Giriş Yap / Kayıt Ol

WM Aracı'na üyelikler tekrar açıldı! Kayıt olmak için TIKLAYIN!

137Beğeni

Cevap Yaz Favorilerime Ekle
Seçenekler Stil
Geri Git   Forum > > PHP Dersleri

PHP Dersleri 1: PHP Nedir? & Programlamaya Ön Hazırlık (XAMPP Kurulumu) & PHP'de Nasıl Kod Yazılır?

Okunmamış 17 Ekim 2018, 21:53
Sinan Adlı Üyenin Avatarı
Grana

Ad, Soyad: Si... Yo...
Ticaret: 88, 100%

Merhaba sevgili WMA üyeleri ve ziyaretçileri. Bu dersimizle birlikte uzun bir PHP maratonuna başlıyor olacağız. Malum her eğitimin ilk bir kaç dersi sıkıcı olur. Ben bu birkaç dersi bir derse indirdim ve almanız gereken teorik bilgiyi bu derste verip, azıcık ucundan da biraz kod yazıp, dersi bitirmeyi planlıyorum. Bundan sonraki derslerimiz tamamen bol örnekli ve bol kodlamalı olarak geçecek. Şimdiden hepinize başarılar diliyorum.

Öncelikle tabi ki PHP'i öğrenmeye merak sardıysanız mutlaka araştırma yapmış ve biraz bilgi edinmişsinizdir. Bundan olayı bu bölümü çok uzun tutmayacağım.

PHP Nedir?

PHP, Hypertext Preprocessor sözcüklerinden ortaya çıkmış bir kısaltma olup; kendi yorumlayıcısı ile birlikte kullanılan ve oldukça geniş bir kitleye hitap eden, HTML içine gömülebilen bir script dilidir.

Günümüzde en çok tercih edilen programlama dilleri arasında gösterilen PHP, bunu açık kaynak (open source) kodlu olmasıyla başarıyor da diyebiliriz. Güvenlik açısından da bir çok dile göre çok daha önde olduğunu savunabileceğim PHP, sizin için uygulanabilirliği kolay ve maliyeti az bir seçenek olacaktır. Ayrıca nesne tabanlı (object oriented) olması ve bir çok veritabanı ile birlikte çalışabilmesi de cabası…

PHP açık kaynak kodlu olduğu için rahatlıkla dağıtılabilir. Linux, Solaris, HP-UX, IRIX, FreeBSD gibi sistemler üzerinde kolayca derlenip, çalıştırılabilir. Ayrıca Apache, Nginx ve LiteSpeed web sunucuları ile de rahatlıkla derlenebilir. Bu derlemeler esnasında kullandığı çeşitli kütüphaneler ile çok fonksiyonlu bir araç haline gelebilir.

Son derece hızlı bir script dili olan PHP, özellikle fazla ziyaretçi alan web sitelerinde herhangi bir yavaşlamaya sebep olmadan sorunsuzca kullanılabilir. (Tabi istisnalarda var bu durumda. PHP performansları ile ilgili ilerleyen derslerde daha derinlemesine konuşacağız. Hangi web sunucusunu kullanmalıyız, yük dengeleyici olarak ne kullanmalıyız vb.)

Gelelim PHP sürümlerine. Yaygın olarak 5.3 ve 5.6 sürümleri kullanılsa da PHP'nin son yayımladığı 7.2.10 sürümünü bizzat deneyimleyip içerisindeki modüllerde tek tek kontroller sağladım ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Tabi ki bu durum kullanacağınız fonksiyonlara göre değişkenlik gösterse de, yine de 7.2.10 sürümünü kullanmanızı önerebilirim. Yine ilerleyen derslerimizde PHP sürümleriyle alakalı bir çok püf noktayı sizlerle paylaşıyor olacağım.

