wmaraci reklam

Yardım - Seo Sürecinde İzlediğimiz Yol Hk.

7 Mesajlar 800 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

foxx foxx WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek çalışan
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** P**
  • Mesajlar 686
  • Beğeniler 115 / 115
  • Ticaret 13, (%100)
arkadaşlar iyi forumlar,

1.5 yıldır yayın hayatımıza devam ettiğimiz sitemizde sitenin açıkçası p.posunu bir türlü yerine oturtamadık ve sürekli bir güncelleme, sürekli yeni bir editör derken son 3 aydır durumu sabitleyebildik. Fakat bu yol üzerinde yaptığımız bazı değişiklikler söz konusu ve bunlarla alakalı sizlerden olumlu/olumsuz yorumları okumak istiyorum.

Editörümüz ile çok şükür taşları oturttuk. Güzel içerikler hazırlıyor, ilgili resimler editliyor. Anahtar kelime ara başlıklar derken burada bir problemimiz yok.

Kafamıza takılan bir nokta bir seo danışmanı ile ilerletttiğimiz süreci açmak istiyorum. Uzun zamandır seo vb araştırmalar yapmadığım için ve bu durum her geçen gün daha da değiştiği için takibi zor oluyor.

5 ana kategori ve bu 5 ana kategorilerde en az 3-4 alt kategori ile başladığımız süreçte seo danışmanı arkadaşla sadece 4 ana kategoriye düşürdük. Alt kategorileri kaldırdık ve içerikleri etiketler üzerinden güçlendirmeye başladık. 20-25 etiketimiz var ve ortak paydada buluşturma kararı aldık. İlerleyen süreçlerde ilgili etiketler(tag)le alt kategoriler oluşturabileceğimizi konuştuk. Bu ana kategori ve etiketlerin, açıklamalarını vs. hep doldurduk.

Site puanını yükseltmemiz gerektiğini konuştuk.

Bir sonraki adımımız nasıl olmalı? Burada Seo danışmanı arkadaşın yapması gerekenler nelerdir? Seo danışmanı arkadaş ne gibi işlere dahil olmalıdır?

Mesela rakip analizi, anahtar kelime analizleri ile yazar arkadaşı desteklemeli mi? Sitenin pagespeed vs gibi süreçlerine müdahale etmeli mi? Yönlendirmeli mi?

Sizlerin tecrübelerini not ederekte kendisi ile konuşmak istiyorum. Paldır küldür bilmemezlik ifade etmek istemiyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler

wmaraci
reklam

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
SEO danışmanı arkadaşınız, danışman olduğuna göre aslında ne yapması gerektiğini bilmelidir. Bilmiyorsa o araştırıp size ve sitenize seo açısından yol göstermelidir.

SEO da genel olarak izlenecek temel prensipler vardır.
Makale adı>linki>odak anahtar kelime>snippet içeriği.
bunun yalnız başına yeterli olmadığı bilinen birşey artık. Bunun için aynı işlemi etiketlerde de yapmalısınız. Yani makale içinde kullanacağınız etiketlerden bir tanesi "lokomotif" olmalı ve aynı odak anahtar kelime ile aynı "160 karakterlik" snippet içeriğini kapsamalıdır.
Makale içi etiketler ortalama 4 adet olmalıdır ve bu etiketlerin hepsi mutlaka bir makalede kullanılmalıdır ki etiket zincirini oluşturabilesiniz. Etiket zinciri oluşturamazsanız google botları girdiği sayfadan çıkar, diğer>diğer>diğer makalelerinizi ziyaret etmez. Bu da genel olarak "sitede/sayfada kalma süresi" ne direkt olarak etki eder.

Tüm görsellerinizde mutlaka Alternatif metin olmalıdır.

Site içi linkler ve en az bir adet site dışı link olmalıdır. (wikipedia sayfalarına link verebilirsiniz, neredeyse en iyi backlink aslında)
Bipixel birsevda foxx

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Alt kategorileri neye göre kaldırdınız?

Belki o sayfalar google gözünde iyi durumda idi ve siz bunu inceleyerek mi yaptınız?

Bir site üzerinde kaldırma işlemi yerine düzenleme/güncelleme çok daha yararlıdır.

25 etiket neye göre düzenlendi mesela, bu da ince bir konudur aslında.

