wmaraci reklam

Php yi nereden ve nasıl öğrendiniz ?

35 Mesajlar 4.058 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

WebDevelopers WebDevelopers Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 371
  • Beğeniler 30 / 55
  • Ticaret 14, (%86)
Arkadaşlar selam,

Bilgi topluyorum 3 sorum olacaktı cevaplayabilir misiniz :) Teşekkürler.

1.) Php yi nasıl öğrendiniz
2.) Php Ne kadar Zamanda öğrendiniz..
3.) ilk php ye başladığınızda günde kaç saat php ile uğraşıyordunuz.

Cevap veren herkese teşekkür ederim.

wmaraci
reklam

kaanst kaanst Üyeliği Durdurulmuş Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** S**
  • Mesajlar 669
  • Beğeniler 435 / 160
  • Ticaret 31, (%94)
1) PHP'yi öğrenmeden önce sözdizimi daha basit olan dillerden başlamayı tavsiye ederim. En azından ben yeğlerim. JavaScript bilen birisi PHP'de zorlanmaz. PHP, JS'ye göre elbetteki çok daha geniş ve kapsamlı bir dildir. O yüzden hiç kodlama görmemiş birisinin direkt olarak PHP'den başlaması çok mantıksız. Ben araştıra araştıra, baka baka öğrendim. Zamanla hepsi kendiliğinden geliyor zaten.

2) 6 Ay boyunca eğitim alarak çok iyi script yazacak düzeyece geldim. Artık hayal ettiğim herşeyi dizayn edebileceğimi düşünüyorum. :)

3) İlk zamanlar itiraf edeyim 10-15 dakika sürüyordu çok sıkılıyordum öğrenemem ben diyordum sonra zamanla söz dizimine alışınca çok kolay ve güzel bir dil olduğunu gördüm.

ramazayn ramazayn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad R** U**
  • Mesajlar 614
  • Beğeniler 19 / 251
  • Ticaret 9, (%100)
1. Çocukluğumdan beri merakım olduğu için ister istemez öğrendim şimdi daha profesyonelleştiriyorum bilgimi
2. Tam olarak öğrendiğimi sandığım 6 ayım oldu
3. Program yapmıştım hayatıma yönelik günde 5 saat

• Üyelik 11.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 371
  • Beğeniler 30 / 55
  • Ticaret 14, (%86)
ramazayn yani 6 aydır öğrenmeye çalışıyorsunuz anladığımda kadarıyla yada 6 aydır içli dışlısınız sanırım ben de hocam editleme yapabiliyorum baka baka kodları anlıyorum ama 0 dan bir işe el attığımda kafayı yiyorum kodlar parmaklarıma dökülmüyo sanki beynim kalıyo şu seviyeyi bir türlü atlayamadım bunun iiçin tavsiyeniz var mıdır yoksa zaman mı

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

ramazayn ramazayn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad R** U**
  • Mesajlar 614
  • Beğeniler 19 / 251
  • Ticaret 9, (%100)
Önceden sürekli kopyala yapıştır mantığı gidiyordum kendim yazmıyordum 6 ay çok fazla yoğunlaştım o şekilde taşlar oturmaya başladı ama tabi kendime yazılımcı demiyorum her şey zaman ile olur bence :)

• Üyelik 11.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 371
  • Beğeniler 30 / 55
  • Ticaret 14, (%86)
ramazayn sanırım öyle hocam bende şuan 0 dan eticaret scriptpi yazmaya çalışıyorum sonlara doğru geldim umarım buraları aşarız :)

omerkarahan omerkarahan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 100
  • Beğeniler 45 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
PHP'yi hiçbir zaman tam öğrenemezsiniz! ve öğrenebileceğiniz en iyi, en güvenilir ve her şeyi size vaad edebilecek tek adres : http://php.net'dir. Eğer okumayı sevmiyorsanız ve öğrendiğiniz yeni şeylerin denemesini yapmayacak kadar üşengeçseniz, bu dil gibi, birçok programlama dilinden uzak durun.

PHP.NET sana daima olta yapmayı öğretir, incelediğin PHP kodlar, yazdığın küçük veya büyük SCRİPT'ler ise balık tutmayı.
O yüzden tüm kodları PHP.NET'den öğrenmeli ve onları gerek başkalarının kullandığı kodlara arasında "nasıl ve ne için kullanılıyor" edası ile aramalı yada kendin bizzat yazacağın kod satırları arasında yer vermelisin.

1- Temel değişkenler - Globaler - Sabitler gibi birçok bilgiyi temel PHP eğitimi veren Youtube kanallarından öğrenebilirsiniz.
2- Fonksiyonları - For - For each - While gibi hem loop ( döngü ) hem de size bir senaryo yazmada yardımcı olacak asıl komutları Youtube videolarından rahatça öğrenebilirsiniz.

