wmaraci reklam

Tehlikeli iğne "Kortizon"!

6 Mesajlar 91.061 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

mertaluc mertaluc işsiz Kullanıcı
  • Üyelik 13.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek işsiz
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1058
  • Beğeniler 353 / 134
  • Ticaret 0, (%0)

Kortizon iğnesini herkes bilmez, bilenlerde kullanmaz kullanmamalı da. Kortizon iğnesi hastalığınızı iyileştirmek yerine daha tehlikeli hastalıklar yaratabiliyor. Her doktorun bu iğneyi yapacağı zaman istiyor musun diye sorması lazım çünkü gerçekten tehlikeli. Siz siz olun hangi iğneyi yaptırırsanız yaptırın ya da doktor yapacaksa sorun ne işe yaradığını zararlarını yoksa çok geç olabilir.

Bu yazımı okuduğum bir habere göre yazıyorum aslında bir nevi geç kalmış sayılırım çünkü tehlikeli bir şeyi uyarmalıyım. Haber çok ilginç bir şey ilk defa böylesini görüyorum zaten doktorlarda hastalığı bulamamış.

Hastalığı yaşayan 23 yaşında üniversite öğrencisi. Bir gün astım hastalığı tutuyor ve doktora götürülüyor doktor kortizon iğnesi vuruyor ve olay başlıyor. İlk başlarda bacaklarında siyah büyük büyük şişlikler oluşmaya başlamış, sonra bacaklarında ki kıl keselerinde kıl yerine "TIRNAK" çıkmaya başlamış. Okuduğunuz gibi parmaklarımızda bulunan tırnaklar kıl keseciklerinde çıkıyor. Tırnaklar çıkmaya başladıktan sonra vücudu nefes alamadığı için ayağa kalkamıyormuş yürüyemiyormuş şimdi sadece birileri tutup kaldırıp yürütebiliyor.

Kortizon iğnesinin zararları.

Kortizonun pek çok yan etkisi vardır ve bunlar, hemen daima uzun süreli tedavilerde ve yüksek doz ilaç kullananlarda ortaya çıkarlar. Bu etkiler tıpta Cushing Sendromu ismiyle bilinir.-Hipertansiyon-Diyabet (şeker hastalığı)-Miyopati (kas zayıflığı)-Osteoporoz (kemik erimesi)-Adet düzensizlikleri-Kıllanma-İştah artışı, kilo alma-İnfeksiyonlara eğilim (tüberküloz, mantar, virüs…)-Psikolojik bozukluklar (depresyon, uykusuzluk, taşkınlık, şizofreni ve epilepsinin ağırlaşması…)-Glokom (göz tansiyonu), katarakt-Deride atrofi (incelme), morarma, çizgilenme ve yarılmalar, sivilceler-Yüzde şişme ve yuvarlaklaşma (aydede yüz), sırtta yağ birikimi-Yara iyileşmesinin gecikmesi-Midede ve yemek borusunda ülser (yara) ve kanamalar-Hazımsızlık, şişkinlik, bulantı vs. vs devam edip gidiyor.

Siz siz olun ağrı kesici iğne bile olsa sorun nedir yan etkisi nedir diye. Hatırlarsanız bir kaç yıl önce ülkemizde bir hastanede yaşanan olay şu şekilde; Hasta bayan hastaneye gider bir alerjisi vardır ve hemşirelere söylerler ama hemşireler dinlemez iğneyi yapıp yollarlar işte bir olayda burada, hastaneden daha çıkmadan kadın fenalaşıp hayatını kaybediyor. Hastane üstüne almıyor olayı ve kadının hayatın boşu boşuna yitirilip gidiyor. Ne kadar acıdır...

