wmaraci reklam

Hangi akla hizmet dolar bozdurun deniyor?

15 Mesajlar 1.862 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Lions Lions WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
Merhabalar. Son zamanlarda ülke genelinde yaşanan dolar krizine ekonomi ve maliye bakanlıklarının yaklaşımına bir türlü anlam verememekteyim. Gerçekten ekonomi mi bilmiyorlar yoksa bizimle alay mı ediyorlar çözemedim. Her yerde "dolar bozdurun, yastık altı dolarları bozdurun!" diye bas bas bağırıyorlar. Fakat anlamadıkları olay şu:

Diyelim ki A kişisi 1 yıl önce dolar kuru 4.0'ken, X bankasına gidip 100.000 TL'sini vermiş ve karşılığında 25.000 $ almış olsun. Bunun anlamı nominal düzeyde piyasadan 25.000 dolar eksilmiş ancak karşılığı olan 100.000 TL piyasaya sürülmüş demektir.

1 yıl sonra A kişisi, dolar kuru 7.0'ken yine X bankasına giderek elindeki 25.000 $ nakti veriyor ve karşılığında 175.000 TL nakit alıyor. Yani A kişisi 1 yılda 75.000 TL kar elde etmiş oluyor.

Ancak bu durum bankaya negatif yansıyor çünkü 1 yıl önce 100.000 TL karşılıkla verdiği doları bu yıl 175.000 TL karşılıkla alıyor bu da piyasada 75.000 TL'lik açık oluşturuyor. Yani aslında X bankası, piyasada basılmamış, karşılığı henüz olmayan 75.000 TL vermiş oluyor.

Şimdi bütün vatandaşların bu şekilde küçük/büyük yıllar önce aldığı dolarları bozdurduğunu varsayalım. Ne yazık ki hiçbir banka yıllar önce kur 3.5-4 civarı alınan dolarların "Türk Lirası" karşılığını veremez nitekim Merkez Bankası'nın basmış olduğu Türk Lirası ve dolar endeksi ortadadır. Bu durumda bankaların iflasını önlemek için Merkez Bankası yeniden Türk Lirası basacak, açığı kapatmaya çalışacak ve piyasada dolar kuru düşüyor gibi görünürken aslında Türk Lirası aşırı değer kaybedecek ve enflasyon tavan yapacak.

Bu da doğrudan ülkeyi ekonomik krize götürecek.

Şimdi benim merak ettiğim konu. Çok sevgili ekonomi ve maliye bakanlığımız bu tür tavsiyeleri hangi akla, matematiğe ve ekonomik kuramlara dayanarak vermektedir?
Browland

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

osidosi osidosi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek .
  • Konum Adana
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 942
  • Beğeniler 5 / 362
  • Ticaret 0, (%0)
insanlar elinde dolar değil tl bulundurmak istedikleri dolara olan güven azalacağı, haliyle kur dengesinin değişebileceği gibi bir durum çıkıyor ve devletin eline dolar geçiyor da, halkın elindeki 3 5 dolarla bu durumu atlatmaya çalışmak boş gaza getirme söylemleri.

gerçi, http://www.turkiyegazetesi.com.tr/images/haberler/2017_01/buyuk/dolarin-yukselisini-protesto-eden-muhtarlar-dolarlari-atese-verdi-1484584089.jpg şu cahil zihniyet tüm bunların tek sebebi..

ülke zaten ekonomik krizde. zam gelmeyen yer kalmamış, dolar 7 tl ye dayanmış. milyarlarca lira devletin kaybı var, borcu var. daha da bir sürü şey. daha da dibe çöküyor günden güne.

• Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
osidosi Dolar bozdurmak, halktan dolar bozdurulmasını istemek geçici bir nominal yanıltma sadece çünkü doların artmasının sebebi halkın sürekli dolar alıp yastık altına koyması değil ki. Piyasa karşılığı olmadığı için mecbur merkez bankası Türk Lirası basacak ve enflasyon tavan yapacak. Benim anlamadığım bunları bilmeyen adamların ekonomi bakanlığında ne işi var?

