wmaraci reklam

Codeigniter 3 ile birlikte Smarty Template Engine Kullanımı

16 Mesajlar 2.200 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Serhanozcan Serhanozcan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Proje Geliştirme
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 48 / 50
  • Ticaret 1, (%100)
Codeigniter 3 ile Smarty template engine kullanarak aynı laravel blade tarzında kod yazabilirsiniz. Konu video izletmek amaçlı değil eğitim ve paylaşım amaçlıdır arkadaşlar hepinize saygılar :)

Yazdığın kodu bir süre sonra beğenmiyorsan, öğreniyorsun demektir.
wmaraci
reklam

netpisiko netpisiko Güneşli Günler. Kullanıcı
  • Üyelik 29.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 300
  • Beğeniler 11 / 79
  • Ticaret 0, (%0)
Tebrikler iyi olmuş ancak piyasada adam akıllı bir tane framework yok biri sunucuları desteklemez biri çok basite kaçar biri çok kasar biri işi daha da zorlaştırır. Şuan için Laravel en çok ilgimi çekiyor onunda ne yazık ki performans kaybı ve sunucuda çalışmamama gibi sıkıntıları var.
Serhanozcan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 11.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 48 / 50
  • Ticaret 1, (%100)
netpisiko Evet ben de aslında tam bu sunucu sorunu nedeniyle Laravel kullanamıyorum. Kurumsal firmalar kendi sunucu ya da hostinglerini kullandırmak istiyorlar insan işten soğuyor Laraveli adam akıllı çalıştırana kadar. Ama bu güne kadar Codeigniter ile hiç geliştirme ve yayınlama sorunu yaşamadım. Artıları eksileri tartışılır elbette fakat template engine ile birlikte Laraveli aratmıyor :)
netpisiko

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 300
  • Beğeniler 11 / 79
  • Ticaret 0, (%0)

SerhanÖzcan adlı üyeden alıntı

netpisiko Evet ben de aslında tam bu sunucu sorunu nedeniyle Laravel kullanamıyorum. Kurumsal firmalar kendi sunucu ya da hostinglerini kullandırmak istiyorlar insan işten soğuyor Laraveli adam akıllı çalıştırana kadar. Ama bu güne kadar Codeigniter ile hiç geliştirme ve yayınlama sorunu yaşamadım. Artıları eksileri tartışılır elbette fakat template engine ile birlikte Laraveli aratmıyor :)

Smart Template Engine'yi denemiştim ne yalan söyleyeyim laravel'den vazgeçtim bir ara Codeigniter + Smart T.E 'yi denedim ancak Codeigniter'de profesyonelliği yakalayamadığım için Laravele tekrar geçtim şuan 5.4 sürümünü kullanıyorum mecburen çünkü yeni sürümleri hep php 7 üstü çalışıyor ve hostinglerde ne yazıkki çoğu php7'yi desteklemiyor. Aslında araveli sunucuda çalıştırmanın yöntemleri var ancak bilemiyorum ne kadar doğru olur güvenlik zaafiyetlerine yol açmazsa bu şekilde projeler üretiyorum.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Biraz konu dışı olacak fakat, konuşmalarınızda birşey dikkatimi çekti.
Eski sürümleri devam ettirmenin yollarını düşünmek yerine neden yeni sürümlere sorunsuz geçiş yolları düşünmüyorsunuz?
Serhanozcan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 11.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 48 / 50
  • Ticaret 1, (%100)
netpisiko Laravel'den ben de vazgeçmiş durumdayım en azından şimdilik. Ama dediğiniz gibi kesinlikle profesyonellik açısından bu iki framework kıyaslanamaz. En basiti bu video bile Codeigniter'ın eksiğini kapatmak için bir yol diyebiliriz. Gerçi CI 4 ile gelecek diyorlar ama onunda LTS verisyonu için en erken 2021 diyorlar. O zamana kim öle kim kala. 2021'de laravel kendi dilini bile çıkartır heralde :)

• Üyelik 29.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 300
  • Beğeniler 11 / 79
  • Ticaret 0, (%0)

cihaneken adlı üyeden alıntı

Biraz konu dışı olacak fakat, konuşmalarınızda birşey dikkatimi çekti.
Eski sürümleri devam ettirmenin yollarını düşünmek yerine neden yeni sürümlere sorunsuz geçiş yolları düşünmüyorsunuz?

Yeni sürümlere geçiş biraz zor çünkü şuan ki hostinglerin hepsi php7 üstü desteklemeyebiliyor böyle olunca mecburen uygun bir sürüm arıyoruz.

SerhanÖzcan adlı üyeden alıntı

netpisiko Laravel'den ben de vazgeçmiş durumdayım en azından şimdilik. Ama dediğiniz gibi kesinlikle profesyonellik açısından bu iki framework kıyaslanamaz. En basiti bu video bile Codeigniter'ın eksiğini kapatmak için bir yol diyebiliriz. Gerçi CI 4 ile gelecek diyorlar ama onunda LTS verisyonu için en erken 2021 diyorlar. O zamana kim öle kim kala. 2021'de laravel kendi dilini bile çıkartır heralde :)

Laravel'e alternatif gelebilecek, Laravel MVC yapısına sahip ancak hem performanslı hemde hafif bir framework'e ihtiyacımız var aceba kendimiz mi yazsak :)
Serhanozcan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 11.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 48 / 50
  • Ticaret 1, (%100)
netpisiko Olmayacak iş değil bizim de elimizi taşın altına koymamız lazım bence :))

SancarSaran SancarSaran WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Programcı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 319
  • Beğeniler 4 / 111
  • Ticaret 0, (%0)
Hem performanslı hem hafif demek.

phalcon verelim bakalım kurup kullanabilecekmisiniz.

Çıkın şu codeigniter sarmalından. Laravel iyidir. Çabuk kod üretmenizi sağlar.

Mükemmel şeyler zaman alır ve piyasada kimsenin zamanı yok.

Yavaş kaldığı yere bir gelin hele de derdiniz o olsun.

• Üyelik 11.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 48 / 50
  • Ticaret 1, (%100)
SancarSaran Phalcon kullandım daha önce o da cidden zor kurulum bakımından muvhost kullandığım bir dönemdi sağolsunlar yardımcı olmuşlardı zaten bidahada kullanmadım :). Laravel kötü demiyorum zaten hatta kod yazarken en keyif aldığım çatı fakat ci'nin de kullanım oranlarını küçümsememek gerek. Sadece ci kullanmak zorunda olan ve kullanırken de template motoru kullanmak isteyenler için bir yol sadece. Zorundalıktan kastımda hosting sadece.

Yoksa dediklerinize tamamen katılıyorum. Günlük 4-5k tekil hit alan ve sürekli detaylı filtreler ile çalışan bir proje yapmıştık zamanında sistemi cidden yorabilecek bir yapısı vardı ama laravel ile hiç bir yavaşlığını görmedik. Performans karşılaştırmalarının %80'i gelir geçer teoriler üzerinden yapılıyor.

Umarım anlatabilmişimdir. Saygılarımla :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al