Giriş Yap / Kayıt Ol
sosyal.market

WM Aracı'na üyelikler tekrar açıldı! Kayıt olmak için TIKLAYIN!

Cevap Yaz Favorilerime Ekle
Seçenekler Stil
Geri Git   Forum > > PrestaShop

Prestashop E-Ticaret Sistemi Nasıl Diyenler Buyrun :)

Okunmamış 08 Temmuz 2017, 14:28
Komut Adlı Üyenin Avatarı
resimindir.in

Yaş / Cinsiyet: 35 / Erkek
Ad, Soyad: Ey... Ko...
Ticaret: 25, 100%
Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar. Eğer bu yazıyı okuyorsanız E-Ticaret'e girmek istiyorsunuz ve alt yapı olarak ne kullanacağınızı bilmiyorsunuzdur (bence).

E-TİCARET NEDİR? NEREDEN BAŞLANIR? Konumuda isterseniz bir inceleyin derim.

Ben bir şirketin E-ticaret departmanının genel yöneticisiyim ve ayrıca yazılım mühendisiyim. Birkaç şirkete e-ticaret üzerine belirli günler eğitirm veriyorum. Yani kısmen donanımlı olarak görüyorum kendim. Piyasada bilindik bilinmedik tüm sistemleri kurdum, kiraladım kullandım ( hatta yazdım ). Aralarında en iyisi diye birşey yok aslında hepsinin farklı fonksiyonları mevcut. Ücretsiz; Presta, cubecart, opencart, magento, woocommerce vs. vs., Ücretli; Ticimax, İdeasoft, Bilmem ne soft dahil ( ki bunların en büyük paketlerini ve muhasebe entegrasyonlarını da satın almama rağmen) bir çok sistem de kiraladık. Bunlardan bazılarını hala kullanıyorum.

Şirketimizin 6 sitesinden 2 tanesi prestashop altyapısını kullanmaktadır. Prestashop'un kötü yanı ingilizceniz yoksa adam gibi destek bulmanız zor. Prestanın kendi türkçe forumunun yöneticisi bile parayla işlem yapıyor. Orada destek veren firmalar da genelde ağız ucuyla cevap veriyor ki çoğu zaman vermiyor. Yani destekten yana probleminiz olabilir.

Türkiye'de presta için modül üreten neredeyse kimse yok. Ben presta altapısını kullandığım 2 sitem için aldığım modül ve temaların toplam bedeli 2000 euro yu geçti. Hala daha alıp deneyip daha sonra bi kenara koyuyorum. Türk yazılım firmasının birinden xml import modülü de aldım ( 1500 tl değerinde ) gibi ancak destek kısmı çok yavaş arkadaşların.

Türkiye'de bildiğim tema yazan kimse yok ya envato dan yada resmi sitesinden almanız gerekmektedir. Eğer resmi sitesinden alırsanız adamlar her konuda destek vermeyebiliyorlar. Çünkü 12 Euro ya ayrı bir destek paketi satılıyor. Bu 1000 euro ya kadar çıkabiliyor. Ancak çok ihtiyacınız kalmayada bilir. Ben 50 modül aldıysam bana 1 - 2 tanesi bana döndü dediki destek paketin kapsamıyor. Bende şikayet ettim tıpış tıpış destek verdiler .

Envato'dan aldığınız tema da nadirde olsa bazen sıkıntılı olabiliyor. Çünkü temalar çoklu dil desteği ile tasarlanıyor buda sitede yavaşlığa vs yol açabiliyor. "Veririm parasını tema yazdırırım" dediğinizi duyar gibiyim ancak bu konuda güvenilir henüz birisini ben bulamadım. Sizinde öyle zırt diye bulacağınızı sanmıyorum.

Sitenin yönetim panelindeki özelliklerin %60 ı Türk yazılımcılarının yazdığı e-ticaret sistemlerinde yok. Olmasıda zaten çok mümkün değil. Birisi Türk şirketi belli bir personel sayısı ile çalışırken diğerleri tüm dünyada geliştiricileri bulunan bir sistem.

Modülleri size tavsiyem kesinlikle prestanın resmi sitesinden alın. 10 - 20 euro fazla ödersiniz ancak adamlar herşeyiyle size destek oluyor. Hatta temada istediğiniz yere göre de çözüm üretenleri bile var.

Her çeşit modülleri var. Ürün, satış, pazarlama, destek, lojistik, vs. aklınıza hangi alan birim geliyorsa. Ancak sorun şurada ki muhasebe entegrasyonu yok. Bildiğim yazanda yok. Ben yazdırtmaya çalıştım eline yüzüne bulaştırdılar. Benimde vaktim yok yazmaya. Yani Vega, logo, nebim gibi bir muhasebe yazılımına entegrasyon yok ( en azından benim bildiğim) var olanı da şüpheli yaklaşmak lazım.

Sitenin yönetim paneli benim için çok kolay geliyor. Ancak bu işlere hiç bilmeyen için zorluk seviyesi alt seviyelerde derim.

