wmaraci reklam

Seo Nedir ve SEO Şamarı

6 Mesajlar 1.074 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cotanak cotanak İnsanları sevin! Kullanıcı
  • Üyelik 19.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web Yöneticisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** B**
  • Mesajlar 15
  • Beğeniler 10 / 8
  • Ticaret 8, (%88)
Öncelikle yıllardır forumlarda gezinirim. Hiç birisinde de aktif olarak paylaşımda bulunmadım. Bulunsam da ortamını çok sevmedim. Burada yaptığım bir kaç ticatten çok memnun oldum ve Yıllar sonra forumlarda bana paylaşımda bulunma isteği yaratan tek forum wmaraci oldu bundan sonra wmaracinda aktif paylaşımlarda bulunacağım. wmaraci ile ilgili bir şey daha söylemek istiyorum bilgiye erişimi üyelikle kısıtlamadığı gibi, üyeliği de saçma sapan kibirlere kapılıp davetiye usulü ile kısıtlamayıp sadece denetimi doğru yaparak forum kalitesini koruma strajesini seçtiği için bence alanındaki en iyi, en insancıl forum olduğu için teşekkür ediyorum.

Gelelim Konumuza; SEO Şamarı
Bu konuda seo ya bakış açım ve son gördüğüm seo vakası ile kendimce seoyu güncel olarak yorumlamak istedim. Artık gerisi sizin takdiriniz umarım faydalı olur.

Seo hakkında; seo ile ilgilenen her kişinin az çok seo bir görüşü, orta düzey profesyonellerin bir seo stratejisi, sürekli yukarıda olanların ise SEO GÜCÜ vardır.

Kısaca seo basit düzeyde genel olarak (istisnalarda vardır) %65 oranında kaliteli backlink, %18 civarı içerik ve içerik kalitesi("içerik kalitesini az sonra açıklayacağım"), %12 standartlar(sitemap, html, xhtml, html5, kullanıcı dostu link, site içi link yönlendirme, resim boyutları, mobil ekran desteği vs), kalan %5 açılış hızı, sayfa tasarımı v.s (bence) gibi at yarışlarındaki burun farkıdır. Bu benim genel tanımım. Bu durumlara göre değişir sosyal medyadan çok dönüş alacak bir proje yaparsanız sosyal medyanın etkisi artar, farklı bir içerik platformu oluşturursunuz içeriğin önemi atar, hizmet veren bir sitedir backlinkin önemi artar ve değişir.

İçerik kalitesinden bahseceğimizi yukarıda bildirmiştik. İçerik kalitesi bir konuyu başka bir siteden alıp azcıkta üzerine sen koyup allayıp pullayıp sunmak değildir. İllaki kendinizden birşey kattığınızda özgün içerik olarak mantıken kabul edilebilir. Ama asıl gerçek özgün içerikten bahsedilen sözlükte bahsedilen özgün anlamı mı..?..?Bence seo konusunda özgün içerik sözlük anlamından dahada fazlasını ifade ediyor.

Genel kanı olarak özgün içerik yanlışı örneği;
Konumuz seo nedir olsun, bizde bir makale hazırlamaya başlayalım, öncellikle şöyle Google' de turluyoruz. Bakıyoruz ne var ne yok oradan buradan cımbızlıyoruz en faydalı olabilecek paylaşımların metin olarak çoğunluğunu alıp iki lafta biz ekleyip sokuyoruz yayına ("Bu en kötüsüydü"). Yada seo nedir ile ilgili önemli sitelerden bilgileri toplayıp bir kopyala yapıştır ile metinleri birleştirip yayınlıyoruz (buda orta derece iyi). Şimdi diyelim içeriğimizi Google index ledi. Googlede "seo nedir" diye bir sorgu çekiyoruz bir anda google çıkan sonuç sayıları ile TT Arena gibi kalabalık ama her site seo nedir seo nedir diye bağrıyor... Şimdi Google nin makalemizin içeriğini nasıl değerlendirdiğini anlamaya çalışırsak Google geldi makalemizi tepeden tırnağa insan davranışlarına yakın teknik ve algoritmalarla yapay olarak makalemizi inceledi sorun yok temiz, geldik sıralamaya; mantık olarak diğer içerikler ile aynı başlığı kullandığımız için yüzlerce konuyla aynı olduğu için 1-0 geride başlıyoruz. İçeriğe baktı çoğu cümle veya kelime grupları diğer makaleler ile aynı 2-0 oldu. Zaten yeni yayına girmiş sıralamada oturmuş içerikler var ve ne oldu Google Vurdu ve Gol oldu, Google 3 bizim site 0.:mad:

