Giriş Yap / Kayıt Ol

WM Aracı'na üyelikler tekrar açıldı! Kayıt olmak için TIKLAYIN!

8Beğeni
  • 8 Yazan Sinan

Cevap Yaz Favorilerime Ekle
Seçenekler Stil
Geri Git   Forum > > PHP Dersleri

PHP Dersleri 5: PHP ve HTML İlişkisi & Formlar

  #1  
Okunmamış 16 Ocak 2019, 23:51
Sinan Adlı Üyenin Avatarı
Grana
 
Üyelik Tarihi: 18 Temmuz 2011
Cinsiyet: Erkek
Ad, Soyad: Si... Yo...
Mesajlar: 3.455
Beğeniler: 1625 / 875
Ticaret: 88, 100%


PHP derslerimizin beşincisine gelirken, bu dersimizde işleyeceğimiz konunun bir önceki konularımıza göre daha önemli ve programlama hissiyatını daha fazla yaşayabileceğiniz bir konu olduğunu söyleyebilirim. İlk olarak PHP ve HTML ilişkisini konu alacağımız dersimizde, PHP'nin HTML içerisinde nasıl kullanılabileceğini, veya bu dediğimizin tam tersi olacak şekilde HTML'in PHP içerisinde nasıl kullanılabileceğini göreceğiz. Bu konuya önemli diyorum çünkü; PHP bir programlama dili olmasından dolayı derlenmeye ve yorumlanmaya ihtiyaç duyar fakat HTML bir işaretleme dili olduğundan direkt olarak yorumlanıp son kullanıcıya gösterildiğinden dolayı bu iki farklı dilin beraber kullanımında fazlaca yanlışlıklar yapılabiliyor. Öncelikle bu yanlışlıkları yapmaya mahal vermeden en doğru ve en basit şekilde bu iki dilin arasındaki ilişkiyi çözeceğiz. Ardından PHP programlama derslerimizin bir çoğunda kullanacağımız formlar konusunu ele alacağız. PHP ile form üzerinden veri gönderip alabileceğiz ve bunu bazı filtreleme metodlarına sokarak farklı sonuçlar elde edeceğiz. Velhasılı, yazdıklarımı okumaya devam edecekseniz size tavsiyem sevdiğiniz bir içeceği yanınıza alın ve odanızın kapısını kapatıp, dikkatinizi tamamen buraya verin. Artık hazırsanız, dersimize başlayalım.

PHP ve HTML İlişkisi

Eğitim serimizin başlarında da vurduladığımız üzere, PHP programlama dili, HTML işaretleme dili ile son derece uyumlu çalışan bir dildir. Yalnız bu birliktelikte dikkat etmemiz gereken bazı noktalar da yok değil. Mesela, .html uzantılı bir dosya içerisine PHP kodlarınızı yazamazsınız. Yazdığınız takdirde sistem bunun bir HTML dosyası olduğunu algılayacağı için dosyanız içerisindeki PHP kodlarınız yorumlanmayacaktır. Fakat .php uzantılı bir dosya içerisine HTML kodlarınızı tıpkı .html uzantılı bir dosyada olduğu gibi yazabilirsiniz. Bu kullanımlarla ilgili bundan sonra sıkça örnek yapacağımızdan aşinalığınız artacaktır. Şimdi, çok fazla kullanmasam da bilmeniz açısından göstermek istediğim blok kodlama yöntemini anlatacağım.

Blok kodlama yöntemi ile PHP kod bloklarınız arasına dilediğiniz HTML kodlarını yazabiliyorsunuz. Dikkat ettiyseniz arasına dedim; PHP programlama yaparken kod bloklarınız arasındaki echo komutu ile çıktı verirken, HTML bir çıktı vermek isteyebilirsiniz. İşte bu noktada bazı yazdırma sıkıntıları yaşanabiliyor. Çünkü HTML çıktı verebilmek için ya tırnaklara dikkat ederek echo komutu içerisine HTML kodlarımızı gömmemiz, ya blok kodlama yöntemi ile kod bloğumuzu bölmemiz ya da açma kapatma etiketleri ile PHP sorgularımızı bölmemiz gerekmektedir. İşte blok kodlama, bu işlemlerden en az tercih edileni olsa da göstermek istedim.