Fakat size asıl kolaylığı sağlayacak hem çalışma disiplini kazandırıp hem de ufkunuzu açacak SINIF'ları malesef size kimse bir iki satır ile veya çektiği 30-40 dklık video ile öğretemez. Bu yüzden eğer buraya kadar zahmet edip okuduysanız, lütfen bu okuma arzunuzu php.net sitesindeki satırları okurkende devam ettirin, öğreneceksiniz ki PHP aslında çok derin bir dil fakat eğitim videoalarında bize sunulan çok sığ.

+ Bol bol senaryo ( script ), bunlar tasarımları olmayan birkaç satır toplama çıkarma fonksiyonlarından ibaret siteler olmamalı, PHP'nin htaccess ( Apache ), XML gibi diğer ara kodlama dilleri ile iletişiminin olduğu birkaç site hazırlayın bunları hazırlarken öğrendiğiniz yeni teknikleri kullanın ki bunlar pekişsin.

+ İngilizcenizi kesinlikle geliştirin ki php.net adresindeki makaleleri daha rahat okuyabilin, her ne kadar php.net Türkçe makale desteği sunsa da, sanırım translate işlemini Google ile yapıyorlar :) bazen çok önemli noktalar Türkçe seçenekte anlaşılmaz olurken, ingilizce bilen biri makalenin ingilizcesinden o önemli bilgiyi çekip alabiliyor.

Sonuç olarak ; Eğer hiç bir bilginiz yok ise Youtube videoları ile değişkenleri, dizileri, fonksiyonları, temel sınıf yapılarını, $_GET ve $_POST gibi globallerle kullanıcıdan veri almayı, isim alanlarını ( namespace ) tanımaya çalışın ve hemen akabinde çok basit bir ( iletisim ve anasayfası olan ) site dizayn edin - kodlayın, eğer bunu başarabiliyorsanız "Sınıflar ile kodlama, OOP tabanlı" programlamaya giriş yapın Sınıflarda Magic Methods yani Sihirli Yöntemleri yalayın yutun, NAMESPACE kavramını yalayın yutun. ERROR_HANDLE ( throw'dur, set_error_handler'dir, debug_backtrace'dir ) böyle kavramları yalayın yutun ve tasarlayacağınız 2.bir scripte kesinlikle kullanın.

Bu kavramları yalayıp yuttuktan sonra dil seçeneği olan basit PHP tabanlı bir site oluşturun ama bunu yaparken sınıflardan yararlanın örneğin ;

Class dil {
protected $mevcut_dil;
protected $izinli_diller;
...
public function dil_degistir(string $dil_kisaltmasi){}
...
public function dilleri_yukle(){}
...
}

?>

tarzında siteler yaz bunu yazmak için mutlaka "dizin listeleme" vb. şeylere ihtiyacın olacak ve bunu yazarken zaten dizin listelemede kullanılan scan_dir, glob gibi komutları aklına kazımış olacaksın.

( Anlattığım benim izlediğim süreçtir :) )
+Ben ilk başladığımda, 1.aşamada günde 7-8 saat uğraştığım olmuştu.
+PHP kesinlikle "öğrendim" diyilebilecek bir dil değildir.

3.Aşamada artık PDO, MYSQLİ gibi connectorler ile veritabanına bağlanma denemeleri yap ve bundan sonra artık ayarlarını veritabanından çeken bir websitesi tasarla. Bu şekilde kendini geliştir ve sorunlarla karşılaş,onları çözerken de en büyük destekçin İngilizcen ve https://stackoverflow.com bu site ile php.net olsun :)
Alicevat 82584 kaanst

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 11.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 371
  • Beğeniler 30 / 55
  • Ticaret 14, (%86)
omerkarahan hocam yazsınızı sonuna kadar okudum öncelikle üşenmeyip böyle uzun uzun anlattığınız için çok teşekkür ederim gerçekten. ben php dilini çok seviyorum. Ve bazen sabah 6 da kalkacağımı bile bile gece 2 3 lere kadar çalışasım geliyor sürekli üstüne düşüyorum şuanda ve ilerleme kaydettiğime inanıyorum şuan 0 dan hazır html temayı editleyerek içine php giydirip eticaret sistemine dökmeye çalışıyorum bazen çok zorluyor ama başarmaya çalışıyorum . while for ++ strlen rand gibi bir çok komutu şuan öğrendim ama şöyle bir sorun var pdo ve fetch gibi komutları da öğreniyorum ama kendim direk dökmeye çalışırken çok zorlanıyorum illa bi yerlere bakmam gerekiyor bu durumu zamanla aşacağım sanırım :) hatta şöyle diyebilirim hem mesleğim hem hayatım hemde yaşlanana kadar sevdiğim php diliyle devam edip hem php yi meslek haline getirip kazançlar sağlayıp hemde sevdiğim işi yapmak hedefim :)
omerkarahan

kişi bu mesajı beğendi.