Bahsettiğimiz 2. Senaryoda yine başlığımız aynı demiştik ve gene 1-0 yenik başladık. Bilgileri birleştirilerek yeni bir içerik oluşturmuştuk (güya bazı kesimlerce özgün) ama cümleleri kendi yorumumuz yazmamıştık bu sebepten dolayı google içerikte gelen cümle gruplarını diğer site içerikleri ile karşılaştırabiliyor ve dolayısı ile alıntı yaptığımızı anlayabiliyor ne oldu hakem penaltı verdi 2-0 başlığımız aynı içeriklerimizde farklı farklı sitelerde daha önceden yayınlandığı için bizim içeriğimiz ile ilgili bir kelimede önce bizim alıntı yaptığımız site önde çıkar ve trafiği kapar. Buda mı gol değil :( Ne oldu 3-0 kendi kalemize attık.

Maçı Yeni Baştan Yapmak Üzer İlk 11 i değiştiriyoruz.
Doğrusu (Bence) eğer var olan bilgileri birleştirip yeni bir makale ortaya çıkaracaksak mümkün olduğunca cümleleri de kendi ağzımızdan farklı cümle ve kelime kombinasyonları ile yazmaya vakit ayırmalıyız. Kesinlikle başlığımıza "seo nedir" kelimesinin yanına anlam katacak ilk defa bahsedilen bir şeymiş gibi hava yaratacak, ilgi çekecek ve akılda kalıp arama sorgusu oluşturacak bir başlıkla sunmaktır.(Bu makale gibi bu makaleye bir süre sonra tekrar ulaşmak isteyenler seo nedir ve seo şamarı yazarak ileride buraya tekrar ulaşabilecekler)hem google açısından ayırt edici olacak hem insanların zihni açısından ayırt edici olacak ve birleştirdiğimiz makaleleri tek bir ağızdan akıcı olarak yorumladığımız için insanların hafızasına kazınacaktır.(Not bu makale birleştirme değildir :) ) Ne ne yaptık Google açısından basit bir özgün içerik oluşturduk. Zaten Google artık bu ara kelimelerle paylaşılan içeriklere önem vermeye başladığını bir teknik terimle duyurdu ama aklımda yok şuan.Sonuç bu sefer Google 0 Bizim site 3. :)

Bence iki çeşit özgün içerik vardır. Wikipedia, Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest, Sözlükler gibi sitelerin en başta içerik paylaşım formatları özgün olduğu için içerikleri de özgündür. Ayrıca bu ortamda paylaşılan içeriklerin internette benzeri bile olsa içerik o formatta, o ortam için paylaşıldığı için o ortama özgüdür.

