazla site bulabilirsiniz. :)

19- Css dosyanızı index.html dosyanız içinde kullanmalısınız.
Eğer css dosyanız aşırı derecede büyük değilse ben [/body] komutunun hemen üstünde tagları arasında css kullanmanız taraftarıyım.

20- Siteye ağırlık yapan font kodlarını kaldırın
Bu maddeyi bilerek sona sakladım. Çünkü bazen sayfamıza dahil ettiğimiz font kodları binlerce kilobayt olabilmekte. Bundan dolayı sitenize ağırlık yapan font kodlarını silmenizi veya alternatiflerini kullanmanızı öneriyorum.

Kaynaklar:
[Kaynak: http://cssdog.com/css_shortcuts.html

Kaynak: https://www.smashingmagazine.com/2008/08/7-principles-of-clean-and-optimized-css-code/

Kaynak: https://www.giftofspeed.com/optimize-css-delivery/

Kaynak: http://www.websiteoptimization.com/speed/tweak/http/

Kaynak: https://fatihhayrioglu.com/optimizasyon-icin-css-medya-dosyalarini-birlestirmek/

Kaynak: https://www.sitepoint.com/faster-page-loads-bundle-your-css-and-javascript/

Kaynak: https://varvy.com/pagespeed/optimize-css-delivery.html

Kaynak: https://developers.google.com/speed/docs/insights/OptimizeCSSDelivery

Buraya kadar elimden geldiğince sizlere HTML-CSS kod optimize etmekten bahsetmeye çalıştım. İnternette bu konuda bulunan bilgi çok az olduğundan, bu konunun bir kaynak niteliği taşığını düşünüyorum. Bu konuyu hazırlamak baya zamanımı aldı konuyu beğenirsen ve yorum yaparsan mutlu olurum.

Şimdi buraya kadar konuyu okudumuş olabilir ve bunlarla uğraşmak istemiyor olabilirsin. Belkide uğraşacak vaktin yoktur hiç önemli değil. :)

Yüksek boyutlu css dosyalarını, internette bulduğunuz tema kodlarını ve bootstrap kodları dışında kendi yazdığınız HTML-CSS dosyası varsa bu dosyaları herhangi bir yere upload edip bana mesaj atmanı durumunda maddi karşılık beklemeden size elimden geldiğince yardımcı olacağım. :)

Her ne kadar HTML-CSS kodları tarayıcıda açık bir şekilde gözükse bile bana yolladığınız dosyayı optimize ettikten sonra sileceğime ve asla paylaşmayacağıma emin olabilirsiniz. Yanlız izin veren hocalarım olursa sadece dosya boyutu şu kadarken, optimize ile dosya boyutu bu kadar oldu diye konuya yazmak isterim. Asla kod paylaşımı yapmam.

Not: İstediğim projeyi optimize etmeme hakkımı saklı tutarım. bana gönderilen projelerde mutlaka sizde yedek olsun sorun olursa mesuliyet kabul etmem.

Saygılarımla A.SametYildirim.

Önceki konularım:
Makale Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Adsense Hesabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
haberinolsun ereglibilgisayar yusufdj

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

GraphicDesigner GraphicDesigner Grafik Tasarım Hizmetleri Kullanıcı
  • Üyelik 17.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 156
  • Beğeniler 5 / 80
  • Ticaret 37, (%100)
Güzel ve çok açıklayıcı, geniş bir makale olmuş. Benimde içlerinde bilmediğim şeyler varmış öğrenmiş oldum. Umarım diğer arkadaşlara da faydası olur. Zaman ayırıp makaleyi yazdığın için teşekkür ederim Samet. :)
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

RadiKaL RadiKaL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Çiftçi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 1304
  • Beğeniler 281 / 398
  • Ticaret 8, (%100)
Güzel konu. Şu font olayını biraz daha açsanız. Mesela biz tema kullanıyoruz. Bu temada Google fontları var. Vietnam yunan vs hepsini çekiyor. Fontları nasıl düzenleriz
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)

RadiKaL adlı üyeden alıntı

Güzel konu. Şu font olayını biraz daha açsanız. Mesela biz tema kullanıyoruz. Bu temada Google fontları var. Vietnam yunan vs hepsini çekiyor. Fontları nasıl düzenleriz

Merhaba hocam. Öncelikle konuya olan ilginizden dolayı teşekkür ederim. Kullanmadığınız veya az kullandığınız yazı fontu varsa bu fontu çağıran kodu silmenizi tavsiye ediyorum. Hatta bence bütün fontları silip sitenizin tasarımına bir bakın, sizin için çok fark olmazsa sitenizi font olmadan kullanın derim. :)

Googlenin bu konuda güzel bir makalesi var.Web yazi tipi optimizasyonu bu makaleyi okumanızı tavsiye ediyorum. Bu makalede bulunan şu kısmıda yoruma eklemek istiyorum.

Yazi tipi kullaniminizi denetleyin ve izleyin: Sayfalarinizda çok sayida yazi tipi kullanmayin ve her bir yazi tipi için kullanilan çesitlerin sayisini en aza indirin. Bu, kullanicilariniz için daha tutarli ve daha hizli bir deneyim saglamaniza yardimci olur.

