wmaraci reklam

Site Apartman Aidatı Hakkında

12 Mesajlar 1.471 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

theharunuysal theharunuysal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
Merhaba arkadaşlar dubleks bir dairenin üst katında oturuyorum, dubleks girişleri ayrılmış ve aralarındaki merdiven kapatılmıştır. Fakat numaram ve apartman girişinden kapı zilim çalmıyor ve benim katıma asansör çıkmıyor. Apartman aidatımız 80 ₺ normalde 40 ₺ - 40 ₺ olarak alt kattaki komşumla ortak ödememiz gerekmez mi ?

Güncelleme 18.01.2019
Arkadaşlar sorun 40 ₺ değil, sorun bana yapılan haksızlık.
1 ay önce apartmanın otoparkında aracıma birisi çarpmış ve sonra haber vermemiş. Bende yöneticiye kameralara bakalım dedim, kameralara baktık bütün kamera kayıtları var benim aracımı gören iki kamera kayıt yapmamış bende o zaman kameracı arkadaşı çağıralım dedim 100 ₺ para alır dedi bende ben aidatımı veriyorum o yüzden ilgilenmeniz lazım bir an önce kayıtlar silinir sonra dedim. Silinirse yapacak bir şey yok dedi, polis çağırdım gelen polise de dışarıda vurmuşlar bina ile alakası yok dedi, gelen poliste tanıdığı bir polis zaten nasılsın gibi sohbetleri oldu. Hatta polis fırça bile attı. Bende o yüzden yasal olarak 1 daireden 2 aidat alabilir mi diye araştırdım

Hakkımı aramaya karar verdim bakıp görelim hakkımı alabilecek miyim.

Bina yönetim planında aksi belirtilmedikçe aidat almaya hakları yokmuş, bina yönetim planı için tapu müdürlüğü ile görüştüm ev sahibi alabilir dedi. Yöneticiye söyledim binanın iskanı yok o yüzden apartman yönetim planı da yok dedi. Araştırmaya devam ediyorum..

wmaraci
reklam

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
evet normalde öyle olması gerekir, hatta sen o parayı yönetime değil alt kattaki asıl daireye ödemen gerek.

Ayrıca bu işlemin iskana işletildiğini pek sanmıyorum yani fazla sıkıntı çıkartırlarsa "Ben bu durumu bir belediye ye sorayım" gibisinden aba altından sopa göster. 🤣

Peki su,elektrik, gaz gibi şeyler nasıl. Senin kata özel daire no var mı?

• Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
cihaneken aynen bende öyle düşündüm 40 ₺ alt kattaki komşuma vereyim.

Bugün bana uyarı vermiş 1 hafta geçti aidatın günü, elektrik ve su süzme sayaç var ben kullandığım kadarını alt kattaki komşumun hesabına yatırıyorum gaz %75 oranında gönderiyorum ben 2 kişi alt komşu 1 kişi olduğu için.

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Tamam hocam öyleyse kaçak bir durum. Senin yönetimle bir işin olmaması lazım. Tüm mesele alt kattaki esas daire sahibi ve senin aranda. Yakıt işi sıkıntıymış. İki ye birde olsa örnek alt katta 5 ısıtma peteği varsa üst de belki 3 vardır(genelde böyle oluyor) birde mesela ben evde tek olduğumda çayı altını bir yakarım taki demlik bitene kadar. Oysa eşim olduğunda o çay hazır olunca ocağı kapatır.

Yani kullannım kişiye göre çok değişe bilir. Hayırlısı yinede.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
cihaneken ısınma merkezi sistem sadece ocak ve sıcak su %75 ama bazen mesela 40 ₺ geldi bu ay 25 ₺ sini ben ödedim o konuda sıkıntı yok. Merkezi sistemde de aynı kalorimetre yok herkese eşit şekilde paylaştırılıyor. Herkese 320 ₺ ödeme çıktı bu ay bunda haklı olabilirler çünkü 4+1 ile 8+2 aynı yakıt parasını vermemeli ama aidat konusunda her numara 1 aidat vermeli benim fikrime göre araştırıdığım kadarıyla da öyle zaten.

Aslında ödemesem hiç bir şey yapamazlar gibi gözüküyor ama ev sahibi ile papaz olmak istemiyorum yarın tapudan yönetim planını alacağım sonrada onu bir avukata göstereceğim bakalım o ne önerecek.