Bir alt seviye kurumlar bazında özgünlüğü incelersek markafoni x firmada olabilir sürekli en yeni elbise kampanyalarını yaptığı için sürekli ilk olarak benzersiz içerik üretmektedir, bu yüzden bu sitenin içerikleri de özgündür. Bir başka örnek Webrazzi en yeni web teknoloji magazinlerini yaptığı için özgündür. İçerik özgünlüğünü ve en yenilerini paylaştıklarını sadece google anlamıyor. İnsan beyni de anlayıp hafızasına yer ettiği için dolayısı ile o alanda yeni birşey var mı yok mu diye ilk o siteye bakası geliyor insanın Googlede bu alışkanlığı takip ediyor. İnsanlar oraya trafik yaratırken, Googlede sürekli insanlara yeni birşeyler sunmak için botlarını o siteye gönderiyor.Sonuç Google' de hem trafik hemde yeni içerik etiketi ile bu tip siteleri damgaladığından o siteler seo bazında başarılı oluyorlar. Böylelikle bu siteler insanlar tarafından bir konuda referans olarak gösterilip kendi bloglarında en doğal yöntemle backlinklenip bir gol daha atıyorlar diğer çakma özgün sitelere.(maç havası veriyorum ki heycanlı olsun :) konu uzun.)

Google babamızın malı olmadığı için (Google' yi Türkler yapsaydı herkes bu site niye ilk sıradan düşmüyor kesin tanıdığı var derdi ) hiç bir genel kitleye açık kelimede bulunduğunuz sıra garanti değildir. Niye olsun senden daha iyi hizmet veren biri varsa senin önünde olsun ki. Yaaa, Google' de şunu arayınca çok dandik sonuçlar çıkıyor deyip başka arama motlarına yönlenmesinler diye. Bir kelimede %80 kalıcı olanlar siteler genelde kendi isimleri veya firma isimleridir. Gittigidiyor, hepsi burada, Teknosa, özellikle banka isimleri insanlar fake sitelere gitmesin diye vs gibi.

Dikkat ettiyseniz ürün aramalarında bir blog paylaşımına göre ticari site sonuçları daha öndedir çünkü ticaret yaptığı için güvenilir olmak zorundadır. Bilgileri hesap sorulmaya kalkıldığında bir çok resmi kurumda kayıtlıdır. O yüzden önde çıkar. Bunu nasıl bir algoritmayla yapıyorlar, Google mühendisi değilim orasını bilemem ama fark ederim :) Bununla bağlantılı olarak resmi uzantılarda yayın yapan blogların içerikleride diğerlerine nazaran 1-0 önde olacaktır. Örnek com.tr isimsoyisim.com.tr alıp blog paylaşımı yapabilirsiniz(bence).Ama tabi bu bloğu geliştirip kimseye satamazsın çünkü senin adına sorumlu bir sitedir :) Ancak reklam geliri ve bilinirlik egosu tatmini yaratır. İleriye dönükte kurumsallaşabilirsiniz sizin hedefinize kalmış.

Tüm Bloglarla ilgili iyi bir para kazanma stratejim var ama onu şimdi paylaşmayacağım bir arkadaşta uygulayıp başarılı olursam ticaretini yapmaya başlayınca paylaşırım diye tahmin ediyorum.Madem söylemicen niye yazıyorsun diye soruyorsanız sizde düşünün kazançlı yollar bulacaksınız diye ufuk açmak için.

Şamara Yavaş Yavaş Geliyoruz.

Seo işleri ile kendi sitelerim için önceden uğraşmıştım tek başına ("SEO GÜCÜM") olmadığı için belirli bir yere kadar gidip takılacağımı anladığım için sadece kendi yazdığım scriptlerdeki site içi seo tekniklerine odaklanarak site dışı seo ile araştırmalarımı azaltmıştım Şimdi stratejik olarak tek tek e-ticaret sitelerimi faaliyete geçirmek nasip olunca seo' ya ihtiyaç duyduğumu fark ettim. Temel SEO bilgim iyi olduğu için ve web i iyi takip ettiğim için aradaki boşukları bir kitap alarak tamamlama kararı aldım ve Türkçe seo kitabı siparişi verdim. Kitabı satın aldım, saolsun yazarı çoğunu bilmeme rağmen başka bir yerde okumadığım şeyleri yazmış önemli bilgiler de edindim bilmeyip merak ettiğim şeyleride öğrendim ve işe koyuldum. Ama kitabı almadan önceki kafamdan oluşturduğum seo stratejisi ile aldıktan sonraki seo stratejisi arasında hiç bir fark olmadı sadece daha bilinçli davranmam gerektiğini fark ettim. Çünkü seoda yapılan yanlışın telafisi yok kısa vadede üste çıkıp gelir beklerken hata yapıp uzun vadede düzelmesini beklemek en acı durumdur. Hayallerinizin ümitlerinizin param parça olduğu bir durumdur.

