Giriş Yap / Kayıt Ol

WM Aracı'na üyelikler tekrar açıldı! Kayıt olmak için TIKLAYIN!


Cevap Yaz Favorilerime Ekle
Seçenekler Stil
Geri Git   Forum > > PHP Dersleri

PHP Dersleri 2: Değişkenler

  #1  
Okunmamış 04 Kasım 2018, 16:27
Sinan Adlı Üyenin Avatarı
Grana
 
Üyelik Tarihi: 18 Temmuz 2011
Cinsiyet: Erkek
Ad, Soyad: Si... Yo...
Mesajlar: 3.465
Beğeniler: 1666 / 895
Ticaret: 88, 100%


PHP derslerimizin ikincisinden herkese merhaba. Bu dersimizde değişkenler kavramını oldukça geniş bir şekilde ele alacağız ve bir çok kişiye oldukça basit gelse de; PHP programlamanın hemen her alanında kullanacağımız değişkenler kavramını öğreneceğiz.

Değişkenler

Değişken, içerisinde kendisine tanımladığımız herhangi türden bir bilgiyi taşıyan isimlere verdiğimiz addır. Değişkenlerin başlarında $ işareti bulunur ve taşımasını istediğimiz veriyi = (eşittir) operatörü ile kendisine tanımladıktan sonra ; (noktalı virgül) ile tanımlama işlemini tamamlayabiliriz.

Buna hemen kısa bir örnek verelim; fakat öncesinde tabi ki XAMPP'ımızı açalım ve Apache ile MySQL sunucularımızı başlatalım. Ardından tarayıcımızda http://localhost/php-egitimleri/ adresine girelim. Şimdilik burada ilk dersimizde oluşturduğumuz ilk-ders.php dosyası gözükecektir. Ardından PhpStorm'da oluşturduğumuz projeyi açalım. (İlk konuda kullandığım programa çok takılan arkadaşlar olmuş ama bundan sonra sadece yazacağımız kodlar önemli olacak, kullandığımız program değil. Ondan dolayı istediğiniz programda ilerleyebilirsiniz.) Bu paragrafta yazdıklarımı sonraki derslerimde tekrar tekrar yazmayacağım. Yani siz her dersimizin başında önce XAMPP'ı çalıştırıp gerekli servisleri aktif etmekle ve tarayıcınızdan az önce belirttiğim adres dizinine gelmekle sorumlusunuz. PhpStorm ile çalışıyorsanız projenizi açıp, Sublime Text veya başka bir kod editörü ile çalışıyorsanız da ilgili dosya dizinini açıp dersimize başlayabilirsiniz.

Şimdi az önce bahsettiğim kısa örneği oluşturmak için "php-egitimleri" dizinimizde yeni bir .php uzantılı dosya oluşturalım ve adına ornek-1 diyelim. Sonuç olarak ornek-1.php adında bir dosyamız olsun ve içerisine şunları yazalım: (Dosya isimlerimizde Türkçe karakter kullanmıyoruz. Tıpkı bir alan adı gibi düşünebilirsiniz.)

PHP- Kodu:
<?php
    $ad 
"Sinan";
    
$soyad "Yorulmaz";
    
$yas 26;
    
$kilo 88;
?>
Bu örneğimizde $ad isimli değişkenimiz ekrana bastırıldığında Sinan çıktısını verir. Aynı şekilde $soyad isimli değişkende Yorulmaz çıktısını verir. Bu bilgiyle doğru orantılı olarak $yas ve $kilo değişkenlerimizde 26 ve 88 çıktılarını verecek.

Değişkenlere değerler verdiğiniz zaman yazıları tek tırnak veya çift tırnak içerisine almak zorundasınız fakat sayılar için bu şart değil. Sayı değerlerini direkt olarak yazabilirsiniz.

PHP'de değişken isimlendirirken anlamlı veya anlamsız herhangi bir kelime veya sözcükten yararlanabiliriz. Fakat burada asıl dikkat etmemiz gereken konu; bu sözcüklerimizin içinde sadece _ (alt çizgi) veya sayılar olabilmesidir. Boşluk veya PHP için özel anlamlar ifade eden karakterler yada semboller değişken adlarımızın içerisinde yer alamaz.

