wmaraci reklam

front end ve back end ile ilgili sorular

6 Mesajlar 1.282 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ozgun ozgun WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** Ö**
  • Mesajlar 89
  • Beğeniler 13 / 12
  • Ticaret 2, (%50)
herkese selamlar
bazı kararlar almama lazım bunun için bazı sorulara cevap bulmam lazım onun için sorulara bu işin içinde olan deneyim ve bilgili kişiler yorum yaparsa sevinirim çünkü kararlarımı bu yorumlara göre alacağım ve bilgili deneyimli her kişinin yorumuna ihtiyacım var yorum yaparsanız sevinirim

frelance olarak front end ve back end arasından hangisinde başlangıc seviyesinden uzmanlık seviyesine kadar daha kolay iş bulma imkanım olur iş bulma olanıkları hangisinde daha coktur hangisinde uzmanlaşmam daha kolay olur
fornt end seviyeleri nelerdir hangi seviyelerde neler kullanılır, o seviyede ne yaparak para kazanılır, nerelerde para kazanılır ve o seviyeye gelme ortalama ne kadar süre alır
back end mi front end mi kolaydır

şimdiden değerli bilgilerini benimle ve tüm arkadaşlarla paylaşan herkese teşekkür ederim
MNAKIT

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

MNAKIT MNAKIT Razer Gold Sat Platin Üye
  • Üyelik 09.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek elektronik ödemeler
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 915
  • Beğeniler 249 / 254
  • Ticaret 82, (%99)
Gelen yorumları bende okuyayım :)

Razer Gold ve Diğer işlemler için Yazabilirsiniz. 05443130758

ozgun ozgun WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** Ö**
  • Mesajlar 89
  • Beğeniler 13 / 12
  • Ticaret 2, (%50)

warpower adlı üyeden alıntı

Gelen yorumları bende okuyayım :)

tamam hocam, ustalardan yorumlar bekliyoruz

SefaCanDemir SefaCanDemir Front-End Developer Kullanıcı
  • Üyelik 10.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Front-End Developer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 1345
  • Beğeniler 234 / 472
  • Ticaret 12, (%100)
Her hangi bir alanı seçip ilerlediğinizde fark edeceksiniz ki aslında soru çok yanlış bir soru.

Çünkü ikisi bir birinden çok farklı yapılara sahip alanlar, dolayısıyla kendi yapıları içerisinde zorlukları bulunmakta.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki front-end alanında pek programlama yapmazsınız. Programlama dediğimiz şey belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan algoritmanın sisteme işletilmesidir. front-end alanın da çok çok az programlama diyebileceğimiz eylem gerçekleştirirsiniz. Bunlar Sass fonksiyonları yazmak veya Js işlemleri yazmak dışına çıkamaz.

Peki front-end geliştiriciler ne yapmakta. Aslında bizler algoritma geliştirmekten ziyade hiyerarşi yapısı kuran kişilerizdir. Bir tasarımın hiyerarşik yapsını kurup belirli parametreler eşliğinde görsel zenginliği css sınıflandırması ile vermekteyiz.

Css'in html hiyerarşisine etkisi çok büyüktür. Dolayısıyla bir html hiyerarşi yazarken sadece kemik yapı değil tasarım içerisinde gerçekleşecek tüm olayları düşünüp buna uygun hiyerarşi yapıları kurmak durumundayız.

Malesef yapıları gereği günümüz de özellikle de ülkemizde Html ve Css konusunda çok gereksiz bilgi kirliliği oluşmuş bulunmakta. Yapının kolay görünümü nedeniyle üzülerek söylüyorum ki önüne gelen Html/Css yazdığını iddia etmekte. Fakat bu kadar kolay değil, metin işaretleme dili ile biçimlendirme dilinin yani Html ve Css'in yaratıcıs W3'ün bazı standartları bulunmaktadır. Bu standartlar gereklidir çünkü bu diller compile edilen diller değiller. Aksine tarayıcılar içerisindeki algoritmalar tarafından bu işaretleme dili ve biçimlendirme dilleri baştan sona okunup yorumlanır ve bir sonuç çıkarır.

Genelde alanı olmadığı halde Html/Css yazabildiğini iddia eden bir takım arkadaşlar her yere div elementini basarak bir şeyler ortaya çıkarırlar. Sonuç olarak istedikleri görünümü elde etseler de tarayıcı cahil bırakırlar. Çünkü W3 standartlarına göre div öncesinde ve sonrasında otomatik satır sonu veren bir elementtir. Yani belirli kullanım yerleri bulunmaktadır. Bir alan aynı gruba sahip olması gereken elementleri oluşturan bölüm ise bu alan div ile değil section ile tanımlanmalıdır. Veya bir makale içeren bir alan yazıyorsanız div içerisine p etiketi yerleştirerek yazamazsınız. article etiketi ve gerektirdiği belirli attributes (öznitelikleri) kullanmak zorundasınız.