Açıkçası bu hususlar konusunda danışmandan bilgi almanız daha iyi olur.

Her zaman e-ticaret mantığı ile ilerlenmesini öneriyorum; özellikle kategori ve etiketler konusunda bu işe yaramıştır.

Misal olarak ''beyaz gömlek'' ürününe ait etiketler; 'gömlek' 'beyaz gömlek' yeterlidir, siz 'kırmızı gömlek' eklerseniz ''yanıltıcı bilgi vermeniz nedeni ile gözden düşersiniz.

Umarım izah edebilmişimdir.

İçerik kalitesi, açılış hızı ziyaretçi açısından en önemli 2 kriterdir.

Önemli olan ise gelen ziyaretçi sitenizde mümkün mertebe kalmasıdır. Bir içeriği okuduktan sonra (bu arada google mouse hareketlerini bile takip eder) diğer içeriğinize geçmesidir. Yani gerçek ziyaretçi olmalıdır. Hani bu organik ziyaretçi falan yolluyorlar ya, tamamen hikayedir mesela.

Ve son olarak danışman sizi her konuda yönlendirmelidir.
Bipixel birsevda foxx

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek çalışan
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** P**
  • Mesajlar 686
  • Beğeniler 115 / 115
  • Ticaret 13, (%100)

enerjiveguc adlı üyeden alıntı

SEO danışmanı arkadaşınız, danışman olduğuna göre aslında ne yapması gerektiğini bilmelidir. Bilmiyorsa o araştırıp size ve sitenize seo açısından yol göstermelidir.

SEO da genel olarak izlenecek temel prensipler vardır.
Makale adı>linki>odak anahtar kelime>snippet içeriği.
bunun yalnız başına yeterli olmadığı bilinen birşey artık. Bunun için aynı işlemi etiketlerde de yapmalısınız. Yani makale içinde kullanacağınız etiketlerden bir tanesi "lokomotif" olmalı ve aynı odak anahtar kelime ile aynı "160 karakterlik" snippet içeriğini kapsamalıdır.
Makale içi etiketler ortalama 4 adet olmalıdır ve bu etiketlerin hepsi mutlaka bir makalede kullanılmalıdır ki etiket zincirini oluşturabilesiniz. Etiket zinciri oluşturamazsanız google botları girdiği sayfadan çıkar, diğer>diğer>diğer makalelerinizi ziyaret etmez. Bu da genel olarak "sitede/sayfada kalma süresi" ne direkt olarak etki eder.

Tüm görsellerinizde mutlaka Alternatif metin olmalıdır.

Site içi linkler ve en az bir adet site dışı link olmalıdır. (wikipedia sayfalarına link verebilirsiniz, neredeyse en iyi backlink aslında)

Yaptığımız işler doğru gidiyor. Sevindim.
160 karakterlik snippetler yaptık.
makale etiketleri 2-3 ya da 4 olarak değişiyor. 4 geçmiyoruz. Etiket zinciri birbirini takip etsin diye. Örnek olarak ek gıda tarifleri ve bebek gelişimi olsun. Bu ikisi birbirini bütünlüyor. Yazı içinde öneri makaleleri paylaşıyoruz. Dışa link vermiyoruz aslında wiki için bahsettiğiniz şekilde yapabiliriz. Mantıklı. Tüm görseller renklendiriliyor, kesiliyor, biçiliyor efekt ve metin açıklaması, alternatif metin açıklaması yapılıyor.
enerjiveguc

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 03.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek çalışan
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** P**
  • Mesajlar 686
  • Beğeniler 115 / 115
  • Ticaret 13, (%100)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

Alt kategorileri neye göre kaldırdınız?

Belki o sayfalar google gözünde iyi durumda idi ve siz bunu inceleyerek mi yaptınız?

Bir site üzerinde kaldırma işlemi yerine düzenleme/güncelleme çok daha yararlıdır.

25 etiket neye göre düzenlendi mesela, bu da ince bir konudur aslında.

Açıkçası bu hususlar konusunda danışmandan bilgi almanız daha iyi olur.

Her zaman e-ticaret mantığı ile ilerlenmesini öneriyorum; özellikle kategori ve etiketler konusunda bu işe yaramıştır.

