wmaraci reklam

SEO Nedir? Google’a Sitem!

6 Mesajlar 841 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
SEO Nedir? Google’a Sitem!

Arkadaşlar bu yazıyı yazmamın sebebi hem öğrenmek hem de sapla samanı karıtırmamak adına açıyorum.

SEO nedir?Bir Ele Alalım

Bu yazı hiç bilimsel olmayacak.

• Özgünlük

• Kaliteli içerik oluşturmak

• Backlink

• Resimlere alt title

• yazı hazırlarken başlık alt başlık

• maddeleme kullanmak

• medya öğeleri kullanmak

• iç link

• dış link vermek

• paravan bloglar ile kaliteli link yapısı inşa etmek

Aklınıza gelen ve listede olmayanları yorumlarınızla belirtirseniz sevinirim.

Backlink

Arkadaşlar şimdi SEO yapanlarla beyin fırtınası yapalım.

SEO backlink değildir diyenler beri gelsin.

Yapılan tüm ama tüm çalışmalar sanal alemde değil mi? Kalkıpta billboardlara reklam mı veriyoruz?

E o zaman yaptığınız tüm ama tüm çalışmalar (dofollow,nofollow,resimler,alt etiketler,sosyal medya çalışmaları) her çalışmanın ucu çalışma yapılan sitenin (bundan sonra “X” olarak adlandıracağım) başka yerlerde geçmesine çıkmıyor mu?

Bu Backlink değil mi?

SEO backlinktir diyenler öte gitsin

“X” sitesinin linkini kalkıp evet herşey backlinktir diyerek www.bakkalamcaninyeri. com da geçirmişsin bana faydası ne?

ya da SEO yaptığını iddia ediyorsun ve elinde 150 tane otoriter site var iyi güzelde çalışma yaptığın 1500 siteyede burada yer vermişsin www.hamdullahnakliyatiyitasir. com (varsa üzerine alımasın lütfen) yanına benim “x” siteyi koymuşsun ben ne anladım bu işten. Google çokta değer verdi şimdi bana.

Bu Backlink değil mi?

Anahtar Kelime

Gelelim asıl noktaya “Anahtar Kelime” şimdi;

Keyword ve öbeklerini kullanalım örneğin

anahtar kelime analizi
anahtar kelime analizi nasıl yapılır
anahtar kelime aracı
anahtar kelime bulma
anahtar kelime bulucu
anahtar kelime nasıl bulunur
anahtar kelime nasıl seçilir

Yazılarımda etiketler eklediğim zamanda oldu, eklemediğim zamanda.

Etiket eklediğim hiç sıralamaya çıkmaz iken eklemediğim 1.sayfa 1.sıra (1yılı aşkın). Ne anahtar kelime öbeklerini kullanmışım ne birşey fakat Google sevmiş işte ne yaparsın.

Bu sefer aynı dil ile aynı anlatım ile başka konuları ele alıyorum ı ıh tık yok.

E hani anahtar kelime önemli idi?

Anahtar Kelime Vurgulama

Türkiye'nin ilk 20 sitesine bakın benimde kullandığım yöntem orada bile kullanılıyor. Anahtar kelime yazının kalınlaştırılıması, eğik yazılması, altı çizilmesi gibi yöntemler kullanılıyor. Şimdi soruyorum:Yıl olmuş 2017 Google'ın akıllı bilgisayarları kendi aralarında dil geliştirilmiş (bizim çözemediğimiz). Anahtar kelimelerinin vurgulanmasına mı ihtiyacımız var? Google algoritması bunu anlamıyor mu?

İnanmıyorum ve denemek için hiç anahtar kelimesi vurgulamayacağım (Vurgalamadığım ve sıralamada olan yazılarda mevcut)

Resim

Resim için söylenecek tek şey eğer gerçekte dikkate alınmak istiyorsanız alacaksınız makineyi çekeceksin abi yanlış mı?

%90 nımızın (genelde bende dahil) yaptığı gibi Google görsellere girmişsin oradan bir görseli alıp hafif rötüş yapmışsın neye yarar? Doğru mu?

Doğru ise buyur buradan yak! E adamlar BOT ile Google’dan resim çekip ilk sayfaya çıkıyor! E hani doğru idi buna ne diyeceksiniz.

Bu Backlink değil mi?

Sosyal Medya

Uzun konunun kısa soru/cevabı: Facebook, Twitter, Instagram gibi sitelere farklı kaynak ve hesaplardan vermişiz postu, vermişiz postu binlerce kişiye ulaşmışız. O oradan tıklamış bu buradan ve sitemize gelmiş,hoş gelmiş. Eee

Bu Backlink değil mi?

Bu liste uzar gider.

Adam 2005 yılından beri SEO yapıyorum diyor. 12 yılda 1000 site edinmiştir (her alanda) bu sitelere gerçekten içerik giriyordur. Google Analytics ile adı üstünde sitenizi 4*4 Analiz ediyordur (Sizde yapın ne de olsa Google Analytics kursunu bedava veriyor) ve sitenize bu yönde strateji çıkarıyordur. Şapka çıkarıyorum.

Adam 2005 yılından beri SEO yapıyorum diyor.Elinde 50 tane oradan buradan edindiği , profil oluşturup ve siteniz ve benzeri bilgileri girebildiği (Adamın biri Apple.com’da sitemi girmiş bana al sana PR yüksek backlink diyor.Gel de kafayı yeme ) bir portföy oluşturmuş. SEO’cuyum diyor (bu tabir de zaten yanlış o ayrı mesele)

Beynim yandı. Soruyorum şimdi tüm bilenlere SEO backlink midir? değil midir?
Farklı fikir ve yorumlarınız paylaşırsanzı sevinirim.
Farazi printhor00 Fitzi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

KDOGAN KDOGAN Burada 9 Yıl :) Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1900
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)
Çok haklı bir isyan.
cthax

kişi bu mesajı beğendi.