Hastanelerde ve tüm yaşantınızda dikkatli olmanız temkinli olmanız dileğiyle...

http://mertaluc.net
wmaraci
reklam

ucretliseo ucretliseo http://www.indirxl.com Kullanıcı
  • Üyelik 26.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Hemşir
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 159
  • Beğeniler 18 / 40
  • Ticaret 10, (%100)
Ben bi hemşirim bu konuda haklısınız bu tarz ilaçlar pek tercih edilmez zaten. Ama hastalarında kesinlikle bilinçlenmesi gerekiyor, her işlemden önce eğer doktor ya da hemşire açıklamıyor ise neler olacağını hasta kesinlikle sormalıdır. Aslında hastaya sormadan açıklamak bizim görevimizdir.
contentwriter

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 13.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek işsiz
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1058
  • Beğeniler 353 / 134
  • Ticaret 0, (%0)

Seo adlı üyeden alıntı

Ben bi hemşirim bu konuda haklısınız bu tarz ilaçlar pek tercih edilmez zaten. Ama hastalarında kesinlikle bilinçlenmesi gerekiyor, her işlemden önce eğer doktor ya da hemşire açıklamıyor ise neler olacağını hasta kesinlikle sormalıdır. Aslında hastaya sormadan açıklamak bizim görevimizdir.

Evet annem Ege üniversitesine gidiyordu doktor sormuş ya sormasaydı yapsaydı ne olurdu kim bilir. Zaten anne biliyor zararını da yine de sorulması lazım ağrı kesici bile olsa sorulması lazım dikkat edilmeli sonradan pişman olmamak için.

Murat CTNDG Murat CTNDG I ♥ YANDEX. Kullanıcı
  • Üyelik 07.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Ecz. Teknisyeni - Webmaster
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 25
  • Beğeniler 1 / 10
  • Ticaret 0, (%0)
Tamamen vücudun kortizona karşı olan duyarlılığıyla meydana gelmiş bir olay. Bu kadar abartılacak kadar bir tehlikesi yok hatta çoğu durumda kurtarıcı bile olabilir kortizon içerin iğneler...

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 13.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek işsiz
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1058
  • Beğeniler 353 / 134
  • Ticaret 0, (%0)

Murat CTNDG adlı üyeden alıntı

Tamamen vücudun kortizona karşı olan duyarlılığıyla meydana gelmiş bir olay. Bu kadar abartılacak kadar bir tehlikesi yok hatta çoğu durumda kurtarıcı bile olabilir kortizon içerin iğneler...

Mutlaka hastalığı iyileştiriyor ama iyileştirdiği hastalığa karşı bir hastalık üretiyor yani bir nevi karşılıklı çalışıyor. :)

Murat CTNDG Murat CTNDG I ♥ YANDEX. Kullanıcı
  • Üyelik 07.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Ecz. Teknisyeni - Webmaster
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 25
  • Beğeniler 1 / 10
  • Ticaret 0, (%0)

mertaluc adlı üyeden alıntı

Mutlaka hastalığı iyileştiriyor ama iyileştirdiği hastalığa karşı bir hastalık üretiyor yani bir nevi karşılıklı çalışıyor. :)

Hastanın tedavi sürecindeki tutumuda çok öenmli bu durumda, kortizon içeren iğneler genelde depo olarak yapılır ve vücuttan ortalama 1 ayda atılır bu süre zarfı içinde en basitinden kesinlik tuz tüketilmemeli yoksa vücutta ödem yapacaktır ve bunu çözmek oldukça zor olur.

Bilinçli kullanımla mucizevi bir ilaç bile sayılabilir, astım atağındaki bir insana uygulanabilecek ilk ilaçlardan biri, çok fazla sayıda bu şikayetle gelen hastaya yaptım veya seruma karıştırarak damardan verdim, gerekli bilgilendirmeyi yaptıktan ve iğne yapıldıktan sonraki reaksiyon varmı diye gözlemimide yaptıktan sonra, sandığınız gibi tehlikeli bir ilaç değil.

Yazınız oldukça yanlış bilgiler içeriyor düzenlemenizi rica ediyorum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al