wmaraci reklam

Yazılım Mühendisliği mi Bilgisayar Mühendisliği mi?

21 Mesajlar 4.186 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Link Link WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Seo Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1546
  • Beğeniler 379 / 426
  • Ticaret 46, (%100)
Emlak veya İtfaiye bölümü okuyun 2 yıllık zira 60 puanla atanıyorlar.4 milyar maaş. bilgisayar mühendisleri hepsi açıktı 90 la bile atanamıyorlar kadro yok.

Deneme
wmaraci
reklam

phrase phrase Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Software
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 459
  • Beğeniler 0 / 174
  • Ticaret 2, (%100)
Yazılım der susarım hocam : )

Decimas Decimas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 821
  • Beğeniler 1 / 302
  • Ticaret 1, (%100)
Kedi uzanamadığı ciğere murdar der, burada da bir bilgisayar mühendisinin söyleyebileceği klasik bir tavır var, ne fark eder. Öncelikle kısmen haklıdır, Türkiyede ikisinin eğitimi birbirine yakın ama yazılım yurt dışı ve içinde bilgisayar mühendisinden önceliklidir, hem psikolojik hem de kağıt üzerinde. Ben anti diplomacıyım ama yinede farkı hissediliyor, yazılım mühendisliği okumak gibi bir imkanın varsa oku bitir farkınıı her attığın adımda hissedersin, ama eğitim süresince yatarsan bilgisayarcıdan farkın kalmaz hatta seni sollar geçer bile. Yazılım mühendisliği puanları yüksek ve fm4 ile alıyor dolayısıyla yazılım kalbi olan matematik ve ingilizce eğitimini alan anadolu ve potansiyel fen öğrencisinin zorluk çekmeyeceği iştir. Bilgisayar mühendisi olup logaritma, türev integral, trigonomteriyi niye öğrenelim ki sanki auto cad'da çalışacağız diye tepki veriyorlar, sonuçta adam bir ajansta veya şikette 3-4 bin ile başlıyor hayat çok kötü diyor, yazılımcı matematiğe dile yatkın olarak temelli geldiği için mühebndislik ilimlerine hakim oluyor dolasıyla işe başlarken 15 bin gibi rakamlar da komik geliyor, şimdi bunlar hayal falan demeyin, diplomasıyla işe gireceğiniz bir meslek değil yazılım nitelik istiyor her şeyden önce.

Ayrıca belirtmem gerekir ki yazılım sektöründe matematik bölümünü bitirip sektörü ağlatanlar çok çünkü kod yazmak işin en basit ve sudan havdan kısmıdır, matematiğe yeteneğiniz yoksa tutup yazılım demeyin bir beden küçük bilgisayar mühendisliği ve diğer bilim bölümlerine bakın.

Eğer ki hiç farkı yok ise o zaman cerrah ile normal doktor da aynı sayılır, ne gerek var cerrah olmaya. Zaten bilgisayardan ayrı bir bölüm olarak okutuluyorsa iş ciddiye binmiş demektir, çağa uymak lazım.
moris Batuhnrr

kişi bu mesajı beğendi.

no time for caution

ba3ran ba3ran WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Ogrenci
  • Konum İngiltere
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 445
  • Beğeniler 39 / 67
  • Ticaret 7, (%100)
Kesinlikle Yazılım
Batuhnrr

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

HuseyinALHAS HuseyinALHAS WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Paramedik
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 649
  • Beğeniler 91 / 168
  • Ticaret 50, (%100)
Yazılım.
Batuhnrr

kişi bu mesajı beğendi.

balporsugu balporsugu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 85 / 84
  • Ticaret 3, (%67)
ne yapmak istediğine bağlı.bu şekilde bir soru sormak anlamsız.uçakmı kullanıyım helikoptermi der gibi bir soru.ilk önce bölümleri incele.ben bilgisayar mühendisiyim.yazılım mühendisliğinde ister istemez bizim bölümden ders alıyor.şöyle aldığımız derslerin farkından bahsediyim biz data structure alıyoruz pic kodlama alıyoruz donanım alıyoruz.aynı zamanda endustriden birkaç bölüm alıyoruz fark olarak.ama yazılım biraz daha farklı.proje geliştirme metodlarını öğreniyorlar,waterfall ,extreme programing gibi bir proje geliştirirken kullanılacak metodları öğreniyorlar bilgisayar mühendisleride görüyor fakat okadar değil.ama genel olarak seçmeli derslerde java,c# gibi sql gibi yazılım ve sorgu dillerini öğreniyorsunuz iki mühendisliktede.daha çok fazla farklar var ama buraya yazma ile anlatıcak zamanım yok.