Neyse kitabı yazan arkadaşlar başarı zehirlenmesinden olacakki ("Google bizi seviyor gibi duygusallığa da kapılmış olabilir.Babasının malıda sanmış olabilir :) ") "xxx[nokta]com açıldığı günden beri, “seo” kelimesinde ilk sayfadan yüzlerce site gelip geçti ve artık hiçbirinin ismi dahi telaffuz edilmiyor. Peki xxx.com’un bunca zamandır ilk sayfada yerini korumasının sırrı nedir derseniz" diye bir cümle geçiyordu. Sonra hemen zıpladım bir seo sorgusu çektim adamlar en tepede ücretli backlink analizi aracım vardı bir sorguda ordan çektim domain link değerleri "GOOD" ve "HİGH" seviyesinde dedim vay anasını sayın seyirciler bu adamlar işi biliyor.:) Sonra seo paketlerine bir göz gezdirdim çok etkili bulmasam da düzenli ve uzun manada yaptırıldığında sitenizin mevcut durumunu(eğer üst sıradaysanız güçlendirir ve rakiplerinizle aranızdaki mesafeyi korur demiyorum korumaya yardımcı olur.Çünkü Google bir güncelleme yapar bir bakmışın Google aramalarında Kenya yazınca Konya mı demek istediniz diye size soru sorar ve trafiği Konya kelimesine çeker[BU olabilirde çünkü Türkiyedeki bir adamın Kenya Kelimesine göre Konya kelimesini arama ihtimali daha yüksektir ve yanlışlıkla yazmış olabilir]"). Sizin trafik çektiğiniz kelimeyle beraber siteniz taca çıkar.(Bu yüzden seo stratejinizde olası kötü durumlara karşı bir kaç kelimeye odaklanın en az 3 kelime için seo yaptırın.)