omerkarahan omerkarahan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 100
  • Beğeniler 45 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
@WebDevelopers , malesef kodlama ile ömür geçeceğine inanmıyorum, ya fıtık olursunuz ya ruh hastası :) Malesef PHP tek başına "şasesi olmayan bir bugatti" gibi çelimsiz ama çok güçlü :), bunu HTML ile şaseler, CSS ile süsleriz. Eskiden bu daha kolaydı şimdi CSS kodlamak için SASS ve LESS gibi diller öğrenmekte zorundasınız ayrıca bu 3 lü JS'siz olmuyor, JS'nin de artık modası geçiyor ve JAVASCRİPT'in son atılımları ile Jquery kütüphanesi de geride bırakılıyor yani sırf kaliteli bir site yapmak için en az PHP - CSS ( SASS | LESS ) - HTML5 - XML - JAVASCRİPT gibi 5 ara veya ana dil bilmelisiniz, bu işi ömür boyu sürdürmenin zor olacağını düşünüyorum çünkü 50 'li yaşlara gelirlen insanın beyin pili bitiyor :D bunlara da pil lazım, tercih sizin yinede.

Ayrıca PDO, MYSQLİ gibi MYSQL bağlantı sınıfları için zaten piyasadaki en baba PHP kodlayıcısı bile internetteki hazır kodlardan görsel veya direkt olarak istemeden faydalanıyor çünkü PDO kullandıkça açılan bir kütüphane + halen mysql'in hatalarına düşmemek için gelişiyor. Bu yüzden kaygılanmayın :)

Benim de bazen PDO connect'te sırayı karıştırıp baktığım CTRL+C ve CTRL+V yaptığım oldu fakat bunu öğrenene kadar yaptım bunu alışkanlık yapmaktansa şöyle yapmanı öneririm.

Kodu yazmaya başla;
$dbh = new PDO('mysql:host=localhost; ? acaba veritabanı ismi mi geliyordu yoksa onu en son mu yacaktık ? diye düşündüğünde takıldığında internetten bak ve elle yaz :) böylece mutlaka 10. 20. yazışta koda tekrar bakmak için uğraşmayacaksın.

Ben : 13.yaşımdan bu yana 10 senedir PHP ile uğraşıyorum ve halen daha şu REGEX yani düzenli ifadelerde yazdığım pattern'nin doğruluğundan emin olamıyorum bazen 20-30 deneme yaptığım oluyor ve bunu türkçe kaynaklardan öğrenmek çok zor birçok terimini yabancı Youtube videoalarından gerek translate ederek gerekse video 0.5 te oynatarak felan öğrenmişimdir bu konu hakkında, türkiyede malesef birçok alanda "eğitim kitabı" yazarken okurun alacağı bilgiden fazla vereceği paraya bakıldığı için her şey aceleye getiriliyor, adam biliyor ama kitapta aktaramıyor.
BarisYILMAZ

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 11.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 371
  • Beğeniler 30 / 55
  • Ticaret 14, (%86)
Hocam haklısınız ama o durumda bakarsak bir iş yerine girsekte fıtık oluruz bedenen çalışsakta 40 yaşından sonra gideriz 50 yaşından sonra genel olarak sadece kodlama değil bütün iş güçlerinden düşmeye başlarız ama buna oranla en rahatı yazılımdır çünkü 30 yıl yazılımda zaman harcamış 50 yaşına gelmiş birisi php java html css html5 xml sass less gibi bir çok dili yalayıp yutar ki makale yazar gibi kodlama yapacağına inanıyorum çünkü etrafta 5 senelik yazılım bilen adamlar çatır çatır kod yazıyor araya birde laravel ekledik mi tamam dır diye düşünüyorum veeee şöyle bi mantık var kafam da sağlam bir yazılımcı zaten 50 yaşına gelmeden 50 den sonra yaşamasını sağlayacak tüm parayı kazanır diye düşünüyorum hocam yanlışmıyım bilmiyorum çevremde yazılım ile uğraşıpta ayda 8 9 bin tl den aşağı kazanan hiç kimseyi görmedim ben daha :) ama başka işte 3 4 bini müdür filan olmadan kimse geçemez nerden baksan 3 katı desek buda 30 seneye 10 sene demek diye düşünüyorum :) yanlış mıyım siz bu konuda daha bilgisiniiz :)

Hocam sormayın ya bu pdo beni maf ediyor :D

bi giriyoruz

if(isset($_POST['kullaniciekle'])) {

şu aradaki kodlar maf etmesi bi ayrı dert

try {

sizin kodlarınız altına catch ekleyip (PDOexpception gibi kodlar kendimi kandırıyorum resmen bakmıcam bakmıcam diyip yine göz gezdirince :D ama çok olmadı başlaıyalı 10 sene sonra belkide. şu yazıyı yazdım gibi kod yazarım :D hocam "." ları bile elle tek tek tane tane 10 kere yaz sil yapıyorum mesela 1 kodu yazdım hata mı yaptım komple silip tekrar yazıyorum baştan iyi mi bu bilmesem de :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al