wmaraci reklam

Yeni Asgari Ücret İle Geçinmek Mümkün Mü ?

9 Mesajlar 1.305 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

biliniyodijital biliniyodijital WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.11.2019
  • Yaş/Cinsiyet 25 / K
  • Meslek Dijital Pazarlama Uzmanı
  • Konum Bolu
  • Ad Soyad D** A**
  • Mesajlar 30
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
2 Bin 324 Lira olarak açıklandı ama asgari ücret ile geçinilmesi sizce mümkün mü ? düşünseniz aylık gelirim 4 bin lira civarı ve lüks yaşantım olmadan anca idare edebiliyorum. Kira olmuş istanbulda 1500 lira- 2.000 Lira bir taş yığınının kirası bizim 1 aylık emeğimizden daha değerli.

wmaraci
reklam

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
İstanbulda yetmez ama Adana'da ölmemek için yeterli. Yaşamak için yetersiz :) Henüz zamlar belli değil. O yüzden 2020tl olan 2019 yılına ait bir hesap yapacak olursam kendimce;

1+0 eşyalı daireler 800tl ortalama. 1 kişinin aylık yol masrafı maksimum 150tl olsa. Telefon faturası 50tl olsa. Elektrik+su 200tl olsa. 1200tl eder. Geri kalan 820tl. Geriye kalanla da ekmek ve su alabilir işte rahatlıkla. Tabi apartman aidatı ve ev interneti de girebilir işin içine. Bazı 1+0 dairelerde internet ücretsiz oluyor o yüzden hesaba katmadim yine en iyi ihtimalle. Vatandaş da sinemaya, tiyatroya, konsere de gitmeyiversin halla halla. Ne zevk düşkünü insanlar oldunuz :p

Şaka bir yana, 1 kişinin birikim yapamadan yarı ölü yaşamasina yetebilir zorlayınca. Ama evli veya çocuklu bir aileye yetmez. Evlenmek için para biriktirmeye yetmez. Herkes gibi bedelli askerlik yapmak isterse yetmez. Şehir dışında gezmek isterse yetmez.

Kendi şehrine hapsolup ömür boyu yalnız yaşayacak yaşlanana kadar. Yaşlanınca da kira falan ödeyebilirse ne ala. Kimsesiz bir şekilde, birikimsiz olarak ölüp gidecek.

karakartal36 karakartal36 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Crypto Trader
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 95
  • Beğeniler 41 / 36
  • Ticaret 3, (%100)
Asgari ücret ile geçinmek... Aslında önemli olan alınan tutar değil ALIM GÜCÜDÜR. Ülkemiz öyle bir konuma gelmiş ki işleyiş vergi üzerinden oluyor. Herşeyin bir vergisi var. Düşünün asgari ücreti 2,324 ₺ yaptılar ama bürüt ücret aslında 2,943 ₺. Yani asgari ücretli kardeşim sende devlete sikke sikke vergi ödüyorsun aslında.
Kulağıma sigortalı çalışanın bir sürü hizmet aldığı ve bunların karşılıksız mı olacağını düşündüğümü sorgulayan bir kesimin sesi geliyor... Onlara da cevabım babalarının hayrına yapmıyorlar ya. Devleti ne siyasi partiler nede koltuklar oluşturur. Bir devleti önce millet oluşturur. Milletin sırtından da devlet yönetilmez!
Peki sorunun kaynağı ne? Çözüm ne?
Kısa ve öz: ÜRETİM...

Muhabbeti uzatmayayım bi örnek ile sonlandırayım. Amcam Almanya'da yaşıyor ve asgari ücret ile çalışıyor. Almanya'da asgari ücret 1,500 küsür Euro. 2 sene önce 2008 model mercedes clk 200 marka bi araba aldı. Fiyatı 3,600 Euro civarı. Yani yaklaşık 2,5 maaş ile bu aracı aldı. Peki türkiye de asgari ücret ile çalışan biri mercedes clk 200 almak için kaç aylık vermesi lazım? Acı ama gerçek aracın türkiye satış fiyatı 2007 2008 modelleri için 70 80 bin ₺. Buda asgari ücret ile çalışan birinin 35 40 aylık maaşına tekabül ediyor.

İşte alım gücü budur. Cebine xxxx kadar para girmiş girmemiş önemi yok ki. Önemli olan o parayı harcarken ki değeridir.
Sözlerim ve söylemlerim siyasi amaçlı değildir kimse sağa sola çekmesin!
ntka

kişi bu mesajı beğendi.

ikodev ikodev Developer Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Developer
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad İ** Ş**
  • Mesajlar 1019
  • Beğeniler 321 / 320
  • Ticaret 19, (%100)
Evde oturduğu yerden askeri ücret kazanabiliyosa birde çocuğu-evliliği yoksa birde sigarası yoksa birde nefes almıyosa 2k yeter canım niye yetmesin

(Aylık 4k kazanıyorum zar zor yetiyor çoluk çocuk yok bi hanım bi ben yemek-ev masrafları, kira vs 4k anca yetiyor kaldı ki bunun gezmesi tozması aktivitesi var Allaha şükür kendi yağımızda kavruluyoruz)

Allah herkesin yardımcısı olsun gerçekten zor..