Ee artık PHP'nin ne olduğuna dair biraz daha fazla teknik bilgi edindiğimize göre PHP programlama yapabilmek için sahip olmamız gereken alt yapı üzerinde konuşalım. Öncelikle bu eğitim sürecimizi bilgisayarımızda bir sanal sunucu oluşturarak devam ettireceğiz. Bundan dolayı ilk etapta bunun üzerine konuşacağız. Fakat eğitimimizin ilerleyen safhalarında projelerimizi tamamladıktan sonra bir hosting üzerinde nasıl yayına alacağımızı da göstereceğim. Hatta kendi sanal sunucunuza sahipseniz direkt olarak CentOS işletim sistemi üzerine nasıl ek bir panel kullanmadan (cPanel lisans ücreti dudak uçuklattığından) PHP ve gerekli bileşenleri kurup web sitenizi yayına alabileceğinize de değineceğiz. Fakat bunlar şimdilik aklınızın bir kenarında dura dursun, biz bilgisayarımızda tüm ihtiyaçlarımızı karşılayacak o muhteşem programı tanıyalım.

Programlamaya Ön Hazırlık (XAMPP Kurulumu)

Az önce de bahsettiğim gibi PHP kodlarımızı çalıştırabilmek için bir sunucuya ihtiyaç duyarız. Çünkü HTML ve CSS'de olduğu gibi PHP kodlarımızı tarayıcılar yorumlayamazlar. Bundan dolayıdır ki PHP kodlarımız tarayıcıların kaynak kodlarında gözükmezler. Sadece yazdığımız PHP kodlarından doğan sonuçlar gözükür. Hal böyle olunca bilgisayarımızda PHP kodu yazabilmek için PHP derleyicilerini, web sunucularını ve hatta veritabanı sunucularını içinde bulunduran ve paket halinde bizlere sunan XAMPP imdadımıza yetişiyor.

Windows, Linux ve MacOS için dağıtımları bulunan XAMPP tamamen ücretsiz Apache dağıtımıdır. Yayımlanan son sürümünde şu destekleri içermekte:
  • Apache
  • MySQL
  • PHP + PEAR
  • Perl
  • mod_php
  • mod_perl
  • mod_ssl
  • OpenSSL
  • phpMyAdmin
  • Webalizer
  • Netware
  • Ming
  • FileZilla FTP Server
  • mcrypt
  • eAccelerator
  • SQLite Mercury Mail Transport System
  • WEB DAV + mod_auth_mysql

Bu terimler gözünüzü korkutmasın, zamanla adınızdan daha iyi bileceksiniz. Uzun lafın kısası XAMPP, bilgisayarlarımızda PHP programlama yapabilmek için ihtiyaç duyacağımız tüm servisleri içeriyor.

Şimdi buraya tıklayarak XAMPP’ı indirebileceğiniz sayfaya gidin ve size uygun sürümü bilgisayarınıza indirin. 7.2.10 / PHP 7.2.10 sürümünü tercih edebilirsiniz. (Ben Windows için olan dağıtımı indirdim ve bunun üzerinden görselli bir şekilde devam edeceğim.)

İndirdiğiniz kurulum dosyasına çift tıklayın, karşınızda şöyle bir ekran göreceksiniz:

Bu ekrandayken de "Next" butonuna bastığınızda karşınızda şöyle bir ekran göreceksiniz:

Bu ekranda ise XAMPP ile birlikte yüklenmesini istediğiniz sunucuları seçebilirsiniz. Ben genelde hepsini seçerim, sizde istediğinize ve kullanım durumunuza göre seçim yapabilirsiniz. Gerekli seçenekleri işaretledikten sonra "Next" butonuna basın.

Kurulumun bu aşamasında XAMPP’ın yükleneceği dizini seçiyoruz. Tavsiyem hiç ellemeyin, direkt olarak C dizininin altına yüklensin.

Burası da fasa fiso, "Next" butonuna basarak direkt geçebilirsiniz.

