wmaraci reklam

Yerli otomobil: Prototipi İtalya'dan, gösterge panelleri İngilizce

51 Mesajlar 6.404 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

turion turion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek tekniker
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 477
  • Beğeniler 138 / 137
  • Ticaret 3, (%100)

Sakarya'daki tank palet fabrikasını 1973 yılında kuran merhum Necmettin Erbakan.
Kıbrıs Barış Harekatı'ndan dolayı Türkiye'ye ambargo uygulanan dönemde bu fabrika önemli bir görev icra etmiş.
Doğrudan Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı olan fabrikada tankların modernizasyonu yapılmış, palet ve optik parçaları üretilmiş.

Fabrikada en son Fırtına Obüsü üretilir ama, motor, şanzıman tedariki gibi pek çok problemden dolayı o da sınırlı kalır, arkası getirilemez.

Ayrıca, edindiğim bilgiye göre fabrikada stok tespit edilmeye çalışılıyor, onun bile içinden çıkılamıyormuş.
Bakanlığın elindeki rakamlarda 2,5 milyon liralık mal görünürken, fabrika kayıtlarında bu rakam 750 milyonmuş.
O 750 milyonluk stokun ne kadarı işe yarar, o da henüz meçhul.
Belli ki fabrika birilerinin çiftliği olmuş, ondan çıngar çıkıyor.

Kaynak: >

youtube abone sitesi: https://vk.cc/9hnOk8
Kuş al Yumurta sat Ruble ÇEK: https://vk.cc/aC8QOD
wmaraci
reklam

Lim10Ata Lim10Ata Müsait Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web Tasarımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad R** K**
  • Mesajlar 1152
  • Beğeniler 312 / 314
  • Ticaret 42, (%100)

MMG adlı üyeden alıntı

yerli otomobil diye tutturanlara soruyorum yanlış anlamayın bilgilendirin beni bu otomobilin hangi parçası yerli ?

En önemli parçası bataryadan tut %56 oranında yerli.

Şuan alman firmaları dahil çoğu firma tasarımları italyanlardan almakta bu firma yıllardır işi olan bir firma. Çinlilerin şu otomobili falan diyen bir sürü insan görüyorum zaten o tasarımda bu firmaya ait? Mantık basit herkesin az çok bilgisi olduğu için bu konudan örnek vereceğim.

1 futbol takımı başarılı olabilmek için ne yapıyor gerekirse bonservisini ödeyerek yabancı oyuncu alıyor. Messi ispanyol mu? Barcelona şampiyon olunca arjantinin hanesine mi yazılıyor? Manchaster Cityde kaç ingiliz var? Otomotiv sektöründe de oyunu kazanabilmek için transfer yapmak şart.

Mercedes, audi ve bmw de çalışanların hepsi alman mühendis mi ? tasarımı sadece kendileri mi yapıyor? Fransızlar almanlardan motor alınca sorun olmuyor ama...

Tamamen boş boş konuşup, yalnızca konuşmak için konuşuluyor %100 yerlide olsa kesin çamur atacak bir yer bulunurdu. Bu mevzuyu siyasete dökmeye çalışmakta acizliktir.
turion

kişi bu mesajı beğendi.

alperi alperi alperperi.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Bilgiişlem
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** P**
  • Mesajlar 642
  • Beğeniler 216 / 215
  • Ticaret 4, (%100)
Devlet devlet olacak kim yolsuzluk yapmış, kim fabrikayı zarara uğrattıysa yargılayıp gereken cezayı verecek. Katarlılara satıp kurtulalım zaten zarar ediyordu gibi bir mantık olabilir mi? Hoş oluyor ama Türk ******* da gördük biz nelerin olduğunu. Tarafgirlik gözünüzü kör etmesin. Ben herkesin görüşüne saygılı bir insanım. Bu ülkeden ve bu ülke insanından 1 lira çalınmasına karşıyım. Başından beri anlatmak istediğim bu. Bu ülke hepimizin ama aptallara ve hırsızlara tahammülüm yok.
darknov4 GunduzT MMG

kişi bu mesajı beğendi.

