wmaraci reklam

ALES Mantık Sorusu. (Zihin egzersizi yapmak isteyenler için)

10 Mesajlar 1.574 Okunma
wmaraci reklam

serdar01 serdar01 Akıl+Bilim+Eğitim Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba.

Biliyorum forumun genel içeriğiyle ilgisi yok;ancak yine de bu kategori altında sormak istedim. Çözmek isteyen arkadaşlar için hem zihin egzersizi olur hem de çözümü ben de öğrenmiş olurum. :)

Aşağıdaki soru ÖSYM'nin yaptığı 19 Kasım 2017 yılında ALES'te çıkmış olan bir sözel mantık sorusu. Bu soruyu çözemedik. Çözemedik diyorum;çünkü iki kişi uğraştık. :)

Soru öncülü:

Bağlı sorular:

Doğru cevaplar:

43. E
44. C
45. A
46. C

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

carasar carasar All ızz well... Kullanıcı
  • Üyelik 29.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Konya
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 1116
  • Beğeniler 499 / 498
  • Ticaret 16, (%100)
Merhabalar hocam;

1.Öncül ile başlıyoruz. Öncüle göre yeni tablo biçimi şu şekilde oluyor

2. Öncülümüze göre de tablo şu şekle giriyor.

3. Öncülde zaten birinci sırada olan Arapça yine yerinde kalmış. Üst rafta İtalyanca olduğu için Arapça alt rafta olmak zorunda. Yeni tablomuz şu şekilde olacak.

!! 3.Öncülümüze göre tablonun ilk haline şu şekilde bir ekleme yapıyoruz. Arapçanın ilk yerini bildiğimiz için.

4. Öncülümüz kafa karıştırmış olabilir. Ama bakıyoruz ki bunlar birbiriyle yer değiştirdiği için aslında etkisiz gibiler ama yerlerini yine de belirleyelim.Üst Rafta ilk halimizde 1.ve 2. sıralarımız dolu ve Macarca ve Latince değil. Ve 2. öncülde de Üst rafın 3. sırasına yeni halde yunanca getirmiştik. Demek ki Macarca ve Latince üst rafın 3. sırasına da gelemiyor. O zaman 2 ihtimal var üst rafın 4. sırası ya Macarca ya Latince. 2. rafa bakınca 1. sırada Arapça vardı, son sırada 2. öncüle göre Rusça geldi. 1. öncüle göre de yeni tablonun 2. satırında İtalyanca vardı. Bu durumda alt rafında 3. sırasında Macarca ya da Latince olmalı.

!! Burası ihtimalli olduğu için 1. rafta macarca varsa 2. rafta latince var, 1. rafta latince varsa 2. rafta macarca var.

Yeni tablomuz 4. öncüle göre şu şekilde oluyor.

Ee bunlar birbiriyle yer değiştirdiğine göre ilk durumda da aynı ihtimaller geçerli. O zaman ilk tablomuzun şekli şu oluyor.

5. öncül şimdilik dursun 6. öncülde Japoncanın rafı değişip sırası değişmediği söyleniyor. Eski tablomuzun 2 adet boş yeri kalmıştı. Ya üst raf 3. sıra ama bakıyoruz buradan 6. öncülü uygularsak Macarca/Latince blogu bunu engeller. O zaman eski tablomuzda alt raf 2. sıraya Japoncayı yerleştiriyoruz.

6. öncülü uygulayınca da yeni tablomuz şu şekilde oluyor.

Eeee zaten 8 sözlük vardı 7 tanesi hem ilk tabloda hemde ikinci tabloda yerini aldı. Kalan sözlük fransızcayıda yerine koyalım ve tabloların son halini görelim.

TABLO İLK HALİ

TABLO SON HALİ

Tablolara göre sorular artık çerez kıvamında :D
Kolay gelsin.
serdar01 hkccrn

kişi bu mesajı beğendi.

hkccrn hkccrn Nope Kullanıcı
  • Üyelik 11.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Hakkari
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1526
  • Beğeniler 1318 / 738
  • Ticaret 35, (%100)
Ben soruya bakmaya üşendim arkadaş adam üşenmeden çözmüş. Helal olsun. 😁👍
daniel1336

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Konya
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 1116
  • Beğeniler 499 / 498
  • Ticaret 16, (%100)
Hocam kpss surecindeyim şurda 4 ay kalmış böyle fırsatları kaçırmam :D Benzer bir soru cikar kpssde 4 net boşa gitmesin :D
hkccrn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci

Marstyson Marstyson WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1186
  • Beğeniler 491 / 321
  • Ticaret 1, (%100)

carasar adlı üyeden alıntı

Merhabalar hocam;

1.Öncül ile başlıyoruz. Öncüle göre yeni tablo biçimi şu şekilde oluyor

2. Öncülümüze göre de tablo şu şekle giriyor.

