wmaraci reklam

Açık Kaynak Kodu ve Copyright

7 Mesajlar 1.311 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

crookersss crookersss </codenart> Kullanıcı
  • Üyelik 27.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WM
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 569
  • Beğeniler 212 / 177
  • Ticaret 1, (%100)
Arkadaşlar merhabalar. Sizlere hiç uzatmadan bir soru sormak istiyorum.
Bir müşterimiz bizden bir site istedi ve istediği site öyle ahım şahım birşey değil fakat bir kaç özellik istiyor ve bütçeside buna uygun değil.

Fakat ben istediği şeyi açık kaynak kodlu bir yazılımda buldum. Şimdi bu kaynak kodunda bulunan isim ve versiyon numarasını kaldırıp kendi firmamızı yazsam yazılımın sahibi tarafından hukuksal bir yaptırım hakkı var mıdır? Ya da açık kaynak kodlu olması nedeniyle bir sorun olmaz mı?

Bu arada müşterimiz hatrı geçen birisi ve elindeki bütçeyle yapılacak bir iş olmadığından böyle denemeye çalışıyorum işi hallolsun istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

wmaraci
reklam

Machine Machine www.wptreni.com Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcılığı &amp; FED
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1039
  • Beğeniler 73 / 327
  • Ticaret 12, (%100)
Merhaba,

Bulduğunuz yazılımın internet sayfasında kullanım koşulları veya telif hakları ile ilgili bir belge mevcuttur ya da mevcut mu ?

Eğer, mevcut ise orada yazılımı nasıl kullanabileceğinizi size belirtirler. Orada yazılımda istenildiği gibi değişiklik yapabilir ve istediğiniz hale getirebilirsiniz ya da yazılımda değişiklik yapabilir fakat copright kısmını silemezsiniz vb açıklamalar olur onları okursanız sorunuzun cevabınıda almış olursunuz.
crookersss

kişi bu mesajı beğendi.

wptreni.com |  Wordpress Blogu

• Üyelik 27.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WM
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 569
  • Beğeniler 212 / 177
  • Ticaret 1, (%100)
Evet dediğiniz gibi yaptım konu ile ilgili uzunca bir ingilizce yazı bulunmakta. Anladığım kadarıyla copyright da değişiklik istemiyorlar fakat değiştirsem benim peşimede düşmezler sanırım :))

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
Yazmadığınız kodun altına kendi kodunuz gibi kendi imzanızı atmak ne kadar etiktir..

Şahsen ben stackoverflow'da gördüğüm bir çözümden bile esinlenip, benzer kod yazdığımda TODO ref olarak stackoverflow linkini dahi ekliyorum :)

Emek bu.. emek hırsızlığına gerek yok ;) zaten açık kaynak, al kullan ama onunda üzerine yatma.
NETEOR crookersss

kişi bu mesajı beğendi.

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 27.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WM
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 569
  • Beğeniler 212 / 177
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam olay üstüne yatmak değil yanlış anlama. Yapamıcağımız bir yazılım da değil. Müşterimiz daimi bir müşteri ve inat istediğimiz parayı vermiyor bu iş için. Arkadaşlarda uğraşmak istemiyor açıkçası. Bende sevdiğim bir insan olduğu için işi görülsün istiyorum. Şahsıma kullanacak olsam etik değerlerine dikkat ederdim inan ama müşteriye gelde internetten buldum diye anlat :))

VoyL VoyL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 133
  • Beğeniler 0 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
bence internete düşmüş açık bir kaynak kodu, telif hakkına girmez. Sizin bulduğunuz örnek nasıl bilemem ancak kod şeklinde anlatımı yapılmışsa etik açıdan da problem olmayacağını düşünüyorum. Sadece yazılan uygulamanın kaynak kodu yoktur, gidip decompile eder kaynak kodu edinirsiniz o zaman gerçekten hakaret gibi olur :)
crookersss

kişi bu mesajı beğendi.

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
Önemli UYARI

Açık kaynak kod ile topluma açık yazılım aynı şey değildir!!!

Kaynak kodu açık olan herşeyi sınırsızca keyfine göre kullanamazsın. Çaldığın/kopyaladığın yazılımın lisansına bak.

https://www.gnu.org/licenses/licenses.html adresinden daha ayrıntılı bilgi alabilirsin telif hakları ve lisans konusunda.
crookersss

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al