Bir diğer fasa fiso daha, yine "Next" butonuna basarak geçiniz ve yükleme işlemine başlayınız.

Yükleme işlemi artık başlamıştır ve bilgisayarınızın performansına göre bir kaç dakika sürecektir. Bazen yükleme ekranında donmalar olduğuna şahit oldum, paniklemeyin ve programı kapatmaya çalışmayın. Yüklemenin bitmesini bekleyin.

Bu ekranı gördüğünüzde bilin ki XAMP sorunsuz bir şekilde yüklenmiş. Artık "Finish" butonuna tıklayarak XAMP’ı çalıştırabilirsiniz.

XAMPP, masaüstünüze bir simge koymaz, bundan dolayı C dizini altına yüklenen "xampp" klasörüne girin ve "xampp-control.exe" isimli dosyayı masaüstüne kısayol olarak gönderin.

XAMPP’ı açtıktan sonra yukarıdaki resimde görüldüğü üzere Apache, MySQL, FileZilla, Mercury ve Tomcat servislerini başlatabiliyor ve bunlarla ilgili çeşitli konfigürasyon ayarlarını yapabiliyorsunuz. PHP programlamaya başlamak için Apache ve MySQL servislerini başlatmanız yeterli.

Bu aşamadan sonra sıra artık kod yazmaya geldi. Yazacağınız PHP dosyalarını "C:\xampp\htdocs" klasöründe bulundurmanız gerekiyor. Bu dizindeki dosyalara tarayıcınızdan "http://localhost/dosyaadi.php" adresine girerek ulaşabilirsiniz. (Lakin dikkat edin, XAMPP programı açık ve az önce belirttiğim gibi Apache ile MySQL servisleri aktif ise bu adrese ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde ulaşamayacaksınız.) Dilerseniz yine bu dizine bir klasör açıp, dosyalarınızı onun içine de atabilirsiniz. Kısacası "C:\xampp\htdocs" dizinini hostinginizdeki "public_html" diğer bir deyişle "www" gibi düşünebilirsiniz. Dosyalarımız bu dizinde olacak.

PHP programlayabilmek için gerekli tüm bileşenleri de bilgisayarımıza kurduğumuza ve yazacağımız kodları hangi dizinde çalıştıracağımızı öğrendiğimize göre artık birazcık kod yazıp ilk dersimizi bitirelim.

PHP'de Nasıl Kod Yazılır?

Buraya kadar her şey yolundaysa, artık bir kod editörüne ihtiyacınız olacak. Unutmayın, keyifli bir kodlama süreci için iyi bir editör veya IDE kullanmanız şart. Kullandığınız editör veya IDE hangisi olursa olsun size bir çok kolaylık ve farklılıklar sunacaktır. Buda sizin için en iyi editör veya IDE'nin hangisi olduğunu anlayabilmenin tek yolunun bir çoğunu deneyimlemekten geçtiğini gösterir. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak hafif bir editör istiyorsanız Sublime Text öneririm. Fakat ben PhpStorm ile tanıştıktan sonra tüm editörleri bırakıp tamamen bu çok kapsamlı IDE'i kullanmaya başladım. Kaldı ki bu eğitimimde de PhpStorm üzerinden anlatım yapacağım için size de onu kullanmanızı öneririm.

Ama şunu da söylemeden geçmeyeyim; hangi kod editörünü kullandığınızın çok önemi yok. Windows’un standart Notepad’i ile bile kod yazabilirsiniz.

Ücretsiz bir editör istiyorsanız Visual Studio Code'u, ücretli bir editör isterseniz kesinlikle Sublime Text'i, eğer tam kapsamlı bir IDE ile çalışmak istersenizde başka bir tarafa yönelmeden direkt olarak PhpStorm'u satın almanızı öneririm. Emin olun PhpStorm vereceğiniz parayı sonuna kadar hak edecek. (Visual Studio Code tamamen ücretsiz olup, kod yazarken çok eğlendiğim bir editördür. Sublime Text'i ise ücretsiz olarak da kullanabiliyorsunuz ama sürekli satın al demesiyle can sıkabiliyor. Ayrıca PhpStorm'unda ücretsiz deneme sürümü mevcut.)