Şimdi blok kodlama örneğimizi yapmak üzere ornek-22.php dosyamızı oluşturup, içerisine şu kodları yazalım:

PHP- Kodu:
<?php
    $x 
1;

    if (
$x 0) {
        echo <<<HTMLKodlarım
            <h1>Başlık</h1>
            <hr>
            <p>Merhaba, bu bir paragraftır.</p>
HTMLKodlarım;
    }
?>
Yazdığımız kodları incelediğimizde ilk dikkatinizi çeken "HTMLKodlarım" şeklinde Türkçe karakterli yazışım olmuştur. Evet, blok kodlama yöntemi ile belirlediğimiz blok adımızda Türkçe karakter kullanabiliyoruz.

Örneğimizde öncelikle bir $x değişkeni oluşturup, buna 1 değerini verdik ve sonrasında bunu önceki konularımızda öğrendiğimiz if sorgu ifadesine soktuk ve eğer $x'in değeri büyükse 0 koşulunu da girdikten sonra koşul sağlandığında gerçekleşecek olan işlemleri süslü parantezler içerisine yazdık. Bizim asıl ilgilendiğimiz kısım bu kısım olmasına karşın ufak bir tekrar olsun diye kodlarımızın üzerinden geçmek istedim. Koşulumuz sağlandığı takdirde echo komutu ile ekrana basacağımız HTML kodlarımızı yazmadan önce üç adet küçüktür (<) işaretini yan yana yazıyoruz ve bu işaretlere yapışık bir şekilde blok adımızı Türkçe karakter sınırlaması olmaksızın dilediğimiz şekilde giriyoruz. Yalnız burada önemli bir nokta var; blok adımız ile <<< işaretleri arasında boşluk olmaması lazım. Sonrasında alt satıra geçip HTML kodlarımızı herhangi bir tırnak işaretine dikkat etmeksizin dilediğimiz gibi yazıyoruz ve kodlarımızın bittiği satırın hemen alt satırında, az önce blok adımıza verdiğimiz ismi giriyoruz ve noktalı virgül işe kapatıyoruz. Yine dikkatinizi çekmek istediğim kısım, blok kodlamamızı bitiren "HTMLKodlarım;" ifadesinin önünde herhangi bir tab boşluğu veya space boşluğunun olmaması gerektiği. Aksi takdirde blok kodlamamız hata verecektir.

Örneğimizin çıktısına gelirsek, şu şekile olmalı:Diğer bir yöntemimiz ise kod bloğumuzu PHP'nin açma kapatma etiketlerini kullanarak kesmek ve yazmak istediğimiz HTML kodunu içerisine yazmak olacaktır. Bunu yukarıdaki örneğimiz üzerinden anlatmak gerekirse; aşağıdaki kodları ornek-23.php dosyamıza yazalım ve tekrar buraya dönelim.

PHP- Kodu:
<?php
    $x 
1;

    if (
$x 0) {
        
?>
        <h1>Başlık</h1>
        <hr>
        <p>Merhaba, bu bir paragraftır.</p>
        <?php
    
}
?>
Dosyamızı tarayıcımızda görüntülediğimiz de çıktı olarak bir önceki örneğimiz ile aynı sonucu alacağız.

Yine koşul ifademizin sonuç için gösterilecek kısmında süslü parantezden hemen sonra açılmış olan PHP etiketini ?> etiketi ile kapatıyoruz. Ardından alt satıra geçip (dilerseniz geçmeyin) HTML kodlarımızı yazıyoruz ve PHP kod bloğunun devam edebilmesi için HTML kodlarımızdan sonra <?php ile tekrar PHP kodlarımızı başlatıyoruz. Yalnız burada kesme işlemini yaptığımız noktaya dikkat etmemiz lazım. Mantıksal bir hataya sebep vermeyecek şekilde programımızı kesmemiz önemli. (Yani süslü parantezden önce kesseydim hata ile karşılaşırdım.)

Bu benim en çok kullandığım yöntemdir. Bu yöntem ile sadece HTML değil, CSS ve JavaScript kodlarınızı da kod bloklarınıza sorunsuz bir şekilde ekleyebiliyorsunuz. Fakat ben bu kadar uzun bir kod yazmayacağım, sadece ufak bir HTML etiketi gireceğim derseniz, hiç bu şekilde kesmekle uğraşmayın ve şimdiye kadar ki derslerimizde yaptığımız gibi echo komutu içerisinde tırnak işaretlerine dikkat ederek kodlarınızı ekleyin. Bu da diğer bir seçenek tabi ki.

