wmaraci reklam

Sizce PIC öldü mü ?

3 Mesajlar 516 Okunma
wmaraci reklam

imsomnia imsomnia Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek web developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 209
  • Beğeniler 37 / 37
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba;

Mühendislik 1.sınıf öğrencisiyim ileride gömülü sistemler üzerinde çalışmak istiyorum ve bölüm dersim olmadığı halde şimdiden kitaplar alıp çalışıyorum. Aldığım kitaplarda eğer bu işi profesyonel düşünüyorsanız pic ile , hobi amaçlı ise modüler mikrodenetleyiciler ( Arduino , Basic Stamp ) gibi mikrodenetleyicier ile başlamalısınız diyor bende öyle düşünüyorum.

Fakat çevremde ki insanlar pic artık öldü , pic amelelik vs cümleler kuruyorlar bu konuda sizin görüşünüz nedir ? ilerde bu işi profesyonel yapmak isteyen biri için tavsiyeleriniz nelerdir ?

Teşekkürler.

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Dostum pic öldü diyen kişi bu alanda hiç bir zaman profesyonel düzeye gelemeyecek kişidir, Teknolojik bir konuyu mühendislik düzeyinde öğrenmekle, hobi düzeyinde öğrenmek arasında dağlar kadar fark vardır. Örneğin, ikisi de nereye ne takacağını bilseler bile ikisi de neden taktıklarını bilmezler. Yani profesyonel birisi nasılını ve nedenin bilirken, amatör bir kişi sadece nasılı öğrenir ve gerisini elinin tersiyle iter.

pic bu işin asıllarından biridir, yani arduino da bir pic sonuçta. pic bilen birisi kendi arduino kartını yaparken, bilmeyen bir kişi çinlilerin eline bakar. Yani başkasına muhtaç olur.

İşini kestirmeden yapan, hazırı varken uğraşmaya ne gerek var diyen bir çok kişi arduino yu kendi evladı gibi sarıp sarmaladı. Yani işe ortasından girip sonuna çıkmaya çalışıyorlar. Haliyle bu durum normal karşılanıyor, ticaret, para, iş, maaş her neyse kısaca dünya anlamsız ve gereksiz yoğun bir koşuşturmacada ve herkes her şeyi çabucak halletmeye çalışıyor. Dolayısıyla da herkes hazıra konuyor. Hazır yoğurt varken kim uğraşacak sütle mayayla, derecesiyle, ısısıyla.

Bu konuya tam uyacak bir örnek gelmiyor aklıma şuan ama yinede konuya örnek olabilecek bir kaç şey yazayım. Misal şeyler tabi.

Şimdi ben linux ve içerisine giren her şeyi öğrenen, gözümü profesyonelliğe dikmiş biriyim. Kendim sunucumu kurup, içeriğini düzenleyip, açıklarını kapatıp,hatta kendi modüllerimi yazıp, gereksiz şeyleri atıp sadece kendi ihtiyaçlarıma yönelik bir sistem oluşturup bu sistemde web sitemi yayınlıyorum. Herşeyini kendi keyfime göre yapıyorum diyelim.

Şimde sende linux'un sadece ne olduğunu ve birkaç şeyi nasıl yapacağını bilen birisin. Sende gözünü benim yaptığım şeye dikmişsin, benim öğrendiklerimi öğrenmeden kestirmeden profesyonel olan ben gibi yapmak istiyorsun fakat nasıl yapılacağını bilmediğin için her şeyi hazır kullanıyorsun. Modüllerini, web panelini, ayarlarını bile hazır şekilde alıp sunucuna yüklüyorsun. Sende benim gibi web siteni yayınlıyorsun ve sonra arkana yaslanıp diyorsunki şu salağın bildiği herşey çöp, onun yaptığını bende sıfır bilgiyle yaptım işte aynısı oldu.

Sence bu durumda benim belki öğrenmek için yıllarımı alan tüm bu bilgiler "ölümü" sayılıyor.

Senin 4GB bellek 4core cpu ve hazır sistemlerle yaptığın işin aynısını ben 1GB bellek ve 1core işlemci ile yapabiliyorsam sence benim profesyonel bilgim "ölü yatırım" durumunda mı?

Başka bir örnek ikimizde web sitemizi yayınlamak istiyoruz ve rekabet ediyoruz. Ben süper derecede PHP, Javascript biliyorum fakat sen bilmiyorsun. İkimizde kestirme olsun diye Wordpress kullanıyoruz. Fakat benim PHP bilgim halen cebimde duruyor. Sitelerimizi açıyoruz yayınlıyoruz, herşey güzel. Yarın bir noktada, bir güncelleştirme yapmamız gerekiyor. Siteye bir özellik eklenmesi lazım. Sen tüm wordpress eklentilerini arıyorsun tarıyorsun talan ediyorsun fakat bulamıyorsun, ücretiyle başkasına yaptırmak istiyorsun ya kat kat fazla para istiyorlar yada işi yarım yamalak bırakıp gidiyorlar. Fakat ben PHP bilgimi cebimden çıkartıyorum ve hemen ertesi gün gereken işlemi kendim yapıyorum ve tamda istediğim gibi.

Sence bu rekabeti kim kazanır?

Uzuuun lafın kısası, bir işte profesyonel olmak istiyorsan o işi temelinden öğreneceksin yoksa hayatın boyunca başkalarının ağzına bakar durursun. Kullanmasan bile öğreceneksin ki neyin ne olduğunu bilesin, gün gelir o cebinde sakladığın bilgiler hayatını kurtarır.

Bizim köyde eskiden bir hoca vardı, kumar konusunu anlatırken sordular hocam sen biliyormusun bu kumar nasıl oynanır. Hoca dediki tabi ki biliyorum hemde çok iyi biliyorum. Millet şaşırdı, hocam hem bize yasak diyorsun hem kendin öğremişsin çok iyi bildiğini söylüyorsun. Hocada diyor ki, neden yasak olduğunu anlamak için öğrendim ve size de zaten çok iyi bildiğim için uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

neyse çok konuştum, dünden beri foruma yazmamıştım parmaklar pasını attı biraz. :)
Mrtcn zekaigulin

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
cihaneken Noktayı koymuş bize de sigara yakmak düşer...
cihaneken

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al