PHP- Kodu:
$sayi
$sayi2
$sayi_2
$sayi2_
$_altCizgi
$altCizgi_
$alt_cizgi
$alt_Cizgi 
Yukarıda gördüğünüz tüm değişkenler bir birinden farklı değerlere sahip olabilirler. Çünkü PHP'de değişkenler büyük-küçük harfe duyarlıdır. Aynı zamanda yine yukarıda görebileceğiniz üzere değişkenler _ ile başlayabilir veya bitebilir. Herhangi bir karakterin arasında ve sonunda _ veya sayı kullanılabilir. Fakat değişkenler hiçbir koşulda bir sayı ile başlayamaz.

PHP- Kodu:
$2sayi // Yanlış kullanım! 
Yani bu örnekteki değişken tanımlaması doğru değildir.

Şimdi, oluşturduğumuz ornek-1.php dosyamızın içerisine değişkenlerimizi ekrana yazdıracağımız echo komutlarını da yazıp, tarayıcımızdan çıktısına bir göz atalım; dosyamızın son hali şöyle olmalı:

PHP- Kodu:
<?php
    $ad 
"Sinan";
    
$soyad "Yorulmaz";
    
$yas 26;
    
$kilo 88;

    echo 
"<b>Ad:</b> $ad <br>";
    echo 
"<b>Soyad:</b> $soyad <br>";
    echo 
"<b>Yaş:</b> $yas <br>";
    echo 
"<b>Kilo:</b> $kilo <br>";
?>
Tarayıcımızdan http://localhost/php-egitimleri/ornek-1.php adresine girdiğimizde ise şöyle bir çıktı almamız gerekiyor:Örneğimizde görebileceğiniz üzere echo komutunu yazdıktan sonra çift tırnak içerisinde rahatlıkla HTML komutlarını kullandık ve değişkenimizi başındaki $ işareti ile birlikte yazdık. Değişkenlerimizi ekrana yazdırmak için echo veya print fonksiyonlarını kullanabilirdik. Dilerseniz bu örneğimizi print komutu ile de yazdırıp, arasında fark olmayacağını görebilirsiniz.

Değişkenler en basit anlatımıyla bu şekilde özetlenebilir. Peki değişkenler ile başka neler yapabiliriz? İsterseniz hemen hemen tüm programlama derslerinde değişken kavramlarını daha iyi anlatmak için kullanılan matematik işlemlerini yapalım. Ufak bir kaç matematik işlemi ile değişken olayını iyice kavrayalım.

Şimdi ornek-2.php diye bir dosya oluşturup içerisine şunları yazalım:

PHP- Kodu:
<?php
    $x 
6;
    
$y 4;
    
$z 2;

    echo 
$toplama $x $y "<br>";
    echo 
$cikarma $x $y "<br>";
    echo 
$carpma $x $y "<br>";
    echo 
$bolme $x $z "<br>";
    echo 
$kalan $x $z "<br>";
    echo 
$bol_topla = ($x $z) + $y;
?>
İlk önce $x, $y ve $z adında 3 farklı integer veri türünde değişken oluşturduk ve bunlara birer sayı değeri tanımladık. Ardından fazladan satır yazmamak için echo komutunu yazdık ve $toplama adında yeni bir değişken oluşturup = operatörü ile $x ile $y'nin toplamına eşitledik. Bunu yaparken toplama operatörünü yani + (artı) kullandık. Fakat dikkat edeceğiniz üzere işlemlerin sonuna . (nokta) yazdıktan sonra tırnak işareti ile <br> yazdık. Daha önce de belirttiğim üzere HTML kodlarımız tırnak içerisinde olmak zorunda. E bu tanımlamada hiç tırnak açmadığımıza göre, bizde . (nokta) yani ekleme operatörü ile satırımızın sonuna <br> kodunu eklemiş olduk. Bu ekleme operatörünü daha sonraki örneklerimizde bolca kullanacağız. Örneğimizdeki diğer çıkartma, çarpma, bölme ve kalan işlemleri standart matematik işlemleri aslında. Sadece sondaki $bol_topla isimli değişkenimiz üzerine biraz konuşabiliriz. Burada yine bilindik matematik kuralları gereği öncelik parantez içindeki işleme ait. Parantez içerisindeki $x ve $z değişkenlerinin taşıdığı değerler bölündükten sonra çıkan sonuç ile $y değişkeninin taşıdığı değer toplanacak.