Tamam tamam, çok uzattım lafı. Artık kod yazmaya başlamak istiyorsunuz biliyorum. Şimdi PhpStorm'u açıyoruz ve karşımıza şöyle bir ekran geliyor:

Bu ekrandayken "Create New Project"e tıkladıktan sonra karşımıza şu şekilde bir proje oluşturma bölümü gelecek:

Burada sol menüde bulunan "PHP Empty Project" seçeneğine tıkladıktan sonra ekranın sağ tarafına yerleşen "New Project" başlığı altındaki "Location" bölümüne odaklanıyoruz. Bu kutucuk içerisinde sağa yaslı şekilde bir klasör ikonu göreceksiniz. O ikona tıkladığınızda ise karşınıza şöyle bir ekran geliyor:

Yine bu ekrandayken orta kısımda listelenen dizinlerden C dizini altındaki (tabi farklı bir yere yüklemediyseniz) "xampp" klasörünü buluyoruz. Bu klasörün içindeki "htdocs" klasörünü seçip, hemen aşağıdaki "OK" butonuna basıyoruz.

Tekrar bir önceki ekrana dönmüş olmamız gerekiyor. Fakat bu sefer "Location" kısmında "C:\xampp\htdocs" adresinin yazılı olması ve hemen aşağıdaki "Create" butonunun aktif olması gerekiyor. Şimdi aktif olan o butona tıklıyoruz. Eğer karşınıza "The directory 'C:\xampp\htdocs' is not empty. Would you like to create a project from existing sources instead?" şeklinde bir uyarı mesajı gelirse buna "Yes" diyerek cevap verin ve devam edin. Merak etmeyin, önemli bir şey değil. Seçtiğimiz klasörün boş olmadığı konusunda uyarıyor sadece. (E bunu biliyoruz zaten. )

Artık PhpStorm projenizi oluşturmuş olup "htdocs" klasöründeki dosyaları indekslemeye başlamıştır. Bir kaç saniye sonra açılan PhpStorm programının sol tarafına yerleşen "Project" kısmına baktığınızda "htdocs" isimli bir klasör göreceksiniz. Burası az önce seçtiğimiz, bizim çalışma alanımız olacak. (PhpStorm'un kullanımı ile ilgili eğitimimiz süresince bir çok önemli noktada bilgi aktarımında bulunacağım.)

Şimdi hemen aşağıdaki görselde de gösterdiğim üzere bu "htdocs" klasörüne sağ tıklayıp "New" menüsü altındaki "Directory" menüsüne tıklayın.

Açılan "New Directory" penceresine küçük harflerle ve Türkçe karakter kullanmadan, kısaca tıpkı bir URL yazar gibi "php-egitimleri" yazın.

"php-egitimleri" ismiyle açtığımız bu klasör "htdocs" klasörü altındaki çalışma klasörümüz olacak. Böylece diğer projeleriniz veya çalışmalarınızla karışmayacak.

Şimdi yine aynı şekilde "php-egitimleri" klasörüne sağ tıklayıp yine "New" menüsü altından bu sefer "PHP File" menüsünü seçelim.

Açılan pencerede hemen yukarıda gösterdiğim gibi "File name:" kısmına "ilk-ders" yazalım ve "OK" butonuna tıklayalım. Artık "php-egitimleri" klasörü altında "ilk-ders.php" adında bir çalışma dosyamız var. Bu dosyamıza ulaşmak için tarayıcımızdan "http://localhost/php-egitimleri/ilk-ders.php" adresine girebiliriz. Şimdilik boş çıkması normal. Çünkü daha içerisini doldurmadık.