Ergin Ergin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek müzisyen/webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 47 / 219
  • Ticaret 3, (%100)
Backlink hala önemli tabi ama kullanıcı deneyimi giderek daha önemli hale geliyor. 1 yıl önce bir siteye başladım. Buradan iki adet tanıtım yazısı aldım en başta. Onun dışında ne sosyal medya ne backlink hiç seo ile uğraşmadım.

Şu an günlük 4k tekil alıyor, %80 google kaynaklı olmak üzere. Yüzlerce kelimede ilk sayfadayım, hatta sitede hiç geçmeyen benzer anlamlı kelimelerde bile.

Peki ne yaptım? Öncelikle hiçbir hazır altyapı kullanmadım, siteyi direk sıfırdan kodladım. Bunun dışında google webmasters hesabımda sitenin en baştan beri sıfır hata ile çalışmasını sağladım. Yani siteyi açtım açalı webmasters'da en ufak hata görmedim. Düzgün bir vps ile başladım, site hiç down olmadı.

İkinci olarak sitenin açılış hızını yükseltmeye odaklandım. Şu an test yaptığımda 1 saniyenin bile altında, yani milisaniyede açıldığı oluyor. Ama analytics'ten baktığımda site hızının zaman zaman 7-8 saniyeden 10-15 saniyeye kadar çıktığını görüyorum. Yani ne kadar uğraşsanız da kullanıcının bağlandığı cihaz, ülke, ve bağlantı hızına dayalı olarak site çok yavaş açılabiliyor. Demekki ben siteyi bu kadar hızlandırmasaydım bu 7-8 saniyede bağlanan kullanıcı hiç bağlanamayacaktı. O zaman ne yapmak lazım? Hız, hız, hız! Mümkün olan en düşük açılış hızına ulaşmak için herşeyi yapmak.

Buradan tabi kullanıcı deneyimine geliyoruz. Ben siteme girmeye niyet eden kullanıcının ne yapıp yapmadığına odaklanıyorum. Bir tanesinin bile işlevsel sorunlar nedeniyle bırakıp gitmesini istemiyorum. Tüm tarayıcılarda, mobil cihazlarda çalışıyor mu sürekli test ediyorum, geliştirmeye çalışıyorum. Analytics'e göre hemen çıkanlar neden çıkmış? Kalanlar ne kadar kalmış, hangi sayfaları gezmiş bunları derinlemesine inceliyorum.

Analytics'le hedefler belirliyorum. Girenlerin yüzde kaçı amacına ulaşmış, kaçı ulaşamamış bunların analizini yapıyorum. Örneğin kaçı o download butonuna bastı? Bunun hedefini analytics ile belirleyip yüzdesini takip ediyorum. Yüzde artıyorsa demekki kullanıcı işini yapabilmiş olarak görüyorum.

Kısacası seo'yu falan bıraktım. Tüm zamanımı kullanıcı siteyi beğendi mi, amacına ulaştı mı, istediği işi yapabildi mi, aradığını bulabildi mi gibi soruları analiz etmeye ve bu değerleri yükseltmeye harcıyorum. Sonuç olarak google sıralamalarım, hit sayısı ve doğal olarak gelir her ay düzenli olarak artıyor.

Evet, bana göre seo artık büyük oranda kullanıcının severek kullanabileceği bir site yapmaktır. Bunu başarırsanız gerisi geliyor.
Farazi cthax aykutvrl

kişi bu mesajı beğendi.

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
@ergin hocam diyecek pek birşey yok zaten olayı özetlemişsiniz. Sözlerinize ancak şapka çıkarabilirim

Bende de öyle oluyor aslında kendim word belgesini açıp "0" dan hiç bir yere bakmadan sadece beynimdekiler ile yazdığım zaman bir bakıyorum Google sevmiş

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Google amca emeğe saygı duyuyorum bu yüzden kopyala yapıştır yapma diyor:)

Hep dikkat etmişimdir, içerikleri özgün olan siteler daima ilk sayfalarda ilk sıralarda yer alıyor.
cthax

kişi bu mesajı beğendi.

Machine Machine www.wptreni.com Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcılığı & FED
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1039
  • Beğeniler 73 / 327
  • Ticaret 12, (%100)
Merhaba,

Google zaten kendisi birçok blog yazısında bu duruma açıklık getirdi. Benim için site yapmayın, kullanıcılarınız için site yapın. Kullanıcılarınız sizin sitenizden işini görüyor, faydalanıyor mu ben buna bakarım, bunu değerlendiririm diyor. Bütün bunların dışında kalanlar ise işin teknik kısımları ki o teknik kısımlar da zaten kullanıcılar için.

Hız, özgün içerik hepsinin ulaştığı ortak nokta kullanıcıdır. Demek istediğim çok kasmayın kendinizi seo yapacağım diye kullanıcılarınıza eften püften içerikler sunmayın. Seo'ya uygun olsun diye 300 kelime yazı yazayım, 300 kelime olsun diye anlatmak istediğiniz konuyu boştan yere uzatmayın 10 kelimede anlatabiliyorsan konuyu 10 kelime yaz yeterli
cthax

kişi bu mesajı beğendi.

wptreni.com |  Wordpress Blogu
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al