Tüm bu işlemleri oluşturduğunuz ornek-2.php'i kaydederek tarayıcınızdan görüntülediğinizde, şöyle bir sonuç almanız gerekmektedir:Hazır az önce veri türü demişken birazda değişkenlerde veri türlerinden bahsedelim.

Değişkenlerde Veri Türleri

PHP'de altı tane veri türü var. Bunlar Integer, Double, String, Boolean, Object ve Array şeklinde sıralanabilir. Şimdi bunları daha detaylı olarak görelim:

Integer (Tam Sayı): 24, 123, 9999 gibi sayılardan oluşur.
Double (Ondalık): 2,5 veya 3,444 gibi ondalık sayılardan oluşur.
String (Alfa Nümerik): "Sinan" gibi bir isim veya "Sinan'ı tanıyor musunuz?" gibi bir cümle veyahut içinde hem sayı hemde sembol içeren herhangi bir içerikten oluşur.
Boolean (Mantıksal): İki farklı değer alır. Bunlar True veya False'dir.
Object (Nesne): Nesne veya sınıfların tanımlandığı değişkenlere Object deriz. Bu bir çok kişinin merak ettiği ve kullanmaktan çekindiği OOP olayının temelidir. Mesela $sinan->yas(); gibi.

"Peki Sinan kardeş, bunları iyi güzel anlattın da, ben herhangi bir değişkenin hangi veri türünde olduğunu nasıl öğreneceğim?" dediğinizi duyar gibiyim. O halde sizi şöyle alalım:

Değişkenlerde Veri Türü Öğrenme

PHP'de bir değişkenin veri türünü öğrenmek için gettype() fonksiyonunu kullanabiliriz. Şimdi ornek-3.php adında yeni bir PHP dosyası oluşturup içerisine şunları yazalım:

PHP- Kodu:
<?php
    $degisken_1 
5;
    
$degisken_2 "Sinan";
    
$degisken_3 24.555;

    print 
gettype($degisken_1) . "<br>";
    print 
gettype($degisken_2) . "<br>";
    print 
gettype($degisken_3);
?>
Dosyamızı tarayıcımızda görüntülediğimizde $degisken_1 değişkenimizin integer, $degisken_2 değişkenimizin string ve $degisken_3 değişkenimizin ise double veri türünde olduğunu görebiliriz.

Çıktımız şu şekilde olacak:Veri türlerimiz ile ilgili vermek istediğim bir bilgi daha var.

Değişkenlerde Veri Türünü Değiştirme

PHP'de veri türlerini neden değiştirmek isteriz? Mesela 6.99 gibi ondalıklı bir sayımız var ve biz bu sayının sadece tam sayı kısmını yani 6 olan kısmını almak istiyoruz. Bu durumda veri türünü integer olarak değiştirirsek, 6 sonucunu elde edebiliriz. Bunu ise settype() fonksiyonu ile yapacağız. Örneğimizi uygulamak için ornek-4.php adında bir dosya daha oluşturup içerisine şu kodları yazalım:

PHP- Kodu:
<?php
    $sayi 
6.99;

    echo 
"Sayının double türündeki hali: $sayi <br>";

    
settype($sayiinteger);

    echo 
"Sayının integer türündeki hali: $sayi <br>";
?>
Kodumuzu incelediğimizde ilk önce $sayi adında bir değişken oluşturduk ve buna 6.99 değerini atadık. Sonrasında ekrana double yani ondalıklı halini yazdırdık. Kısaca hiçbir şey yapmadan yazdırdık. Ardından settype() fonksiyonunu kullanarak veri türünü integer olarak değiştirdik. Bu fonksiyonu kullanırken ilk önce türünü değiştirmek istediğimiz değişkeni yazdık ve , (virgül) ile ayırdıktan sonra istediğimiz veri türünü yazdık. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. String türündeki bir değişken başka veri türlerine dönüşememektedir.