Eveeeet, artık son bölümümüzün başlığı olan "PHP'de Nasıl Kod Yazılır?" sorusuna cevap verebiliriz. Bu sorunun cevabı için ilk etapta bilmeniz gereken bazı noktaları madde madde sıralamak istiyorum.
  • PHP’de kaydedilen dosya uzantıları her zaman ".php" şeklinde olmalıdır. (İlerleyen derslerimizde PHP dosyalarımızın uzantılarını değiştirmeyi de anlatacağım.)
  • Bir PHP kodu her zaman <?php ve ?> etiketleri içerisinde yer alır. Bu PHP’nin varsayılan kod etiketidir. PHP dosyasının yorumlanabilmesi için kodların bu etiketler arasında olması şarttır. Aksi takdirde yorumlayıcı bu dosyanın bir PHP dosyası olduğunu anlayamaz. PHP 5.4 versiyonuyla birlikte gelen kısa etiket özelliği sayesinde PHP kodlarınızı <? ve ?> etiketleri arasına da yazabilirsiniz.
  • PHP kodları her zaman noktalı virgül ( ; ) ile bitmelidir. Yazacağınız kod eğer tek bir satır ise, noktalı virgül koymaya bilirsiniz. (Bu durum tam olarak böyle olmasa da ilerleyen derslerimizde işinize yaraması açısından bu şekilde öğrenmenizi uygun buldum.)
  • PHP’de yorum satırları "//", "#" veya "/* … */" ibareleri arasına yazılabilir. Bu yorum satırları, dosyanız yorumlandıktan sonra kaynak kodlarında gözükmez.
  • Ekrana bir şeyleri yazdırmak için print veya echo fonksiyonlarını kullanabiliriz. Yazdırma işlemleri yapılırken bilgiler tek tırnak veya çift tırnak içerisine alınır. Fakat ekrana bir sayı yazdıracaksak tırnak içerisine alma zorunluluğumuz yok.

Şimdi bu bilgiler ışığında az önce oluşturduğumuz ilk-ders.php dosyamıza şu kodları yazalım:

PHP- Kodu:
<?php

// Bu tek satırlı bir yorum satırıdır.

# Bu da tek satırlı bir yorum satırıdır.

/*
    Bu ise çok satırlı bir yorum satırıdır.
    Birden çok satırla açıklama yapabilirsiniz.
    */

echo 'Merhaba Dünya! <br>';
    echo 
"Bu benim ilk PHP kodlarım.";
?>
Ardından tarayıcımızda açtığımız ilk-ders.php sayfamızı yenileyelim. Karşınızda şu şekilde bir ekran görmeniz gerekmektedir:

Şimdi yazdığımız bu kodları biraz inceleyelim...

"//" ile başlayan tek satırlı bir yorum satırı ile kodumuza başladık. Hemen ardından "#" ile başlayan diğer bir tek satırlı yorum satırımızı ekledik. Tek satırlı diyorum çünkü bu işaretler ile başlayan yorum satırları iki veya daha fazla satırlı olamaz. Eğer uzun bir yorum satırı yazacaksanız veya birden fazla satır kullanacaksanız, "/*" ile başlayıp "*/" ile de bu yorum satırını bitirebilirsiniz. Projelerinizi geliştirirken yorum satırlarına bolca yer verin. Emin olun tecrübeyle sabit; bir süre sonra yazdığınız kodların içerisinde kaybolduğunuz da, bu yorum satırları sizi kolayca aradığınız kod bloğuna ulaştırabiliyor.

