wmaraci reklam

Cizre ve Halkların Sorunları Üzerine

3 Mesajlar 796 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

FilmleriTV FilmleriTV WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** A**
  • Mesajlar 2077
  • Beğeniler 522 / 448
  • Ticaret 21, (%90)
Ülkeye, Cizre'ye, Kürt sorununa, demokratikleşmeye yönelik bir kritik. Ekşi Sözlük'teki banakalanaskintadi nickli arkadaştan:

".... insanlık kazanacak diyip 1km öteden yol altındaki mayını patlatmak nedir abi ne istiyorsunuz .... ülkeisnden bir söylesene ne ulan bu kürtlerin istediği ne ... ne ne benden eksik neyiniz var? beleş elelktrk saglık sigortan da var .... cocuk basına da para alıyorsun. ne alamadığın be"

cizre başlığın altına yazdığım bir entryden sonra gelen bir mesaj
yazarın ismini yazmıyorum doğal olarak
karşımdaki her ne kadar insanlık ve nezaket sınırlarını altüst etmiş olsa da ben halen sınırlarımı muhafaza ediyorum
sana böyle bir mesaj geldiğini nereden bileceğiz diyen varsa özelden yazsın ekran görüntüsünü göndereyim nicki sansürleyerek

bu mesajı baz alarak, tüm yazılan çizilene cevap niteliğinde cizre temelinden duygularımı paylaşmak istiyorum sözlük, müsaadenle...

benden eksik neyiniz var diyorsun.
senin neyin tam ki benimkinin tamam olduğunu düşünüyorsun...

ifade özgürlüğüm... yok
çocuğumu düz bir liseye gönderme özgürlüğüm... yok

kürtaj, doğum şekli özgürlüğüm... yok

sosyal medyada, devlet memuruysam herhangi bir arkadaş sohbetinde, herhangi bir kamu kuruluşunda taşeron işçiysem iş yerimde, öğrenciysem okulumda, eylemciysem eylemimde cumhurbaşkanını, hükümeti eleştirme özgürlüğüm... yok

toplanma, basın açıklaması yapma, tepki verme özgürlüğüm... yok

savunma hakkı özgürlüğüm... yok

beni durduran polise herhangi bir şekilde soru sorma, özgürlüğümün zaptına itiraz hakkım... yok

ana dilde eğitim özgürlüğüm... yok

inanç özgürlüğüm... yok

iş güvenliğim... yok

açlık sınırının 1.344 tl, yoksulluk sınırının 4.379 tl olduğu bir ülkede aldığım 949,07 tl asgari ücretle hiçbir halt yapmaya hakkım yok... ne doğru düzgün doyabiliyorum, ne doğru düzgün giyinebiliyorum, ne doğru düzgün okuyabiliyorum... açıkçası bu parayla nasıl yaşıyorum ben bile halen bunu anlamıyorum... ve ben galiba buna yaşamak demiyorum, sadece nefes alıyorum...

eğer sen bunlardan birine evet diyorsan başka memleketlerin insanıyız diyeceğim ama değiliz işte ikimizde bu ülkede yaşıyoruz...

cizre ve kürtler hakkında yazdığın yazılara bakılırsa aynı memleketin insanıyız ama farklıyız... sen ve senin gibiler kin, nefret ve ırkçılıkla yoğrulmuş... ben özgürlük, insanlık ve yaşam hakkıyla yoğrulmuşum...

bu aralar, misal cizre'de burnumu dışarı çıkarsam höst diyorlar... kafamı çıkarırsam vuruyorlar... sen ister inan ister inanma... bu ülkede zulüm var... nasıl inanmıyorsun onu da anlamıyorum aslında... bugün olanlara inanmıyorsan geçmişe bak... bak bakalım kaç insan, nasıl, ne şekilde, neden öldürülmüş... bak bakalım kaç insan cezaevlerinde nasıl, ne şekilde işkence görmüş, bu işkenceyle öldürülmüş... çok geriye gitmene gerek yok 2013 senesinde polisin sana ya da arkadaşlarına uyguladığı şiddeti gözünün önüne getir ve bunu onla çarp...

