wmaraci reklam

En stabil ve işlevsel linux dağıtımı (anket)

10 Mesajlar 2.101 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ismail ismail WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 08.09.2014
    • Yaş/Cinsiyet 24 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum Sakarya
    • Ad Soyad I** K**
    • Mesajlar 1177
    • Beğeniler 582 / 324
    • Ticaret 3, (%100)
    Bugün Linux Mint kurarken yaptığım dalgınlık sebebiyle gerçekten önemli verilerle beraber 450GB veriyi sildim. Bende fırsat bu fırsat deyip tamamen Linux'a geçme hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.

Sunucu üzerinde Debian, Ubuntu vs. denemişliğim vardır ama pratikte hangisinin daha iyi olduğunu bilemiyorum. Ayrıca eminim buradaki kullanıcılar kadar Linux'a aşina değilimdir.

Özellikle istediğim şey, stabil olması. Köklü olmasına bağlı olarak açıkları ve sorunları kapatılmış bir işletim sistemine ihtiyacım var. Aralarında karşılaştırma yapabilecek kişilerin yorumlarını bekliyorum.

wmaraci
    reklam

Ercincaglar Ercincaglar Master Kullanıcı
    • Üyelik 14.02.2014
    • Yaş/Cinsiyet 30 / E
    • Meslek Yönetici
    • Konum Adana
    • Ad Soyad E** Ç**
    • Mesajlar 826
    • Beğeniler 2 / 188
    • Ticaret 40, (%100)
    Ubuntu'yu tavsiye ederim. 2. işletim sistemi olarak kurulu. Kullanışlı ve anlaşılabilir masaüstü yöneticisi var. Sistem stabilliği de şu anlık iyi diyebilirim.
    ismail

kişi bu mesajı beğendi.

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
    • Üyelik 08.04.2012
    • Yaş/Cinsiyet 32 / E
    • Meslek Metin Yazarı/Editörü
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad B** G**
    • Mesajlar 935
    • Beğeniler 1087 / 1028
    • Ticaret 91, (%100)
    Yeni başlayan olduğunuzu göz önüne alacak olursak Ubuntu / Debian tabanlı dağıtımlarla başlamanız sizin için daha kolay olacaktır. Ubuntu'nun Unity arayüzüne sahip sürümünü pek kullanmadım ama Xubuntu ve Gnome Shell sürümlerini baya beğenmiştim. Eğer bilgisayarınız donanım açısından sınırlıysa XFCE arayüzüyle gelen Xubuntu'yu öneririm.

Son olarak Linux dağıtımları içinde tek favorim Elementary OS olmuştu. Artık kendimi macOS'in durgun sularına bırakmış biri olarak tekrardan bir gün Linux kullanıcısı olsaydım ilk tercihim Elementary OS olurdu.
    ismail Disco

kişi bu mesajı beğendi.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.

ismail ismail WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 08.09.2014
    • Yaş/Cinsiyet 24 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum Sakarya
    • Ad Soyad I** K**
    • Mesajlar 1177
    • Beğeniler 582 / 324
    • Ticaret 3, (%100)

Being adlı üyeden alıntı

Yeni başlayan olduğunuzu göz önüne alacak olursak Ubuntu / Debian tabanlı dağıtımlarla başlamanız sizin için daha kolay olacaktır. Ubuntu'nun Unity arayüzüne sahip sürümünü pek kullanmadım ama Xubuntu ve Gnome Shell sürümlerini baya beğenmiştim. Eğer bilgisayarınız donanım açısından sınırlıysa XFCE arayüzüyle gelen Xubuntu'yu öneririm.

Son olarak Linux dağıtımları içinde tek favorim Elementary OS olmuştu. Artık kendimi macOS'in durgun sularına bırakmış biri olarak tekrardan bir gün Linux kullanıcısı olsaydım ilk tercihim Elementary OS olurdu.

Aslında geçmişte merak ettiğim bir konuyu tekrar ortaya çıkardınız. Bu Xubuntu, Kubuntu, Ubuntu... bunlar arasındaki farklar nelerdir? Hep merak etmişimdir.

Elementary OS'u blog yazılarında görmüştüm de adı tanıdık gelmediğinden geçmiştim. Kullandığınızı söylüyorsunuz, izin verirseniz Ubuntu veya Mint'e göre farklılıklarını sormak isterim.