• Üyelik 29.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek .
  • Konum Adana
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 942
  • Beğeniler 5 / 362
  • Ticaret 0, (%0)

Lions adlı üyeden alıntı

osidosi Dolar bozdurmak, halktan dolar bozdurulmasını istemek geçici bir nominal yanıltma sadece çünkü doların artmasının sebebi halkın sürekli dolar alıp yastık altına koyması değil ki. Piyasa karşılığı olmadığı için mecbur merkez bankası Türk Lirası basacak ve enflasyon tavan yapacak. Benim anlamadığım bunları bilmeyen adamların ekonomi bakanlığında ne işi var?

dostum iyi misin? kim de tl yi tüketecek kadar dolar var ahah?

doların artmasının sebebi halkın dövizi değil elbet. bunun türkiyeyle alakası yok, tüm dünyada böyledir. mesela rusya da elindeki dolarları tl ye çevirse, dolar kuru düşecektir. biraz araştırma yap. bu para birimine güveni, arzı sağlıyor. ve tekrar dediğim gibi en önemlisi merkez bankasının eline dolar geçmiş oluyor. tabii tüm bunlara halkın bir etkisi olamaz. 3 5 kuruş değil olay, milyarlar..

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
osidosi

Ülkedeki TL miktarı Altın rezervine göre ayarlanır. Eğer fala TL piyasaya sürülürse karşılığı olmadığı için borsada sadece kağıt parçası olur.

Ülkede doların çıkması dolarları yastık altına atmakla ilgili değil.

Ülkedeki ekonomik sorunların başında. Dış devletler ile sürdürülen ilişkidir.

Türkiye'hazinede ki parayı (560 milyar dolar civarı) bina sektörüne gömdü. Türkiye konut anlamında 6 yıl ileride. Bu sebeple kısa vadede para getirecek olan sektör arz talep dengesizliği nedeni ile batma noktasına doğru ilerliyor.

Koskoca Türkiye Cumhuriyetinin 16 Milyar doları kaldı. Kasada para yok.

Dış borç 553 Milyar dolar.

Yap işlet devret ile yapılan projelerin tüm ödemeleri dolar ile yapılıyor. Verilen miktarda araç geçmediği için hazineden dolar çıkıyor vs vs.

Ellerimizde ki milli sermaye özelleştirildi. Özelleştirdikleri kurumlar yabancılara satıldı. TL kazanım dolar çıkışı yapıyorlar.

Her devlet ile kavga devam ediyor. Amerika'ya kafa tutmak şuan bu ülkenin haddi değil. Bu durum devam ederse bu ülke batacaktır. Ben kimseye boyun eyelim demiyorum ama iş işten geçmekte. Belkide geri dönülemez noktalara geldi.

Halk bank hackleniyor. Yasal olarak geri alınamayacak paraları geri aldık diyorlar ama ispatı nerededir. Ne kadar inandırıcıdır. Birileri halkbankasını boşalttı. Amerika Reza Zarrap davasından dolayı Halk bankasına yüklü miktarda para cezası kesecek. Bu yüzden mi yapıldı bilinmez ama işler çok kötü.
Lions CamelWhite hkccrn

kişi bu mesajı beğendi.

cagdaskorkmaz.com.tr

• Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)

osidosi adlı üyeden alıntı

dostum iyi misin? kim de tl yi tüketecek kadar dolar var ahah?

doların artmasının sebebi halkın dövizi değil elbet. bunun türkiyeyle alakası yok, tüm dünyada böyledir. mesela rusya da elindeki dolarları tl ye çevirse, dolar kuru düşecektir. biraz araştırma yap. bu para birimine güveni, arzı sağlıyor. ve tekrar dediğim gibi en önemlisi merkez bankasının eline dolar geçmiş oluyor. tabii tüm bunlara halkın bir etkisi olamaz. 3 5 kuruş değil olay, milyarlar..

Tamam işte anlatmaya çalıştığım o zaten halkın bir etkisi olmayacağı için halktan dolar bozmasını istemek yersiz. Eğer etkisi olacaksa bu da uzun vadede ekonomiye zarar demek.

