Google ürünlerini kullanan siteler için (YouTube entegreli siteler özellikle) arama yapıldığı zaman, aranılan kelimeleri tamamlayan ve en çok aranan kelimeleri listeleyen bir api geliştirdim. Ve bunu da sizler ile paylaşıyorum.

Kurulum oldukça basit. Bir kaç ufak ayarlamalar ile sizde sorunsuz bir şekilde bu autocomplete özelliğini kullanabilirsiniz...

Öncelikle sitemize 3 ana dosyayı tanımlıyoruz.

// aşağıdaki kod ve dosyayı head tagları arasına katalım.

<script></script>
//bu bölüme site adresini girip sonuna / bırakmayı unutmayın
<script>
var web_url = '';
</script>

Arama için kullandığımız form kodlarına gelelim. Örnek olarak aşağıdaki gibi olmalı.

//aşağıdaki nocsrf.php dosyasını inc, includes veya kaynak dosyaları hangi klasörde tutuyorsak o dizine atıp include içinde bu yolu gösterelim. Ben örnek olsun diye nocsrf.php dosyasını inc klasörüne kattım.
include('inc/nocsrf.php');
$search_token = NoCSRF::generate( 'csrf_token' );
?>
//ünretsiz token üretecek kodumuz. Bu sayede apisiz sınırsız bir şekilde bu fonksiyonu kullanabiliriz.

//arama yaptırdğınız text bölümünde mutlama id kısmı query olsun ve autofocus ile autocomplete kodlarını da eklemeyi unutmayın.

Tek bir ayar kısmı kaldı. search.js dosyasının içinde arama yapmak için kullandığımız parametreleri ayarlayacağız.

(jQuery), $(window).load(function() {
$("#query").autocomplete({
source: function(e, t) {
var a = "//suggestqueries.google.com/complete/search?hl=en&ds=yt&client=youtube&hjson=t&cp=1&q=" + encodeURIComponent(e.term) + "&format=5&alt=json&callback=?";
$.getJSON(a, function(e) {
var a = [];
$.each(e[1], function(e, t) {
a.push(t[0])
}), t(a)
})
},
select: function(e, t) {
return location.href = web_url+"index.php?ara=" + t.item.label.replace(/\s+/g, '+')
},
delay: 200
})
});

Yukarıda görüldüğü üzere location.href kodu vardır. Bu kodda bulunan index.php benim arama için kullandığım dosyayı ifade eder. Sizde aramalarınızı hangi dosyada yaptırıyorsanız o dosyanın adını yazın. Örneğin search.php veya seo link var ise sadece search yazmanız yeterli olacaktır. index.php?ara bölümünde olan "ara" kodu sizin arama yaptırdığınız formun text name="" değeridir. Yukarıdaki örnek formda da gördüğünüz üzere benim text name="ara" değerim "ara" dır...

Kurulum bu kadar. Şimdi örnek olarak hazırladığım kodu indirebilir demoyu inceleyebilirsiniz. Bu sistem post metodu ile değil get metodu ile çalışmaktadır.

Demo: http://appstrdesign.com/google-arama
Gelişmiş Demo: http://videomp3indir.net/muzik-video-ara

Kaynak kodları indir: http://appstrdesign.com/google-arama/google.zip

Not: Demoda sadece en çok arama yapılan kelimeler gösterilir. Arama yapmaz. Detaylı gelişmiş örnekte arama yapabilir test edebilirsiniz. Ayrıca bu sistem tüm dilleri desteklemektedir.

Örnek Görünüm:

Ekstra Not:

İsterseniz kendi sisteminizi geliştirebilirsiniz. Aşağıda vereceğim json url ile en çok arananları listeleyebilir ve değişkene atabilirsiniz.

$kelime = "emrah karaduman";
//kelimeyi url encode içine atıp google'nin tanıdığı yapıya çeviriyoruz. Yoksa arama yapmaz.
$search_term = urlencode($kelime);

$json_url = "//suggestqueries.google.com/complete/search?hl=en&ds=yt&client=youtube&hjson=t&cp=1&q=$search_term&format=5&alt=json&callback=?";

Yukarıdaki kodu da json parse işlemleri ile dilediğiniz gibi kelimeleri sıralayabilirsiniz.