wmaraci reklam

Benim Yüzümden!

9 Mesajlar 771 Okunma
wmaraci reklam

johntitor37 johntitor37 dribbble.com/metehanozsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek UI / Visual Design, UX Design
  • Konum Makedonya
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 415
  • Beğeniler 174 / 209
  • Ticaret 4, (%100)

Yıllardır devlet adamları ''İhracat yapmalıyız.'', ''Milli geliri arttırmalıyız.'' tarzında birçok söylemde bulunuyor. Herkes ihracatın önemi hakkında bilgi sahibi olduğunu ve ülkemizde yapılması gerektiğini kavradığını düşünüyor. Peki gerçekten biliyor muyuz? Bence hiçbir bilgiye sahip değiliz.

Bugüne kadar onlarca girişimci adayı ile sohbetler ettim, projelerini dinledim. Fakat bir şeyi fark ettim ki hiçbirisi ben dünyaya şunu satacağım, ben dünyanın bu sorununa çare bulacağım demiyor. Hepsinin fikirleri ülkemiz içerisine yönelik dışarıya bakan ve global düşünen hiç kimse yok. İşte en büyük problemimiz de bu, yenilikçi bir yapıya veya yaratıcı bir zekaya sahip olmadıkları için değil, tam tersine Türk insanın yaratıcılığını hepimiz biliriz, her konuyu en ince ayrıntısına kadar öğrenme merakı güzel bir huyudur biz Türklerin. Bizi bu düşünme yapısına sürükleyen korkularımız aslında; ''Bugüne kadar bir Türk araba yapıp yurt dışına satabilmiş mi ki ben satacağım.'' veya ''Benim ne haddime Amerika'ya Çin'e telefon satmak.'' şeklinde düşündüğümüz için korkuyoruz ve cesaret edemiyoruz. Devleti veya sistemi eleştirip bahaneler üreterek, ''Yahu elin adamı yapmış'' demek yerine, cesaret edip ''Benim yüzümden'' diyebilmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

80 milyon insanın yaşadığı ülkede ben mi suçluyum? Ülkeyi ben mi kurtaracağım? Şeklinde düşünüyorsanız bunu neden sizin yapmanız gerektiğini anlatayım, ben anlattıktan sonra bir kez daha düşünün;

Hayata geldiğimiz andan itibaren binlerce ihtiyacımız oldu; Okula başladık yabancı marka kalemler kullandık, futbol oynamaya karar verdik yabancı marka ayakkabılar aldık, bisiklet sürmeyi istedik yabancı marka bisikletler aldık, bilgisayara ihtiyacımız oldu yabancı marka bilgisayarlar aldık, çalışmaya başladık kazandığımız parayla yabancı marka arabalar aldık. Kısacası hayata adım attığımız andan itibaren ülkedeki dövizin azalmasına sebep olarak ülke içerisindeki her insanı fakirleştirdik.

Umarım şimdi anlamışsınızdır neden ''Benim yüzümden'' dememiz gerektiğini. İhracatı bizler yapmayacağız da kim yapacak ? Ülkeden dışarıya döviz çıkararak, doğduğumuzdan beri bu ülkedeki her insanı fakirleştirerek yarattığımız açığın kapanmasından sorumlu olan da bizleriz. Bu durumun önemini kavrayabildiğimiz ve ''Benim yüzümden'' diyebildiğimiz gün artık bizim yüzümüzden değildir. İşte bu yüzden girişimci adaylarına sadece Türkiye içerisini hedefleyen değil de global pazara yönelik projeler faaliyete geçirmesini öneriyoruz. Ve bu yazıyı okuyan herkesi ''Benim yüzümden'' demeye davet ediyoruz.

Kaynak: http://www.fikirolog.org/2018/07/benim-yuzumden.html
DemirelAjans WmOptimize atiyazilim

kişi bu mesajı beğendi.

If you think good design is expensive, you should look at the cost of bad design.
SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Güzel makale olmuş ellerine sağlık. Bu arada ben diyorum. Şunu yapıp tüm dünyaya satacağım diye. Kendi sermayemi yapayım kimse tutamayacak beni ;)
WmOptimize johntitor37

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Makedonya
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 415
  • Beğeniler 174 / 209
  • Ticaret 4, (%100)
ASametYildirim Teşekkürler, keşke herkes sizin gibi düşünebilse. Umarım bir gün çok başarılı olursunuz.
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

If you think good design is expensive, you should look at the cost of bad design.