Yazdığımız kodun ekran çıktısı şu şekilde olmalıdır:Ayrıca settype() fonksiyonunu kullanmadan da sadece int ve float fonksiyonları ile veri türünü değiştirebilirdik. Hemen buna da bir örnek verelim; ornek-5.php diye bir dosya oluşturup içerisine şu kodları yazalım:

PHP- Kodu:
<?php
    $sayi 
6.99;
    
$a = (int)$sayi;

    
var_dump($a);
?>
var_dump() fonksiyonu herhangi bir değişkenin türünü öğrenmemizi sağlar. Bu fonksiyon değişkenin hangi veri tipine ait olduğunu değeri ile birlikte gösterir.

$sayi değişkenimizi $a değişkeninde int fonksiyonu ile integer türüne, yani tam sayıya çevirdik. Bu tarz değişimler yaparken dikkat etmemiz gereken nokta, int fonksiyonunun parantez içerisinde değişkenimizin başında yer almasıdır.

Yazdığımız kodun ekran çıktısı şu şekilde olmalıdır:Şimdide tanımladığımız değişkeni nasıl tanımsız hale getiririz onu öğrenelim.

Değişkenin Değerini Yok Etmek

Bir değişkenin taşıdığı değerle işimiz bittikten sonra o değişkeni tanımsız hale getirmek isteyebiliriz. Bu durumda ise yapmamız gereken tek şey unset() fonksiyonunun içine direkt olarak değişkenimizin adını yazmak; yani şöyle:

PHP- Kodu:
unset($degisken
Değişkenlerde Değer Karşılaştırması (Üçlü Mantık)

PHP programlamada en önemli konulardan biri de aslında bu karşılaştırma olayıdır. Bildiğiniz gibi değişkenler birer değer taşır ve bu değerler belli kurallarla karşılaştırılabilir. Bunu en basit örneğiyle üçlü mantık kurarak yapabiliriz. Üçlü mantık şu şekilde çalışır:

Karşılaştırma Koşulu ? Doğru İse Yap : Yanlış İse Yap

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ? (soru işareti) ve : (iki nokta üst üste) olan kısımdır. ? ifadesinden önce karşılaştırmada kullanılacak olan koşul ifademiz yer alıyor. Eğer koşulumuz sağlanmışsa ? ile : arasındaki sonucumuz dönüyor, değilse : ifadesinden sonraki sonuç dönüyor. Bu duruma da hemen bir örnek vermek için ornek-6.php isimli dosyamızı oluşturup şunları yazalım:

PHP- Kodu:
<?php
    $isim 
"Sinan";

    
$sonuc $isim == "Sinan" "İsim Sinan'dır." "İsim Sinan değildir!";
    
$sonuc_2 $isim == "Öznur" "İsim Sinan'dır." "İsim Sinan değildir!";

    echo 
"$sonuc <br> $sonuc_2";
?>
$sonuc ve $sonuc_2 adında iki farklı değişken oluşturup bunlara karşılaştırmaları eşitledik. Karşılaştırmaların içerisinde ise == (eşittir) operatörünü kullanarak kodlarımızın başındaki $isim değişkeninin "Sinan"a veya "Öznur"a eşit olma durumunu kontrol ettirmiş olduk. İlk karşılaştırmamızda ? ifadesinden sonraki sonuç, ikinci karşılaştırmamızda ise : ifadesinden sonraki sonuç dönecek. Çünkü ilk karşılaştırmada $isim değişkeninin taşıdığı değer "Sinan"a eşit olacak, ikinci karşılaştırmada ise "Öznur"a eşit olamayacak.

Örneğimizin çıktısı şu şekilde olmalı:Sabit Değerler (Değişkenler)

PHP'de genelde PHP sabitleri olarak anılsa da bazı dokümanlarda sabit değişkenler olarak da görmeniz olası. Sabit değerler, define() fonksiyonu kullanılarak oluşturulur. Yazımızın başlarında belirttiğimiz üzere değişkenler istenildiği zaman tanımlanır istenildiği zaman değer değiştirebilirlerdi. Sabit değerlerin farkı ise; yine istenildiği zaman tanımlanabilmesine karşın bir kere tanımlandıktan sonra değer değiştiremezler. Ayrıca sabit değerler sadece scalar veriler için geçerlidir. Bunun ne demek olduğunuz birazdan anlayacağız.

