wmaraci reklam

Instagram kullanım şartları hakkında bir soru

8 Mesajlar 976 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cagatay169 cagatay169 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Sosyal Medya Yöneticisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** T**
  • Mesajlar 166
  • Beğeniler 118 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar. Instagramı yavaş yavaş öğrenmekteyim ve kullanım şartları hakkında ufak sorularım var.

Mesela ben niche bir konu ile ilgili güzel bir sayfa açtım ve bu alanda başı çeken 2 - 3 hesap benden korkmaya başladı. Bu hesapların yapmış olduğu sahte şikayetler dolayısıyla benim hesabımın kapatılma olasılığı nedir? Eğer hesapta uygunsuz bir şey yoksa ve bütün gönderiler benim kendi orijinal gönderim ise hesabım sahte şikayetten dolayı kapanır mı?

Bir de benim paylaşım yaptığım konu ile ilgili başkalarının çekip Instagrama yüklemiş olduğu fotoğrafları indirip, KAYNAK GÖSTEREREK kendi Instagram hesabımda paylaşsam, Youtube gibi bir telif olayından dolayı hesap kapanır mı?
Yani hani Youtube'de başkasının videosunu yüklemek yasak ya. Fazla telif gelince kanal kapanıyor. Bu durum Instagram'da var mı?

Hesap kapanma olayını merak ediyorum çünkü son zamanlarda ülkemizde takip ettiğim bazı hesaplar sürekli şöyle şeyler paylaşıyor "Lütfen son gönderimize yorum yapın. Spam yiyoruz. Yoksa hesap kapanacak" vb. hikayeler paylaşıyorlar.

wmaraci
reklam

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Eğer hesapta uygunsuz bir şey yoksa ve bütün gönderiler benim kendi orijinal gönderim ise hesabım sahte şikayetten dolayı kapanır mı?
İçeriğin özgünlüğü size aitse kapanmaması lazım. Onlar rahatsızlıklarından sebep bu yola başvurmuşlar, sizde aynı şekilde şikayetçi olabilirsiniz.

Bir de benim paylaşım yaptığım konu ile ilgili başkalarının çekip Instagrama yüklemiş olduğu fotoğrafları indirip, KAYNAK GÖSTEREREK kendi Instagram hesabımda paylaşsam, Youtube gibi bir telif olayından dolayı hesap kapanır mı?
Yani hani Youtube'de başkasının videosunu yüklemek yasak ya. Fazla telif gelince kanal kapanıyor. Bu durum Instagram'da var mı?

2019 yılbaşı itibari ile Tüm uluslararası telifler internet üzerinde geçerlidir. "Link vererek kaynak göstermek" bir seçenek olsa da, kaynağı aldığınız sitenin şartlarını mutlaka okuyun nasıl içerik alınabileceği belirtilmiştir.

Hesap kapanma olayını merak ediyorum çünkü son zamanlarda ülkemizde takip ettiğim bazı hesaplar sürekli şöyle şeyler paylaşıyor "Lütfen son gönderimize yorum yapın. Spam yiyoruz. Yoksa hesap kapanacak" vb. hikayeler paylaşıyorlar.
Bunun nedeni Platformun Kullanım şartlarına uygunsuzluk olarak nitelendirilir. Eğer ki site kullanıcılarını rahatsız edecek durumlar, yayınlar, içerikler varsa spamlanır ve sayfanın kapanmasına kadar giden bir sürece başlanmış olur. Bunun da tüm şartları nedenleri Kurallar Şartlar bölümünde mevcuttur. Her ne kadar uzun olsa da bu Kurallar ve Şartlar, kullanıcıların haklarını, sitenin haklarını bilmeleri açısından olmazsa olmazdır. Kimse kimsenin özelini dilediği gibi dilediği mecra da kullanamaz.
cagatay169

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 07.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** T**
  • Mesajlar 166
  • Beğeniler 118 / 14
  • Ticaret 0, (%0)

enerjiveguc adlı üyeden alıntı

İçeriğin özgünlüğü size aitse kapanmaması lazım. Onlar rahatsızlıklarından sebep bu yola başvurmuşlar, sizde aynı şekilde şikayetçi olabilirsiniz.

2019 yılbaşı itibari ile Tüm uluslararası telifler internet üzerinde geçerlidir. "Link vererek kaynak göstermek" bir seçenek olsa da, kaynağı aldığınız sitenin şartlarını mutlaka okuyun nasıl içerik alınabileceği belirtilmiştir.

Bunun nedeni Platformun Kullanım şartlarına uygunsuzluk olarak nitelendirilir. Eğer ki site kullanıcılarını rahatsız edecek durumlar, yayınlar, içerikler varsa spamlanır ve sayfanın kapanmasına kadar giden bir sürece başlanmış olur. Bunun da tüm şartları nedenleri Kurallar Şartlar bölümünde mevcuttur. Her ne kadar uzun olsa da bu Kurallar ve Şartlar, kullanıcıların haklarını, sitenin haklarını bilmeleri açısından olmazsa olmazdır. Kimse kimsenin özelini dilediği gibi dilediği mecra da kullanamaz.

Teşekkürler. Bu telif olayı şunun için de geçerli midir: Örneğin ben kendim orijinal bir görsel hazırladım. Ancak bu görselin içinde Google Görsellerden bulduğum küçük bir karikatür tarzı kedi resmi koydum. Bundan dolayı bir sıkıntı çıkar mı? Eğer telif ihtarı gelirse sayfa mı kapanır yoksa o gönderi mi silinir? Son olarak bu durumu bilmeden baya fazla telif hakkı içeren resim kullandığım paylaşım yaptıysam neler olur?

