wmaraci reklam

Önemli Konu-Soru "Google özgünlüğü nasıl anlar ?"

17 Mesajlar 2.465 Okunma
wmaraci reklam

kendoka kendoka Üyeliği Durdurulmuş Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geleneksel Tedavi Usulleri Uzmanı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)
Bence önemli bir konu biraz araştırma yaptım ama tam bu başlığı bulamadım. Bir makale yazıyoruz ve google bunu kendince bir özgünlükten geçiriyor. Bu özgünlük nedir? Mesela şiir, atasözü ve deyim sitelerini tutun da sadece nakliyat sitelerine kadar içerik hepp benzer olmak zorunda. Yani sadece künefe satan bir kişi özgün larak ne yazabilir ki ? Her gün hangi konuyu girecek ki ? ve en önemlisi google bu içeriklerin özgünlüğünü neye göre belirliyor.

Başlık ?
Acıklama ?
Etiket ?
Ya da bizzat içerik mi ?

Bu sorularıma cevap alınca şunu soracağım "mesela ben künefe veya basit bit ürün için site yapıyorum. Ne yazarsam yazayım büyük ihtimal googleda benzeri yazılmıştır. Şimdi kalkıp da künefe yeme hakkında bir maceramı yazsam bu sienin genel içeriğiyle alakasız olacak. Ama her yerde site içeriğiyle alakasız yazı sıkıntı olur diyorlar. Bunu google açısından mı gelen ziyaretci açısında mı söylüyorlar ?Google acısındansa genek siteler ne olacak bir yerde telefondan bir yerde romatizmadan bahsediyorlar. tabi bütün bu soruları aslında sormadım. ilk sorduklarıma cevap alınca bunları da sorcam :) )

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

dragonwx dragonwx WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad D** Y**
  • Mesajlar 542
  • Beğeniler 121 / 127
  • Ticaret 15, (%100)
Hocam olduğu gibi kopyala yapistir yaparsaniz google anlar bunu anlayan bazi sitelerde var kontrol etmek isterseniz bilgidim kadariyla şöyle oluyor, siz mesela bir cümle aliyorsunuz bu cümle Ali ata bak olsun siz bunu özgünlestiriseniz bir sıkıntı olmaz özgürleştirme den kastim Bak Ali ata değil bunu yaparsaniz da google anlar bunu kelimelerin es anlamli lari vs kendinize gore bir özgürleştirme yaparak eklemeniz gerekir mesela Ali ati izle gibisinden, bildiğim bu kadar yanlisim varsa affola

İnstagram Butik Hesabı Alınacaktır....

tipsychannel tipsychannel internet radyosu Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek internet işleriyle uğraşan bir yat kaptanı.
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad U** Ç**
  • Mesajlar 481
  • Beğeniler 160 / 69
  • Ticaret 8, (%88)
yazının başlık, etiket ve içeriğini alıp diğer indeksli sayfalarla karşılaştırıyor olabilir. açıkcası pek bir fikrim yok. yazı bire bir kopyala yapıştır olmadıkça yine yükselebilirsin. en olmadı yazı sonuna kaynak vererek ilerleyebilirsin.

izmir şehir rehberi.

www.izmiralsancak.com

• Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)

dragonwx adlı üyeden alıntı

Hocam olduğu gibi kopyala yapistir yaparsaniz google anlar bunu anlayan bazi sitelerde var kontrol etmek isterseniz bilgidim kadariyla şöyle oluyor, siz mesela bir cümle aliyorsunuz bu cümle Ali ata bak olsun siz bunu özgünlestiriseniz bir sıkıntı olmaz özgürleştirme den kastim Bak Ali ata değil bunu yaparsaniz da google anlar bunu kelimelerin es anlamli lari vs kendinize gore bir özgürleştirme yaparak eklemeniz gerekir mesela Ali ati izle gibisinden, bildiğim bu kadar yanlisim varsa affola

Cevabın için teşekür ederim ustam. Bir yerden içerik çekmiyorum ya da spinleme konusunda pek derdim yok. Benim merak ettiğim google. Yani google beğenecek mi diye site yapıyoruz ama google neyi beğenir beğenmez ve en önemlisi nasıl? sorusuna cevap veremiyoruz. Şimdi arkadaşalr dicek google için değil ziyaretci için site yap. Tamam yapayım da ben ziyaretciye "ali ata bak" demek istiyorum. Bunu vermek istiyorum ama google bunu sevmiyor. Bu sektördeysek mecburen google ne derse o.

