wmaraci reklam

[Önemli Soru] SEO ve kopya içerik? Alıntılar

11 Mesajlar 1.289 Okunma
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, kopya içeriklerin SEO ya zarar verdiğini biliyoruz. Hatta Google ceza kesip sıralamadan bile atabiliyor.

Merak ettiğim bir durum var. Alıntı siteleri, güzel sözler siteleri, ayet ve hadis gibi değişmeyen içeriği paylaşan siteler nasıl oluyor da Google da ilk sıralara gelebiliyor?

Bu tip sitelerin mantığı, zaten internette Varolan şeyleri aynen paylaşmak.

Bu sorunu son yayınlandığım yazıda daha bariz şekilde gördüm. İçerik %100 özgün, özenle SEO uyumlu şekilde hazırlanan bir bilgilendirme yazısı. Rekabet oranı da ortalama olan bir kelime. (Amacım insanlara bilgi vermek) yazı içerisine 4-5 tane ayet ve hadis ekledim ki daha iyi anlaşılsın konu. Tabiki quote etiketiyle eklendi. Fakat yazı sıralamada 50-60 arasında. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

Lütfen ayet ve hadisleri kaldırmamı önermeyin kaldırmam. Sadece bu durumda yapılması gereken bir püf nokta var mı onu sormak istiyorum.

Özellikle güzel sözler siteleri %100 kopya içerikle nasıl oluyor da bir çok kelimede ilk sıraya çıkabiliyor? Bunun mantığı nedir?

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

jorphy jorphy WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Profesyonel Editör
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 968
  • Beğeniler 101 / 284
  • Ticaret 9, (%100)
hocam sıralama etkenini neden sadece kopyaya bağlıyorsunuz? ilk gün zaten ilk 50'den girilir, hatta 90 dan girilir nerdeyse.

domain otoriteni ve sayfa otoriteni söylüyorum tahminen;

14 DA 12 PA, doğru mudur?

Ripped Ripped Serçe Development Kimlik Onayı
  • Üyelik 20.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek SEO & Software
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 372
  • Beğeniler 94 / 94
  • Ticaret 11, (%100)
Konunuzu görünce girip birkaç tanesini inceledim. Yorum kısmı ilgimi çekti. Büyük ihtimalle yorum kasarak özgünlük oranı yüksek tutuluyor. Ayrıca birçok görüntü ve video ile de sayfa desteklenmiş. Uzun süreli site dışı seo çalışmalarıyla da DA PA TF CF gibi değerler yükseltilince ilk sayfada çıkabiliyorlar.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)

jorphy adlı üyeden alıntı

hocam sıralama etkenini neden sadece kopyaya bağlıyorsunuz? ilk gün zaten ilk 50'den girilir, hatta 90 dan girilir nerdeyse.

domain otoriteni ve sayfa otoriteni söylüyorum tahminen;

14 DA 12 PA, doğru mudur?

Hayır hocam tek sebep bunu görmüyorum. Sadece bu olayın mantığını çözmeye çalışıyorum. Tabiki SEO çok karmaşık, derin ve değişken bir şey.

Sıralamaya ilk gün 90 dan girilmez hocam. İlk yayında olabildiğince başlarda görünür yazı bir süre, sonra diplere çekilir, sonra tekrar yükselir sonra bir yerde sabitlenir. Yeni site veya yeni yayınlaşmış yazılarda Google imkan sağlıyor.

Otorite yakın hocam evet. Şöyle söyleyim yayınlandığım her yazida uzun süre istatistikleri takip ediyorum, anlamaya çalışıyorum. İçerisine alıntı girildiği zaman sonuçlar kötü etkileniyor bunu açıkça soyleyebilirim.

İşte alıntı siteleri nasıl ilk siralara çıkıyor bu soru kafama takıldı

wmaraci

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)

Ripped adlı üyeden alıntı

Konunuzu görünce girip birkaç tanesini inceledim. Yorum kısmı ilgimi çekti. Büyük ihtimalle yorum kasarak özgünlük oranı yüksek tutuluyor. Ayrıca birçok görüntü ve video ile de sayfa desteklenmiş. Uzun süreli site dışı seo çalışmalarıyla da DA PA TF CF gibi değerler yükseltilince ilk sayfada çıkabiliyorlar.

