wmaraci reklam

VestaCP Optimizasyonları

7 Mesajlar 1.180 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

BASKIN BASKIN Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 30
  • Beğeniler 17 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba, vestacp için yapılması gereken optimizasyonlar nelerdir bilgisi olan var mı. MySQL optimizasyonu vs.

Bu arada Apache(web) + Nginx(Caching) mi önerirsiniz Nginx + Php-Fpm mi ve neden :D

Teşekkürler.

wmaraci
reklam

Machine Machine www.wptreni.com Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcılığı & FED
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1039
  • Beğeniler 73 / 327
  • Ticaret 12, (%100)
Merhaba,

VestaCP + Nginx + PHP-FPM + MariaDB öneririm. Nginx'i kesinlikle reverse proxy olarak kurmayın, nginx'in tam performansını elde edemezsiniz bu yüzden direkt web server işlemcisi olarak nginx kurun.

https://huseyinkorbalta.com/vestacp-mysql-php-fpm-optimizasyonu-nasil-yapilir/

wptreni.com |  Wordpress Blogu

cliaweb cliaweb Web Hosting Sağlayıcı Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Hosting Sağlayıcısı
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad R** Y**
  • Mesajlar 1020
  • Beğeniler 356 / 356
  • Ticaret 8, (%100)
Merhaba BASKIN

NGINX + PHP-FPM modu öneririz. Ancak .htaccess bu modda çalışmaz. NGINX e uygun rewrite kurallarını ilgili sitelerinize manuel girmeniz gerekir. Makalemiz ; http://blog.cliaweb.com/vesta-cp-yuklu-sunucuda-nginx-rewrite-kurali-nasil-eklenir.html

İyi çalışmalar dileriz.
entelesan

kişi bu mesajı beğendi.

Linux Hosting | Linux Reseller | VPS | VDS https://www.cliaweb.com - İletişim : +90 (850) 885 10 39

• Üyelik 22.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 30
  • Beğeniler 17 / 15
  • Ticaret 0, (%0)

cliaweb adlı üyeden alıntı

Merhaba BASKIN

NGINX + PHP-FPM modu öneririz. Ancak .htaccess bu modda çalışmaz. NGINX e uygun rewrite kurallarını ilgili sitelerinize manuel girmeniz gerekir. Makalemiz ; http://blog.cliaweb.com/vesta-cp-yuklu-sunucuda-nginx-rewrite-kurali-nasil-eklenir.html

İyi çalışmalar dileriz.

Daha önce .htaccess dışında bir rewrite kullanmadığımdan çekiniyorum. Vestacp default olarak wordpress tarzı hazır yazılımların kalıplarını sunmuş ama başka bir yazılımda illa kendim yazmam gerek bu konuda çekiniyorum ama çoğu yerde nginx + phpfpm önerilmiş.

Bu arada Ortaca gördüm bir konunuz da Muğla'dan mısınız.

Tavsiye için çok teşekkürler.

Machine adlı üyeden alıntı

Merhaba,

VestaCP + Nginx + PHP-FPM + MariaDB öneririm. Nginx'i kesinlikle reverse proxy olarak kurmayın, nginx'in tam performansını elde edemezsiniz bu yüzden direkt web server işlemcisi olarak nginx kurun.

https://huseyinkorbalta.com/vestacp-mysql-php-fpm-optimizasyonu-nasil-yapilir/

Linki inceleyeceğim hatta araştırırken sanırım sizin bu konunuza bakmıştım. Tavsiye için çok teşekkürler.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Panel kurmanızı hiçbir şekilde önermem. Zaten o kurulumu yapıyorsanız, SSH ile panelsiz dilediğiniz her şeyi yine hazır komutlarla yapabilirsiniz. :)

Boşu boşuna RAM tüketmeye ne gerek var?

• Üyelik 22.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 30
  • Beğeniler 17 / 15
  • Ticaret 0, (%0)

sworks adlı üyeden alıntı

Panel kurmanızı hiçbir şekilde önermem. Zaten o kurulumu yapıyorsanız, SSH ile panelsiz dilediğiniz her şeyi yine hazır komutlarla yapabilirsiniz. :)

Boşu boşuna RAM tüketmeye ne gerek var?

Doğru fakat 1-2 sitem yok maalesef. Oyun sunucuları için istatistik sitesi sağlıyorum daha önce kullandığım firma kapandı onda anlaşmalı cpanelim vardı şimdi gidip tonlarca para bayılmak istemiyorum. Şu anlık 9 oyun sunucusu var en kısa zamanda tek bir alana toplamam gerek şuan kapalı durumdalar çünkü 9 siteyi ssh üzerinden yönetmek zor olmaz mı. Vesta bana gerek tasarım gerek kolay kullanım olarak 1-0 önde gibi geliyor o yüzden tercih ettim.
munlu

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
BASKIN Tam olarak ne yaptığınıza bağlı. Oyun sunucuları hakkında bilgim yok fakat genel olarak web siteleri üzerinden bahsedeyim.

Mesela siteleri yedeklemek için VestaCP'ye girip yedek alıyorsunuz, indiriyorsunuz değil mi?

SSH ile de aynı hiçbir farkı yokki.
zip /var/siteadi.com/public_html *

Bu kadar... Dosyanızın boyutuna bağlı olarak birkaç saniyede zip dosyası elinizde.

Tüm sitelerin yedeği mi lazım?
zip /var *

Buyrun var klasöründeki 50 tane site klasör klasör yedeklendi zip dosyasına. :)

Dosya yöneticisi mi lazım; biliyorsunuzdur zaten Filezilla.

Bir başka konu, sırf iki tane sql dosyasını import/export etmek için phpmyadmin yükleyenler de var. Yine gereksiz. phpmyadmin yükleniyor, güvenliği ayarlanıyor, uyum sorunları gideriliyor vb...

Halbuki veritabanına girip, aşağıdaki komutu çalıştırarak dilediğiniz sql dosyasını bir kaç saniyede import edebiliyorsunuz.
source yedek.sql

Dediğim gibi sizin oyun ile alakalı olduğu için bilmiyorum ama genel kullanımlarda panel aşırı gereksiz diye düşünüyorum.
BASKIN

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al