wmaraci reklam

Anahtar kelime seçimi

5 Mesajlar 1.175 Okunma
wmaraci reklam

coderfree coderfree WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 58
  • Beğeniler 8 / 6
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar anahtar kelime oluştururken seçim nasıl yapılmalıdır? Konuyla ilgili birçok açıklama okuduğum için kafam iyice karıştı.
Web sitemde "Virüs tespiti ve korunma yolları" başlığında(link), bilgisayar virüslerinin bilgisayarımıza bulaştığının, tespitinin nasıl anlaşılacağı vs. içeriğe sahip 1000 kelimelik bir yazı olduğunu varsayalım.
1- Anahtar kelime seçerken hangi kriter veya kriterleri izlemeliyim;
a)Sadece makale ile ilgili olduğunu düşündüğüm, tamamen kendi düşünceme göre oluşturduğum anahtar kelimeler Örneğin;virüs tespiti,virüs tespit etme,virüslerden korunma
b)Seoanaliz,ubersuggest gibi sitelerle anahtar kelime türetmek;virüs tespiti yazdığımda türettiği kelimeler örneğin; virüs tespiti,bilgisayarda virüs tespiti,network virüs tespiti,ağda virüs tespiti
c)Google keyword planner ile kelime öbeği kullanmadan direkt yayınlanan yazının bağlantısını kopyalayarak ortalama arama sayısına göre yazıyla alakalı olabileceğini düşündüğüm anahtar kelimeler Örneğin;virüslerden korunma yolları,usb virüs,flash bellekte görünmeyen dosyaları gösterme,flash bellek gizlenen dosyaları gösterme,gizli dosyaları gösterme

2- Anahtar kelime sayısı önemli midir?Yani ben yazıyı genel anlamda özetleyecek örneğin; 3-4 anahtar kelime mi tercih etmeliyim yoksa içerikle alakalı 10 tane kullansam da olur mu?

3- Anahtar kelime seçimi kelime gruplarından mı, ayrı ayrı kelimelerden mi yoksa ikisinin karışımından mı oluşsa daha sağlıklıdır;
a)virüs tespiti,virüslerden korunma
b)virüs,tespiti,virüslerden,korunma
c)virüs,tespiti,virüslerden,korunma,virüs tespiti,virüslerden koruma

4- Odaklanılan anahtar kelimeyi en iyi anlatacak özet kelime grubunu az ve öz mü seçmek daha iyidir yoksa değişik varyasyonlar da kullanılmalı mıdır?
Örneğin;
a)virüs tespiti,virüslerden korunma
b)virüs tespit,virüs tespiti,virüs tespit etme,virüslerden korunma,bilgisayar virüslerinden korunma,

5- İçerikle tamamen alakalı olmasa da yakın anhatar kelime kullanmak tehlikeli midir?Örneğin yazı içeriğinde virüs tespit etme üzerine bir şeyler yazılmışken anahtar kelime olarak antivirüs programları gibi bir anahtar kelime kullanmak yazıya/siteye zara verir mi?

Şu an için 1. maddenin C seçeneğine göre anahtar kelime oluşturuyorum(belirttiğim yazı için tam olarak da yukarıdaki kelimeleri kullandım) ve çok fazla kısıtlama yapmıyorum bazen aynı kelime grubunun değişik varyasyonlarını da içeren 10-12 kadar anahtar kelime çıkabiliyor ve gördüğünüz gibi bana mantıklı gibi gelen ama google'ın arama hacminde yer almayan veya yer alsa bile aylık belki 50 arama veya daha az olduğundan "virüs tespiti" anahtar kelimesini kullanmadım.

Konuyla ilgili fikirleriniz benim için önemlidir.

wmaraci
reklam

Archer Archer WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** T**
  • Mesajlar 196
  • Beğeniler 43 / 53
  • Ticaret 1, (%100)
Anahtar kelime yoğunluğu her paragrafta 1 adet olarak açıklandı. Ama bence doğru değil, ki zaten google'ın son çekirdek güncellemesiyle de artık anahtar kelime yoğunluğu içeren makalelerin spam olarak algılanacağı söyleniyor.

Varsa eş anlamlı kelimeler kullanabilirsin. Virüs markalarının isminine makalede yer vermen dahi o anahtar kelime ile anlamlandırmasını sağlıyor. Bunun üzerinden bir mantık yürütebilirsin.

digibakers.com - the power of thinking small...

coderfree coderfree WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 58
  • Beğeniler 8 / 6
  • Ticaret 0, (%0)
Yorumun için teşekkür ederim Archer.
Anahtar kelime konusunda son karar kıldığım yöntem yukarıdaki maddeleri ele alarak şu şekilde;
1. maddede öncelikle Google Keyword Planner 'ın arama hacmine göre en çok aranan kelimeler arasından yazıyla alakalı anahtar kelimelerin içinden birbirine çok yakın olmayan varyasyoları not ettim ve kendimce önemli olabileceğini düşündüğüm kelime gruplarını google'da aratarak google önerilerinden kullanıcılar ne aratmış mantığıyla alakalı kelimeleri not ettim. Bunlar içinden önemli olanları bıraktım sadece.
2. maddeye göre çok fazla anahtar kelime kullanmanın doğru olmadığına, spam olarak algılanabileceğine kanaat getirdim ve tüm yazılarımda 2 ile 6 arasında anahtar kelime grubu kullanmaya karar verdim.
3. maddede kelimerin tek tek seçilmesinin rekabet açısından dezavantajlı olabileceğini düşünerek en az 2 kelimeden oluşan, 2,3,4 kelimeden oluşabilen kelime öbeklerini seçmeye karar verdim.
4. maddede aynı anlamı çağrıştıracak değişik varyasyonlar yerine konuyla ilgili farklı öbekler kullanmaya karar verdim çünkü aynı çağrışımı yapan öbekler anahtar kelime sayısını artırıyor.
5. maddede yine spam olarak algılanmamak ve doğru kitleyi siteye çekmek için konuyla doğrudan alakası olmayan veya farklı bir sektörü çağrıştırabilecek anahtar kelime kullanmayacağım.

Sonuç olarak yukarıda bahsi geçen örnek yazım için seçtiğim anahtar kelimeler;
flash bellekte görünmeyen dosyaları gösterme,gizli dosyaları gösterme,virüs tespit etme yöntemleri,virüs olduğunu nasıl anlarız

Sizce yöntem doğru mu?

Son olarak yazının başlığında geçen kelimeleri anahtar kelime olarak kullanmak doğru mu,yanlış mı,nötr mü? Arama sonuçlarında zaten sitenin adresi önemli ölçüde baz alındığı için bana gereksiz gibi geliyor, fazla anahtar kelime olduysa başlık içereni çıkarıyorum genelde. Bu konuda görüşünüz nedir?

SinneR38 SinneR38 Web Hizmetleri Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 73
  • Beğeniler 2 / 9
  • Ticaret 9, (%100)
Anahtar kelime eskisi kadar değil malesef özgün makale olsun yeter anahtar kelimeye takılmayın artık.

Özgün Makale - Post - Editör - Web Hizmetleri
wmaraci
wmaraci

BiELOF BiELOF Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Makine Modelcisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 85 / 359
  • Ticaret 2, (%50)
Anahtar kelime seçimi nasıl olmalı örnek link isterseniz ö.m. atmanız yeterli.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al