Son olarak klasik bir HTML sayfası gibi PHP sayfalarında nasıl çalışabiliriz onu görelim. Örneğimiz için ornek-24.php adında bir çalışma dosyası oluşturup, içerisine şu kodları yazalım:

PHP- Kodu:
<?php
    $title 
"PHP Dersleri";
    
$desription "PHP öğreniyoruz, yihuu!";
    
$keywords "php, php dersleri, php eğitimleri";
?>
<!doctype html>
<html lang="tr">
    <head>
        <meta charset="UTF-8">
        <meta name="viewport" content="width=device-width, user-scalable=no, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, minimum-scale=1.0">
        <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="ie=edge">
        <title><?= $title ?></title>
    </head>
    <body>
        <p><b>Sayfa Başlığı:</b> <?= $title ?></p>
        <p><b>Sayfa Açıklaması:</b> <?= $desription ?></p>
        <p><b>Sayfa Anahtar Kelimeleri:</b> <?= $keywords ?></p>
    </body>
</html>
Dosya uzantımız .php dahi olsa tıpkı bir .html dosyasında çalışıyormuş gibi kodlarımızı yazabiliyoruz. Örnekte de görebileceğiniz üzere, önce bir kaç satır PHP kodumuzu yazdık ve içerisinde $title, $description ve $keywords olmak üzere üç farklı değişken tanımladık. Akabinde PHP etiketimizi kapatıp, standart HTML kodlamamıza geçtik. Buradan sonra yine klasik şekilde PHP etiketlerimizi açıp içerisine istediğimiz PHP kodunu yazıp tekrar kapattıktan sonra HTML kodlarımıza devam edebiliyoruz. Bunu <?= $title => kodu ile görüyoruz. Sayfamızın başında tanımladığımız $title değişkeni içerisindeki değeri, bu kodu yazdığım HTML kodlarının ilgili yerinde gösterecektir.

Örneğimizin çıktısı şu şekilde olacaktır:Yalnız bu kodda sizinde dikkatinizi çeken bir durum yok mu? Evet, echo komutu yazmadık. Bunun yerine PHP 5.4.0 ile birlikte gelen kısa kod özelliğini kullandık. Eğer kullandığınız PHP sürümü 5.4.0'dan daha yüksek bir sürüm ise sayfanızın başında ve sonundaki, HTML kodları içerisine yazacağınız kodlardaki PHP etiketlerini <?php ... ?> şeklinde açmak yerine <? ... ?> şeklinde açabilirsiniz. Ayrıca ekrana bir şey yazdırmak istediğinizde ise tıpkı $title değişkenini yazdırırken kullandığımız <?= ... ?> kısa etiketini kullanabilirsiniz.

Formlar

Formlar, PHP programlamada iletişim kurmanın en iyi yoludur diyebiliriz. Genel olarak bilgi toplamak ve bilgi vermek amaçlı kullanılsa da, örnek uygulama derslerimizde ve ilerleyen derslerimizde de yine sıklıkla görebileceğiniz üzere çok daha farklı kullanım amaçları olabiliyor. Biz şimdi en temel ifadeyle PHP'de formların nasıl çalıştığını göreceğiz.

Öncelikle bir form oluşturmayı düşünüyorsanız bilmelisiniz ki bu form <form> ... </form> etiketleri arasında olmalıdır. Yalnız sadece bu da yetmiyor, oluşturduğunuz formun bir action ve method etiketi olması gerekiyor. "action" etiketi ile formdaki bilgilerin gönderileceği dosyanın yolunu belirtiyoruz. Eğer formun çalıştığı sayfaya gönderilmesini istersek boş bırakıyoruz. "method" etiketi ise formdaki bilgilerin gönderilme yöntemini belirlediğimiz alandır. İki farklı değer alır ve bunlar GET ve POST değerleridir. Bu iki değerin farklarını birazdan anlayacağız.

Form oluşturmaya geçmeden önce formumuz içerisinde kullanacağımız etiketleri de tanıtmak istiyorum.

