wmaraci reklam

Şu Kod Yapısı SEO Açısından Dezavantaj Sağlar mı?

6 Mesajlar 787 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

MuratDinc MuratDinc Miyavliyo - WiseKitten Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1583
  • Beğeniler 207 / 257
  • Ticaret 5, (%100)
Sitede yazı için linkleme için bir bağlantı yapısı oluşturup sitil ekledim ancak aklıma takılan içerisinde işlem yaptığım halde ilgili yazı başlığı ile birlikte "İlgili yazı: TİTLE", "Benzer İçerik: TİTLE" ya da "Detaylı Bilgi: TİTLE" şeklinde kullanmak. Kullandığım html yapısı şu şekilde;

Detaylı Bilgi: POST TİTLE

Örnekteki "Detaylı Bilgi:" kısmına takıldım.

👉 Türkiye'nin En Minnoş Kedi Bloğu Miyaliyo! 😻
wmaraci
reklam

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)
SEO açısından faydası olacağını sanmıyorum. Bunun yerine schema etiketlerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim.

Okanisik Okanisik Vip Tema Web Tasarım A.Ş. Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Vip Tema Web Tasarım A.Ş.
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad Ö** I**
  • Mesajlar 1381
  • Beğeniler 703 / 702
  • Ticaret 21, (%100)
Fikir verme açısından yazıyorum bir kardeşim görme engelliydi bilgisayarını kullanırken ekran okuyucu ile kullanıyordu. Biz bu kısımları her ne kadar arama motoruna oynayarak doldursakta bence doğru olan kullanıcıya oynamaktır. Mesela araba resmi olan bir görselin title kısmında bu açıdan bakarsak, araba resmi veya bugatti araba gibi detaylar kullanmak daha kullanıcı odaklıdır.
Çünkü ekran okuyucular bu title kısımlarını okuyorlar sesli olarak.
nokta

kişi bu mesajı beğendi.

Vip Tema Web Tasarım A.Ş.

Bipixel Bipixel Vicdanın senin kıblendir. Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Kıdemli SEO Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2348
  • Beğeniler 727 / 726
  • Ticaret 57, (%100)
Fayda sağlayabilir evet. Kod yapısı temiz. Burada tıklanma almasını istiyorsanız detaylı bilgi kısmını da sabit tutmayın derim. Hemen göz at vs. tarzı yapmakta fayda var 😎 .

Kişisel Blog - Web siteni aç! Hızlı çözüm için lütfen report sistemini kullanın!
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

MuratDinc MuratDinc Miyavliyo - WiseKitten Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1583
  • Beğeniler 207 / 257
  • Ticaret 5, (%100)

OğuzÖztürk adlı üyeden alıntı

SEO açısından faydası olacağını sanmıyorum. Bunun yerine schema etiketlerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim.

schema etiketleri ile bir yazıdan diğerine nasıl bağlantı çıkarım? Bunun için schema etiketi kullandığını daha önce duymamıştım. Ben şu şekilde kullanıyorum bu işlemi; "En İyi 10 2020 Model Oyuncu Bilgisayarı" başlıklı bir yazıyı giriş ve sonuç hariç "Başlık+Görsel+İnceleme yazısına bağlantı+200-300 kelime özet" şeklinde tek tek bilgisayarları listelendiriyorum. Bu yazıda detaylı incelemesi olan ürünlere bağlantı veriyorum ki kullanıcı isterse gidip o bilgisayar hakkında yazdığımız içeriği okusun.

Okan_IŞIK adlı üyeden alıntı

Fikir verme açısından yazıyorum bir kardeşim görme engelliydi bilgisayarını kullanırken ekran okuyucu ile kullanıyordu. Biz bu kısımları her ne kadar arama motoruna oynayarak doldursakta bence doğru olan kullanıcıya oynamaktır. Mesela araba resmi olan bir görselin title kısmında bu açıdan bakarsak, araba resmi veya bugatti araba gibi detaylar kullanmak daha kullanıcı odaklıdır.
Çünkü ekran okuyucular bu title kısımlarını okuyorlar sesli olarak.

Anladım hocam, bizde o şekilde yapıyoruz. Konuda bahsettiğim detay çok farklı aslında. içinde sadece başlık mı olmalı yoksa "İlgili yazı:" gibi ön ekler gelebilir mi onu merak ettim. 2 ayrı kullanım tipi var;

1-

Detaylı Bilgi:
TITLE

2-

Bipixel adlı üyeden alıntı

Fayda sağlayabilir evet. Kod yapısı temiz. Burada tıklanma almasını istiyorsanız detaylı bilgi kısmını da sabit tutmayın derim. Hemen göz at vs. tarzı yapmakta fayda var 😎 .

Yok o kısım sürekli değişecek tabi. Ben bağlantı mantığıyla yaptım ancak buton olarak yapılması gerekir yani
Bipixel

kişi bu mesajı beğendi.

👉 Türkiye'nin En Minnoş Kedi Bloğu Miyaliyo! 😻

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)
Benim demek istediğim schema'lar bu konudan daha önemli anlamında söyledim. Yoksa a etiketlerine schema verin şeklinde değildi ifade etmek istediğim.

Ancak a etiketlerine de schema etiketi vermek isterseniz https://schema.org/url bağlantısına bakabilirsiniz. Genel bir fikir verecektir.

Title konusuna gelince arama sonuçlarını iyileştirmek için verilmesi gerekiyor. Tabi de keşke sadece ggle sıralama kriterleri seo için yeterli olsaydı.

İşe yarıyor elbette. Örneklemek gerekirse, benim anahtar kelimem diyelimki firma rehberi. Benim firma rehberinde yükselmeyi hedeflediğim sayfada site içi seo kuralları ggle için uygunsa ben 3 sağlam ve doğru linkle yükselirim.

Rakibim site içi optimizasyon yönergelerine uymuyorsa oda 10 sağlam linkle beni geçebilir.

Sayfanız kriterlere tam uygun ama ziyaret oranı düşükse, hemen çıkma oranlarınız yüksekse, sayfaya (sitenize) doğrudan ziyaret sayılar az ise bu durumda bu oranları daha yüksek olan site yönergelerde hatalı bile olsa yine sizi geçebilir.

100 sıralama kriteri var deniyor. Tamam ama bu 100 kriterin yüzlerce farklı kombinasyonu var.

Yani seo için bu kriterler arasında schema daha fazla öne çıkıyor. Aynışekilde AMP kullanımı da öyle. Ama a etiketi önemli ama kısa bir ayrıntı.

Site içinde anahtar kelime varyasyonlarıyla dilediğiniz kadar title ekleyin. Ama site dışından alınan bağlantılarda title konusu sıkıntılı olabilir.

Site içindeki a konusunda dikkat edilmesi gereken aslında basit 1 kural var;

"a" etiketi içindeki hedef anahtar kelime aşırı optimize edilmiş olmamalı. Title sayfa ile ilgili bilgi veriyor olmalı. Dediğiniz gibi araba yazmak yerine marka model yazmaz LSI kurallarına daha çok uyacaktır.

İster site içi ister site dışı olsun a etiketlerinin bağlantı metni ve title etiketi 2 kere düşünüp 1 kere yazılması gereken bir konudur.

(bence)
Bipixel MuratDinc

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al