MMG MMG WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 30 / 26
  • Ticaret 0, (%0)

Lim10Ata adlı üyeden alıntı

En önemli parçası bataryadan tut %56 oranında yerli.

Şuan alman firmaları dahil çoğu firma tasarımları italyanlardan almakta bu firma yıllardır işi olan bir firma. Çinlilerin şu otomobili falan diyen bir sürü insan görüyorum zaten o tasarımda bu firmaya ait? Mantık basit herkesin az çok bilgisi olduğu için bu konudan örnek vereceğim.

1 futbol takımı başarılı olabilmek için ne yapıyor gerekirse bonservisini ödeyerek yabancı oyuncu alıyor. Messi ispanyol mu? Barcelona şampiyon olunca arjantinin hanesine mi yazılıyor? Manchaster Cityde kaç ingiliz var? Otomotiv sektöründe de oyunu kazanabilmek için transfer yapmak şart.

Mercedes, audi ve bmw de çalışanların hepsi alman mühendis mi ? tasarımı sadece kendileri mi yapıyor? Fransızlar almanlardan motor alınca sorun olmuyor ama...

Tamamen boş boş konuşup, yalnızca konuşmak için konuşuluyor %100 yerlide olsa kesin çamur atacak bir yer bulunurdu. Bu mevzuyu siyasete dökmeye çalışmakta acizliktir.

iyide dediğiniz bataryası bile yurtdışından gelme ve araba başı yaklaşık 14bin dolar maliyeti var . eleştiren insanlara boş konuşuyorsunuz deyip duruyorsunuz biraz mantıklı düşünün bu prototipin hangi parçası türkiyede üretildi bu otomobilin herhangi bir parçasını üretebilecek bir fabrikamız var mı . Tam aksine elimizde olan fabrikalarıda ya kapatıyoruz ya da özelleştiriyoruz. Konu zaten siyaset bu siyaseten yapılmıs bir hamle bizde siyasi şekilde eleştiriyoruz . Sanki biz ülkemizin gelişmesini istemiyoruz tabi ki istiyoruz ama 2 senede bir çıkan bu yerli ve milli muhabbetinden bıktık . bknz https://mobile.twitter.com/varcharian/status/1211008990223773696
2 sene öncede aynı muhabbet vardı bu arabadan ses çıktı mı. hayır tabi ki bizim bahsettiğimiz bu. mesela yerli arama motoru deyip hazır scriptlerle yapılan siteyi hatırlıyorsunuzdur işte arada bi fark yok

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

carasar carasar All ızz well... Kullanıcı
  • Üyelik 29.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Konya
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 1116
  • Beğeniler 499 / 498
  • Ticaret 16, (%100)
Eee ne olmuş yani? Bu tiplere de ayar oluyorum. Daha iyisini sen yapsana bahane üreteceğine ;)

Lim10Ata Lim10Ata Müsait Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web Tasarımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad R** K**
  • Mesajlar 1152
  • Beğeniler 312 / 314
  • Ticaret 42, (%100)

MMG adlı üyeden alıntı

yerli otomobil diye tutturanlara soruyorum yanlış anlamayın bilgilendirin beni bu otomobilin hangi parçası yerli ?

MMG adlı üyeden alıntı

iyide dediğiniz bataryası bile yurtdışından gelme ve araba başı yaklaşık 14bin dolar maliyeti var . eleştiren insanlara boş konuşuyorsunuz deyip duruyorsunuz biraz mantıklı düşünün bu prototipin hangi parçası türkiyede üretildi bu otomobilin herhangi bir parçasını üretebilecek bir fabrikamız var mı . Tam aksine elimizde olan fabrikalarıda ya kapatıyoruz ya da özelleştiriyoruz. Konu zaten siyaset bu siyaseten yapılmıs bir hamle bizde siyasi şekilde eleştiriyoruz . Sanki biz ülkemizin gelişmesini istemiyoruz tabi ki istiyoruz ama 2 senede bir çıkan bu yerli ve milli muhabbetinden bıktık . bknz https://mobile.twitter.com/varcharian/status/1211008990223773696
2 sene öncede aynı muhabbet vardı bu arabadan ses çıktı mı. hayır tabi ki bizim bahsettiğimiz bu. mesela yerli arama motoru deyip hazır scriptlerle yapılan siteyi hatırlıyorsunuzdur işte arada bi fark yok