Ek Olarak:

tipsychannel adlı üyeden alıntı

yazının başlık, etiket ve içeriğini alıp diğer indeksli sayfalarla karşılaştırıyor olabilir. açıkcası pek bir fikrim yok. yazı bire bir kopyala yapıştır olmadıkça yine yükselebilirsin. en olmadı yazı sonuna kaynak vererek ilerleyebilirsin.

İşte bunu bilmeliyiz. Tam olarak yazdığımız etiketlerden taglardan mı değerlendiriyor makaleyi yoksa başlıktan mı. Yada makale içinde ne çok geçen sözcük öbeğinden mi.

wmaraci

muhendiss muhendiss tavsiyelazim.com Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1922
  • Beğeniler 52 / 360
  • Ticaret 54, (%100)
Belki de bilmiyordur ama ya biliyorsa :)
kendoka

kişi bu mesajı beğendi.

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Google sizin olsaydı, bu algoritma hakkında herkese bilgi vermek ister miydiniz? Ben istemezdim ve Google geçmişte bunu yapmadığı halde, algoritmaları çözülmeye başlamıştı. Bunun üzerine algoritma sayısını arttırdı. Ancak şu gerçeği de görmemiz gerekir ki; Google'ın veri tabanı ne kadar büyük olursa, olsun; web sitelerindeki içeriğin tamamını kontrol edemez. Kontrol edebilmesi için tüm bu verileri, bir veri tabanında toplaması gerekirdi ki, bu imkansız.

Soruya benzer bir soru ile örnek verilebilir. Facebook kullanıcıları, fotoğraflarına kimlerin baktığını öğrenmek istiyorlar. Ancak, her ne kadar Facebook tüm giriş ve çıkışların kaydını tutuyor olsa da; kullanıcıların gezdiği tüm sayfaları veya baktığı resimleri bilmesi olanaksız. (Eğer çok isterse, belki en fazla bir kaç dakika için bakabilir, sonrasında veri tabanında yeterli alan kalmayacağı için bakamaz.) Facebook, (veya Google) bizim hangi sayfaları gezdiğimizi görmek için yalnızca, bizim kendi tarayıcılarımıza gönderilen çerezlerden yararlanır. Eğer her girdiğimiz web sitesinden sonra, tarayıcımızın çerezlerini temizleyecek olursak; kolay, kolay hiçbir şirket alakalı reklam gösteremez. İşte bu küçük mantık, Google'da geçerlidir. Google, sitemizin sayfalarının yalnızca çerezlerini ve meta etiketlerini tutar. Eğer sitedeki içeriği derecelendirir. Bu derecelendirme sırasının büyüklüğüne göre; (yani eğer meta etiketler veya giriş kopya ise) sayfa içeriğini başka (önce çerez ve meta etiketler) önbellek sayfaları ile karşılaştırır. Bunda da yine, veri tabanına yük getirmeyecek yöntemleri tercih eder. Son tercihi ise kendi veri tabanı olur.

Metin aramada ise, sayfaların önbelleklerinden yararlanır. Bu yüzden alexa veya webarchive gibi sitelere önem verir. (Metin arama ve karşılaştırma biraz daha kapsamlı aslında ancak epey karışıktır.)
impjix derya34

kişi bu mesajı beğendi.

Durgun sular derin akar.

• Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)

bilgive adlı üyeden alıntı

Google sizin olsaydı, bu algoritma hakkında herkese bilgi vermek ister miydiniz? Ben istemezdim ve Google geçmişte bunu yapmadığı halde, algoritmaları çözülmeye başlamıştı. Bunun üzerine algoritma sayısını arttırdı. Ancak şu gerçeği de görmemiz gerekir ki; Google'ın veri tabanı ne kadar büyük olursa, olsun; web sitelerindeki içeriğin tamamını kontrol edemez. Kontrol edebilmesi için tüm bu verileri, bir veri tabanında toplaması gerekirdi ki, bu imkansız.