Input

HTML'den de bildiğiniz üzere bir formun en çok kullandığı etikettir input. Input'ların type değerleri text, password, radio, checkbox, submit, image, reset, button, file ve hidden gibi değerler alabilir. (Bu değerlerin açıklamalarını uzun uzun yapmayacağım çünkü bu HTML'in eğitim konusuna giriyor.) Kullanımı ise oldukça basittir.

HTML Kodu:
<input type="text" name="adSoyad" placeholder="Ad & Soyad">
Textarea

Çok satırlı ve görece diğer verilere göre daha uzun yazıların girişleri için kullandığımız etikettir.

HTML Kodu:
<textarea name="mesaj" rows="2" cols="20" placeholder="Mesajınız..."></textarea>
Select

Liste tarzında seçenekler hazırlayabildiğimiz ve option etiketi ile birlikte kullanıldığında ister bir seçenek istersek birden çok seçenek sunabildiğimiz form elemanıdır.

HTML Kodu:
<select name="ulke">
	<option value="TR">Türkiye</option>
	<option value="ABD">Amerika</option>
</select>
Aslına bakarsanız bunları da açıklayarak dersimizi uzatmak istememiştim, malumunuz bunlar HTML konuları ve dersimizin başında belirttiğimiz üzere bu eğitim serisine başlayacak arkadaşların HTML, CSS ve JavaScript eğitimlerini almış olması gerekirdi. Yine de ufak bir üzerinden geçip bilgi tazelemek istedim.

Şimdi edindiğimiz bu bilgiler ve önceki derslerimizde öğrendiğimiz değişken ve fonksiyonlar ışığında bir form yapalım. Aşağıdaki örnek form kodlarını ornek-25.php dosyanıza yazıp, tekrar buraya dönün.

PHP- Kodu:
<!doctype html>
<html lang="tr">
    <head>
        <meta charset="UTF-8">
        <meta name="viewport" content="width=device-width, user-scalable=no, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, minimum-scale=1.0">
        <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="ie=edge">
        <title>Örnek 25: Form Örneği (POST)</title>
    </head>
    <body>
        <form method="POST" action="">
            <input type="text" name="adSoyad" placeholder="Ad & Soyad">
            <input type="email" name="ePosta" placeholder="E-Posta">
            <button type="submit" value="Gönder">Gönder</button>
        </form>
        <?php
            
if ($_POST) {
                
$adSoyad $_POST['adSoyad'];
                
$ePosta $_POST['ePosta'];

                if (!empty(
$adSoyad) && !empty($ePosta)) {
                    echo 
"<hr>";
                    echo 
$adSoyad "<br>";
                    echo 
$ePosta;
                } else {
                    echo 
"<hr>";
                    echo 
"<p>Lütfen form içerisindeki tüm verileri doldurun!</p>";
                }
            }
        
?>
    </body>
</html>
Örneğimizde ilk dikkat etmemiz gereken kısım formumuzun method'u. Gördüğünüz gibi "POST" olarak ayarlanmış. (Formumuza metod girerken büyük veya küçük harflerle girebiliriz.)

Şimdi bu noktada POST ve GET'in tam olarak neler yaptığını anlatabilirim. Formumuzun metodunu "GET" olarak ayarladığımız zaman, verilerimiz gönderilirken adres çubuğunda gönderilir. Gönderilen değişkenler ve veriler açık bir şekilde görüntülenebildiği için güvenilir değildir. Tabi ki çeşitli şifreleme yöntemleri ile verilerinizin güvenliğini arttırabilir ve şifreli bir şekilde gönderebilirsiniz. Fakat buna rağmen 512 KB'tan fazla veri gönderemeyeceğiniz için basit işlemler için kullanmanız daha uygun olur. "POST" metodunda ise veriler doğrudan PHP sayfasına gönderilir ve adres çubuğunda herhangi bir veri gözükmez. Bundan dolayı çok daha güvenli bir veri iletim yöntemidir.

Formumuzun metodunu seçtikten sonra aksiyon yani "action" kısmımıza geliyoruz. Burada boş bırakmamızın sebebi, form içerisindeki verilerimizin formumuzun çalıştığı sayfa POST edilmesini istememiz. Eğer farklı bir sayfaya POST edilmesini isteseydik, action="sonuc.php" şeklinde girebilirdik. Böylece $_POST['adSoyad'] değerimiz sonuc.php sayfasına iletilecek ve bu sayfada ekrana bastırıldığı takdirde karşılık bulacaktır.