CamelWhite CamelWhite WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ü** C**
  • Mesajlar 253
  • Beğeniler 74 / 59
  • Ticaret 3, (%67)
yahu açmayın şöyle konular
şimdi bir iki arkadaş çıkar
......
anladınız siz
banlanmayalım durduk yere
reisiniz ne diyorsa yapın sorgulamayın

cooper cooper Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Müh. öğrencisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** F**
  • Mesajlar 531
  • Beğeniler 225 / 254
  • Ticaret 5, (%100)
Ah şu konular yok mu gerçekten insanın canını sıkıyor. Ülkenin en üst değil ama üstüne yakın yerdeki insanların göz göre göre bu ülkeyi, insanları tüketiyor olması da en çok can sıkan durum. Ekonomi bu kadar tepetaklak olmuşken halen daha üretime yönelik ciddi bir yaptırım/uygulama göremiyorum. Resmen 30-40 yıldır ülke ilerlemiyor. Parti ve taraf farketmeksizin hepsi sadece kendi karınlarını doyurmaya bakıyor, ülke hiçe sayılıyor.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Bu düzen böyle gitmeyecek merak etmeyin. Az önce 2 3 ekonomist dinledim, enflasyon sene sonuna kadar en az %30u görecek diyorlar. Şirketlerin yarısı çöktü, kalanlar da patır patır dökülecek, kısaca bir noktada ipin ucu kopacak. Kafayı yormayın böyle şeylere, yönetenler durumdan memnun. Memnun diyorum çünkü herhangi bir kemer sıkma amacı taşıyan yaptırım görmedim. 130 bin özel makam aracı duruyor, lüks yaşamlar, savurganlıklar, gereksiz gereksiz harcamalar son gaz devam ediyor. Osmanlının görkemli çöküş dönemini yaşıyor bu ülke. İlaç yine güçler ayrılığında, Cumhuriyette ve laiklikte. Bu düzen böyle gitmeyecek herkes biliyor. Her an beklenen ekonomik kriz bombası bir anda patlayacak geriye kaç şirket sağ kalacak? Bekleyip, Göreceğiz

Ha birde;

Ejder meyvesi, liçi eşliğinde efuli ya da starex eşliğinde aloevera yediniz mi hiç? Ne stres bırakıyor ne sinir. Tavsiye ederim. Bu aralar popüler :)

Edit: Merkez bankası faiz arttırımına gitmeliydi, gitti mi? Gitmedi. Bu da gösteriyor ki ülke göz göre göre bir yıkıma götürülüyor. Tarihin gelecekte yazacağı anlara şahit oluyoruz.
68136

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek .
  • Konum Adana
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 942
  • Beğeniler 5 / 362
  • Ticaret 0, (%0)

Korkmaz adlı üyeden alıntı

osidosi

Ülkedeki TL miktarı Altın rezervine göre ayarlanır. Eğer fala TL piyasaya sürülürse karşılığı olmadığı için borsada sadece kağıt parçası olur.

Ülkede doların çıkması dolarları yastık altına atmakla ilgili değil.

Ülkedeki ekonomik sorunların başında. Dış devletler ile sürdürülen ilişkidir.

Türkiye'hazinede ki parayı (560 milyar dolar civarı) bina sektörüne gömdü. Türkiye konut anlamında 6 yıl ileride. Bu sebeple kısa vadede para getirecek olan sektör arz talep dengesizliği nedeni ile batma noktasına doğru ilerliyor.

Koskoca Türkiye Cumhuriyetinin 16 Milyar doları kaldı. Kasada para yok.

Dış borç 553 Milyar dolar.

Yap işlet devret ile yapılan projelerin tüm ödemeleri dolar ile yapılıyor. Verilen miktarda araç geçmediği için hazineden dolar çıkıyor vs vs.

Ellerimizde ki milli sermaye özelleştirildi. Özelleştirdikleri kurumlar yabancılara satıldı. TL kazanım dolar çıkışı yapıyorlar.

Her devlet ile kavga devam ediyor. Amerika'ya kafa tutmak şuan bu ülkenin haddi değil. Bu durum devam ederse bu ülke batacaktır. Ben kimseye boyun eyelim demiyorum ama iş işten geçmekte. Belkide geri dönülemez noktalara geldi.

Halk bank hackleniyor. Yasal olarak geri alınamayacak paraları geri aldık diyorlar ama ispatı nerededir. Ne kadar inandırıcıdır. Birileri halkbankasını boşalttı. Amerika Reza Zarrap davasından dolayı Halk bankasına yüklü miktarda para cezası kesecek. Bu yüzden mi yapıldı bilinmez ama işler çok kötü.

aksini iddia eden yok, bunlar ortada olan, kör olmayanın göreceği şeyler. ama benim dediklerim alakası yok. iyi okuyun, başka şeylerden bahsediyorum.

bu arada, bu reyizciler niye gelmemiş? bir kaç tepki olsaydı konuyu uçururlardı. hayret hala konu açık :hush:

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al