Bu işi bugun yapıyorsak yarınıda düşünmeliyiz. 2 tane ukala hayvan gelip labut deviri gibi siteyi devirmemeli. (penguen,panda,fare vb. :) ) Şimdi site yaprken az çok google ne sever bilmeliyiz. Acıklamaz bende acıklamazdım ama tecrübe edenler vardır. Öncelikle başlık,etiket,desc sanırım bunlar. İşte bunlara bakıyorsa 2.soruma gecmeliyim.
Künefe hakkında site yapacağım söyleyin ne yazayım ben buna. Ne yazsam mutlaka önceden yazılmış çizilmiş. BAKın gecen gece üşenmedim 1006 kelimelik makale yazdım. hızlı yazmam ama özgün yazarım sanıyordum. Tek bir yere bamadan yazdığım yazı %89 özgün çıktı. Konu da "cağ kebabı" uzmanlık alanım diyebiliriz. E ben daha ne yazayım be kardeşim.
Burada şu önemli. Birileri siteyle alakasız yazı yazma site çöp olur diyor. Bende diyorum ki bilindik bir konuda yazacaksan mecburen alakasız yazacaksın. Ne bileyim kalkıp çocuklugunda yat limanında yediğim künefeyi ya da erzurum gezinde tattığın cağ kebabını mı yazayım. O Zaman sitenin yine içeriğini dışına çıkacak. Siz ne dersiniz. Sitemde başka sitelerde kullanılmamış sözcük kombinasyonları kurmam özgünlük için yeterli midir ? Sitenin genel konusuyla alakalı olması şart mı ?

• Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Tıp'da bahsettiğiniz duruma olabilirlik (İngilizce likelihood ratio) oranı adı verilir. Aynı şekilde bu oran sistemi gramer için de kullanılır. Google, bu kadar ayrıntıya girmez ancak cümlede benzeyen kelime oranı arttığı takdirde, daha fazla benzerinin bulunması ihtimali yükselir. Bu baz alınır. Bu matematiksel bir orandır. İnterneti yakın dönemden bu yana kullanıyoruz ve daha önce basılmış kitapların ancak %0,05'i (bildiğim kadarıyla, daha önce öyle okumuştum.) aktarılmıştır. (Elbette ABD'de Google sayesinde %15'lerde diye hatırlıyorum.) Yine daha önce çevirdiğim bir makaleden yanlış hatırlamıyorsam; eğer internet bu hız ile ilerlediği takdirde birbirine benzemeyen cümle yazma oranı önümüzdeki 10 ila 20 yıl içerisinde bitecek. Yani, insanlık gelişimine bu hızla devam ederse; muhtemelen 2040'larda çoğu makale birbirine benzer olacak.

Şunu okuyabilirsiniz. Size bir fikir verecektir. Bir makalenin doğal görünmesi için çeşitli fikirlerde bulunuyor. Ben mesela genellikle çeviri yapıyorum ve yazılarımın Türkçe'de bulunma olasılığı genelde çok az ki, zaten özgünlük testlerinde de pek çok yazım %100 özgün çıkıyor. Eğer benzer bir makale olacağını düşünüyorsanız, tavsiyem kaynaklı yerler dışındaki konuları, konuşma dilinde yazın. Faydasını görürsünüz. Bazı kişiler sadece spin yaparak %100'ü görüyor.
kendoka

kişi bu mesajı beğendi.

Durgun sular derin akar.

• Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)

bilgive adlı üyeden alıntı

Tıp'da bahsettiğiniz duruma olabilirlik (İngilizce likelihood ratio) oranı adı verilir. Aynı şekilde bu oran sistemi gramer için de kullanılır. Google, bu kadar ayrıntıya girmez ancak cümlede benzeyen kelime oranı arttığı takdirde, daha fazla benzerinin bulunması ihtimali yükselir. Bu baz alınır. Bu matematiksel bir orandır. İnterneti yakın dönemden bu yana kullanıyoruz ve daha önce basılmış kitapların ancak %0,05'i (bildiğim kadarıyla, daha önce öyle okumuştum.) aktarılmıştır. (Elbette ABD'de Google sayesinde %15'lerde diye hatırlıyorum.) Yine daha önce çevirdiğim bir makaleden yanlış hatırlamıyorsam; eğer internet bu hız ile ilerlediği takdirde birbirine benzemeyen cümle yazma oranı önümüzdeki 10 ila 20 yıl içerisinde bitecek. Yani, insanlık gelişimine bu hızla devam ederse; muhtemelen 2040'larda çoğu makale birbirine benzer olacak.

Şunu okuyabilirsiniz. Size bir fikir verecektir. Bir makalenin doğal görünmesi için çeşitli fikirlerde bulunuyor. Ben mesela genellikle çeviri yapıyorum ve yazılarımın Türkçe'de bulunma olasılığı genelde çok az ki, zaten özgünlük testlerinde de pek çok yazım %100 özgün çıkıyor.

Önce "hmmmm". Sonra "haaa". Daha sonra "hayırlısı".Yani ustam o zaman napacağız ? Sitenin genel içeriğiyle alakalı mı değil mi bakmadan olabilediğince özgün yazacağız. Yani basit ürünü tanıtan bir site için ne adar farklı makale yazılır ki. 10 bilemedin 20. E sonra napcaz? Bu iş mumma üzeri muamma. Ben genel içerikle alakalı alakasız yazayım gitsin o zaman. Doğru olur mu?
(bu makalenin de çevirsini yapsaydın be ustam)
birsevda

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Onu almamışsınız fakat spin yaparak dahi %60 görmeniz mümkün. Elbette bunu Vikipedi'ye ekleyemezsiniz :) ancak sitenizde iş görür. Size küçük bir taktik. İlk defa bunu forumda yazıyorum.

(Kendim üşendiğim ve sevmediğim için yapmıyorum fakat isterseniz deneyebilirsiniz.)

Şimdi; örneğin ben geçenlerde Fiat hakkında bir makale yazdım. Fiat yanına eklenecek pek çok kelime ile ön sıralarda çıkıyor ancak tek başına Fiat kelimesinde neredeyse imkansız. (İşte bu yüzden tek bir dal üzerine site yapmak önem kazanıyor fakat ben sevmiyorum tabi :) ) Bunu gerçekleştirebilmenin, yani Fiat kelimesinde üst sıralara çıkmanın en kolay yolu ise şöyle; Fiat kelimesinde önde çıkan sitelerin kullandıkları meta etiketlerin yanı sıra google kelime bulucu ile bu kelimede yapacağınız analiz sonuçlarındaki kelimeleri de bir araya toplamanız lazım. Ben sayfayı MediaWiki kullandığımdan dolayı yalnızca Fiat adıyla oluşturdum. Elbette Fiat makalesi başta yazılmalı. Daha sonra örnek veriyorum; Fiat fiyatları, fiat tarihçesi, fiat ispanya fabrikası, fiat otomobil modelleri, fiat .... (işte şu modelin bilgileri) şeklinde makaleler oluşturup, güzelce içerik girilmeli. İçerik benzerlik oranı %50'ler bile olsa yeterlidir. Her sayfadan Fiat sayfasına bağlantı verdiğiniz takdirde; benzer 15-20 makale ile 1 ay içerisinde ilk sıralarda olacağınızı garanti ederim. (Elbette içeriklerin de hakkını vererek tabi.)

1 aydan önce olmaz. Çünkü, google'ın sıralamaları 20 gün civarında tekrar topladığını ve kontrol ettiğini biliyoruz. (Bunu da bana sormayın artık :) )

Sonuç olarak; belirli bir yazım şeklini belirleyerek, doğru ve farklı içerik ile ön sayfalara gelebilirsiniz. Bu durumda içerik benzerliğinin önemi ise sizin içerik ile ilgili sayfa sayınız oranında düşer. Konu dağıldı ama umarım yardımı olur.
kendoka derya34

kişi bu mesajı beğendi.

Durgun sular derin akar.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al