Yorum satırlarımızdan sonra ise PHP’de ekrana yazdırma komutu olan echo ile ekrana "Merhaba Dünya!" ve "Bu benim ilk PHP kodlarım." yazdırdık. Burada dikkat edeceğimiz şey, echo komutunu kullandıktan sonra çift tırnak veya tek tırnak içerisine ekrana yazdırmak istediğimiz metni girip, sonuna da ";" koymak. Peki çift tırnak veya tek tırnağın farkı ne? Çift tırnakta içerisine direkt olarak değişken ekleyebiliyorken, tek tırnakta bu pek mümkün değil. Değişken ekleyebilmek için tırnağı bölüp eklememiz gerekiyor. (Tabi tek farkı da bu değil. Bu şimdilik kafanızı karıştırmasın; bir sonraki dersimde bu konuyu uzun uzadıya ele alacağım zaten.)

Ayrıca gördüğünüz gibi echo komutu içerisinde birde <br /> etiketi kullandım. Bu bir HTML etiketidir ve evet, echo komutunun içerisinde HTML etiketlerini kullanabiliyoruz. Yalnız tırnak işaretlerine dikkat etmeniz lazım. Yani <div class="author">Sinan Yorulmaz</div> şeklinde bir kodu echo komutu içerisine yazmak isterseniz ya bu koddaki çift tırnakları tek tırnak olarak değiştirmeniz lazım yada echo komutunda kullandığınız tırnakları tek tırnak olarak değiştirmeniz lazım. Ya da ters slaç "\" ile HTML etiketi içerisindeki tırnaklardan kaçış sağlamamız gerekir. Buna da hemen kısa bir örnek verelim.

Kodlarımızın devamına şu kodları da ekleyelim:
PHP- Kodu:
echo "<div class='author'>Sinan Yorulmaz</div>"// HTML etiketindeki tırnakları tek tırnak yaptık.
echo '<div class="author">Sinan Yorulmaz</div>'// "echo" komutundaki tırnakları tek tırnak yaptık.
echo "<div class=\"author\">Sinan Yorulmaz</div>"// Ters slaç ile tırnaklardan kaçtık. 
Bu kodlar ile birlikte ekranda görmemiz gereken son çıktı ise şöyle:

Bu örnekle birlikte ilk dersimizin sonuna geldik arkadaşlar. Buraya kadar PHP hakkında biraz bilgi edinip, PHP'de kod yazabilmek için gerekli sunucuyu bilgisayarımıza kurup, yine kod yazmamızı sağlayacak bir IDE'de nasıl proje oluşturacağımızı gördük. Oluşturduğumuz projenin içerisine de bazı PHP temel bilgilerini öğrenerek bazı kodlar yazdık. Aslına bakarsanız işin en zevksiz kısmını artık geride bırakmış sayılırsınız. Bundan sonraki derslerimizde tamamen bol bol kod yazıp, püf noktalar üzerinde durup PHP bilgimizi hızlı bir şekilde geliştireceğiz.

Hazırladığım bu ders aslında çok daha uzundu fakat ilk dersten sizleri bol bol teorik bilgiye maruz bırakıp kaçırmak istemedim. Bundan dolayı ilk dersimizi biraz optimize edip kısalttım ve aktarmak istediğim teorik bilgileri derslerin aralarında kısa kısa vermeye karar verdim. Biliyorum, daha şimdiden aklınızda bir ton soru oluştu. Hiç merak etmeyin hepsinin cevabını fazlasıyla alacaksınız. Sizden tek ricam, bu ve bundan sonraki derslerimizi harfi harfine okuyup uygulayın. Eğer bir şeyler öğrenmek istiyorsanız okumaktan kaçmayın.

Bir sonraki dersimizde, programlamaya atılan ilk adımla birlikte programlama terimlerini ve kavramlarını öğrenip, işleyişini anlayacaksınız. Daha önceden farklı programlama dillerine hakim olanlar için kolay bir bölüm olacaktır. Bölümümüz genel itibariyle "Değişkenler" konusunu kapsayacak.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Önemli Not: Arkadaşlar ders içeriklerimizin altına lütfen "Güzel dersti.", "Ders için teşekkürler." gibi yorumlar yazmayalım. Bu konuların altını soru cevap için kullanalım. Böylece derse katılan ve takip eden arkadaşlar içinde, takıldığı noktalarda başvurabilecekleri güzel bir alan oluşturmuş oluruz.