Misal olarak ''beyaz gömlek'' ürününe ait etiketler; 'gömlek' 'beyaz gömlek' yeterlidir, siz 'kırmızı gömlek' eklerseniz ''yanıltıcı bilgi vermeniz nedeni ile gözden düşersiniz.

Umarım izah edebilmişimdir.

İçerik kalitesi, açılış hızı ziyaretçi açısından en önemli 2 kriterdir.

Önemli olan ise gelen ziyaretçi sitenizde mümkün mertebe kalmasıdır. Bir içeriği okuduktan sonra (bu arada google mouse hareketlerini bile takip eder) diğer içeriğinize geçmesidir. Yani gerçek ziyaretçi olmalıdır. Hani bu organik ziyaretçi falan yolluyorlar ya, tamamen hikayedir mesela.

Ve son olarak danışman sizi her konuda yönlendirmelidir.

Çok güzel izah ettiniz ve anlattınız teşekkür ederim.

Kategorilerin kaldırılması vs. dizinlere gönderilmesi URL'lerin değişmesi, titizlikle yaptık. Dizin takibi hata takipleri yaptık. Sorunsuz gittiğini düşünüyorum. search console ve analytcs verilerini elimden gelidğince ben takibe alıyorum.

Site de tutmak biraz zorluk gösteriyor.

Burada bir diğer sorum olan danışman arkadaşın rakip analiz, anahtar kelime analiz ve pagespeed vs süreçlerinde de etkin rol oynamasıdır değil mi?

teşekkürler

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)

foxx adlı üyeden alıntı

Yaptığımız işler doğru gidiyor. Sevindim.
160 karakterlik snippetler yaptık.
makale etiketleri 2-3 ya da 4 olarak değişiyor. 4 geçmiyoruz. Etiket zinciri birbirini takip etsin diye. Örnek olarak ek gıda tarifleri ve bebek gelişimi olsun. Bu ikisi birbirini bütünlüyor. Yazı içinde öneri makaleleri paylaşıyoruz. Dışa link vermiyoruz aslında wiki için bahsettiğiniz şekilde yapabiliriz. Mantıklı. Tüm görseller renklendiriliyor, kesiliyor, biçiliyor efekt ve metin açıklaması, alternatif metin açıklaması yapılıyor.

Bahsettiklerimizi yapıyorsanız üsttekilere ilave edilecek pek bir şey yok.
yilmaz70 hocanında dediği gibi mutlaka kategori ve etiketleri barındırın. Site içinde barınan ve indeklenmesi gereken tüm linkleri kullanmaya çalışın. Mutlaka SEO larını yapın.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

foxx adlı üyeden alıntı

Çok güzel izah ettiniz ve anlattınız teşekkür ederim.

Kategorilerin kaldırılması vs. dizinlere gönderilmesi URL'lerin değişmesi, titizlikle yaptık. Dizin takibi hata takipleri yaptık. Sorunsuz gittiğini düşünüyorum. search console ve analytcs verilerini elimden gelidğince ben takibe alıyorum.

Site de tutmak biraz zorluk gösteriyor.

Burada bir diğer sorum olan danışman arkadaşın rakip analiz, anahtar kelime analiz ve pagespeed vs süreçlerinde de etkin rol oynamasıdır değil mi?

teşekkürler

Rakip analiz ve pagespeed den ziyade ''açılış hızı'' diyelim, daha doğru olur; etkin rol oynamalıdır elbette. Site açılış hızı ile birlikte sayfa geçişleri, mobil uyum ve hızı çok daha önemli hal aldı mesela son dönemlerde.

Zaten danışman sizin yaptıklarınıza dışarıdan eleştirel gözle bakmalı ve sizi rakip vs konularında bilgilendirmelidir.

Rakip analizleri tabii ki önemlidir ancak kendimiz iyiyiz diyebiliyorsak, rakiplere takılmanın da pek anlamı kalmıyor açıkçası. Kendimize güvenmiyorsak zaten çok eksiğimiz var demektir.

Uzun bir süreçtir seo dediğimiz olay. Tamamen sitenizi takip etmekle alakalıdır. Sizi yönlendiren kişi işinde iyi ise zaten bir süre sonra istediğiniz sıralarda yer alırsınız.

Acele ederek adwords reklam, backlink paketi gibi şeylere girmezseniz başarılı olursunuz.
Bipixel

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al