wmaraci reklam

iPhone için T9 Numerik Klavye Uygulaması

6 Mesajlar 4.087 Okunma
wmaraci reklam

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
Hemen bir hafızanızı yoklayıp tuşlu numerik telefonları kullandığımız günleri gözünüzün önüne getirin. Baya hızlı yazdıyorduk değil mi? Birçoğumuza göre tuşlu telefonlarda daha hızlı yazmamızı sağlayan şey mekanik tuşlardı. Bu sayede elimiz işte gözümüz başka bir yerde olsa bile kütür kütür 1 kontöre SMS gönderiyorduk. Peki bizi gerçekten hızlı yazma süper gücünü veren şey neydi?

Tuşlu telefonlarda daha hızlı yazmamıza imkan tanıyan bir diğer detay çoğumuzun kullanmaya alıştığı T9 sözlük yardımcısıydı. Sadece belli harflerin belli rakamlara tanımlı olduğu klavyenin tuşlarına hızlı hızlı basıyor ve yardımcının bizim için sözcükleri oluşturmasını bekliyorduk. (çoğu zaman onu da beklemiyorduk, telefon bize arkadan yetişiyordu.)T9 savaşı tuşlu telefonlardan sonra da bir süre devam etti. Nokia’nın 5800’ını kullandığım zamanlarda herkes ısrarla QWERTY klavyeye geçerken ben numerik T9’u kullanmaya devam ediyor ve diğer arkadaşlarımdan daha hızlı yazıyordum.

Tabii sonraları iPhone ile birlikte T9’un pabucunu dama bıraktık. Yaklaşık bir ay önce şimdiye kadar nasıl keşfetmediğime şaşırdığım inanılmaz faydalı bir uygulama keşfettim; Type Nine nam-ı diğer iPhone için T9 numerik klavye uygulaması.

iPhone için T9 Klavye Uygulaması: Type Nine

iPhone için geliştirilen ve TR dil desteğine sahip Type Nine uygulaması, bizi 3310’lu günlerimize geri götürüyor. Bu klavye uygulaması modern biçimde T9 numerik klavyeyi kullanmanıza yardımcı olup, normal yazma hızınızı (kendimi baz alırsam) en az 3 kat daha hızlandırıyor.Normalde ben 10 parmak klavye kullanıyorum ve açıkçası oldukça hızlı yazıyorum. Fakat mobil cihazlardaki QWERTY klavyede sadece iki parmağımızı kullanıyoruz. Bu da yazma hızımızın ciddi oranda etkiliyor. Type Nine uygulaması bu açığı kapatarak size yepyeni bir klavye deneyimi sunuyor.

1 Ayın Sonunda Type Nine Uygulamasının Hangi Avantajlarını Gördüm?
  • En önemli avantajı tek elle yazabilme rahatlığı. iPhone 6s ile tek elimi kullanarak eskiden QWERT klavyeyle yazdığımdan en az 3 kat daha hızlı yazıyorum.[*]T9 Türkçe klavyesi açık ara Apple’ın kendi klavyesinden daha iyi. Apple klavyesinde canım yazdığımda “Can’ım” olarak düzeltme yapıyor. Bu tarz hataları Type Nine’da hiç görmedim.[*]İkili kelimeleri kanser olmadan yazmak, imleci boşluk tuşuyla kaydırmak, hızlıca emoji atmak, harf veya kelimeyi tek seferde silmek gibi çok güzel kolaylıklara sahip. Uygulamayı kurduktan sonra mutlaka içindeki kullanım rehberi videolarını izleyin. Aksi taktirde birçok şey havada kalır ve en can alıcı özelliklerden mahrum kalabilirsiniz.[*]Çeşitli göz yormayan ve şık temalara sahip.

Type Nine’ın Dezavantajları
  • Kullanmaya alışmak zaman alıyor. İlk hafta QWERTY’den daha yavaş yazıyordum 2. haftada 3310’lu günlerime geri döndüm.[*]Web sitesi adresini yazmak büyük bir çile olabiliyor. Buna çözüm olarak Apple klavyesini de acil durumlar için sistemimde tutuyorum.
iOS 9 ve üzeri işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz Type Nine uygulamasını kullanmak istiyorsanız elinizi cebinize atmanız gerekiyor. 13,99 TL’den satılan uygulama bana sorarsanız verdiğim her bir kuruşu hak ediyor. Type Nine uygulamasına App Store üzerinden erişip satın alabilirsiniz.

Orijinal Kaynak: iPhone için T9 Numerik Klavye Uygulaması
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.
SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

HelloWorld01 HelloWorld01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 159 / 159
  • Ticaret 1, (%100)
Paylaşım için teşekkürler hocam. Cepte bayağı bir iş görür. Ama tabi ki şu eski telefonların tadını vermez.:) Sarı ışık, tuş sesleri vs. Yazıyı okuyunca bir an eski günlere gittim geldim. :) iyi forumlar.

• Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
Kodnova eski hissiyatı yakalamak elbette mümkün değil ancak yazma hızımı 3x arttıran bir uygulama her zaman varsayılan klavyem olmayı hak ediyor :)

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.

HelloWorld01 HelloWorld01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 159 / 159
  • Ticaret 1, (%100)
Evet hocam. Eski tat olarak tabi ki espirisine söyledim. :) bahsettiğiniz açıdan gayet kullanışlı.

wmaraci

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)
Being hangi konuda kullanıcı deneyimine sahip makale arıyorsam hepsi sende çıkıyor, bir tane soruma da cevapsız kalan makalen olsun be adam. :)

• Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
Ahmet meraklı bir kullanıcı olmak galiba bunu gerektiriyor :D Çok teşekkürler.
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al