Yazi tipi kaynaklarinizin alt kümesini olusturun: Yalnizca belirli bir sayfa için gereken glifleri saglamak üzere birçok yazi tipinin alt kümesi olusturulabilir veya yazi tipleri birden çok unicode araligina bölünebilir. Bu, dosya boyutunu küçültür ve kaynagin indirme hizini iyilestirir. Ancak, alt kümeleri tanimlarken yazi tipi yeniden kullanimi optimizasyonuna dikkat edin. Her sayfada farkli, ancak örtüsen bir karakter kümesini indirmek istemezsiniz. Iyi bir uygulama yazili metne dayali alt küme olusturmaktir (ör. Latin, Kiril vb.).

Her bir tarayiciya optimize edilmis yazi tipi biçimleri saglayin: Her bir yazi tipi WOFF2, WOFF, EOT ve TTF biçimlerinde saglanmalidir. EOT ve TTF biçimleri varsayilan olarak sikistirilmadigindan, bu biçimlere GZIP sikistirmasi uyguladiginizdan emin olun.

Yeniden dogrulama ve en uygun önbellege alma politikalarini belirtin: Yazi tipleri, sik güncellenmeyen statik kaynaklardir. Farkli sayfalar arasinda verimli yazi tipi yeniden kullanimina imkan tanimak için sunucularinizin uzun ömürlü bir max-age zaman damgasi ve bir yeniden dogrulama belirteci sagladigindan emin olun.

Kritik Olusturma Yolunu optimize etmek için Yazi Tipi Yükleme API'sini kullanin: Varsayilan geç yükleme davranisi, metin olusturmasini geciktirebilir. Yazi Tipi Yükleme API'si, belirli yazi tipleri için bu davranisi geçersiz kilmamiza ve sayfadaki farkli içerik için özel olusturma ve zaman asimi stratejileri belirtmemize olanak tanir. API'yi desteklemeyen eski tarayicilarda, webfontloader JavaScript kitapligini veya CSS satir içinde kullanim stratejisini kullanabilirsiniz
RadiKaL

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

MustafaZahit MustafaZahit WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad Z** Z**
  • Mesajlar 307
  • Beğeniler 15 / 32
  • Ticaret 0, (%0)
Mükemmel bir anlatım olmuş çok teşekkürler konuyla ilgili değil ama böyle bir sorun yaşıyorum bilginiz var mı?
https://wmaraci.com/forum/showthread.php?t=544016

yusufdj yusufdj WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 262
  • Beğeniler 110 / 53
  • Ticaret 2, (%100)
Açıklayıcı ve faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

nberkunal nberkunal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci / Girişimci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad N** Ü**
  • Mesajlar 63
  • Beğeniler 4 / 8
  • Ticaret 1, (%100)
WhatsApp üzerinden yazabilir misin ? 0553 830 0603

Kepler Kepler WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Esnaf
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad O** C**
  • Mesajlar 387
  • Beğeniler 143 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
Bilgiler için çok teşekkür ederim hocam.
Eğer css dosyanız aşırı derecede büyük değilse ben [/body] komutunun hemen üstünde tagları arasında css kullanmanız taraftarıyım.
Sayfa yukarıdan aşağıya doğru yükleniyorsa css kodlarının sayfanın başında olması daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. En azından genel kanı bu şekilde. Bir web sayfasında en son yüklenen şeyin js olması istenir ve bu sebeple sayfanın en altına js kodları eklenir.
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)

Kepler adlı üyeden alıntı

Bilgiler için çok teşekkür ederim hocam.

Sayfa yukarıdan aşağıya doğru yükleniyorsa css kodlarının sayfanın başında olması daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. En azından genel kanı bu şekilde. Bir web sayfasında en son yüklenen şeyin js olması istenir ve bu sebeple sayfanın en altına js kodları eklenir.

Haklısınız hocam. Zaten kaynak olarak gösterdiğim sayfalarda da bunun yapılması istenir, yanlız tamamen kendi tecrübelerime dayanarak belirtmek isterim ki css dosyası sayfanın en altında (tabi js dosyadan daha yukarıda) olursa hem page speed skorunuz yüksek olur hem de sitedeki yazılar veya içerikler gereksiz css kodlarının yüklenmesini beklemeden açılır.

Bundan dolayı ciddi derecede açılışta bozukluk olmuyorsa ben css dosyayı en altta çağrılmasından yanayım. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim hocam. :)

Kepler Kepler WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Esnaf
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad O** C**
  • Mesajlar 387
  • Beğeniler 143 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
ASametYildirim Ben bazı sitelerde çok kısa süreler için de olsa stil tanımlaması olmayan html önizlemesi gördüm. Daha sonra css kodlarını da çektiği için sayfa düzeldi. Böyle bir sorun css kodlarını çekmesi için en sona yapılan link href tanımlaması dolayısıyla oluyor olabilir. JS'nin üstünde de olsa..
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al