hani derler ya 'benim de kürt arkadaşlarım var'
sahi senin hiç kürt arkadaşın yok mu? sana geçmişte yaşadıklarını anlatsın. köyünün nasıl boşaltıldığını, insanların nasıl meydanlara toplanıp dövüldüğünü, kaç köylünün bu nazi kafası ürünü meydana toplama esnasında vurulduğunu, evlerin nasıl yakıldığını, hayvanların nasıl telef edildiğini, ağaçların nasıl ürün vermesin diye kimyasalla bezendiğini...

işin asker, polis, kamu görevlisi yönü var ki ben o yönü görüyorum, lanetliyorum, kahroluyorum... ama şunu da biliyorum ortada bir savaş varsa ve bu savaşın taraflarından biri devletse, en kirlisini o yapmıştır... ve artık acılarımızı yarıştırmak istemiyorum... kimin ölüsü bir fazlaysa o kazanmayacak... ölüyoruz, çoğalarak ölüyoruz... ben artık ölmek değil, insanca yaşamak istiyorum...

beleş elektrik diyorsun, sağlık sigortası diyorsun, çocuk başına para diyorsun...
uyandırayım çocuk parası yeni başladı ve sadece bir defaya mahsus olmak üzere veriliyor... ve birden ikiye, ikiden üçe atlarsan para oranı artıyor maksimum 600 liraya kadar çıkıyor(ve yine bir seferlik)... he sen bu politikanın refahı artırmak için olduğunu düşünüyorsan, hak, hukuk gözüyle bakıyorsan çok fena yanılıyorsun... en az üç çocuk olmadı yok artırıyorum dört çocuk diyen birileri ve onun sermaye arkadaşları, bu ülkenin geleceğini ipotek altına almak için çok çocuk diyor... ucuz işgücü olun, çok olun eğitim almayın, talip etmeyin, edemeyin... çok olun, birinin yapacağı iş için beş olun ve ben o beşten en az düşük ücrete tav olanı alıp çalıştırayım... işte bundan istiyorlar çok çocuğu ve sen bana diyorsun ki üçüncü çocuğa yardım daha fazla... ve sen bir defaya mahsus verilen bu çocuk yardımının benim hayatımı değiştireceğini düşünüyorsan o konuda da yanılmaktasın...

ve sen çocuk başına demiyor, .... çocuk başına diyorsun... yani sence biz kürtler bokuz... seninle aynı şekilde düşünen birileri zamanında dedelerimize bok yedirmişlerdi biliyor musun? aşağılamak, köylünün gözü önünde küçük düşürmek, gözdağı vermek, ezmek için... ama biz o dedelerimizden hep şunu dinledik...

'barış güzeldir kurban olduğum. çok evladımız öldü. türk kürt çok kaybettik. yeter. edi bese!'

benim ırkımın hiçbir önemi yok. senin ırkının ne olduğunun da bir önemi yok.
ülkenin herhangi bir yerinde, herhangi bir kimseye, ırkından, dilinden, yaşam şeklinden, inancından, düşüncesinden, ifade biçiminden dolayı zulmediliyorsa ona ama, neden, hee kimmiş demeden ses çıkarmaktır önemli olan...

cizre'de tam şu anda 130 bin insan 7 günü deviyor ablukada... abluka ne demek bildin mi? sokağa çıkma yasağı ne demek? biz zamanında sabah çıkıp, akşamın 5'inde dönerdik eve. ne için çıkardık biliyor musun alışveriş için. neden bu kadar uzun sürerdi çünkü 20 metrede bir arama yapardı özel tim. eğer 5'i kaçırırsak anamız babamız perdenin arkasında kahrolurdu. cama çıkamazlardı evet, yüz göstermek, özel timle yüzyüze, gözgöze gelmek sakıncalıydı. ve eğer biz 5'i kaçırdıysak bulduğumuz ilk karanlık ve korunaklı yere tüner sabah olmasını beklerdik evimize dönebilmek için...