--

Tüm Dersler

1- PHP Nedir? & Programlamaya Ön Hazırlık (XAMPP Kurulumu) & PHP'de Nasıl Kod Yazılır?
2- Değişkenler
3- Aritmetik Operatörler & Atama Operatörleri & Arttırma ve Eksiltme Operatörleri & Matematik Fonksiyonları
4- If & Else & Karşılaştırma Operatörleri & Mantıksal Operatörler & Elseif & Switch Case
5- PHP ve HTML İlişkisi & Formlar
6- Zar Atma Oyunu
StepNe, myurtcu, Ahmet ve 78 kişi daha bunu beğendi.
Konu Sinan tarafından (02 Temmuz 2019, 17:34 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 17 Ekim 2018, 22:21
Asla Pes Etme...

Yaş / Cinsiyet: 22 / Erkek
Ad, Soyad: Mu... Ya...
Ticaret: 0, 0%
Şu phpstorm ide sinin nasıl kullanıldığını anlatan detaylı bir makale yaza bilir misin? Bildiğiniz gibi phpstorm öğrencilere ve üniversite öğretmenlerine ücretsiz. Bilgisayar yükledim ama bana aşırı profosyonel ve karışık geldi program.
mehmetmasa bunu beğendi.
" Kimse senin dalgalarla nasıl boğuştuğuna bakmaz. Gemiyi limana getirip getirmediğine bakar. "
Okunmamış 17 Ekim 2018, 22:28
Grana

Alıntı:
TEKNOATU Adlı Üyeden Alıntı
Şu phpstorm ide sinin nasıl kullanıldığını anlatan detaylı bir makale yaza bilir misin? Bildiğiniz gibi phpstorm öğrencilere ve üniversite öğretmenlerine ücretsiz. Bilgisayar yükledim ama bana aşırı profosyonel ve karışık geldi program.
Evet, program oldukça karmaşık gibi gözükse de kullanımına bir kere alıştıktan sonra o kadar bağımlısı oluyorsunuz ki, bu programsa diğerleri ne dedirtiyor size. E tabi dediğiniz gibi de açık öğretim öğrencisi bile olsanız okul mailiniz ile kayıt olursanız ücretsiz olarak ful sürümü kullanabiliyorsunuz. Program hakkında detaylı bir anlatımı eğitim süreci içine dahil edemem ama ayrıca kısa bir video hazırlaya bilirim. Bunu kısa sürede gündeme alacağım.
hllzn, AJAN53, webtürk ve 3 kişi daha bunu beğendi.
Okunmamış 17 Ekim 2018, 22:32
Asla Pes Etme...

Yaş / Cinsiyet: 22 / Erkek
Ad, Soyad: Mu... Ya...
Ticaret: 0, 0%
Teşekkür ederim videoyu bekliyor olacağım. O zamana kadar atom kullanmaya devam.
" Kimse senin dalgalarla nasıl boğuştuğuna bakmaz. Gemiyi limana getirip getirmediğine bakar. "
Okunmamış 17 Ekim 2018, 22:46
Üyeliği Durdurulmuş

Meslek: Web Developer
Ad, Soyad: Ka... Su...
Ticaret: 23, 93%
Vallahi PHPStorm yerine Visual Studio Code tavsiye ederim, PHPStorm gereksiz yere kasma yapmakla beraber Visual Studio Code, daha hızlı ve PHPStorm'un gözle görülür özelliklerini karşılıyor zaten.

