wmaraci reklam

Yeni Başlayanlar İçin Fitness(Ne yapmalıyım?)

8 Mesajlar 1.585 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

rahimcanatis rahimcanatis Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2020
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek fitness eğitmeni
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** A**
  • Mesajlar 5
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

Hepimiz sağlıklı olmak isteriz ama nasıl olabileceklerini neler yapabileceklerini bilmezler ve bu yüzden yanlış tercihlerde bulunabilirler. benim tavsiyem sağlıklı bir hayat sürmeniz için fitness a başlamanız. peki başladık kardeşim de ben ne yapıcam hiçbir bilgim yok dediğinizi duyar gibiyim. bu makalemde sana neler yapabileceğin konusunda birkaç tavsiye vereceğim.

Ama öncelikle hedefinin nedir?

Kilo verip temiz kas kütlesi kazanmak mı?
Kilo alıp kas yapmakmı?
İkiside farklı yollardır, ikisi içinde farklı teknikler uygulanmalıdır. bu konuyu biraz açalım.

KİLO VERİP TEMİZ KAS KÜTLESİ KAZANMAK

öncelikle bu tercihimizle başlıyalım, kilo vermek isteyenler ilk aylarında antrenmanlarında setleri ve set sayılarını arttırmalıdırlar. peki ama neden? çünkü bir hareketi ne kadar fazla tekrar ederseniz vücudunuz o kadar fazla kalori harcar. kalori harcamak demek= yağ yakmak demektir.

örnek vermek gerekirse; set sayısı 4 tekrar sayısı 15-20 olabilir. bunun yanında dinlenme süreleride önemlidir, dinlenme süreleriniz 30-40 saniye arasında olmalıdır.

Tek bununla yetinmemelisiniz, antrenman sonunuza size daha fazla kalori harcamanızda yardım edecek olan yani cardioları eklemelisiniz. cardiolarınızda tek bir hareketle yetinmeyin. olabildiğince fazla aktivite ekleyin yani;

10dakika bisiklet
10 dakika koşu
10dakika ip atlamak gibi…
BESLENME KONUSU

Beslenme konusu en önemli olanıdır. ne kadar antrenman yaparsanız yapın beslenmenize dikkat etmediğiniz süre boyunca hiçbir sonuç alamazsınız. Beslenmenizde şeker,cips,kola kısaca abur cuburu 0 a indirmelisiniz. hayatınızdan şekeri çıkarmalısınız! Bir diyet sürecinde sporcular(kilo vermek amaçlı) karbonhidratı azaltırlar 150g ise 75-100g gibi.. bunun yanında günlük almaları gereken kaloriden -500 çıkartırlar yani 2500 ise 2000 alırlar. ama proteini yükseltirler; almaları gereken protein 100 ise 150 yaparlar. çünkü diyet boyunca kas kaybı yaşamak istemezler. sizde böyle yapmalısınız.

BESİN KAYNAKLARINIZ;

bulgur
sınırsız sebze
zeytinyağı
acı biber
tavuk
kırmızı et
balık
hindi
gibi kalorileri ve karbonhidrat oranları düşük olan diğer besinler…
KİLO ALIP KAS YAPMAK

Bu konumuzda ise antrenman setlerini ve tekrarlarını azaltmalıyız. yani setlerimiz 4, tekrarlarımız 8-10-12 idealdir(ileri seviye sporcular kas ve güç kazanımı için 3×5 gibi antrenmanlar uygulamaktadır). sizlerde olabildiğinizde az kalori harcamaya önem vermelisiniz. bu aradada dinlenme süreleriniz 1-2dk olmalıdır.(ileri seviye sporcular farklı bir yöntem olan 30-40 dakika dinlenme yapıyor!)