Aidat vermek istememin sebebi de bir ay önce aracıma sitede park yerinde birisi vurmuş ama kamera kayıtlarına ulaşamadık, yönetciye kameracıyı çağıralım bir an önce kayıtlar silinmeden dediğimde silinirse yapacak bir şey yok dedi. Bu yüzden aidat vermek pek içime sinmiyor tam olarak alamadığı hizmetin bedelini tam olarak vermek istemiyor insan. Hatta geriye dönük verdiğim aidatları alabilir miyim acaba diye düşünüyorum onu da avukata danışacağım.

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
theharunuysal
Oturduğun dairede Kira Kontratın var mı? O adreste ikamet ettiğine dair Muhtarlıktan İkametgah kaydın var mı? Kanuni ikametgah adresin neresi görünmektedir? Gelecek seçim döneminde Seçim Pusulası hangi adresine gönderilecektir?

Eğer bunlara olumsuz cevap veriyorsan, sen o adreste Kaçak ikamet ediyorsun. Hiç bir sözleşmen, Muhtarlık ikametgah Kaydın, Abone kaydın, Hiç bir şeyin yok. Sen aidatın peşine düşmüşsün. Devlet seni arasa nerede bulacak belli değil... Umarım bu seçim döneminde şu an ikamet ettiğin adreste oy kullanmazsın...

• Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
enerjiveguc Evet kira kontratım var, muharlıkta 49 numara olarak geçiyor. Geçen seçimde bu adres üzerinden oy kullandım. Alt kattaki komşum ve ben aynı adreste oturuyor gözüküyoruz. Kaçak ikametgah etmiyorum emlak işi ile de 1 yıl ilgilendiğimden biliyorum bir ev sahibi isterse evini 2 kişiye de kiraya verebilir 5 kişiyede internetten araştırabilirsiniz..

Aidat ödemek istememin sebebi (Yarısını alt komşuma vereceğim öyle bir durumda zaten) 1 ay önce apartmanın otoparkında aracıma birisi çarpmış ve sonra haber vermemiş. Bende yöneticiye kameralara bakalım dedim, kameralara baktık bütün kamera kayıtları var benim aracımı gören iki kamera kayıt yapmamış bende o zaman kameracı arkadaşı çağıralım dedim 100 ₺ para alır dedi bende ben aidatımı veriyorum o yüzden ilgilenmeniz lazım bir an önce kayıtlar silinir sonra dedim. Silinirse yapacak bir şey yok dedi, polis çağırdım gelen polise de dışarıda vurmuşlar bina ile alakası yok dedi. Bende o yüzden yasal olarak 1 daireden 2 aidat alabilir mi diye araştırdım. Eğer yönetim planında aksi belirtilmediyse böyle bir hakları yokmuş.

Yönetim planını almak için tapu müdürlüğünü aradım ev sahibi alabilir dedi, ev sahibine durumu anlattım bende yönetim planı yok dedi. Yöneticiyi aradım bu bina da iskan yok dedi araştırmaya devam edeceğim sorun 40 ₺ değil sorun bana yapılan haksızlık.

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
theharunuysal zaten Emlak danışmanlığından bir takım şartları biliyorsunuz. Siz ve daire ortağınız ile birlikte 2 daire kiralamış gibi göründüğünüzden dolayı 2 aidat ödüyorsunuz. Zira dubleks daire olmuş olsa ve siz 2 kiracı bu daire de ikamet ediyor olsanız 1 aidat ödersiniz. Siz ayrıca o yarım dubleks dairede ikamet etmeyi kabul ederek bir anlamda ortak alan kullanımlarına mahsup edilen aidatı da kabul etmiş sayılıyorsunuz.
Kamera kayıtlarının üzerine gidiniz ama, yönetim o durumda hatalı. Kameralarda arıza varsa ve yönetim aidat topluyorsa sorunları gidermekle mükelleftir. Sorun giderilmeyecek ise neden aidat topluyor öyleyse. herkes kendi başının çaresine bakar bu durumda.

• Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
enerjiveguc Aidat hane başına (yönetimde aksi belirtilmedikçe) yakıt, onarım vs. arsa payına göre hesaplanır benim bilgim bu yönde. Adil olması için zaten aidatın yarısını alt komşuma vereceğim. Her hangi bir kaynak varsa atabilir misiniz inceleyim.

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Bir genelge vardı. Apartman Site Yönetmeliği ile ilgili. Sizin durumunuz biraz farklı. Çift Kiracılık durumlarını araştırmalısınız. Biraz da Hukuk.net te araştırma yapın. Apartman sorunlarına birkaç örnek yada benzer durum ve çözüm sunulmuş yol bulabilirsiniz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al