Basit Örnekler:

YANLIŞ KULLANIM:

Makale Başlığı

Paragraf
Paragraf 2
Paragraf 3

OLMASI GEREKEN:

Makale Başlığı

Paragraf

Paragraf 2

Paragraf 3

Kendi aramızda genelde Tarayıcılara Fısıldayan Adam vb. lakablar kullanırız :) Çünkü yaptığımız tek şey tarayıcıya yorumlayacak ve o yorumlar doğrultusunda istediğimiz görüntüyü verecek bir dert makalesi yazmak gibi bir şey. Nasıl ki back-end geliştiriciler bir algoritmayı tasarlarken bilinçsiz,cahil ve hiç bir şey bilmeyen bir elektronik devreye noktasına kadar tek tek cümle cümle derdini anlatıyorsa biz de aslında tarayıcılara anlatmaktayız.

Son olarakta benim back-end geçmişimin daha yoğun olmasına rağmen neden Front-End seçmiş olduğumu söyleyeyim. Tasarlamaya ve üretmeye olan aşkım ile yazılım sektörüne olan aşkımın birleştiği nadir noktalardan biri olduğu için arayüz geliştirici olmayı tercih etmiş durumdayım :)

Bir front-end geliştirici olarak benim yorumum bu şekilde. Zorluk konusuna gelecek olursak tekrar iki alanda da uzun süre aktif çalışmış biri olarak söylüyorum ki bir birinden farklı zorlukları var. Her alanın kendine has sorunları oluyor ve emin ol çözüm aramak iki alanda da ölüm gibi geliyor :)
nGinY MehmetMasa

kişi bu mesajı beğendi.

sefacandemir.com.tr
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Lorko Lorko WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 87
  • Beğeniler 37 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
Kolaylık durumu hakkında kişiye göre değişcesini düşünüyorum.Hangisi kolay sorunu pek cevaplayamam.Ama şuan herkes backendci arıyor, front endcide aranıyor ama ağırlık backend alanında.
Ve şöyle bir yapı var; çok fazla iş ilanı geziyorum.
Front-End Developer'dan min istenen:

HTML5-CSS3-Bootstrap-JS-JQuery-Psd(Bilgi)-JS için frameworklerden bazısı(Node JS isteyende var,React isteyende var)-Responsive Tasarım+Seo

Back-End Developer

2ye ayrılıyorlar PHPciler ve .NETciler

Bende PHP öğrenmek istiyorum, tam bilgim yok ama her okuduğum yazıda PHP öğrenmenin .NET'e göre daha kolay olduğu söyleniyor.Ve heryerde php iş ilanı görüyorum o kadar çok ki PHP bilen front-endci arayan bile dolu , işleri fullstack gibi kullanıcak yapıcak adam arıyorlar.

.NETciler
.NET MVC tecrübesi olmalı

PHPciler
PHP frameworklerinden en az 1-2 istiyorlar Laravel banko yada Codeigniter + MYsql-SQL yine bazı + istekleride vardı ama iyi PHP ve Laravel bileni alacak direk PHP Developer diye arayan iş ilanı dolu direk back-end seviyesinde olmasan bile php ile iş yapcak seviyeye gelebilirsin diye düşünüyorum ama bu benim görüşüm buraya gelen bir PHP hakkında bilgili arkadaş yazarsa bu hususta bende aydınlanmış olurum...

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)
İlk olarak belli bir alanda uzmanlaşmak yerine her iki alanda da belli bir seviyeye gelmeni öneririm. İş ilanlarında front-end veya back-end aranıyor deselerde bir çok firma iki alanda da çalışmanı isteyecektir. Zamanla sende hangi alanda daha iyi ve daha mutlu olacağını düşünerek o alana ağırlık verebilirsin.

Unutmaman gereken diğer bir konu çok kaygan bir zeminde çalışman gerektiğin olacaktır. Çok değişken bir yapıya sahip olduğu için bir dil veya alana geçmeden önce kendini bazı konularda eğitmen gerekiyor.

- Muhteşem derecede olmasada ortalamanın biraz üstü ingilizce bilmelisin.
- Öğrenme hızını ve okuma hızını geliştirmelisin (Kitap okuman yararına olacaktır).
- En önemlisi disiplinli olmak zorundasın. Ben bu konuda kendimi geliştirmek için gitar çalmayı öğrendim.

Zaman ile kendi yolunu yavaş yavaş çizeceğin için varacağın noktayı değil yolunu önemsemeni tavsiye ederim.

Not: Diğer konulara üsteki arkadaşlar yeterince değindiği için o konulara girmemeyi tercih ettim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al