Formumuzun içerisine girdiğimizde ise, bir text birde email type'ına sahip iki farklı input etiketimizin olduğunu görüyoruz. Bunlardan birincisine "adSoyad", ikincisine ise "ePosta" şeklinde name değeri verdik. "name" değeri POST işlemleri sırasında o input'un seçici adı olacağından aynı form içerisinde benzer isimler kullanmamamız gerekiyor. Akabinde bir submit type'ına sahip buton ekledik. Bu buton aracılığı ile gerekli şartlar sağlandığı takdirde formumuz POST edilecektir. Buraya kadar her şey standart HTML kodlarıydı; peki ya bundan sonrası?

Şimdi gelelim formumuzdaki "Gönder" butonuna basıldığında gerçekleşecek işlemlere. Öncelikle yazacağım kodların, oluşturduğum sayfa içerisinde sadece formumuz POST edildiği zaman çalışmasını istediğim için bir if oluşturup, koşuluna ise sadece $_POST yazdım. Bu koşul ifadesinin içerisine girdiğimizde ilk olarak $adSoyad ve $ePosta adında iki farklı değişken tanımladığımı görüyorsunuz. Bu değişkenlerimize = (atama) operatörü ile $_POST değişkeninden faydalanarak formumuzdaki input etiketlerimiz ile gönderilen değerleri atadık. Daha önceki derslerimizde hatırlayacağınız üzere $_POST değişkeni süper global bir değişken olup, köşeli parantez içerisinde input'lardaki name etiketine verdiğimiz adları içlerine yazarak, formda doldurulan o input'un değerini almamızı sağlar. Yani $_POST['adSoyad'] değişkeninin taşıdığı değer, formumuzdaki "adSoyad" name'ine sahip input'a girilen değerdir.

Input'lardaki POST edilen değerlerimizi birer değişkene aktardıktan sonra tekrar bir if bloğu koyduk. Bu if bloğunda empty fonksiyonunu kullanarak, POST edilen input'ların değerlerinin boş olup olmadığını algılayıp, bu durumun sonucuna göre kullanıcıya işlemin sonucunu gösterdik veya tersi bir koşulda boş olma durumu ile ilgili uyarı mersajı verdik.

empty() Fonksiyonu

Bir değişkenin boş olup olmadığını saptar. Değişken 0, NULL, FALSE, array() gibi sonuçlar döndürüyorsa bu fonksiyon değişkeni boş olarak saptar.

if koşulu içerisinde empty($adSoyad) sorgumuzun başına bir ! (ünlem) koyduk. Bu, fonksiyonumuzun durumunu tam tersi olarak çevirir. Yani if (empty($adSoyad)) koşulu "eğer $adSoyad değişkeni boşsa" anlamına gelirken, if (!empty($adSoyad)) koşulu "eğer $adSoyad değişkeni boş değilse" anlamına gelmektedir. Akabinde yine önceki derslerimizde gösterdiğimiz && (ve) operatörü ile ikinci bir koşul girerek aynı durumu $ePosta değişkeni içinde uyguladık. Sonuç olarak if (!empty($adSoyad) && !empty($ePosta)) koşuluyla aslında $adSoyad ve $ePosta değişkenlerinin içi boş değilse demek istedik. Bu şartın sağlanması da en başta formumuzdaki iki input'u doldurmaktan geçiyor. Eğer bu iki input doldurulmadan "Gönder" butonuna baslırsa, koşulumuz sağlanamayacağı için direkt olarak else kısmına geçip, ekrana hata mesajımızı basacaktır. Eğer koşul sağlanırsa, bu sefer de $adSoyad ve $ePosta değişkenlerinin değerlerini gösterecektir.

Tüm bu işlemlerin sonucunda ise tarayıcımızda şöyle bir çıktı almamız gerekiyor:Peki az önce de belirttiğimiz üzere hiç formu doldurmadan "Gönder" butonuna basarsak ne olacak? Tam olarak şu:Biliyorum içinizden "Ne zaman anlatacaksın şu GET olayını da bizde farkını anlayacağız!?" diyorsunuz. Şimdi o kısıma geldik.