tüm bunların ardından ben sana diyorum ki şu an cizre'de aynı şeyler yaşanıyor. ama bu sefer daha kötü çünkü 7 gündür kesintisiz devam eden bir sokağa çıkma yasağı var. ölü var, yaralı var. ama sen hiçbirine inanmıyorsun. çünkü bu ülkenin devleti, hükümeti, askeri, polisi o kadar temizdir ki. o kadar şeffaf ve demokrattır, o kadar hak hukuk tanır ki böyle bir şey mümkün değil... eğer varsa da onlar pkk yüzünden öldü... ortada 35 yıldır devam eden bir savaş var ve bunun tek sorumlusu pkk... kaldı ki 12 yıldır öyle ya da böyle kırık dökük bir süreç ilerlerken ama bu kadar çok insanımız bu şekilde ölmezken seçimlerden sonra ortaya çıkmış bir 'teröre karşı savaş' ortamı var... biraz düşünsen belki suruç'la birlikte başlayan bu sürecin aslında kimlerin işine yaradığını, kimlerin bu süreci başlatmak için hangi yapı taşlarını oynattığını kavrar ve sivil kürtlere bu kadar hefret dolu bakmazsın... olmaz mı dersin?

son olarak söylediklerinin arasında tek 'ehhh adam haklı' dediğim yer '.... ülkesi' kısmı. eline sağlık güzel demişsin kardeşim...
SefaUygun nettebilgi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

SefaUygun SefaUygun WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Anestezist
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 717
  • Beğeniler 87 / 266
  • Ticaret 6, (%100)
Devlet kutsallaştırılıp,dogmatik düşüncenin tabuları yıkılmadıkça bu düzen değişmeyecek.Azınlık olan,güçsüz olan şiddetle susturulmaya çalışacak.

Bu ülkenin geçmişi temiz değil,Diyarbakır cezaevinde işkence gören insanlar,90'larda diri diri yakılan aydınlar ve hayatı boyunca acı ve zulüm gören Kürtler.Devrimci diye suikastla öldürülen,asılan gençlerimiz...

Bu topraklarda yaşamak istiyorsanız herkes gibi olmanız lazım,çünkü kendi gibi olmayan herkese düşmanlar.Farklı olmanızı kabullenemeyecek kadar cahil bir güruh çoğunlukta.Doğruları ulu orta söylemeniz kimsenin hoşuna gitmeyecek hatta size hemen "Terörist" yaftasını yapıştıracaklar ve dışlayacaklar.Ama benim davam barış'tır.Nerde suçsuz insanlar,çocuklar ölüyorsa tepki gösteririm.

Cizre halkının ve Kürtlerin haklı mücadelesini yıllardır desteklerim,bu zulümden yine kendi iradeleri ile kurtulacaklar.

Her ne zaman ülkenin batısıyla doğusundaki çocuklar eşit şartlarda yaşar,ne zaman bir insan kürt olduğu için aşağılanmaz ve ötekileştirilmez o zaman bu ülke refaha ulaşır,barışın temellerini oluşturmaya başlar.

Ancak bu nefret ortamı,faşist eylemler ve ideolojik savaşlar sürdükçe kaybeden Türk ırkı olacaktır.
FilmleriTV

kişi bu mesajı beğendi.

tuuruls tuuruls Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** Z**
  • Mesajlar 1618
  • Beğeniler 10 / 651
  • Ticaret 41, (%100)
Arkadaş,

Ülkede kürt sorunu yok ki? pkk sorunu var, bunun kökünden çözülmesi gerek sadece.
Vigilante

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al