İŞTE ŞAMAR!
Bu arkadaşlar seo kelimesinde geçen ay 1. sıraydı hatta yeni bir firmada açmışlar nasıl olsa adamlar seo kelimesinde birinci kendini en güçlü rekabet kelimelerinden birinde ispatlamış buda işi için en büyük reklamı varmı ötesi ulan. Seo yaparım seni üste çıkarırım bak ben seo kelimesinde en üstteyim dedi mi karşısındaki müşteri bildiklerini de unutur peki siz nasıl biliyorsanız öyle yapın der ve müşteri kendi kazanacağı parayı düşünür ne kadar istersiniz bu iş için deyip açar kesenin ağzını. Lakin ben kitabı bitirdim az önce wmaraci ile bir sorgulattım 9. sırada felaket. Prestij gitti, koltuk gitti, naralar gitti, kitaptaki o eski emektarlara laf çarpmalar geri döndü çat diye SEO ŞAMARI yendi. Sanırım Türkiye' nin en acı SEO ŞAMARI oldu. Ama Türkiye' ye bir kitap armağan edip, insanları yanlış yapmamalarını katkıda bulundukları için onlara çok saygı duyoyorum hangi seo firması Türkiye de kitap yayınlamış, kimsecikler o yüzden değerli buluyorum kitabı yazan arkadaşı. Fakat seoda birinciyiz biz bu işi biliyoz demeleri tüm söyledikleri ile sonuç malesef çakıştı. Aslında diğer firmaları kötülerken söylecekleri ilk cümle kimse Google de 1. sırayı garanti edemez cümlesidir. Bunlar niye böyle oldu. Seoyu bilmiyor mu bu adamlar bence biliyor, stratejileri yok mu var. Eeee nesi yok SEO GÜCÜ yok. Parayla ne kadar link alabilirsin, yada bloglardan, diğer sitelerden ne kadar backlink alabilirsin.Alabildiğin kadar üstte çıkarsın, senden daha fazla backlink alma gücüne sahip kişiler kurumlar seni geçer kala kalırsın, site içi şuymuş 0,2 saniye daha hızlı açılırmış kelimeyi böyle yaz şöyle yaz traş makinesi. Efendim 100 farklı sitede makale paylaşacağız dersiniz, paylaş kardeşim 200 farklı sitede makale paylaşan seni geçer. İşte ben yatırım yapayım 300 tane site açayım adam tutayım içerik girsin hepsi özgün olsun. Ordan kendime link alayım en üste çıkayım. Paran varsa yap 300 site için işçi giderin, 300 siteye içerik oluşturacak ve girecek ekibin, onları yönetecek işletme bilgin ve işletmen içerisindeki kurgun yeterliyse yap. Hadi hepsi var insanların ilgini çekebilecek 300 farklı sitede içerik paylaşabilcecek alanında uzman yenilikleri takip eden ekibi nerden bulup bir araya getireceksin. Gelsede onların maaşına yetişilmez. Dolayısıyla seo gücünün bir sınırı var. Ha 300 site olmazda 50 site olur yönetirsin. Rekabeti az alanlarda ekonomik açından güçsüz firmalara destek olabilirsin. Ama rekabeti yüksek alanda parayla seo yaptıracak gücün varsa en çok seo gücü olan kazanır.Bu arada sosyal medyada paylaşımın seo ya çok kalıcı etki edecekceğini düşünmüyorum. Neden çünkü twitter, facebookta sık içerik paylaştıldğından paylaştığınız içerikler çabuk eskiyor ve dolayısıyla teknik makale ve önemli bir bilgi aktarım ortamı olmadığından seoyu ne kadar etkileyebilir. Zaten bir süre sonra kaç kere gidipte falanca şu tarihte ne paylaşmıştı diye gidip sayfasında bakanınız var (sevgili profillerimiz hariç). Sosyalmedya da paylaşınlar linkler bence kısa vadede trafik yönlendirme açısından bir etkisi var oradan da etkili trafik yönlendirmek için yüksek doğal hayran kitlemiz olması lazım ve devamlı yönlendirme yapacak içerik paylaşmamız lazım. Gel de soba borusu firmasına tiwitterden vidanjör firmasına trafik yönlendir de öpim o elleri. :))))) Ama geniş bir kitleye hedef alarak ilgi çekici içerikler üretiyorsanız trafik açısında seoda devamlı olması durumunda etkili olur.Zaten sosyal medya linkleri ya me nofollow yada no follow me follow olanı site benim site ama benim pr değerimden ona hiç birşey verme demek. Ulan profili açan benim oraya linki koyan ben üzerinden profil oluşturup içerik paylaşan ben benim siteme gelince nofollow. Googlede nofollow anca trafik seosu yaratır trafik bitincede bidaha geri geri gidersin. Trafik sayesinde üstte çıktığın zaman diliminde blogcuların ilgisini backlink almak için çektin çektin çekmedin gel geri.