Bir kaç paragraf önce tam olarak açıklamasını yapsak da aynı formu GET metodu ile çalıştırdığımızda sonucun nasıl değişeceğini görmek için hemen aşağıdaki kodları ornek-26.php dosyanıza yazın.

PHP- Kodu:
<!doctype html>
<html lang="tr">
    <head>
        <meta charset="UTF-8">
        <meta name="viewport" content="width=device-width, user-scalable=no, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, minimum-scale=1.0">
        <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="ie=edge">
        <title>Örnek 26: Form Örneği (GET)</title>
    </head>
    <body>
        <form method="GET" action="">
            <input type="text" name="adSoyad" placeholder="Ad & Soyad">
            <input type="email" name="ePosta" placeholder="E-Posta">
            <button type="submit" value="Gönder">Gönder</button>
        </form>
        <?php
            
if ($_GET) {
                
$adSoyad $_GET['adSoyad'];
                
$ePosta $_GET['ePosta'];

                if (!empty(
$adSoyad) && !empty($ePosta)) {
                    echo 
"<hr>";
                    echo 
$adSoyad "<br>";
                    echo 
$ePosta;
                } else {
                    echo 
"<hr>";
                    echo 
"<p>Lütfen form içerisindeki tüm verileri doldurun!</p>";
                }
            }
        
?>
    </body>
</html>
Öncelikle formumuzda kullandığımız medhot kısmını "GET" olarak değiştirdik. Akabinde PHP kodlarımız içerisinde kullandığımız $_POST süper global değişkeni yerine ise $_GET değişkenini kullandık. Kodlarımızı tarayıcımızda görüntülediğimizde şöyle bir çıktı almamız gerekiyor:Gönderdiğimiz input değerlerini tıpkı POST metodunda olduğu gibi dilediğimiz şekilde ekrana basabilsekte, GET metodu kullandığımız için URL'imiz içerisinde de iletiliyor. Buda görece POST metoduna göre daha güvensiz bir veri iletim yöntemi olmuş oluyor. Tabi güvensiz demem sizi irite etmesin. Gerekli önlemler alındığında ki GET metodunu kullanacağımız yerler de olacak ilerleyen derslerimizde; herhangi bir güvensizlik sorunu yaşanmayacaktır.

Aslında bu basit form örneklerimizle, şimdiye kadar öğrendiğimiz bir çok farklı özelliği kullanmış olduk. Fakat buna karşın POST ve GET metodları ile ilgili bir çok farklı örnek yapabilirdik ve bir çok farklı kullanıma değinebilirdik. Anlatım olarak bir uzun bir ders olduğu için kafanızı çok karıştırmak istemediğimden dolayı bu dersimizin detay kısımlarını, derslerimiz ilerledikçe, ders içlerinde kullandıkça anlatacağım.

Bir sonraki dersimiz uygulamalı bir ders olacağı için çok daha eğlenceli olacak. Şimdiden, eğer okuyup da aklınıza takılan veya anlamadığınız derslerimiz varsa tekrar etmenizi, yorum atarak anlamadığınız kısımları sormanızı ve ilk beş dersimizi anlasanız bile gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Sonraki dersimizde görüşmek üzere, kodla kalın.

--

Tüm Dersler

1- PHP Nedir? & Programlamaya Ön Hazırlık (XAMPP Kurulumu) & PHP'de Nasıl Kod Yazılır?
2- Değişkenler
3- Aritmetik Operatörler & Atama Operatörleri & Arttırma ve Eksiltme Operatörleri & Matematik Fonksiyonları
4- If & Else & Karşılaştırma Operatörleri & Mantıksal Operatörler & Elseif & Switch Case
5- PHP ve HTML İlişkisi & Formlar
Fatih, cgrclk, FatalRhymeR ve 5 kişi daha bunu beğendi.
Konu Sinan tarafından (11 Haziran 2019, 17:38 ) değiştirilmiştir.
  #2  
Okunmamış 17 Ocak 2019, 00:55
Avatar Seçilmemiş
WM Aracı
 