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Bakın siz, google görsellerden aldığınız bir kediden bahsediyorsunuz. ben size diyorum ki, eğer lisanslı, telif hakları ile korunan bir çizgiyi kullanırsanız başınız ağrıyabilir. genel olarak böyle bir uygulama yok, ama kanunen var. O işi görseli üretene telif ödersiniz.
Siz o kediyi alın, rengiyle oynayın, burnuyla kulağıyla oynayın, orjinalliğinden dışarı çıkartın o zaman sorun olmaz. Elbet bu genel bir kavram çerçevesinde bir örnek. Siz gidip tanınmış birisinin yüzü gözü burnuyla oynarsanız başınız dertten kurtulmaz.

Not olarak, Sosyal medya uzmanlığını ne kadar zamandır yapıyorsunuz?

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

AZRaeLeM AZRaeLeM WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** Ü**
  • Mesajlar 516
  • Beğeniler 124 / 120
  • Ticaret 11, (%100)
"Lütfen son gönderimize yorum yapın. Spam yiyoruz. Yoksa hesap kapanacak"

Bunun Türkçe'si: takipçilere biraz yorum attıralımda paylaşım keşfete çıkar üç beş takipçi gelir.
Hiçbir olayda bu beğeni yorumun etkisi olduğunu sanmıyorum. Etkileşimleri dağ gibi sayfalarım var. Neredeyse her türlü kısıtlamaları yedim. Bu kadar beğeni yoruma hemen kaldırılırdı veya gelmezdi.
Tek çare zaman. Bu kapanan sayfaların çoğu, telifli müzik kullanmaktan, video kullanmaktan mesela spor sayfalarının %90'ı canlı yayın ve maç özetleri paylaşmaktan kapanıyor.
cagatay169

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 07.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** T**
  • Mesajlar 166
  • Beğeniler 118 / 14
  • Ticaret 0, (%0)

enerjiveguc adlı üyeden alıntı

Bakın siz, google görsellerden aldığınız bir kediden bahsediyorsunuz. ben size diyorum ki, eğer lisanslı, telif hakları ile korunan bir çizgiyi kullanırsanız başınız ağrıyabilir. genel olarak böyle bir uygulama yok, ama kanunen var. O işi görseli üretene telif ödersiniz.
Siz o kediyi alın, rengiyle oynayın, burnuyla kulağıyla oynayın, orjinalliğinden dışarı çıkartın o zaman sorun olmaz. Elbet bu genel bir kavram çerçevesinde bir örnek. Siz gidip tanınmış birisinin yüzü gözü burnuyla oynarsanız başınız dertten kurtulmaz.

Not olarak, Sosyal medya uzmanlığını ne kadar zamandır yapıyorsunuz?

Cevabınız için teşekkürler.

Şuan kendimi tam olarak sosyal medya uzmanı olarak nitelendirmiyorum. Sosyal medya yöneticisi desek daha doğru olur. Bu işler ile uğraştığımdan profilime öyle yazdım. Yaklaşık 6 aydır falan Instagram ile ilgileniyorum. Bundan önce de 5 yıl Youtube ile uğraştım. Youtube'a halen devam etmekteyim.

Ancak Instagram telif hakkı ihlali konusundaki bilgim yetersiz. Bu yüzden forumlarda ve diğer sitelerde araştırmalar yaparak bu konu hakkında bilgi topluyorum.

• Üyelik 07.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** T**
  • Mesajlar 166
  • Beğeniler 118 / 14
  • Ticaret 0, (%0)

AZRaeLeM adlı üyeden alıntı

"Lütfen son gönderimize yorum yapın. Spam yiyoruz. Yoksa hesap kapanacak"

Bunun Türkçe'si: takipçilere biraz yorum attıralımda paylaşım keşfete çıkar üç beş takipçi gelir.
Hiçbir olayda bu beğeni yorumun etkisi olduğunu sanmıyorum. Etkileşimleri dağ gibi sayfalarım var. Neredeyse her türlü kısıtlamaları yedim. Bu kadar beğeni yoruma hemen kaldırılırdı veya gelmezdi.
Tek çare zaman. Bu kapanan sayfaların çoğu, telifli müzik kullanmaktan, video kullanmaktan mesela spor sayfalarının %90'ı canlı yayın ve maç özetleri paylaşmaktan kapanıyor.

Cevabınız için teşekkürler. Takipçi elde etmek için yapıldığı benim de aklıma geldi aslında. Ancak bu duruma düşecek kadar ne yaşamış olabilirler diye de düşünmedim değil açıkçası :D

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)

cagatay169 adlı üyeden alıntı

Cevabınız için teşekkürler.

Şuan kendimi tam olarak sosyal medya uzmanı olarak nitelendirmiyorum. Sosyal medya yöneticisi desek daha doğru olur. Bu işler ile uğraştığımdan profilime öyle yazdım. Yaklaşık 6 aydır falan Instagram ile ilgileniyorum. Bundan önce de 5 yıl Youtube ile uğraştım. Youtube'a halen devam etmekteyim.

Ancak Instagram telif hakkı ihlali konusundaki bilgim yetersiz. Bu yüzden forumlarda ve diğer sitelerde araştırmalar yaparak bu konu hakkında bilgi topluyorum.

Anladım, madem özgün bir şeyler yapacaksınız Instagram ın Kurallarını Şartlarını sakin sakin okumaya çalışın. Okuyun ki, sizin ürettiğiniz içeriklere de nasıl sahip çıkmanız gerektiğinin bilincinde olursunuz. İçerik sizin ise bir şikayet bile kaldırılmasına, yada hesabın kapatılmasına yeterli olur.
cagatay169

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al