wmaraci reklam

SEO uyumlu temadan kasıt ne?

8 Mesajlar 1.390 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, nerdeyse bütün wordpress (veya diğer scriptlerin) temalarında istisnasız "SEO uyumlu" yazıyor. Yani farkettiniz mi bilmiyorum piyasada varolan milyonlarca temanın açıklamasında SEO uyumlu tema yazıyor. SEO uyumludan kasıt ne?

Bazı şeyler test edilemiyor, haliyle de herkes açıklamaya bir cümle ekleyip geçiyor. SEO testi yapan araçlara bakınca genelde bütün temalar da aynı sonuç çıkıyor zaten.

Anahtar soru, SEO uyumlu tema nasıl ayırt edilir? Özellikleri ne olmalı? sorusuna cevap bulmak lazım.

Bunun dışında SEO dan zerre anlamayan bir yazılımcı tema yaptığı zaman ne eksik olur? Zaten bütün site sahipleri ekstra SEO eklentileri kullanıyor. SEO eklentileri bu açığı kapatıyor mu?

SEO uyumlu temadan kasıt nedir? Veri işaretlemesi mi? Bunu zaten eklentilerle yapmıyor mu site sahipleri
kralsiz gaometri

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
İlk temamı satın alacağım zaman Türkçe sitelerden birinde tema nasıl seçilir isimli bir makale okumuştum ve o makalede tema satın alırken "SEO uyumlu" ibaresinin bulunmasına dikkat edin yazıyordu. Hemen görünümünü beğendiğim temanın sayfasına girdim ve "SEO" yazısını görür görmez bir sevinçle satın almıştım.

Zamanla bir şeyler öğrendikçe aslında bu makaleyi okuduğum sitenin kendisine hayrının olmadığını, içerisindeki çoğu bilginin ise deneyime dayanmadığını anladım. Ee tabi "SEO uyumlu" diye satın alınan temanın ise SEO uyumlu olmadığını anlıyorsunuz. Kim yaptığı temanın üzerine "SEO uyumu falan yoktur, yaptık geçtik" yazar ki. :D Veya aynı şekilde site skorlarını yüksek görünce tamamdır oldu bu iş diyorsunuz.

Halbuki bir süre sonra SEO uyumlu yazısının çoğunlukla uydurma olduğunu anlıyorsunuz. Site hızlandırma ile detaylı olarak ilgilenmeye başlarsanız eğer, GTMetrix hız puanlarının ve Fully loaded time dediğimiz yani sitenin tamamının yüklenme sürelerinin Google gözünde hiçbir anlamı olmadığını görebilirsiniz. Şaka değil bu iki metrik de Google için neredeyse sıfır öneme sahiptir. Google daha çok sunucu yanıt süresi, fcp, dom loaded gibi metriklere önem veriyor.

Bir yerden sonra Themeforest'i tercih etmemeye başladım. Çünkü Themeforest tema yapımcılarından temalarına çok fazla özelleştirme seçeneği sunmasını istiyor. Bu da temayı ağırlaştırmaya başlıyor. Çoğu themeforest temasına bakarsanız eğer jquery, font-awesome kütüphaneleri, sayfada çağırılan gereksiz Facebook ve Instagram sorguları, eklentilerin ayrıca çağırdığı font-awesome kütüphanesi vs birikiyor. Themeforest'de çoğu tema böyle. Bu temayı öldürseniz mobilde hızlandıramazsınız. Hızlandırırsanız da editleyerek yapabilirsiniz bu da güncelleme yapamayacağınız anlamına gelebilir. Tabii aralarında gerçekten harika temalar da var. Ben büyük bir çoğunluğundan bahsediyorum.

Yurtdışında genellikle Genesis Framework temaları tercih ediliyor. Başarılı sitelerin büyük bir bölümü bu temayı tercih ettiğini gözlemledim. Yine bunun gibi birkaç tema çeşiti daha var. Çok da doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum. Benim gözümde en iyi tema Genesis diyebilirim.

Bizim ülkemizde ise genellikle 3 tema arasında sıkıştığımızı görürsünüz maalesef. Onlar ise JNews, Newspaper ve Boombox temaları. Kesinlikle bu temalar kötü demiyorum. Ama farklı tema yok mu hiç anlam vermekte zorlanıyorum. Yani 10 sitenin 9'unu yine bu temalarla oluşturun tamam ama kalan 1 sitede en azından farklı bir tema deneyin bence. Açıkcası Türkiye'de insanlar Onedio, Webtekno tarzı sağında solunda emojiler, beğen butonları, aşırı sayıda içerik kutucukları bulunan temalar seviyor. Yabancılar ise daha çok clean dediğimiz sade, okuyucuyu yormayan daha modern tasarımlara doğru bir eğilim içerisinde olduklarını görüyorum. Anasayfanızda 30 tane içerik bağlantısı bulunmasının hiçbir anlamı yok bence. Onun yerine anasayfada 5-6 tane içerik bulunsa, daha sade bir tasarım olsa okuyucu bence daha kolay ayırt edebilir. (Bu durum her site için geçerli değil tabiki.)

Örneğin https://geekflare.com/articles/ bu sayfa bomboş bir sayfa aslında. Ama göz yormayan, sade ve doğrudan bilgiye ulaşmamı sağlıyor. Tıpkı Medium gibi...