Şimdi define() fonksiyonumuzun kullanım örneği için ornek-7.php dosyamızı oluşturup içerisine şu kodları yazalım:

PHP- Kodu:
<?php
    define
("ad""Sinan");
    
define("soyad""Yorulmaz");
    
define("yas"26);
    
define("kilo"88);

    echo 
"Merhaba, benim adım " ad ", soyadım ise " soyad ". Şu anda " yas " yaşındayım ve " kilo " kiloyum.";
?>
define() fonksiyonumuzu yazdıktan sonra ilk parametremize sabit değerimize vereceğimiz adı yazıyoruz. İkinci parametrede ise sabitimizin taşıyacağı değeri. Daha sonrasında kullanmak istediğimiz yere; artık başında değişkenlerde yaptığımız gibi $ işareti olmadan direkt olarak ilk parametrede tırnak içerisine yazdığımız sabit adını yazıyoruz.

Dikkat ettiyseniz her örneğimizde bir birinden farklı yazdırma stillerini ve echo fonksiyonunun farklı kullanımlarını görüyoruz. Bu örneğimizde de echo fonksiyonumuzdan sonra tırnaklar içerisinde normal bir cümle yazdık. Fakat sabit değerimiz tırnak içerisinde tanımlanamayacağı için tırnağı, sabit değerimizi yazacağımız yerin hemen öncesinde kapattık. Sonrasında daha önceki örneklerimizde de kullandığımız . (ekleme) operatörümüz ile sabit değerimizi echo satırımıza ekledik. Tekrar . operatörü yardımıyla tırnaklar içerisinde bir string ifade ekledik. Sonrasında yine bir sabit değer eklememiz gerekti ve aynı işlemleri tekrar kullandık.

Bu durum şu anda biraz karışık gibi gözükse de, yine sıkça uygulayacağımız bir yöntem olacağından, ilerleyen derslerimizde kolay bir şekilde kavrayabileceksiniz.

Yazdığımız kodlar sonucunda tarayıcımızda şu şekilde bir çıktı görmemiz gerekiyor:Önceden Tanımlanmış Sabit Değerler

PHP'de önceden tanımlanmış bir çok sabit değer vardır. Bu değerlerden en çok kullanılan bir kaçını, ilerleyen derslerimizde de kullanacağımızdan dolayı göstermek istiyorum. Öncelikle değerlerimizi ve tanımlamalarını görelim:

Alıntı:
__FILE__: İçerisinde bulunduğu program dosyasının adını, yol bilgisinide içerecek şekilde verir.
__LINE__: Bulunduğu yerin satır sayısını verir.
PHP_VERSION: Kullandığınız PHP versiyonunu verir.
PHP_OS: PHP'nin çalıştığı işletim sistemi bilgisini verir.
__DIR__: Çalışan PHP dosyasının bulunduğu dizini verir.
dirname(__FILE__): Tıpkı __DIR__ sabiti gibi çalışır ve çalışılan PHP dosyasının bulunduğu dizini verir. Aralarındaki farklı sonraki derslerimizde kullanırken anlatacağım.
realpath(__FILE__): Direkt olarak çalışılan dosyanın yolunu verir.
Bu bilgiler ışığında hemen bir örnek yapalım. ornek-8.php dosyamızı oluşturup içerisine şu kodları yazıyoruz:

PHP- Kodu:
<?php
    
echo __FILE__ "<br>";
    echo 
__LINE__ "<br>";
    echo 
PHP_VERSION "<br>";
    echo 
PHP_OS "<br>";
    echo 
__DIR__ "<br>";
    echo 
dirname(__FILE__) . "<br>";
    echo 
realpath(__FILE__);
?>
Örneğimizin ekran çıktısı ise şu şekilde olmalı:Çıktığımızı incelediğimizde __FILE__ sabiti ve realpath(__FILE__) sabiti direkt olarak dosyamızın yolunu vermekte. Yine aynı şekilde __DIR__ sabiti ve dirname(__FILE__) sabiti de dosyamızın bulunduğu dizini vermekte.