BESLENME KONUSU

Günlük almanız gereken kalori,protein, karbonhidrat, sağlıklı yağı(az miktarda) artırmalısınız. yani kilo vermek için yapılanların tam tersi. yani 2000 kalori gerekiyorsa 2500, 100g protein gerekiyorsa 150g gibi…

BESİN KAYNAKLARINIZ;

makarna
pirinç
bulgur
haşlanmış patates
yulaf
yumurta
tavuk
balık
kırmızı et
vs… olabilir
tamam iyi güzelde hangi hareketleri yapıcam?

bunu her iki tercih içinde söylüyorum; eğer ilk haftanız ise eğitmenlerinizin size verdikleri hareketleri yapabilirsiniz. çünkü yeni başladığınız için garanti olarak sonuç alıcaksınız.

anlatabileceklerim bu kadar. aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz.

hepinize bol proteinli günler dilerim…
kaynak kaynak/

wmaraci
reklam

ilkeg ilkeg WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2019
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** G**
  • Mesajlar 166
  • Beğeniler 5 / 50
  • Ticaret 0, (%0)
protein takviyeleri için ne düşünüyorsunuz
rahimcanatis

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.03.2020
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** A**
  • Mesajlar 5
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
besin takviyeleri günlük almanız gereken ihtiyaçları karşılayamadığınız zaman devreye girmelidir. onun dışında ana besininin yerini asla tutmaz.

medyadigital medyadigital WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Sosyal Medya Hizmetleri
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** M**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 25 / 25
  • Ticaret 29, (%100)
Hocam merhabalar yararalı konunuzdan dolayı teşekkürler fakat bense boyuna oranla zayıf biriyim hacim kazanmak ve kaslanmak istiyorum tavsiyelerinize kesinlikle açığım,salona yazılacaktım fakat corona virüsü malumunuz yardımcı olabilirseniz minnettar olurum.
Boy 1.80|Kilo 61.
rahimcanatis

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 18.03.2020
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** A**
  • Mesajlar 5
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

medyadigital adlı üyeden alıntı

Hocam merhabalar yararalı konunuzdan dolayı teşekkürler fakat bense boyuna oranla zayıf biriyim hacim kazanmak ve kaslanmak istiyorum tavsiyelerinize kesinlikle açığım,salona yazılacaktım fakat corona virüsü malumunuz yardımcı olabilirseniz minnettar olurum.
Boy 1.80|Kilo 61.

tabikii, beslenme bu konudda çok önemlidir sana kaba söylüyüm günlük 400gr karbonhidrat yani 4-5 tabak pilav yersen özelliklede uyumadan önce.. kilo alabilirsin ama bu, bu kadar kolay anlatılacak birşey değil maalaesef daha derin konuları var. sitemde kendini geliştirebilirsin... ama yeni olduğu için aradığın ehrşeyi bulamayabilirsin, ebook dosyamda yeni başlayanlar için herşeyi topladım. siteme bakabilirsin.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Uyumadan önce 4-5 tabak pilav :)

Azıcık mantıklı tavsiyelerde bulunun derim.
serdar01 helvatica

kişi bu mesajı beğendi.

Thetis Thetis XLR Kullanıcı
  • Üyelik 13.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Özel Eğitim Öğretmenliği
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 125
  • Beğeniler 37 / 33
  • Ticaret 2, (%100)

rahimcanatis adlı üyeden alıntı

tabikii, beslenme bu konudda çok önemlidir sana kaba söylüyüm günlük 400gr karbonhidrat yani 4-5 tabak pilav yersen özelliklede uyumadan önce.. kilo alabilirsin ama bu, bu kadar kolay anlatılacak birşey değil maalaesef daha derin konuları var. sitemde kendini geliştirebilirsin... ama yeni olduğu için aradığın ehrşeyi bulamayabilirsin, ebook dosyamda yeni başlayanlar için herşeyi topladım. siteme bakabilirsin.

İnce bağırsak villuslerinden 1 saatte ortalama 60gr glikoz miktarı kana geçebilir. Bu da 75 gr pirinç demektir. Gerisi sindirim zorluğuna yol açar. Diğer konularınızı da inceledim rica ediyorum eğer fazla bilginiz yok ise insanları yanlış yönlendirmeyin.
serdar01 yilmaz70 helvatica

kişi bu mesajı beğendi.

helvatica helvatica Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.02.2020
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek web tasarım uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 9
  • Beğeniler 5 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
kimsenin dikkat etmediği mesele yaşı 18 gözüküyor.ula oğlum bu kadar kası ananın karnında mı yaptın? annen onca tekmeye yine iyi doğurmuş seni sen sporu falan boşver de yat kalk annene dua et

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al