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Çinden 10 cent'e ürün getirip Türkiyede 10 liraya satmak varken bizim girişimcilerimiz ihracat ile uğraşırmı. Ülkemizde yap/sat işini birtek müteahitler iyi beceriyor geri kalanı al/sat mantığında.
Şaka bir yana aslında güzel ihracat yapan şirketlerimiz var fakat sayısı az. Çoğalmalı çok daha fazla olmalı ama yok çünkü bizim girişimcimiz uğraşmıyor üretim ile.

Konu dışı olacakda; Geçtiğimiz günlerde bir belgesel izledim Amerikada bir ilaç şirketi kazancının azlığından ve ar-ge nin masrafından sıkılıp borsaya atılıyor. Diyorlarki biz üretmeye para ve vakit harcayacağımıza, üretimi olan ve bizden küçük olan şirketleri satın alalım. Öylede yapıyorlar, 20 den fazla ilaç şirketini satın alığ kendi bünyelerine katıyorlar ve o küçük ilaç şirketlerinin 3-5 dolara sattığı bazı özel ilaçları yani kullanılması zorunlu olan ve üretimini birtek onların yapabildiği ilaçları kat ve kat pahalıya satmaya başlıyorlar.
johntitor37

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci

• Üyelik 18.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Makedonya
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 415
  • Beğeniler 174 / 209
  • Ticaret 4, (%100)
cihaneken Çok doğru konuşmuşsunuz hocam fakat bende dahil olmak üzere yeni yeni yetişmekte olan nesili doğrulara yönlendirmeliyiz.

Baya zekice bir hareket olduğu kadar acımasızcaymış yaptıkları.

stroncow stroncow WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Elektrik
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 414
  • Beğeniler 186 / 94
  • Ticaret 2, (%100)
Kardeş iyi diyorsun da bu topraklardan ne icatlar çıktı da birileri engelledi! Engele, engel olmayan devlet veya hükümet neredeydi? Suç bizden kaynaklıysa neden hala hükümetler tarafından sindirilmek yerine benim sözüm geçer bu memlekette diyemiyor? Konuyu çok yanlış irdelemişsin, anlam katmadan önce varyasyonları bilmekte yarar var.

WmOptimize WmOptimize Üyeliği Durdurulmuş Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek WebProgramlama
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** F**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 151 / 174
  • Ticaret 3, (%100)
Aslında bilgi çok şey demektir. Çinliler önceden ucuza satıyordu adamlar baktı ki bunlar bizden alıp satıyor şimdi diyorlar bizde kendimiz satalım. Çünkü adamlar artık o işi de yapabilmeyi öğreniyor.

İnanın şuan ülkemizde aynı ürünü çinden çok daha ucuza yaptırabileceğimiz yerler var. Ama bunu dışarıya nasıl satıcaz kargosu, vergisi nasıldır böyle bilgilendirmeler hatta belkide teşvikler verilmeli ki bilgilenelim.

Aslında biz sektör olarak bu konuda daha avantajlıyız çünkü biz maddesel ürün değilde sanal üründe satabiliriz. Bu da kargo sorunun kaldırıyor. Yani şu wmaracı veya içimizden yiğit biri global düzeyde bir tema satış sistemi yapsa satış oranlarını da makul bir seviyeye çekse ver reklamı kıy paraya sonra gelsin paralar :)

Ben çok güzel temalar çıkardığımızı düşünüyorum ama bunu dünya pazarında satamıyoruz. Oranın kuralları şuranın kuralları derken bizimkiler zora giriyor. Kurarız sistemimizi mis gibi bizim kurallar bizim satışlar. Neyse fazla kurguladım :)
johntitor37

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Makedonya
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 415
  • Beğeniler 174 / 209
  • Ticaret 4, (%100)
Siteye bir şeyler oluyor mesaj 2 kere gitti.

• Üyelik 18.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Makedonya
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 415
  • Beğeniler 174 / 209
  • Ticaret 4, (%100)
WmOptimize Çok güzel açıklamışsınız hocam, tamda dediğiniz gibi bir kişi çıksa arkasının kesilmeyeceğine eminim ama kimse böyle bir cesarette bulunamıyor. Tabi ki devletin ve destek kurumlarının bu konudaki tutumları da önemli ama bir insanın yapmak istedikten sonra her türlü engeli aşıp yapabileceğini düşünüyorum, yeterli pes etmeyip istikrarlı olsun.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al