Önceden tanımlanmış sabit değerler sadece bunlarla sınırlı olmamakla beraber, ilerleyen derslerimizde bir çoğunu tıpkı bu örneğimizde olduğu gibi kullanacağız.

Şimdi değişkenler konumuzun önemli noktalarından biri olan çevresel değişkenleri inceleyelim.

Çevresel Değişkenler

Sunucu üzerine kurulmuş olan dinamik değişkenlere çevresel değişkenler diyoruz. En basit örneğiyle sayfamızı ziyaret eden kişinin web tarayıcısının türü, IP adresi vb. bilgiler çevresel değişkenlerde tutulur. Bu değişkenler, istatistik tutmak veya raporlama yapmak sıkça kullanılır.

Alıntı:
CONTENT_LENGTH: Formlardan gönderilen POST metodu bilgilerini alır.
DOCUMENT_ROOT: Dosya yolu bilgisini tutar.
HTTP_COOKIE: Çerez bilgisini tutar.
HTTP_HOST: Host adresini ya da adını verir.
HTTP_REFERER: Sayfaya hangi sayfadan gelindiği bilgisini verir.
HTTP_USER_AGENT: Kullanıcının tarayıcı türü ve versiyonunu verir.
HTTPS: Güvenlik katmanı oluşturan ortamın adresini verir.
PATH: Sunucunun sistem yolunu verir.
PATH_INFO: Çalıştırılan CGI programının arama yolunu verir.
PATH_TRANSLATED: Programın bulunduğu yerin gerçek disk ve dizine göre yol olarak çıktısını verir.
QUERY_STRING: Formlardaki GET metodu ile gönderilen bilgileri verir.
REMOTE_ADDR: Sunucuya erişen ziyaretçinin IP adresini verir.
REMOTE_HOST: Sunucuya erişen bilgisayarın adı veya IP adresini verir.
REMOTE_PORT: Bağlanılan portu verir.
REMOTE_USER: Şifrelenmiş sayfalarda kullanılan ve .htaccess dosyasında belirtilen kullanıcı adı bilgisini verir.
REQUEST_METHOD: Formlardaki action metodunun türünü tutar. (GET veya POST çıktısı verir.)
REQUEST_URL: Çalıştırılan ve çağrılan dosyanın yolunu verir.
SCRIPT_FILENAME: Çalıştırılan veya çağrılan dosyanın tam fiziksel yolunu verir.
SERVER_ADMIN: Alan adına yetkili olarak tanımlanmış geliştiricinin e-posta adresini verir.
SERVER_NAME: DNS adını verir.
SERVER_PORT: Kullanılan port adresini verir. (Değiştirilmediyse 80'dir.)
Tabi ki bu çevresel değişkenleri kullanabilmek için süper global değişkenlere ihtiyacımız olacak. Ondan dolayı örnek yapmadan hemen süper global değişkenlere geçelim ve örneğimizi onları da öğrendikten sonra yapalım.

Süper Global Değişkenler

Süper global değişkenler ile formlardan bilgi alabilir, dosya yükleme işlemleri yapabilir, sistem bilgisini öğrenebilir, ziyaretçi hakkında farklı istatistikler tutabilir ve bilgi toplayabilir, kullanıcı oturum ve çerez yönetimi gibi bir çok işlemi gerçekleştirebiliriz.

İşte bazı süper global değişkenlerimiz:

Alıntı:
$GLOBALS: Bir değişkeni her yerde kullanabilmemizi sağlar.
$_POST: POST metodu ile gönderilen formdan gelen verileri elde etmemizi sağlar.
$_GET: GET metodu ile gönderilen formdan gelen verileri elde etmemizi sağlar.
$_COOKIE: Çerezlerle ilgili verilen tutulduğu dizidir.
$_SESSION: Oturum yönetimi içinde sıklıkla kullanacağımız global değişkendir.
$_REQUEST: $_POST, $_GET ve $_COOKIE gibi süper global değişkenlerin değerlerini tek başına alabilen bir değişkendir.
$_FILES: Dosya yükleme işlemlerinde kullanabileceğimiz değişkendir. Herhangi türde bir dosya bu değişken ile sunucuya yüklenebilir.
$_SERVER: Bir önceki konumuzda bahsettiğimiz çevre değişkenlerini tutan süper global değişkenimizdir.
$_ENV: Sistem değişkenlerini tutan süper global değişkenimizdir.
Artık öğrendiğimiz $_SERVER isimli süper global değişkenimizi kullanarak çevresel değişkenlerimizle işlem yapabiliriz. Bu dersimizin son örneği için ornek-9.php isimli dosyamızı oluşturup, içerisine şu kodları yazalım:

PHP- Kodu:
<?php
    
echo "<b>Tarayıcı Bilgisi:</b> " $_SERVER['HTTP_USER_AGENT'] . "<br>";
    echo 
"<b>Hangi Sayfadan Gelindi:</b> " $_SERVER['HTTP_REFERER'];
?>
Örnek dosyamızı tarayıcımızda görüntülediğimizde ise şu şekilde bir çıktı görmemiz gerekiyor:$_SERVER['HTTP_USER_AGENT'] kısmında görebileceğiniz üzere çevresel değişkenimizi süper global değişkenimizin içerisinde kullandık. HTTP_USER_AGENT çevresel değişkeni bize tarayıcı bilgisini veriyor. Bu kullanım şekli ile tarayıcı tespiti yapabilir ve ziyaretçilerinize tarayıcılarına göre farklı işlemlerle karşılık verebilirsiniz. HTTP_REFERER çevresel değişkeni ise görüntülediğimiz sayfaya gelmeden önce hangi sayfadaydık onu gösteriyor. Eğer bu sayfaya direkt girdiysek sonuç boş çıkabilir çünkü refere edecek bir bilgi olmayacaktır.

Bu örneğimiz ile birlikte dersimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Dersin başından beri öğrendiğimiz bilgilerle onlarca farklı uygulama örneği yapabiliriz. Ben bu dersimde konuyu olabildiğince öz tutup, tüm bilgileri vermek istediğimden kapsamlı örnekler yapmaktan kaçındım. Ama siz farklı fikirlerle farklı örnekler yaparak hemen aşağıdan bizimle paylaşırsanız, derse katılan arkadaşlarımız içinde faydalı olacaktır.

Değişkenler dersimizle ilgili aklınıza takılan, sormak istediğiniz herhangi bir konuyu bu konuya yorum atarak sorabilirsiniz.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

--

Tüm Dersler

1- PHP Nedir? & Programlamaya Ön Hazırlık (XAMPP Kurulumu) & PHP'de Nasıl Kod Yazılır?
2- Değişkenler
3- Aritmetik Operatörler & Atama Operatörleri & Arttırma ve Eksiltme Operatörleri & Matematik Fonksiyonları
4- If & Else & Karşılaştırma Operatörleri & Mantıksal Operatörler & Elseif & Switch Case
5- PHP ve HTML İlişkisi & Formlar
6- Zar Atma Oyunu
admin, ByPowerfuL, hasanali317 ve 62 kişi daha bunu beğendi.
Konu Sinan tarafından (02 Temmuz 2019, 17:35 ) değiştirilmiştir.
  #2  
Okunmamış 05 Kasım 2018, 18:31
İbrahimŞEN Adlı Üyenin Avatarı
ibocum
 
Üyelik Tarihi: 22 Aralık 2017
Cinsiyet: Erkek
Meslek: Öğrenci
Konum: Aydın
Ad, Soyad: İb... Şe...
Mesajlar: 4.396
Beğeniler: 1478 / 1634
Ticaret: 12, 100%
Maşallah Sinan abi on numara bir anlatım olmuş bilgi için teşekkür ederim. Konu dışı fakat bende kilo almak istiyorum
Sinan bunu beğendi.
  #3  
Okunmamış 05 Kasım 2018, 19:19
ümitünal Adlı Üyenin Avatarı
Manyak.site
 
Üyelik Tarihi: 06 Aralık 2013
Yaş / Cinsiyet: 29 / Erkek
Konum: Kocaeli
Ad, Soyad: Üm... Ün...
Mesajlar: 881
Beğeniler: 318 / 188
Ticaret: 21, 92%
Güzel olmuş ellerinize sağlık
Sinan bunu beğendi.
  #4  
Okunmamış 05 Kasım 2018, 23:28
Avatar Seçilmemiş
WM Aracı
 