Bataryanın yerli olmadığını kim söyledi? Kaldı ki tesla bataryasının teknolojisini 2014 yılında kullanımınada izin vererek yayınlamış durumda. Hangi twitter sayfasından okuyupta geliyosun ? Hangi parçası Türkiyede mi üretildi, Türkiyenin yerli arabası yok doğrudur fakat atladığın nokta Türkiye birçok otomotiv parçasını üretecek deneyime sahip en büyük örneklerinden biride Aksaraydaki mercedes fabrikası. Türkiye jette üretmiyor ama ABD den sonra en büyük f16 parça tedarikçisi :) ayrımları yapamıyosun dostum senin bu yazdıklarında facebook bilgi sayfalarından alınmış bilgilere benziyor. Ucundan başlanmış devamıda gelecektir.

https://youtu.be/FlEyq2DRdP4

MMG MMG WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 30 / 26
  • Ticaret 0, (%0)

carasar adlı üyeden alıntı

Eee ne olmuş yani? Bu tiplere de ayar oluyorum. Daha iyisini sen yapsana bahane üreteceğine ;)

Hemen yapıyorum 😉
darknov4

kişi bu mesajı beğendi.

turion turion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek tekniker
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 477
  • Beğeniler 138 / 137
  • Ticaret 3, (%100)
Okuyanlar okumayanlara anlatsın lütfen.

Habertürk Yazarı Sevilay Yılman, Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt ile aralarında geçen diyaloğu bugünkü köşesin de paylaştı: İşte yerli otomobil piyasaya çıktıktan sonra elektrikli üretimin dünyadaki öncülerinden olan ve bu proje tam tekmil hayata kavuşunca yani yerli otomobil üretimi başlayınca belki de kendi yönettiği markaya rakip olacak Bozkurt’un söylediklerini aynen aktarıyorum...

“Bir Türk Vatandaşı olarak gurur duydum. Heyecan duydum ve belli ki üretimine başladıktan sonra en büyük rakiplerimizden olacak yerli otomobili düşünen, hayata geçiren herkese teşekkür ediyor ve hoş geldiler diyorum”

Ali Haydar Bozkurt, yerli otomobil ile ilgili sorulara da şu yanıtları verdi:

1) Tanıtımı yapılan aracın İtalya’da üretilmiş olması çok konuşuldu. Yerli ve milli ise neden İtalya’da üretildi bu araç?

Bunların hepsi hikaye… Bu yorum otomobil sektörünü bilmeyenlerin, sektöre hakim olmayanların uydurduğu saçmalıktır. Bu araç bir prototiptir. Tüm dizaynı Türk mühendislerine ait olan otomobilin tanıtımı için başka bir ülkenin fabrikasında üretilmiş olması bu aracın yerli olmadığı anlamına gelmez! Aracın dizaynı tamamı Türk olan mühendisler tarafından geliştirilmiş ve tüm fikri, sınai hakları da yüzde 100 Türkiye’ye aittir. Bugün CEO Gürkan Karakaş’ın tanıtımda yaptığı konuşmada yeni bir şey daha öğrendik. Biz bataryaların yani akülerin yurt dışında bir ülkede filan üretileceğini sanıyorduk. Meğer batarya da yine aynı ekip tarafından geliştirilmiş ve o da tüm hakları yine Türkiye’ye ait olacak bir üretim. Bunun çok kıymetli bir detay olduğunu belirtmem gerekiyor zira yine bu işten anlamayanlar bu konuda doğru olmayan yorumlarda bulunuyorlar.