"Ha herşey parayla mı değil. Örnek benim bir ticari web sayfam var. Backlink alacak param yok. Olsa da herkesin aldığı paketlerden almak ilk başlarda pek mantıklı gelmiyor. Dedim insanlardan nasıl backlink alabilirim. Oturdum düşündüm, hesap kitap biraz fırtına biraz metrobüste ayakta giderken düşünmeye bol vakit dedim ben insanlara backlink karşılığında kendi ürünümden vereyim ücretsiz, hem ürünlerimin memnuniyet hissine çok güveniyorum. Hem yaptığım işin kalitesine. Bunu fikir haline getirip wmaracına üye olarak tanıtım yazısı forumunda paylaştım ve şuan gayet başarılı gidiyor ve iyi insanlarla tanıştım. Yarın parayla backlink almaya kalksam önce gider burada ticaret yaptığım insanlardan alırım backlinki mi.Ha ne kazandım en başta backlink, markamı insanlara göndererek farklı coğrafik bölgelerde insanların evlerine sevilen bir ürün soktum, markamın telafuz edilmesini sağladım. Ne kaybettim stoklarıma toplu bir sipariş gelirse diye tuttuğum kupa bardaklarımı. Eee ama hedeflediğim kelimelerde üstte çıkarsam. Bu gideri karşılayacağıma inanıyorum. İnanmasam ticaret yapmam. Kendime güveniyorum"

Off çok yoruldum.3 saatte yazdım :) Burda bitireyim en iyisi bu konu uzar gider. Umarım faydalı olur. Emek harcadık yazdık sert eleştiriler yerine yapıcı eleştiriler kullanmanız beni onurlandırır hemde okuyanlar burda yazdığım yanlışlar var ise ona göre bilgilerini update eder ve sağlam bir bilgi edinmiş olurlar.

Diğer yazmayı düşündüğüm konular talep olursa erken yazmaya çalışıırm.
Forum içerik kalitesini nasıl artırılır (bence)
Blogcular nasıl bir strateji izlemeli (bence)
Web sitesi fiyatlandırma (biraz bilimsel biraz bence)

İçeriği yazdığım gün içeriside googlede seo şamarı yazınca en üste çıkıyoruz. Sanırım Özgün bir içerik oluşturduk :))) Deney başarılı olmuştur

Özcan BUYUKAYDIN

Okanisik Okeskin SukruAK

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Akademig Akademig hep aynı şeyler işte.. Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek Grafikerlik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 79 / 107
  • Ticaret 4, (%100)
Olağanüstü nitelikte seo mantığını anlatan bir yazı olmuş. Emeğin için çok teşekkürler.
cotanak

kişi bu mesajı beğendi.

Akelmoda Akelmoda Akel Moda Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / K
  • Meslek patron
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** P**
  • Mesajlar 77
  • Beğeniler 3 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
Bu Yazı Çok İyi olmuş Gerçek Özgünlükte :) Dolayısıyla Bu makale İle Wm Aracı Seo Kelimesi Veya Türevleriyle üst Sıralarda Olması Gerekir
cotanak

kişi bu mesajı beğendi.

Okanisik Okanisik Vip Tema Web Tasarım A.Ş. Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Vip Tema Web Tasarım A.Ş.
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad Ö** I**
  • Mesajlar 1380
  • Beğeniler 699 / 702
  • Ticaret 21, (%100)
Müthişti
cotanak

kişi bu mesajı beğendi.

Vip Tema Web Tasarım A.Ş.
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

wolveron wolveron ozgurlukicin.com Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Seo Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 197
  • Beğeniler 6 / 57
  • Ticaret 21, (%95)
Makalenin ana düşüncesi "seo şamarı" gayet net anlatılmış. :) hafif mizah akıcı olmuş emeğine sağlık. Tabi burda eski seo stratejilerininde büyük ölçüde değiştiğini eklemek gerek. Kim bu kriterleri takip ediyorsa kazanır..
cotanak

kişi bu mesajı beğendi.

Yasemin81 Yasemin81 http://afrodits.com/ Kullanıcı
  • Üyelik 07.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / K
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** S**
  • Mesajlar 283
  • Beğeniler 440 / 55
  • Ticaret 0, (%0)
Ellerinize sağlık. Konuyu baştan sona, bazı cümleleri geri dönerek tekrar tekrar okudum. Bilmediğim çoğu şeyi öğrendim. Ellerine, emeğine, yüreğine sağlık.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al