Üyelik Tarihi: 02 Aralık 2014
Yaş / Cinsiyet: 31 / Erkek
Meslek: öğretmen
Konum: Rize
Ad, Soyad: Ya... Öz...
Mesajlar: 973
Beğeniler: 196 / 53
Ticaret: 15, 100%
Çok teşekkür ederiz kaliteli kaynak
Sinan bunu beğendi.
  #5  
Okunmamış 05 Kasım 2018, 23:51
Avatar Seçilmemiş
Osmanlı İmparatorluğu
 
Üyelik Tarihi: 20 Aralık 2013
Cinsiyet: Erkek
Meslek: Yok
Konum: Ankara
Ad, Soyad: Al... Ge...
Mesajlar: 905
Beğeniler: 122 / 235
Ticaret: 11, 100%
elinize sağlık
Sinan bunu beğendi.
  #6  
Okunmamış 06 Kasım 2018, 00:08
fatihaslan1987 Adlı Üyenin Avatarı
alanaditicaret.com
 
Üyelik Tarihi: 29 Ağustos 2018
Yaş / Cinsiyet: 31 / Erkek
Meslek: Oyuncu
Ad, Soyad: Fa... As...
Mesajlar: 508
Beğeniler: 150 / 247
Ticaret: 0, 0%
Bilgim yok ama bilgisi olanlara süper çalışma olmuş Emeğinize sağlık.
Sinan bunu beğendi.
Radyo Tiyatrosu
www.seslitiyatro.com
Türkiye'nin Alan Adı Ticaret Sitesi
www.alanaditicaret.com
  #7  
Okunmamış 06 Kasım 2018, 01:02
tcelenkk Adlı Üyenin Avatarı
Freelance Web Developer
 
Üyelik Tarihi: 08 Eylül 2015
Cinsiyet: Erkek
Ad, Soyad: Ta... Çe...
Mesajlar: 33
Beğeniler: 6 / 4
Ticaret: 1, 100%
Selam,

Yeni başlayanlar için güzel bir içerik gözüküyor. Başarılar.
Sinan bunu beğendi.
  #8  
Okunmamış 06 Kasım 2018, 09:01
gunermstf Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı
 
Üyelik Tarihi: 29 Mayıs 2018
Yaş / Cinsiyet: 23 / Erkek
Ad, Soyad: Mu... Gü...
Mesajlar: 103
Beğeniler: 35 / 0
Ticaret: 0, 0%
Elinize sağlık çok faydalı oluyor eğitim.
Sinan bunu beğendi.
Ben kimim? / CV : gunermustafa.com
  #9  
Okunmamış 06 Kasım 2018, 13:52
xsafa Adlı Üyenin Avatarı
Bla ' Bla ' Bla
 
Üyelik Tarihi: 01 Ağustos 2016
Yaş / Cinsiyet: 19 / Erkek
Konum: Erzurum
Ad, Soyad: Sa... Ya...
Mesajlar: 1.261
Beğeniler: 382 / 848
Ticaret: 8, 100%
Hocam Türkiye de ki en iyi anlatıma sahip php notları olabilir eline sağlık.
Sinan bunu beğendi.
contact@safayasar.com
  #10  
Okunmamış 06 Kasım 2018, 16:50
Avatar Seçilmemiş
WM Aracı
 
Üyelik Tarihi: 27 Ocak 2017
Yaş / Cinsiyet: 24 / Erkek
Meslek: Öğrenci
Konum: Sinop
Ad, Soyad: Ay... İn...
Mesajlar: 37
Beğeniler: 2 / 8
Ticaret: 1, 100%
Youtube kanalı kurup orada anlatmanızı tavsiye ederim
yks3306 bunu beğendi.
Cevap Yaz Favorilerime Ekle


Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 Ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil
Normal Normal

Geri Git   Forum > PHP Dersleri


Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz: Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti yükleme yetkiniz: Yok
Mesajınızı değiştirme yetkiniz: Yok

BB code: Açık
İfadeler: Açık
[IMG] Kodları: Açık
HTML kodu: Kapalı
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şu anki Zaman: 04:04.