3. Öncülde zaten birinci sırada olan Arapça yine yerinde kalmış. Üst rafta İtalyanca olduğu için Arapça alt rafta olmak zorunda. Yeni tablomuz şu şekilde olacak.

!! 3.Öncülümüze göre tablonun ilk haline şu şekilde bir ekleme yapıyoruz. Arapçanın ilk yerini bildiğimiz için.

4. Öncülümüz kafa karıştırmış olabilir. Ama bakıyoruz ki bunlar birbiriyle yer değiştirdiği için aslında etkisiz gibiler ama yerlerini yine de belirleyelim.Üst Rafta ilk halimizde 1.ve 2. sıralarımız dolu ve Macarca ve Latince değil. Ve 2. öncülde de Üst rafın 3. sırasına yeni halde yunanca getirmiştik. Demek ki Macarca ve Latince üst rafın 3. sırasına da gelemiyor. O zaman 2 ihtimal var üst rafın 4. sırası ya Macarca ya Latince. 2. rafa bakınca 1. sırada Arapça vardı, son sırada 2. öncüle göre Rusça geldi. 1. öncüle göre de yeni tablonun 2. satırında İtalyanca vardı. Bu durumda alt rafında 3. sırasında Macarca ya da Latince olmalı.

!! Burası ihtimalli olduğu için 1. rafta macarca varsa 2. rafta latince var, 1. rafta latince varsa 2. rafta macarca var.

Yeni tablomuz 4. öncüle göre şu şekilde oluyor.

Ee bunlar birbiriyle yer değiştirdiğine göre ilk durumda da aynı ihtimaller geçerli. O zaman ilk tablomuzun şekli şu oluyor.

5. öncül şimdilik dursun 6. öncülde Japoncanın rafı değişip sırası değişmediği söyleniyor. Eski tablomuzun 2 adet boş yeri kalmıştı. Ya üst raf 3. sıra ama bakıyoruz buradan 6. öncülü uygularsak Macarca/Latince blogu bunu engeller. O zaman eski tablomuzda alt raf 2. sıraya Japoncayı yerleştiriyoruz.

6. öncülü uygulayınca da yeni tablomuz şu şekilde oluyor.

Eeee zaten 8 sözlük vardı 7 tanesi hem ilk tabloda hemde ikinci tabloda yerini aldı. Kalan sözlük fransızcayıda yerine koyalım ve tabloların son halini görelim.

TABLO İLK HALİ

TABLO SON HALİ

Tablolara göre sorular artık çerez kıvamında :D
Kolay gelsin.

valla helal olsun . aklımda deneyim dedim olmadı . geçen sene kpssde de buna benzer soru çıkmıştı . o kadar uğraşmışsınız . inşallah istediğiniz gibi olur sınav sonucunuz
carasar

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
Günaydın.
Çözüm için teşekkür ederim. Sıkılmadan görsellerle ayrıntılı olarak çok net anlatmışsınız.

Bu soruda en fazla kafa karıştıran Japoncanın yeri sonrasında 1.öncül olmuştu. İtalyanca ve Yunanca'nın rafıyla birlikte bir sıra yer değiştirdiği söylenmiş. Yunanca alt sıra 4.raftayken üst sıra 1.rafa çıkma ihtimali de olabilir diye düşündüm.

Mesaja ek: Böyle bir soru ALES'te veya KPSS'de zaman kaybettiricek cinsten. 50 sözel soru yaklaşık 8 tane mantık sorusu var. 50 de matematik sorusu. Toplam 100 soru ve 150 dakika. Böyle bir soruyu çözmek için uğraşmak sınavı bitirir. :)

Bu arada KPSS'de başarılar. carasar
carasar

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Konya
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 1116
  • Beğeniler 499 / 498
  • Ticaret 16, (%100)
1. öncülde, Yunanca ve italyanca da hem raf değişip hem de 1 sıra değişecek. Baska gidecekleri yer yok :D
serdar01

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
Güzel soru sormuş ÖSYM. :)

• Üyelik 29.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Konya
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 1116
  • Beğeniler 499 / 498
  • Ticaret 16, (%100)
Hocam size tavsiyem mantık sorularında q den başlayıp sona kadar uygulamayin öncülleri. Kesin olan öncüleri yerleştirin. Kesinler yerleşine ihtimallilere göre 2 yada daha fazla tablo yaparsınız.

• Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
Aslında mantık sorularında 10 da 7 çözüyorum. Ama bu sorudaki gibi birden fazla tablo gerektirenler zorluyor. Bana da sözel puanı lazım olduğu için atlamak istemiyorum. Böyle zorlayan soruları eklerim bu kategoriye :) Zihin açar. :)
carasar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al