Ellerinize sağlık Sinan bey.
Gerilim, Mertcan ve wwide1543 bunu beğendi.
Okunmamış 17 Ekim 2018, 22:55
Grana

Alıntı:
kaanst Adlı Üyeden Alıntı
Vallahi PHPStorm yerine Visual Studio Code tavsiye ederim, PHPStorm gereksiz yere kasma yapmakla beraber Visual Studio Code, daha hızlı ve PHPStorm'un gözle görülür özelliklerini karşılıyor zaten.

Ellerinize sağlık Sinan bey.
Tabi, hafif bir editör arıyorsanız VSC gayet iyidir. Ayrıca derste de belirttiğim gibi kullandığınız editörün bir önemi yok. Dosya açma, kapatma, oluşturma gibi işlemler dışında hemen hemen aynı işlemleri yapacağız.
Okunmamış 17 Ekim 2018, 23:39
ahmetonurslmz Adlı Üyenin Avatarı
Software Developer

Ad, Soyad: Ah... So...
Ticaret: 5, 100%
Sinan yeni başlayan arkadaşlara pratiklik açısından Sublime text 3 ve notepad++'yı kullanmalarını tavsiye ederim. Başlangıçta pratik ve yazmaktan korkmamak gerekiyor.
SercanMercan bunu beğendi.
https://ahmetonursolmaz.com.tr
Founder of Leadfure
Okunmamış 17 Ekim 2018, 23:43
Grana

Alıntı:
ahmetonurslmz Adlı Üyeden Alıntı
Sinan yeni başlayan arkadaşlara pratiklik açısından Sublime text 3 ve notepad++'yı kullanmalarını tavsiye ederim. Başlangıçta pratik ve yazmaktan korkmamak gerekiyor.
Neden hep kapsamlı şeylerden korkuyoruz ki? Oysa PhpStorm kadar pratik olabilecek bir ve kod yazmanın bu kadar eğlenceli olduğu bir program daha tanımadım. Onbinlerce dosya içerisinden sizin klavyeden "s" harfine basmanızla o harfle başlayan tüm CLASS'ları saniyeden daha kısa sürede bulan, neredeyse yanlış kod yazmanıza imkan tanımayan, hataları tam olarak nerede aramanız gerektiği konusunda sizi yönlendiren ve sadece PHP için değil, bunu bir çok dil için ileri düzeyde yapan tam kapsamlı bir IDE varken; şayet basit bir editörle kod öğrenilmesini pek uygun bulmuyorum. Editörler hızlı iş çözmek için gayet ideal. Bende sürekli Sublime Text kullanıyorum. Ama burada bir şeyler öğretme amacındaysak ve bir alışkanlık kazandırma imkanım varsa bu eğitim serisi ile, bunu kesinlikle PhpStorm'dan yana kullanacağım.
mehmetmasa ve SercanMercan bunu beğendi.
Okunmamış 18 Ekim 2018, 00:01
admin Adlı Üyenin Avatarı
Kurucu / Yönetici

Ad, Soyad: Bu... Dü...
Ticaret: 15, 100%
Kod editörü konusunda kararsız kalan arkadaşlar şu yazıya da göz atabilirler:

>> Geliştiriciler için En Popüler 5 Kod Editörü
Sinan, Ahmet, TimurDemir ve 5 kişi daha bunu beğendi.
Okunmamış 18 Ekim 2018, 00:41
ismail Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı

Meslek: Öğrenci
Ad, Soyad: Is... Ka...
Ticaret: 3, 100%
Bence ilk derse özel tüm kullanıcılara bildirim gönderseniz veya katılmak isteyenlere dersler geldikçe bildirim gönderseniz iyi olurdu. Ben şans eseri gördüm yazıyı. Birçok kullanıcının yazıya ulaşamadığını düşünüyorum.
Sinan, webtürk, bilgin71 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
Konu ismail tarafından (21 Ekim 2018, 14:05 ) değiştirilmiştir.
Cevap Yaz Favorilerime Ekle

Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 Ziyaretçi)

Seçenekler
Stil
Normal Normal

Geri Git   Forum > PHP Dersleri