Adam gibi bir Türk firması gelse deseki ben "Prestanın atasıyım artık benden sorulur bu işler" dese paraya para demez çünkü Türkiye'de çok fazla prestashop kullanan mağaza mevcuttur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ancak sorularınız varsa alabilirim. Müsait oldukça cevap veririm. İyi çalışmalar dilerim...
Crewx bunu beğendi.
Okunmamış 08 Temmuz 2017, 15:40
Blacksheep Adlı Üyenin Avatarı
Cisco Network Operator

Meslek: Webmaster
Ad, Soyad: Mu... Ka...
Ticaret: 10, 100%
Bundan iki yıl kadar önce ilk E-Ticaret firmamda kullandığım bir script gerçekten özellikleri çok güzel ancak destek ücretli modüller temalar ve kaynak olarak dediklerinize tamamen katılıyorum.Alternatif olarak daha yaygın kaynağa sahip olan nispeten tema ve modül geliştirmesi daha kolay olan Woocomerce kullanılabilir
Okunmamış 08 Temmuz 2017, 16:42
webubekir Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı

Yaş / Cinsiyet: 32 / Erkek
Meslek: webmaster
Ad, Soyad: Eb... Ak...
Ticaret: 4, 100%
Prestashop'ta 9 yıllık tecrübem var zaten yaşı da 10 olması lazım sistemin 1.1'den itibaren tüm sürümlerini kullandım. 1.6.14 son sürümüm 1.7 çıktı ona bulaşmadım. Sıfırdan tamamen tasarımlarını da yapıyorum, şu an modül yazmaya da çalışıyorum. Gerçekten çok kaliteli bir sistem.
Okunmamış 14 Ağustos 2017, 20:29
MesuT Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı

Meslek: Öğrenci
Ad, Soyad: Me... Ci...
Ticaret: 2, 100%
Arkadaslar bu e-TİCARET altyapısını önerıyormusunuz ? almalımıyım ?
Okunmamış 14 Ağustos 2017, 21:49
Komut Adlı Üyenin Avatarı
resimindir.in

Yaş / Cinsiyet: 35 / Erkek
Ad, Soyad: Ey... Ko...
Ticaret: 25, 100%
Alıntı:
MesuT Adlı Üyeden Alıntı
Çok destek bulamazsın.
Okunmamış 17 Eylül 2017, 22:14
WM Aracı

Yaş / Cinsiyet: 29 / Erkek
Meslek: satis elemani
Ad, Soyad: Hü... Ka...
Ticaret: 0, 0%
Prestashop yurtdışı sitelerinde magento ile beraber süper denilip övülen bir sistem ama maalesef acemiler için değil sebebi arkadaşın da dediği gibi destek yok
Okunmamış 06 Ekim 2017, 10:49
bera65 Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı

Yaş / Cinsiyet: 33 / Erkek
Ad, Soyad: Be... Ra...
Alıntı:
MesuT Adlı Üyeden Alıntı
destek çok çok çok fazla var

en basitinden ben
F Yazılım
Okunmamış 06 Ekim 2017, 10:50
bera65 Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı

Yaş / Cinsiyet: 33 / Erkek
Ad, Soyad: Be... Ra...
Alıntı:
tyofen Adlı Üyeden Alıntı
Prestashop yurtdışı sitelerinde magento ile beraber süper denilip övülen bir sistem ama maalesef acemiler için değil sebebi arkadaşın da dediği gibi destek yok
destek olarak şunu diyeyim sitem üzerinden yaklaşık 9 yıldır destek sunmaktayım 2008 den beri
F Yazılım
Okunmamış 06 Ekim 2017, 11:22
WM Aracı

Yaş / Cinsiyet: 27 / Erkek
Ad, Soyad: Oğ... Ko...
prestashop çok iyi ancak opencart kadar türkiye'de ücretsiz desteği bulunmuyor. Prestashop
Türkçe dil diye bir aratın Google'da herkes veryansın etmiştir. Site türkçe olur admin sayfası olmaz ilginç bir sistem. Ancak bu söylediklerimin hepsi Türkiye'de Türkçe dil için geçerli yoksa ingilizce , Rusça gibi dillerde bir amuda kalkmadığı eksik.
•••www.sapsiz.com•••
•••www.sorularimvar.net•••
Okunmamış 10 Ekim 2017, 11:27
Üyeliği Durdurulmuş

Yaş / Cinsiyet: 27 / Erkek
Meslek: webmaster
Ad, Soyad: Mu... Ye...
Ticaret: 2, 100%
Alıntı:
Adam gibi bir Türk firması gelse deseki ben "Prestanın atasıyım artık benden sorulur bu işler" dese paraya para demez çünkü Türkiye'de çok fazla prestashop kullanan mağaza mevcuttur.
Prestanın ataları kendi e-ticaret sitelerini açmış desteğe ihtiyaç duymadan her sorunu ve ihtiyaçlarını kendileri hallederek paraya para demiyor şuan
Cevap Yaz Favorilerime Ekle

Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 Ziyaretçi)

Seçenekler
Stil
Normal Normal

Geri Git   Forum > PrestaShop