O zaman alıntı ve kopya içeriklere bakış acımızı değiştirmemiz gerekiyor gibi. Bu konuyu hep merak etmişimdir ama son durum baya kafamı karıştırdı. Daha önce "SEO sorularınızı yanıtlıyorum" diyen SEO uzmanlarına da sordum ama makul cevap verebilen olmamıştı. Bu konuda bir bilgi eksikliği var gibi

• Üyelik 07.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 968
  • Beğeniler 101 / 284
  • Ticaret 9, (%100)

Mfa adlı üyeden alıntı

O zaman alıntı ve kopya içeriklere bakış acımızı değiştirmemiz gerekiyor gibi. Bu konuyu hep merak etmişimdir ama son durum baya kafamı karıştırdı. Daha önce "SEO sorularınızı yanıtlıyorum" diyen SEO uzmanlarına da sordum ama makul cevap verebilen olmamıştı. Bu konuda bir bilgi eksikliği var gibi

hocam senin 1 yıl önceki makaleni bile hürriyet şimdi yayınlasa direk 1.sıraya girer

böyle düşün, otoritesi yüksekse google baba seviyor onu çok emek vermiş demektir

Websehri Websehri WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek SEO Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** T**
  • Mesajlar 15
  • Beğeniler 2 / 10
  • Ticaret 0, (%0)
Kopya içeriklerin Seo ya zarar verdiğini kim söyledi? yada sıralamalardan atıldığını?. Böyle bir şey söz konusu değil kopya içeriklerde yapılan bir kaç kelime değişikliğinde bile sitelerin peş peşe ilk sıralara çıkabildiğini biliyoruz. Kopya içeriklerin Seo ya bir zararı yok.

Ayrıca googlenin index alan botunu fazlaca abartmayın belli bir kaliteye göre sitenizi ilk sıralara çıkarır ve bu kaliteli içerikte kopya olabilir. Burada en önemli unsur her zaman bahsettiğimiz gibi sitenizde ki yazıların, sayfaların kalitesidir.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
jorphy işte bu haber sitelerini yani Google news'in bir ayrıcalığı. Onun dışında kopya içerikler konusunda Google'ın ne kadar titiz olduğuna dair bir sürü yazı var, açıklama var. Özgünlük ilk şartları arasında Google'ın.

Bu arada site otoritesi son algoritma güncellemelerinde daha da önem kazandı evet ama tek bir yazıya göre değerlendirmiyorum. Bu açıdan bakinca yayınladigim diğer yazıların da sıralamada diplerde olmasi lazım.

Mesela düzenlediğim yazılar var. Tabi aylarca sürüyor bu denemeler sıralamanın oturması için. Alıntı ekleyince yaziya sıralamada düşüş görüyorum. Er bu durumda tamamen alintidan oluşan güzel söz siteleri nasıl oluyor da haber sitelerini bile geçip 1. Sıraya yerleşebiliyor?

Not: sadece özgünlüğü kastetmiyorum tabiki diğer SEO kriterlerini de biliyorum ama bu konuda özgünlük meselesini tartışıyoruz

• Üyelik 07.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 968
  • Beğeniler 101 / 284
  • Ticaret 9, (%100)
hocam sıralamadan bahsedip özgünlükten bahsediyoruz ve aynı zamanda seo kriterlerini bildiğinden bahsediyoruz değil mi?

3 ay sonra bu konuna tekrar baksana aynı istikrarla devam edip; diyeceğin şey şu:

"demek ki öyle olmuyormuş, şimdi oldu".

baydogan baydogan En iyi çay Beta Tea'dir. Kullanıcı
  • Üyelik 04.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 266
  • Beğeniler 54 / 66
  • Ticaret 16, (%100)
Sayfa otoritesinden önce site otoritesine bakılmalı. Google öyle zannedildiği kadar sevimli, ponçik, girişimciyi destekleyen bir servis değil. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de büyükler var. Alıntı, söz paylaşım sitelerinin çoğu da uzun zamandır aktif olan siteler. Yani tavsiyem, eğer onların mevcut arşivinin tamamını + onlarda olmayan yeni içerikleri sunamayacaksanız rekabete hiç girmemeniz. Bulunduğunuz kategoride niş alanlar arayıp, oralara yönelmenizi tavsiye ederim hocam.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al