Üyelik Tarihi: 15 Ocak 2019
Yaş / Cinsiyet: 20 / Erkek
Meslek: öğrenci
Konum: Samsun
Ad, Soyad: Ib... Şa...
Mesajlar: 3
Beğeniler: 1 / 1
Ticaret: 0, 0%
eline sağlık reis
Konu enon207 tarafından (17 Ocak 2019, 00:57 ) değiştirilmiştir.
  #3  
Okunmamış 19 Ocak 2019, 00:16
Avatar Seçilmemiş
WM Aracı
 
Üyelik Tarihi: 26 Haziran 2015
Yaş / Cinsiyet: 21 / Erkek
Meslek: Öğrenci
Konum: Eskişehir
Ad, Soyad: Or... Öz...
Mesajlar: 104
Beğeniler: 19 / 37
Ticaret: 3, 100%
Hocam dersleri hangi aralıklarla atıyorsunuz, bir de izleyeniniz bir yol haritası var mı yoksa hafta hafta mı belirliyorsunuz. Takip ediyorum ondan ötürü soruyorum, elinize sağlık teşekkürler.
  #4  
Okunmamış 19 Ocak 2019, 01:40
yilmaz68 Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı
 
Üyelik Tarihi: 17 Ocak 2017
Yaş / Cinsiyet: 53 / Erkek
Meslek: Emekli
Konum: Aksaray
Ad, Soyad: Yı... Ça...
Mesajlar: 25
Beğeniler: 9 / 30
Ticaret: 0, 0%
Ellerine sağlık hocam.
Post ile seçili ülkelere ait for döngüsü içinde m3u listesi oluşturacağım, tek ülke seçiminde sıkıtı yok, çoklu seçiminde takılı kaldın.

Konu yilmaz68 tarafından (19 Ocak 2019, 01:45 ) değiştirilmiştir.
  #5  
Okunmamış 02 Şubat 2019, 03:56
zofzof Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı
 
Üyelik Tarihi: 18 Temmuz 2016
Yaş / Cinsiyet: 45 / Erkek
Ad, Soyad: Za... Öz...
Mesajlar: 3
Beğeniler: 1 / 0
Ticaret: 0, 0%
Merhaba , aynı sayfada olsa post ile atmak uygun olmaz mı?
  #6  
Okunmamış 12 Haziran 2019, 09:29
Sinan Adlı Üyenin Avatarı
Grana
 
Üyelik Tarihi: 18 Temmuz 2011
Cinsiyet: Erkek
Ad, Soyad: Si... Yo...
Mesajlar: 3.455
Beğeniler: 1625 / 875
Ticaret: 88, 100%
Alıntı:
zofzof Adlı Üyeden Alıntı
Merhaba , aynı sayfada olsa post ile atmak uygun olmaz mı?
Olur neden olmasın? Ne yapacağınıza bağlı tabi.
  #7  
Okunmamış 12 Haziran 2019, 09:33
Sinan Adlı Üyenin Avatarı
Grana
 
Üyelik Tarihi: 18 Temmuz 2011
Cinsiyet: Erkek
Ad, Soyad: Si... Yo...
Mesajlar: 3.455
Beğeniler: 1625 / 875
Ticaret: 88, 100%
Alıntı:
yilmaz68 Adlı Üyeden Alıntı
Ellerine sağlık hocam.
Post ile seçili ülkelere ait for döngüsü içinde m3u listesi oluşturacağım, tek ülke seçiminde sıkıtı yok, çoklu seçiminde takılı kaldın.

Ülkelerinizin şu şekilde olduğunu varsayarsak:

HTML Kodu:
<input type="checkbox" value="Türkiye" name="countries[]">
<input type="checkbox" value="Almanya" name="countries[]">
<input type="checkbox" value="İzlanda" name="countries[]">
<input type="checkbox" value="Fransa" name="countries[]">
Bunu bir foreach döngüsüne alıp, seçili olan tüm ülkeler için tek tek döndürebilirsiniz:

PHP- Kodu:
foreach($_POST['countries'] as $country) {


Cevap Yaz Favorilerime Ekle


Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 Ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil
Normal Normal

Geri Git   Forum > PHP Dersleri


Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz: Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti yükleme yetkiniz: Yok
Mesajınızı değiştirme yetkiniz: Yok

BB code: Açık
İfadeler: Açık
[IMG] Kodları: Açık
HTML kodu: Kapalı
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şu anki Zaman: 14:08.