Ama altta ekran görüntüsünü attığım sayfada ise zorunlu değilsem durmak istemiyorum ben (onlarca reklam ve popup bulunuyor, her bölgesinde emojilerin yer alıyor.) :
https://imgbu.com/i/BgIK

Tema seçerken pek çok faktör var. Genesis Framework temalarını incelerseniz az çok bir sonuca ulaşabilirsiniz. PHP 7.3 desteğinin olduğuna, tema desteğinin aktif olarak devam ettiğine, destek isteyen kullanıcılara yardım edilip edilmediğine, fontlara kullanımına, WordPress kod standartlarına dikkat edildiğine, eklentilerle uyumlu olup olmadığına, temanın saf halinin hafif olmasına özen gösterin diyebilirim kendi adıma. Bunların bazılarını temayı satın almadan bilebilmek mümkün değil. O yüzden mümkünse o temayı kullanan siteleri araştırıp inceleyebilirsiniz. Güzel bir konu olmuş bu arada, pek çok farklı görüş ile insanlar katkıda bulunacaktır bence. :)
melankolia Bipixel ankaraalemi

kişi bu mesajı beğendi.

HeroTurk HeroTurk Ne Mutlu Türküm Diyene!!! Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Cnc programcısı
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 3962
  • Beğeniler 315 / 705
  • Ticaret 47, (%100)
Gerçekten çok güzel bir konu
Bir haftadır kendi kendime sorduğum bu konuyu siz açmışsınız.
Peki şöyle bir konu açılsa seo konusunda en başarılı TEMA’lar gibi olsa bu işten anlamayan kişilere yön verilse
Örnek a teması
Şu var bu yok olmadı şunu etki eser ba vs bir liste hazırlanması çok iyi olur diye düşünüyorum

https://www.ozgurblog.net/

TechnicaL TechnicaL Ruhumun Afrikası Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad H** Ş**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 13 / 81
  • Ticaret 2, (%100)
Aslında her sitenin kendi ihtiyaçları doğrultusunda SEO uyumlu tema kriterleri farklıdır.

E-ticaret teması ile blog temasında olması gereken arasında dağlar kadar fark vardır.

Bence ilk kriter, gereksiz detay, özellik, fonksiyonlardan arındırılmış bir yapıda olmasıdır.

Hızlı (Pagespeed minimum 80 puan), responsive (eklentisiz), her tarayıcıda sorunsuz çalışması (cross browser), valid (hatasız) kodlama olmazsa olmazlardandır.

Ek olarak, sitenin konusuna göre rich snippet'lar temaya entegre edilebilir, ki breadcrumb snippet'i olmazsa olmazdır.

Son olarak, Google Lighthouse servisi ya da aynı işlevi görev web.dev measure aracı ile almayı düşündüğünüz temanın demo linkini taratarak biraz fikir edinebilirsiniz.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

VoltajKA VoltajKA WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Grafik Tasarım,Blog Yazarlığı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** G**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 109 / 185
  • Ticaret 0, (%0)
*Gereksiz kodlamalardan arındırılmış sade, hızlı ve mobil uyumlu gibi özelliklere sahip, arama motorlarının sevdiği temalardır. Kısaca..
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Cnc programcısı
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 3962
  • Beğeniler 315 / 705
  • Ticaret 47, (%100)

TechnicaL adlı üyeden alıntı

Aslında her sitenin kendi ihtiyaçları doğrultusunda SEO uyumlu tema kriterleri farklıdır.

E-ticaret teması ile blog temasında olması gereken arasında dağlar kadar fark vardır.

Bence ilk kriter, gereksiz detay, özellik, fonksiyonlardan arındırılmış bir yapıda olmasıdır.

Hızlı (Pagespeed minimum 80 puan), responsive (eklentisiz), her tarayıcıda sorunsuz çalışması (cross browser), valid (hatasız) kodlama olmazsa olmazlardandır.

Ek olarak, sitenin konusuna göre rich snippet'lar temaya entegre edilebilir, ki breadcrumb snippet'i olmazsa olmazdır.

Son olarak, Google Lighthouse servisi ya da aynı işlevi görev web.dev measure aracı ile almayı düşündüğünüz temanın demo linkini taratarak biraz fikir edinebilirsiniz.

bu çok iyi bir servis

avaba bu serviste full yeşil olan çıktımı varmı biliğiniz tema

• Üyelik 29.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Cnc programcısı
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 3962
  • Beğeniler 315 / 705
  • Ticaret 47, (%100)
https://lighthouse-dot-webdotdevsite.appspot.com/lh/html?url=https://boreas.ikarus.xyz/

TechnicaL TechnicaL Ruhumun Afrikası Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad H** Ş**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 13 / 81
  • Ticaret 2, (%100)

HeroTürk adlı üyeden alıntı

bu çok iyi bir servis

avaba bu serviste full yeşil olan çıktımı varmı biliğiniz tema

Ben şahsen karşılaşmadım, olacağını da pek sanmıyorum. Çoğu tema yapımcısı Pagespeed baz alarak temalarını optimize eder.

Ayrıca, LightHouse'da her kategoriden 100 puan alsanız dahi olumsuz kullanıcı deneyimi oluşacaktır. Mesela, Google görsellerde son zamanlarda yaptığı güncelleme ile WebP, JPEG XR ya da JPEG 2000 gibi görsel formatları daha ön planda tutuyor ve öneriyor ama gel gelelim bu formatları browser'ların yarısından fazlası desteklemiyor. Bu da olumsuz kullanıcı deneyimi oluşturacaktır.

LightHouse taramasında tema dışı (misal, hosting hızı/kalitesi) kriterler de bulunuyor. O yüzden temayı yapan kişi ne kadar uğraşırsa uğraşsın temanın en baştan 100 puan alması neredeyse imkânsız gibi.

Şuradaki linkte sol taraftaki başlıklara tıklayınca LightHouse taramasında çıkan olumsuzlukların oluşma sebebini ve çözüm önerilerini yazmışlar. Google Translate kullanınca bile anlaşılır bir Türkçe'ye çeviriyor. Kendiniz bile yapabilirsiniz aslında.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al