Sonradan gelen güncelleme: Bu sorduğum soruların cevaplarını sitenizi incelediğim süreçte gördüm. Cevaba gerek kalmadı :)
    Being

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    Mersin evden eve nakliyat

seyitalidogan seyitalidogan hosting solutions Kullanıcı
    • Üyelik 02.02.2014
    • Yaş/Cinsiyet 25 / E
    • Meslek SEO Expert
    • Konum Kayseri
    • Ad Soyad S** D**
    • Mesajlar 577
    • Beğeniler 77 / 163
    • Ticaret 5, (%100)
    Merhaba,

Elementary OS kullanıyorum ayrıca Türkiye destek forumumuz da mevcut. Elementary OS arayüz olarak çok güzel ve işlevsel. Ram tüketimi çok iyi.

Elementary OS indirmek için bu linke, Elementary OS Türkiye sayfasını ziyaret etmek için bu linke tıklayabilirsiniz.
    ismail

kişi bu mesajı beğendi.

Hostapot.com

skytr skytr ??? Kullanıcı
    • Üyelik 22.10.2013
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek ...
    • Konum ABD
    • Ad Soyad A** U**
    • Mesajlar 207
    • Beğeniler 92 / 22
    • Ticaret 1, (%100)
    archlinux?
    BDuman ismail

kişi bu mesajı beğendi.

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
    • Üyelik 16.06.2017
    • Yaş/Cinsiyet 24 / E
    • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
    • Konum Ankara
    • Ad Soyad S** Y**
    • Mesajlar 3826
    • Beğeniler 2399 / 1874
    • Ticaret 97, (%100)
    Bana Ubuntu daha stabil gibi geliyor.
    ismail

kişi bu mesajı beğendi.

kisabiara kisabiara Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 27.10.2017
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek İçerik Editörü
    • Konum Ankara
    • Ad Soyad O** G**
    • Mesajlar 200
    • Beğeniler 33 / 60
    • Ticaret 15, (%93)
    Bende elementary kullanıyorum uzun zamandır ancak bi sıkıntım var şimdi yeni bilgisayar aldım hp dokunmatik 360 derece bi laptop win10 var üzerinde linux yükleyince ne olur dokunmatik olayı filan hiç anlamadığımdan beklemedeyim bilgisi olan varmı

dnaz dnaz Back to Front End Kullanıcı
    • Üyelik 02.06.2016
    • Yaş/Cinsiyet 41 / E
    • Meslek Software
    • Konum Adana
    • Ad Soyad K** A**
    • Mesajlar 704
    • Beğeniler 101 / 147
    • Ticaret 34, (%100)
    Slackware uzerine stable tanimam
    ismail

kişi bu mesajı beğendi.

bilsez bilsez WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 16.01.2016
    • Yaş/Cinsiyet 62 / E
    • Meslek Gazeteci
    • Konum Mersin
    • Ad Soyad V** K**
    • Mesajlar 305
    • Beğeniler 66 / 129
    • Ticaret 0, (%0)
    Linux işletim sisteminin gerçek adı GNU/Linux olarak geçer ve bizler de Linux yerine GNU/Linux demeliyiz.
    Linux bir işletim sistemi çekirdeğidir, GNU ise işletim sisteminin kendisidir.
    Bizlerin kullandığı dağıtımlar Linux değil GNU'dur, çekirdekle birlikte GNU/Linux'tur.
    Sadece Linux dersek kapalı kaynak kodlu sermayedarlara fırsat vermiş oluruz, çünkü çekirdeği alıp üzerine kapalı kaynak kodlu yazılım ekleyerek, özgür yazılıma darbe vuruyorlar, oysa GNU/Linux özgür yazılım felsefesini hedefler.

Bu kısacık bilgiden sonra şimdi asıl konuya gelelim.
    GNU/Linux dağıtımlarında iyi-kötü diye bir şey olmaz, bazen bizler de bu yanılgıya düştüğümüz oluyor, GNU/Linux dağıtımlarında hepsinin kullanıcısı farklıdır. Ubuntu ve Ubuntu'nun desteklediği UbuntuMate, Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu tabanını kullanan LinuxMint, Zorinos gibi diğer Ubuntu tabanlı dağıtımlar ve Arch tabanlı Archman, Manjaro yeni kullanıcılara hitap eder.
    Ayrıca kullandığın makineye ve kendi zevkine göre Gnome, KDE, Cinnamon, Mate, Xfce, Lxde gibi ellinin üzerinde farklı oturumlar mevcuttur.
    Gnome, KDE, Cinnamon dışındakiler bu üçü kadar görsel değilse de genelde hafif oturumlardır.
    Yeni kullanıcıların donanıma ve kendi zevkine göre bir dağıtım kullanması daha ziyade kendi deneyiminden sonra bulunur.
    Örneğin kendim Ubuntu JWM ve Archman JWM kullanıyorum, kendi deneyimlerimden sonra bana ve makineme en uygun bunu gördüm.
    Siz de en az 5-6 dağıtım deneyin olmadı daha fazla deneyin, gönlünüze göre biri tutacaktır:)
    ismail

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al