SoftwareDeveloper SoftwareDeveloper WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisliği
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** S**
  • Mesajlar 79
  • Beğeniler 4 / 36
  • Ticaret 1, (%100)

balporsugu adlı üyeden alıntı

ne yapmak istediğine bağlı.bu şekilde bir soru sormak anlamsız.uçakmı kullanıyım helikoptermi der gibi bir soru.ilk önce bölümleri incele.ben bilgisayar mühendisiyim.yazılım mühendisliğinde ister istemez bizim bölümden ders alıyor.şöyle aldığımız derslerin farkından bahsediyim biz data structure alıyoruz pic kodlama alıyoruz donanım alıyoruz.aynı zamanda endustriden birkaç bölüm alıyoruz fark olarak.ama yazılım biraz daha farklı.proje geliştirme metodlarını öğreniyorlar,waterfall ,extreme programing gibi bir proje geliştirirken kullanılacak metodları öğreniyorlar bilgisayar mühendisleride görüyor fakat okadar değil.ama genel olarak seçmeli derslerde java,c# gibi sql gibi yazılım ve sorgu dillerini öğreniyorsunuz iki mühendisliktede.daha çok fazla farklar var ama buraya yazma ile anlatıcak zamanım yok.

Sektörde büyük kurumsal şirketlerden birinde çalışan bir "bilgisayar mühendisiyim".

Pozisyonum "yazılım geliştirme uzmanı".

Öncelikle son dediğinizden başlayayım, yazılım mühendisliğinde metodolojiler gösteriliyor demişsiniz, waterfall xp vs vs... Bilgisayarda da gösteriliyor.

Ama ikisi içinde bu gösterilenler tamamen çöp. Sektörde "agile" geçerli, "scrum" ve "kanban". Ve bunun eğitimini okulda alamazsın. Teorik, sözel bir şekilde bunun eğitimi olmaz. Bir scrum member olacaksın ki tecrübe edinesin.

-----------------------------------

Yazılım mühendisliği diyenlerin kaçı yazılım okuyor veya okudu?

Eğer açıp ders içeriklerine bakarsanız yüzde 85 90 aynı. Bilgisayar mühendisi olupta son derece iyi yazılım geliştirebilirsiniz. Bu sizi engellemez.

Ayrıca hangisine giderseniz gidin iş tamamen kişinin kendisinde bitiyor. Üniversite sizi "mühendis" yapmaz, bu yeteneği kendiniz kazanmalısınız.

Hangi üniversite olursa olsun kişinin kendisini geliştirmesi lazım.

Ayrıca "bilgisayarın önü kapalı yazılımın açık" gibi saçma sapan şeyler okudum, konudan baya uzak olduklarını belli ediyorlar böylelikle.

Dünya çapında "computer science" diye geçen bölüme bilgisayar mühendisliği daha yakındır.

Teknoloji ve yazılımın olduğu her alanda bir bilgisayar mühendisi farklı farklı pozisyonlarda çalışabilir.

İster developer olarak ister dba ister product owner, analist, system admin, team lead, cto vs vs vs..

Tamamen kendisini nasıl geliştirdiği ve hangi alana yöneldiği ile ilgili..
Batuhnrr

kişi bu mesajı beğendi.

php, java, python - django, nodejs, vuejs, reactjs, angularjs, c# asp.net mvc...

balporsugu balporsugu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 85 / 84
  • Ticaret 3, (%67)
ben metodlar bilgisayar mühendisliğinde gösterilmiyor demedim aksine gösteriliyor ama o kadar kapsamlı değil dedim okumadınız tam olarak heralde.bende yazımın başında ne olmak istediğin önemli soru bölümler değil demiştim.aradaki farklar yazılım mühendisliğinde yazılım geliştirme süreçleri,bilgisayar mühendisliğinde donanım dersleri vardır.

Batuhnrr Batuhnrr WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Genç Girişimci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad B** V**
  • Mesajlar 524
  • Beğeniler 98 / 97
  • Ticaret 60, (%100)
SoftwareDeveloper geliştirme konusunda bütün arkadaslara katilıyorhm verdiginiz bilgiler için de ayrıca teşekkür ederim. Dediginiz gibi kendimi iyi bir üniversiteye attiğımda gelismedikten sonra bir mantiği yok bende bilgisayar muhendisligi okuyup diploması ile boş boş gezen çok insan tanıyorum benim istediğim şey zaten geliştirebildiğimin fazlası kadar kendimi geliştirmek okulda 1 öğreniyorsam üstüne 10 katıp gelistirmek ve kendimi gerçekten göstermek. Bu nedenle suan odaklanacağim tek şey 1 2 website projem ve ygs lys daha sonra da dediğim gibi 1 ögrenip 10 katmak herşey icin teşekkür ederim.

hayrszm hayrszm WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
bende bigisayar mühendisliği değilde yazılım mühendisliği istiyorum. bu yıl son senem ve meslek lisesinde okuyorum. bu okulada 400 küsür puan ile geldim. okul 1. si kontenjanından da avantajım var sanırım. fakat hangisinin puanı daha yüksek.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al