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Voltaren Voltaren www.ZomPir.com Kullanıcı
  • Üyelik 12.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** U**
  • Mesajlar 2093
  • Beğeniler 527 / 643
  • Ticaret 0, (%0)
bir evde anne baba emekli abim çalışıyor ve ben üniversite okumak için part time çalışıyorum diyeceklerim bukadar

Finans Haber Portalı : https://www.zompir.com/

Backhoe Backhoe Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yatırımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 556
  • Beğeniler 363 / 255
  • Ticaret 13, (%92)
Asgari ücret 5000 TL olsa da alım gücü olmadığı sürece bir anlamı yok.

Bir ülke ;

- Bazı ürünler bazında "en verimli topraklara" sahipken bile bu ürünleri ithal ediyorsa,
- Eğitim sistemi gerçekten "öğrenmeye" değil de "sınıfı atlamak" üzerine kuruluysa,
- Vatandaşları herhangi bir proje veya atılacak yeni bir adımda "ÜLKE" olarak değil de "PARTİ" olarak düşünüyorsa,
- Önderleri "BİZ" merkezli değil de "BEN" merkezli düşüncelere sahipse,
- Vatandaşları işinden çıkarken "bugün de bir sinemaya gideyim" yerine "kredi kartımı nasıl öderim" diye düşünüyorsa,
- Genç bireyler kendi geleceği için ümitsizse,
- Eğitim sisteminle bireylerin kişisel yeteneklerini öne çıkarmayıp, gelişmelerini sağlamıyorsan ve aralarından kendini kurtarıp gerçekten güzel yerlere gelen/kendi iş yerlerini kuran/kendi şirketlerini açan bireylerin önünü açmayıp aksine VERGİ YAĞMURUNA tutuyorsan,
- Yerli üretime sonsuz katkılar sağlayacak insanların geliştirdiği şeyleri önemsemeyip saçma sapan yarışmalarda saçma sapan şeyleri birinci seçiyorsan,
- Ülken için yapılan DİN harcamaları BİLİM dalındaki harcamalarından yüksekse,

Üzgünüm ama iyi giden hiç bir şey yok ve bunlar düzeltilmediği sürece olmayacak.
Bakın herhangi bir PARTİ TUTMUYORUM veya herhangi bir görüşün KARŞITI değilim, sadece İYİ ve ÇALIŞKAN insan seviyorum ve yukardakilerin olmamasını dileyen bir vatandaşım.
Üstelik ben asgari ücretin kat kat fazlasını kazanıyorum, şükür istediğimi yiyip istediğimi giyip istediğim yere istediğim zaman gidiyorum buna rağmen bunları düşünmek konuşmak istiyorum. Asgari ücret ile çalışan insanlar nasıl her şey yolunda gibi davranıyor anlamıyorum.
ilkayy DeepX

kişi bu mesajı beğendi.

EchoBilisim EchoBilisim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Doğalgaz
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** B**
  • Mesajlar 563
  • Beğeniler 139 / 141
  • Ticaret 2, (%100)
Normalde yeterdi ama zamlar filan olmasaydı eskisi gibi olsaydı yeterdi ama bu zamanda yetmez devlet verdiğini fazlasıyla alıyor geçenlerde başbakanımız kendi maaşına 20.000 tl zam yaptı insanlara yaptığı zama bakın herşey ateş pahası olmuş herşeyi eskiye getirirse bu para yeterlidir ancak günümüzün şartlarıyla malasef yetmez yeni yılda yapılacak zamlarla heleki hiç yetmez allah herkesin yardımcısı olsun

Rhost.com.tr EchoBilisim.com AnlıkHaber.com.tr webmasterturkiye.com

verifyersin verifyersin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Teknik Destek
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** Ç**
  • Mesajlar 140
  • Beğeniler 3 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
Realist düşünmek gerekirse istanbulda yetmez sadece

Inchredible Inchredible WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek front-end developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1130
  • Beğeniler 318 / 359
  • Ticaret 15, (%100)
Asgari ücrete 300 lira zam gelir, genel harcama 1000 lira artar. Dolayısıyla her geçen sene daha fakir bir halk görüyoruz.

"En çok inandığımız şeyler, en az bildiklerimizdir."
- M.D. Montaigne.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al