2) Peki, sektörün önemli bir aktörünün önemli bir yöneticisi olarak tasarımı nasıl buldunuz?

Bir kere çok doğru bir “segment” ve teknoloji tercih edilmiş onu söyleyeyim... SUV tipi araçla yola çıkmak çok akıllıca olmuş. Yakın geleceğin teknolojisine uygun bir teknoloji yani elektrikli araç tercihi dört dörtlük bir vuruş oldu.

3) Bundan sonrasına dair görüş ve tavsiyeleriniz neler?

Bakın 60 sene kaybettik biz otomobil sektöründe. Eğer 60 yıl evvel atılan o tarihi adım devam ettirilebilmiş olsaydı bugün Türkiye otomobil sektöründe belki de çok önemli bir aktördü. Özetle evet çok geç girmiş olduk bu sektöre ama şöyle bir avantaja da sahip olduğumuzu bilelim... Geç kaldık ama tam dünya otomobil sektörü yepyeni bir teknoloji ile yani yüzde yüz elektrikli otomobiller üzerinden kendini geliştirmeye çalışırken girdik sektöre ve dolayısıyla iyi bir başlangıç yapmış olduk.

60 sene geriden başlamış olabiliriz ama kritik bir dönemde attığımız bu adım eğer bundan sonraki süreç doğru yönetilebilirse “Elektrikli otomobil” sayesinde global anlamda da söz sahibi olmak mümkün!

4) “Bundan sonraki süreç” ten kastınız nedir?

Markalaşması lazım yerli otomobilin. Bunun için de çok doğru bir perspektif izlenmesi gerekiyor. Biz bunu yerli otomobil gibi görüyoruz ama bu yerli otomobilin dünya piyasasında isim yapması için ona uygun çalışmalar geliştirilmesi lazım. Sadece Türkiye’nin kullanacağı otomobil gibi düşünüp kurguyu öyle götürürsek yanlış olur. Kurgu, Türkiye’nin ürettiği ama tüm dünyanın tercih edeceği otomobil üzerinden yükselmeli. Ve şunu da ekleyeyim; Hiç zor değil ya da hayal değil Bir Almanya ya da İtalya gibi seri üretim yapabilen hatırı sayılır markalar arasına girebilmek.

Mühim olan bu adımın atılabilmesiydi.

Atıldı artık ve bu otomobilin markalaşması, global bir değere kavuşması için izlenecek süreci doğru ve iyi yönetmeye kaldı iş.

5) Yerli otomobilin logosunu beğendiniz mi?

Bunların bir önemi yok çünkü çok küçük ayrıntılar. Şu anda ki logo veya düşünülen isimlerin hepsi değişebilir. Mühim olan bu adımı atmaktı, atıldı. Mevcut logo da olabilir ama değişebilir de. Çok mühim değil bu hususlar. Önemli husus tüm hakları Türkiye’ye ait Türk mühendislerinin böyle bir otomobili tasarlamış ve görücüye çıkarabilmiş olmasıdır.

youtube abone sitesi: https://vk.cc/9hnOk8
Kuş al Yumurta sat Ruble ÇEK: https://vk.cc/aC8QOD

sewkii sewkii God is love. Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek barmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** F**
  • Mesajlar 612
  • Beğeniler 104 / 184
  • Ticaret 12, (%92)
O prototipler yurtdışında da görücü bulacak, bu sebepten ingilizce olarak yazılmasına gayet normal bakıyorum.
carasar

kişi bu mesajı beğendi.

Remus Remus NUMLOCK.COM.TR Kullanıcı
  • Üyelik 23.05.2019
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ögrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 768
  • Beğeniler 165 / 230
  • Ticaret 3, (%100)
Dogan Kabak Video Paylasti Ac Anlaya Anlaya Dinleye Dinleye Izle 😀
carasar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al